V Havířově léčí pomocí Dornovy metody ochrnutá zvířata

  • 19. dubna 2012,
  • 0:00,
  • Havířov,
  • Bára Kelnerová

Mechanické navrácení kostí, obratlů na své místo. To je Dornova metoda. Ta se zatím prováděla jen u lidí. Doporučení terapeuti z Havířova ale takto pomáhají například ochrnutým zvířatům.

Reklama

Na fotografii můžete vidět rentgenový snímek kocoura, který má zlomenou páteř a posunutou pánev. Někdo ho zřejmě nakopl. Šance na uzdravení? Mizivé.

Zbyněk Horák, veterinární lékař: „Prognóza byla nejistá, mohlo dojít k přerušení krevní a inervace ocasu a tím pádem amputace ocasu. Po dohodě s majiteli, jsme se dohodli, že zkusíme nějaké alternativy. Jednak oni jsou fyzioterapeuti a já jako veterinární lékař jsem zaléčil kočku tak, aby nedocházelo k dalším následkům horším."

Majitelé kocoura jsou doporučení terapeuti Dornovy metody. Jedná se o mechanické navrácení kostí, obratlů a kloubů na své místo. V poslední době zřejmě jako první v České republice manželé začali praktikovat tuto metodu nejen na lidech, ale i na zvířatech. Do rukou se jim dostala i dlouho týraná fenka Cecilka.

Andrea Dunová, terapeut: „Byla úplně ochrnutá, nožičky, měla jak vláčné hadříky a byla hodně agresivní. Byl proveden rentgen u Cecilky na veterině a pan doktor zjistil, že jeden obratel byl vpáčený a tlačil na míchu a tím pádem došlo k ochrnutí nožek. Začali jsme pracovat na kyčelních kloubech, začali jsme pracovat na pánevní oblasti. Přistoupili jsme k tomu, že jsme vyholili záda a vzali jsme vakuové baňky a pomocí nich jsme vytáhli obratel. Už po deseti minutách bylo vidět, že nohy dostaly impuls."

A do třetice. Pes má dysplasii kyčelního kloubu, což je oddálení kloubní hlavice od kloubní jamky. Pes kulhal, tím si posunul pánev a pokřivil páteř.

Lenka Bierská, majitelka psa: „Mám zkušenosti sama na sobě, nechávala jsem si srovnat páteř a pomohlo mi to hodně. Takže jsem s tím pejskem tady zkusila přijít a mu se to nahodilo zpátky ty klouby do kloubní hlavice. Od té doby začal chodit dobře, neposedává."

Terapeuti mají jedno přání. Sami nemohou všem lidem a teď i zvířatům pomoci. Rádi by proškolili pracovníky veterinárních klinik i veřejnost.

Reklama

Nejnovější zprávy


Karvinsko


Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu