V bruntálském okrese je celkem 57 veřejných knihoven. 10 z nich je tak zvaně profesionálních - pracují v nich profesionální knihovníci. Ve zbývajících působí knihovníci dobrovolní.
Lenka Diennerová, vedoucí RKC: "Po profesionální knihovníky je naše centrum asi nejzajímavější. Nakupujeme jim knižní fond a zpracováváme ho knihovnicky. To znamená, že vytváříme elektronický katalog o těch knihách, které mají ve svém fondu."
Knihovny si knihy u knihovnického centra přímo objednávají Syn:
Lenka Diennerová, vedoucí RKC: "My jim podle těch objednávek nakoupíme přímo u distribučních firem, takže je to pro ně zajímavé, protože máme slevu zhruba až 30%, nakupujeme levněji, než v knihkupectvích. Nakupujeme i svůj vlastní fond, který pak půjčujeme neprofesionálním knihovnám ve formě souboru vždycky na půl roku."
Knihovnické centrum má asi 15 tisíc knih, z kterých si pro svou potřebu půjčují vesnické knihovny. V posledních letech se stále častěji objevují nářky nad tím, že lidé přestávají číst. Podle zkušeností knihovníků ale není situace až tak špatná.
Alena Jedličková, knihovnice: "My knihovníci věříme, že lidi čtou a budou číst. Pracuju i v malé knihovně a mám čtenáře, určitě to není nejhorší, s tím čtením."
Iva Pobežalová, knihovnice: "Hlavně ženy čtou takové ty romantické příběhy a romantické historické příběhy, potom se hodně čtou detektivky, co nakupujeme a takové ty životopisné romány a historické."
Lenka Diennerová, vedoucí RKC: "Ve větších knihovnách je velký zájem o odbornou literaturu. Uživatelé knihoven si nejenom půjčují, ale využívají hodně studoven, využívají internet, elektronické knihy a tak dále."
Regionální knihovnické centrum je vlastně samostatným odborem bruntálské městské knihovny. Financované je ale přímo z dotací Moravskoslezského kraje.