Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdecká skládka přebírá plasty ručně. Město apeluje na správné třídění odpadů

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

7,5 tuny plastu denně. Tolik projde pod rukama odpadu ženám na třídící lince Frýdecké skládky. Plasty se totiž dotřiďují ručně. Proto je velmi důležité, aby lidé správně třídili odpad. V plastech se totiž často nachází věci, které by tam vůbec neměly být.

Pracovník Frýdecké skládky postupně nahrabává na pás odpad, který byl svezen ze žlutých plastových popelnic. V horním patře třídící linky pak musí odpadky šest až osm žen ručně přebrat.

Drahuše, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "29 let budu tady dělat. A co to obnáší?"
Jana, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "Pracuji tady už 19 let. A je to o tom, že je to práce, u které se stojí. Vybíráme komponenty. V této pozici jich mám celkem 7 na výběr." - Co konkrétně berete? – "Já beru modré petky, barvené sáčky, vybírají se plechovky, vybírají se zelené petky. A další kolegyně vybírají jiné komponenty." – Jak dlouhá je šichta? – "Směna trvá osm hodin, s tím, že máme půl hodiny na přestávku."

Plasty se třídí na komodity, které se dají ještě využít, ty nebezpečné a ty, které jdou do OZO Ostrava na výrobu paliva.

Marek Hrubý, vedoucí střediska Nebezpečné odpady a separace: "Standardně se třídí komodity na PET, kdy rozdělujeme na čiré, zelené, modré a zbylé mixy, zbylé barvy. To znamená červené, hnědé, všechny možné odstíny. Plus třídíme materiály jako je HDPE, PP – polypropylen, vytřiďujeme zvlášť polystyren."

Vytříděný plast se poté lisuje do balíků. PET lahve mají kolem 300 kilogramů a fólie až 550. Denně tady ženy za směnu vytřídí 7,5 tuny plastového odpadu. Velmi často ale bojují s tím, že lidé házejí do plastu to, co nemají.

Drahuše, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "Oleje motorové, které se do toho hážou, injekční stříkačky, teď pleny."
Jana, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "Určitě se nám tady objevují zbytky potravin, různé barvy, ojele, které by v těch plastech neměly být. Sami vidíte, že na tom páse jsou opravdu ty plasty špinavé. Takže o to se to potom hůře dotřiďuje a dělá."
Marek Hrubý, vedoucí střediska Nebezpečné odpady a separace: "Máme tady spoustu zbytků jídel. Máte tady standardní komunál do toho vysypaný a samozřejmě hodně olejů, elektra. Zpětného odběru, několik tun ročně vytřídíme tohoto materiálu. Za loňský rok jsme vytřídili z plastu 9 tun skla."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "To, co potřebujeme je, aby občané opravdu spolupracovali a třídili odpad. A dneska jsme tady proto, aby i viděli, co všechno se dostane do směsného odpadu. A že je velmi důležité opravdu do plastového odpadu házet plasty, protože neexistují stroje, které to dotřídí až do konce. Vždycky tam musí stát člověk. A děvčata, která tady dělají, tak mají neuvěřitelně těžkou práci. A je to opravdu o tom, že věci, které tam nepatří, tak ony musí ručně nakonec vytřídit. A já bych velice chtěl apelovat na všechny, aby byli nápomocni tomu procesu, protože je nevratný a jednou nebudeme moci skládkovat. A budeme muset opravdu veškerý odpad nějakým způsobem zpracovat."

Město hledá cesty, jak lépe veřejnost motivovat ke třídění. To také pomůže udržet poplatek za svoz odpadů na únosné výši. K rodinným domům byly přistaveny žluté kontejnery na plast a svoz byl díky tomu upraven na jednou za 14 dní. Důležité ale je, PET lahve sešlapovat a správně třídit. Pak budou mít lidé i méně komunálního odpadu.

Nahlásit chybu


K tématu

Třídění má ve Frýdku-Místku pomoci nenavyšovat poplatky za svoz odpadů

Frýdek-Místek letos nezvýšil poplatek za odpad. Důvodem je snaha motivovat veřejnost ke třídění odpadů, což pomáhá zajistit nižší ceny. Nově byly k rodinným domům rozmístěny kontejnery na plast a změněn harmonogram svozu odpadu na jednou za 14 dní.

Sběrný dvůr pod estakádou ve Frýdku-Místku se nově výrazně zvětšil

28. března 2024 16:16 | Celý MS kraj | Jiří Cileček | Frýdlantský miniexpres

Obyvatelé Frýdku-Místku mohou ještě pohodlněji vozit odpad do sběrného dvoru pod estakádou. Nově byl totiž za necelé tři miliony korun výrazně rozšířen. Dá se do něj vjet autem a odpad pohodlně vyložit.

Frýdek-Místek řeší úklid, opravy i autovraky ve veřejném prostoru

12. října 2023 13:50 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Lidé ve Frýdku-Místku mohou dopředu hlásit odložení odpadu, který pochází z veřejného úklidu. Nevytvoří tím tak černou skládku a zajistí dopředu svoz. Město tak usiluje o čistotu veřejného prostoru. Dále řeší i jiná problémová místa, opravy nebo stojící autovraky.


Odpadů bylo více a lidé méně třídili, Studénka zaplatila téměř jedenáct a půl milionu

Studénka zveřejnila výsledky odpadového hospodářství za rok 2023 - a nejsou nijak příznivé. Ve srovnání s rokem 2022 lidé loni vyprodukovali více směsného komunálního odpadu a méně třídili.

V DK Poklad se rozdávaly Ceny Jantar. Umělci si za mimořádné výkony odnesli 15 skleněných sošek

V kulturním domě Poklad v Ostravě-Porubě se slavnostně předávaly moravskoslezské umělecké Ceny Jantar za rok 2023. Na sedmém ročníku bylo ve všech kategoriích rozdáno celkem čtrnáct cen a také dvě ceny za celoživotní přínos.

Stovky vozidel a tisíce návštěvníků zahájily pod Slezskoostravským hradem veteránskou sezónu

Téměř čtyři stovky historických vozidel mohli návštěvníci vidět na prvního máje před slezskoostravským hradem. Už po desáté tu byla zahájena veteránská sezóna a do Slezské Ostravy se tak sjeli majitelé veteránů ze širokého okolí.

Opavské Senior taxi už má 1300 zaregistrovaných klientů. Služba je mezi seniory velmi oblíbená

Už čtvrtým rokem v Opavě funguje zvýhodněná služba Senior taxi. A je čím dál oblíbenější. V současné době ji pravidelně využívá na 1300 lidí ve věku 70 let více, pro které je určena.

Muž si lehl si do kolejiště u Nového Jičína. Policisté ho stáhli 10 metrů před vlakem

Dnes 12:12 | Nový Jičín | Jiří Cileček

Pohotová reakce dvou policistů a nasazení vlastních životů zachránilo 36letého muže před smrtí. V Šenově u Nového Jičína viděli policisté muže, který si lehl do kolejiště před přijíždějící vlak. Bleskově přiběhli a muže doslova strhli z kolejí těsně před vlakem a zachránili mu tím život.

Opavu navštívil Princ Lorenz Belgický, vnuk Karla I., posledního českého krále a císaře rakouského

Včera 21:37 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Do Opavy zavítala vzácná návštěva. Princ Lorenz Belgický, arcivévoda rakouský d'Este, vnuk Karla I. Habsburského, posledního českého krále a císaře rakouského. V konkatedrále Nanebevzetí Panny Marie se zúčastnil slavnostní instalace relikvie tohoto světce.

Lidé bez domova uklízejí za stravenky Frýdek-Místek. Město chce projekt rozšířit

Lidé bez domova mají velký zájem pravidelně uklízet Frýdek-Místek. Za odvedenou práci totiž dostávají stravenky. Aktuálně se uklízí jednou týdně dvě hodiny. Město chce program rozšířit. Uklízelo by se dva dny v týdnu a zapojilo by se více lidí bez domova.

Slezská Ostrava zve na blížící se akce, čeká ji Majáles, Den Slezské i Rozmarné slavnosti

Taky do Slezské Ostravy dorazil máj, a tak ani tady nebude chybět už tradiční studentský majáles. Ten ale není jedinou akcí, která se bude v blížících se jarních a letních měsících konat. Nabízíme vám proto krátký přehled těch, které byste ve Slezské neměli minout.

Hasiči kličkovali Novým Jičínem, testovali průjezd ulic

Hasiči s velkou technikou projížděli Novým Jičínem a testovali průjezdnost problémových ulic. Doprovázela je i hlídka městské policie a společně upozorňovali na špatně zaparkovaná vozidla.

PZKO Karviná-Ráj přestaví své zázemí, dotace získalo vedení spolku i z Polska

PZKO Karviná-Ráj se brzy pustí do přestavby svého zázemí. Budova, ve které mají své zázemí a pořádají tady akce pro veřejnost, již nevyhovuje důstojným podmínkám. Na rekonstrukci sehnali členové PZKO i finance z Polska.

Folklorní soubor Zaolzi slavil 20 let činnosti v rockovém klubu čertovskou pohádkou

Trochu jinému repertoáru patřil jablunkovský rockový klub. Své 20. výročí tam totiž slavil folklorní soubor, který ze svých tanců vytvořil pohádku O čertově mlýnu na Gírové hoře.

Akademie Podnikej F-M radila drobným podnikatelům s výzdobou výloh a poutavými texty

Vzdělávací akademie pro obchodníky Podnikej F-M radí už několik let drobným podnikatelům ve městě. Na posledním workshopu se zaměřila na to, jak správně vyzdobit výlohu nebo napsat poutavou ceduli. Sledovat moderní trendy je totiž podle odborníků velmi důležité.

Žáci ZUŠ Frýdek-Místek vyhráli krajskou soutěž tanečních a jazzových orchestrů

Na 300 žáků základních uměleckých škol z celého kraje soutěžilo v Havířově na postupové soutěži orchestrů. Absolutním vítězem se stal orchestr z Frýdku-Místku, který díky tomu postoupil do celostátního kola soutěže.

Dobráci z Myslíku pořádali soutěž v požárním útoku, poprvé do boje nasadili i ženský tým

8. května 2024 18:05 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Soutěž v klasickém požárním útoku uspořádali na své trati dobrovolní hasiči z Myslíku.

David Palkovský přivezl z US Open v pickleballu čtvrté místo

7. května 2024 20:30 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Jedním z menších, ale nejrychleji se rozšiřujících sportů na světě je pickleball. Vznikl v roce 1965 v USA a v posledních letech zakořenil i u nás. Baštou pickleballu v našem kraji je Dobrá u Frýdku-Místku. Zatím se zde provozuje tento mladý sport v hale, ale velmi brzy vyroste velký venkovní areál specializovaný právě na pickleball.

Na náměstí ve Frýdku-Místku soutěžili hasiči ve vyprošťování

Náměstí ve Frýdku-Místku se stalo dějištěm letošního krajského kola soutěže profesionálních i dobrovolných hasičů ve vyprošťování osob z havarovaného vozidla. Žádná ze soutěžících jednotek předem nevěděla, jak vážně bude zraněna posádka auta. Nejlépe zásah zvládli hasiči z Třince, kteří postupují na Mistrovství České republiky.

Frýdecká skládka přebírá plasty ručně. Město apeluje na správné třídění odpadů
Vydáno 29. ledna 2024 14:44, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
7,5 tuny plastu denně. Tolik projde pod rukama odpadu ženám na třídící lince Frýdecké skládky. Plasty se totiž dotřiďují ručně. Proto je velmi důležité, aby lidé správně třídili odpad. V plastech se totiž často nachází věci, které by tam vůbec neměly být.

Pracovník Frýdecké skládky postupně nahrabává na pás odpad, který byl svezen ze žlutých plastových popelnic. V horním patře třídící linky pak musí odpadky šest až osm žen ručně přebrat.

Drahuše, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "29 let budu tady dělat. A co to obnáší?"
Jana, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "Pracuji tady už 19 let. A je to o tom, že je to práce, u které se stojí. Vybíráme komponenty. V této pozici jich mám celkem 7 na výběr." - Co konkrétně berete? – "Já beru modré petky, barvené sáčky, vybírají se plechovky, vybírají se zelené petky. A další kolegyně vybírají jiné komponenty." – Jak dlouhá je šichta? – "Směna trvá osm hodin, s tím, že máme půl hodiny na přestávku."

Plasty se třídí na komodity, které se dají ještě využít, ty nebezpečné a ty, které jdou do OZO Ostrava na výrobu paliva.

Marek Hrubý, vedoucí střediska Nebezpečné odpady a separace: "Standardně se třídí komodity na PET, kdy rozdělujeme na čiré, zelené, modré a zbylé mixy, zbylé barvy. To znamená červené, hnědé, všechny možné odstíny. Plus třídíme materiály jako je HDPE, PP – polypropylen, vytřiďujeme zvlášť polystyren."

Vytříděný plast se poté lisuje do balíků. PET lahve mají kolem 300 kilogramů a fólie až 550. Denně tady ženy za směnu vytřídí 7,5 tuny plastového odpadu. Velmi často ale bojují s tím, že lidé házejí do plastu to, co nemají.

Drahuše, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "Oleje motorové, které se do toho hážou, injekční stříkačky, teď pleny."
Jana, zaměstnankyně Frýdecké skládky: "Určitě se nám tady objevují zbytky potravin, různé barvy, ojele, které by v těch plastech neměly být. Sami vidíte, že na tom páse jsou opravdu ty plasty špinavé. Takže o to se to potom hůře dotřiďuje a dělá."
Marek Hrubý, vedoucí střediska Nebezpečné odpady a separace: "Máme tady spoustu zbytků jídel. Máte tady standardní komunál do toho vysypaný a samozřejmě hodně olejů, elektra. Zpětného odběru, několik tun ročně vytřídíme tohoto materiálu. Za loňský rok jsme vytřídili z plastu 9 tun skla."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "To, co potřebujeme je, aby občané opravdu spolupracovali a třídili odpad. A dneska jsme tady proto, aby i viděli, co všechno se dostane do směsného odpadu. A že je velmi důležité opravdu do plastového odpadu házet plasty, protože neexistují stroje, které to dotřídí až do konce. Vždycky tam musí stát člověk. A děvčata, která tady dělají, tak mají neuvěřitelně těžkou práci. A je to opravdu o tom, že věci, které tam nepatří, tak ony musí ručně nakonec vytřídit. A já bych velice chtěl apelovat na všechny, aby byli nápomocni tomu procesu, protože je nevratný a jednou nebudeme moci skládkovat. A budeme muset opravdu veškerý odpad nějakým způsobem zpracovat."

Město hledá cesty, jak lépe veřejnost motivovat ke třídění. To také pomůže udržet poplatek za svoz odpadů na únosné výši. K rodinným domům byly přistaveny žluté kontejnery na plast a svoz byl díky tomu upraven na jednou za 14 dní. Důležité ale je, PET lahve sešlapovat a správně třídit. Pak budou mít lidé i méně komunálního odpadu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000041268/frydecka-skladka-prebira-plasty-rucne-mesto-apeluje-na-spravne-trideni-odpadu