Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Moderní výzvy lidstva tentokrát o smrti

Opava |

Mendelovo gymnázium ve spolupráci se Slezskou univerzitou připravuje pravidelně cyklus přednášek s názvem Moderní výzvy lidstva. Mluví se zde o problémech, které aspirují na velká témata následujících let, ovšem pozornost se jim příliš nevěnuje. Jedním z nich je téma smrti a umírání. Promluvila o něm bioložka a bioetička Renata Veselská.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Sál je plný studentů, pro které zřejmě v tomto životním období smrt není to, co by nějak významně zaměstnávalo jejich mysl. Nebo se pletu?

Renata Veselská, bioložka a bioetička, Masarykova univerzita v Brně: „Máte pravdu, pro lidi z obecenstva asi smrt není hlavním tématem. Na druhou stranu nikdo z nás neví, kdy a za jakých okolností s tímto tématem bude konfrontován. To, že si studenti přišli poslechnout přednášku o smrti a umírání, tak předpokládám, že přece jen jim to z nějakého důvodu připadá důležité.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: „Ke konci vede každý začátek“, tak to v životě je. Nicméně současná medicína dokáže ten „konec“ velmi významně oddálit. Jaký smysl to má a jak velký vliv na tuto skutečnou mají lékaři?

Renata Veselská, bioložka a bioetička, Masarykova univerzita v Brně: „To jakým způsobem budou používány dostupné medicínské technologie, tak to primárně je v rukou lékařů. Ale předpokládám, že by o tom měli vždy komunikovat s pacienty.

Měli by jim srozumitelně vysvětlit možnosti, které se nabízejí, a měli by respektovat individuální přání pacienta. Která z těch možností je žádoucí a odpovídá jeho osobním preferencím.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Stává se stále častěji, že smrtelně nemocní lidé chtějí své poslední dny strávit doma. Tato skutečnost má ovšem ještě další aspekt a to příbuzné či blízké, kteří s nimi budou. Jak se mají připravit?

Renata Veselská, bioložka a bioetička, Masarykova univerzita v Brně: „Lze se připravit ve smyslu technické pomoci. Lze se domluvit se službou mobilní hospic, lze zvážit služby domácí péče. A co je důležité, aby pečující brali v úvahu své síly a nezůstávali na to sami.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Jste členkou Evropské skupiny pro etiku ve vědě, která je poradním orgánem Evropské komise. Je rozdíl, jak nahlížejí na problematiku smrti a prodlužování života v ostatních státech unie a u nás?

Renata Veselská, bioložka a bioetička, Masarykova univerzita v Brně: „Můžeme vidět napříč Evropou, že ta regulace je velmi rozdílná. Liberální přístup se projevuje tím, že státy postupně přijímají různé právní normy, které člověku umožní rozhodnout se o konci svého života. Teď mluvím o možnostech lékařsky asistované sebevraždy a eutanazie. V České republice převažuje rámci průzkumu veřejného mínění spíše vstřícný postoj k těmto možnostem. Zatím všechny pokusy, kdy podobná legislativa šla do schvalovacího procesu skončily neúspěchem."
Nahlásit chybu


K tématu

Trenéři evropského fotbalu učili na Bazalech, jak zdokonalovat mládež

9. května 2023 13:46 | Ostrava-Slezská Ostrava | Jiří Cileček

Fotbalový Baník připravil další ročník unikátního semináře pro trenéry mládeže. Na akci přednášeli nejen domácí trenéři, ale také se podařilo získat i několik zvučných jmen ze světových klubů. Cílem bylo si vzájemně předat cenné zkušenosti, které mohou rozvíjet talenty mladých hráčů.

Na Horské chatě Skalka si lidé vyslechli vyprávění o půlroční cykloexpedici po USA

8. května 2023 10:49 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Provozovatel Horské chaty Prašivá Martin Stiller tentokrát zavítal za svými přáteli na Horskou chatu Skalka. S návštěvníky besedoval o půlroční expedici jihozápadem Spojených států, kterou ve dvojici podnikli na kolech.

Archivář připomněl osudový rok i v dějinách Studénky

8. listopadu 2023 7:50 | Studénka | Petra Dorazilová

Rok 1938 a jeho vliv na život tehdejších obyvatel Butovic a Studénky. I to bylo obsahem přednášky, která se konala ve Vagonářském muzeu. Osudové události tu připomněl historik novojičínského státního okresního archivu.


Experti na energetiku řešili nízkou zaměstnanost v oboru

Nejen náš kraj se potýká se zásadním problémem v energetice, a to nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Český svaz zaměstnavatelů v energetice proto organizuje setkání expertů na energetiku, kteří se snaží najít cestu, jak zaměstnance v oboru udržet a přitáhnout i absolventy středních a vysokých škol.

Havířov uspořádal v životických sadech Májový den, lidé dorazili v hojném počtu

Radnice v Havířově jakožto nový vlastník životických sadů uspořádala v areálu Májový den. Což mělo u veřejnosti velký ohlas. Nicméně, tak jako v celé České republice, i zde budou kvůli počasí sčítat ztráty.

Velká cena Ostravy v plavání na porubském krytém bazénu přinesla pět rekordů

Krytý bazén v Ostravě-Porubě opět patřil Velké ceně Ostravy v plavání. Letos se uskutečnil už 31. ročník. Jeho historie sahá do roku 1967, kdy začínal Velkou cenou Vítkovic.

Frýdek-Místek vyjednal pro obyvatele podmínky parkování u Tesca na Slezské

Frýdek-Místek dohodl nové podmínky parkování u malého Tesca na Slezské. Řidiči budou moci parkoviště u obchodu využít mimo otevírací dobu. Zároveň ještě letos město vybuduje nové parkoviště u Sekerovy vily, které je od prodejny naproti přes cestu.

Studenti vysokých a středních škol se utkali na mistrovství ČR v požárním sportu

V Ostravě ve středu odstartovalo Otevřené akademické mistrovství České republiky v požárním sportu. Sto sedmdesát mladých závodníků a závodnic se letos v Porubě utkalo ve čtyřech nelehkých disciplínách.

Náročný zásah hasičů hluboko v pralese Mionší, vodu k požáru museli nosit v zádových vacích

Včera 8:34 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Náročný zásah mají za sebou čtyři jednotky hasičů, které 1. května večer a následně až do čtvrtečních ranních hodin zasahovaly u požáru hluboko v pralese Mionší v Dolní Lomné na Frýdecko-Místecku.

Důl Gabriela nabídne návštěvnické centrum i expozici

Další strategický projekt dostal přiklepnutou dotaci z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci. POHO Park Gabriela se stane centrem pohornické krajiny, z bývalého dolu Gabriela vznikne návštěvnické centrum s bohatým programem a poutavou expozicí o těžkém životě horníků a jejich rodin.

V Karviné zahájili sezónu v oblíbeném areálu Loděnice ve velkém stylu

Karvinská Iniciativa Dokořán otevřela letošní sezónu na Lodičkách. Každý víkend se nyní v oblíbeném volnočasovém areálu uskuteční akce různého druhu pro veřejnost.

Klienti domova Kamenec ochutnali světovou kuchyni, tentokrát je čekala kuchyně mexická

Zdravý svět seniora na stole – tak se jmenuje akce, která čtyřikrát do roka obohatí program uživatelům domova pro seniory Kamenec ve Slezské Ostravě. Jejím cílem je seznámit seniory se zdravými a netradičními jídly české i zahraniční kuchyně.

Kariéroví poradci mají k ruce publikaci Vercajk

Včera 12:07 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Studuj u nás

V rámci projektu OKAP II vznikla velmi užitečná publikace s výstižným názvem Vercajk kariérového poradce. Byli jsme na jejím křtu.

První firma vysadila spolu s vedením Opavy strom k 800. výročí města

Včera 13:48 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opava má letos v plánu vysadit 800 stromů k 800. výročí založení města. Do výsadby se mohou zapojit úplně všichni. A to jak obyvatelé města, tak různé spolky a organizace a také firmy.

Opavská ZŠ Masarykova si připsala úspěch v soutěži First Lego League. Konkurence byla velká

1. května 2024 14:14 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Velký úspěch si připsali žáci opavské ZŠ Masarykova v celorepublikové soutěži First lego league, kde skončili na krásném osmém místě. V Robot Game se umístili ještě lépe. A to na šesté příčce.

Obchvat Komárova má pravomocné územní rozhodnutí. Klíčová stavba by měla být dokončena v roce 2029

30. dubna 2024 7:28 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Jižní obchvat Komárova už má pravomocné územní rozhodnutí. Tato dopravní stavba je klíčová nejen pro Opavu, ale zejména pro západní část Moravskoslezského kraje.

Mendelovo gymnázium v Opavě pokřtilo nový almanach, který vznikl ke 140. výročí jeho vzniku

27. dubna 2024 13:49 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Mendelovo gymnázium v Opavě slavnostně pokřtilo novou publikaci. Almanach 140, který vznikl ke 140. výročí vzniku prvního českého gymnázia na Opavsku.

SDO uvede světovou premiéru redukované verze opery Leoše Janáčka Káťa Kabanová

27. dubna 2024 13:39 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Slezské divadlo v Opavě už tuto neděli 28. dubna uvede premiéru opery Leoše Janáčka KÁŤA KABANOVÁ. Půjde o světovou premiéru nové redukované verze pro orchestr, kterou vydalo Universal Edition.

V Bredě objevili historické schodiště. Jeho stáří se odhaduje na zhruba 100 let

27. dubna 2024 13:30 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Bývalý obchodní dům Breda ukrýval historické schodiště. Objeveno byla náhodně při jeho kompletní rekonstrukci, která právě probíhá. Jeho stáří se odhaduje na zhruba 100 let.

Moderní výzvy lidstva tentokrát o smrti
Vydáno 26. dubna 2023 16:31, Opava, Katka Geryková
Mendelovo gymnázium ve spolupráci se Slezskou univerzitou připravuje pravidelně cyklus přednášek s názvem Moderní výzvy lidstva. Mluví se zde o problémech, které aspirují na velká témata následujících let, ovšem pozornost se jim příliš nevěnuje. Jedním z nich je téma smrti a umírání. Promluvila o něm bioložka a bioetička Renata Veselská.

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Sál je plný studentů, pro které zřejmě v tomto životním období smrt není to, co by nějak významně zaměstnávalo jejich mysl. Nebo se pletu?

Renata Veselská, bioložka a bioetička, Masarykova univerzita v Brně: „Máte pravdu, pro lidi z obecenstva asi smrt není hlavním tématem. Na druhou stranu nikdo z nás neví, kdy a za jakých okolností s tímto tématem bude konfrontován. To, že si studenti přišli poslechnout přednášku o smrti a umírání, tak předpokládám, že přece jen jim to z nějakého důvodu připadá důležité.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: „Ke konci vede každý začátek“, tak to v životě je. Nicméně současná medicína dokáže ten „konec“ velmi významně oddálit. Jaký smysl to má a jak velký vliv na tuto skutečnou mají lékaři?

Renata Veselská, bioložka a bioetička, Masarykova univerzita v Brně: „To jakým způsobem budou používány dostupné medicínské technologie, tak to primárně je v rukou lékařů. Ale předpokládám, že by o tom měli vždy komunikovat s pacienty.

Měli by jim srozumitelně vysvětlit možnosti, které se nabízejí, a měli by respektovat individuální přání pacienta. Která z těch možností je žádoucí a odpovídá jeho osobním preferencím.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Stává se stále častěji, že smrtelně nemocní lidé chtějí své poslední dny strávit doma. Tato skutečnost má ovšem ještě další aspekt a to příbuzné či blízké, kteří s nimi budou. Jak se mají připravit?

Renata Veselská, bioložka a bioetička, Masarykova univerzita v Brně: „Lze se připravit ve smyslu technické pomoci. Lze se domluvit se službou mobilní hospic, lze zvážit služby domácí péče. A co je důležité, aby pečující brali v úvahu své síly a nezůstávali na to sami.“

Kateřina Geryková, redaktorka, TV POLAR: Jste členkou Evropské skupiny pro etiku ve vědě, která je poradním orgánem Evropské komise. Je rozdíl, jak nahlížejí na problematiku smrti a prodlužování života v ostatních státech unie a u nás?

Renata Veselská, bioložka a bioetička, Masarykova univerzita v Brně: „Můžeme vidět napříč Evropou, že ta regulace je velmi rozdílná. Liberální přístup se projevuje tím, že státy postupně přijímají různé právní normy, které člověku umožní rozhodnout se o konci svého života. Teď mluvím o možnostech lékařsky asistované sebevraždy a eutanazie. V České republice převažuje rámci průzkumu veřejného mínění spíše vstřícný postoj k těmto možnostem. Zatím všechny pokusy, kdy podobná legislativa šla do schvalovacího procesu skončily neúspěchem."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/opavsko/opava/11000036900/moderni-vyzvy-lidstva-tentokrat-o-smrti