​Knihovníci debatovali o roli knihy v 21. stol.

  • 1. března 2016,
  • 18:22,
  • Opava,
  • Katka Geryková

Na půdě Slezské univerzity se sešlo na 160 účastníků konference, kteří debatovali o roli knihy v tomto století. Přestože klasické papírové knize směle konkurují nejrůznější elektronická média, je v knihovnách stále nejžádanější výpůjčkou.

Reklama

Přestože by se mohlo zdát, že kniha je v současné rychlé a moderní době ohrožena, není to tak. V opavské Knihovně Petra Bezruče má na 9,000 příznivců, kteří si život bez nedokáží představit. A to přesto, že jí zdatně konkurují třeba elektronické či audio knihy. Knihovny prošly za uplynulých dvacet let velkou proměnou. Provoz v nich se plně zautomatizoval. Digitalizace knihovního fondu sice trvala několik let, ale dnes už si to nikdo jinak představit neumí.

Zuzana Bornová, ředitelka Knihovny P. Bezruče v Opavě:

„Automatizace zejména zlepšila komfort uživatelů v tom, že si mohou nahlížet do svého konta, dostanou se k hodnocení knih, mohou si prodlužovat výpůjčky knih a mají také přehled, kde která kniha je.“

Modernizace knihoven a také jakým směrem by se knihovny měly v následujících letech ubírat, bylo také jedno z témat, které na konferenci s názvem Kniha ve 21. století, zaznělo.

Libuše Foberová, Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě:

„Diskutuje se o digitálních službách, o kyber prostoru pro knihovny, o nových možnostech knihoven a také o tom, jak by měli přistupovat k novým médiím.

Přestože čtenáři dnes mohou mnoho věcí vyřídit on-line cestou, přesto zůstávají knihovny místem setkávání: pořádají se zde výstavy, přednášky či kurzy. Nejčastěji ale stále chodí do knihovny za dobrou knihou.

Tomáš Kubíček, ředitel Moravské zemské knihovny v Brně:

„Jednak poskytuje přístup ke vzdělání, univerzity samy to nezvládnou. A dále fungují jako komunitní centra, kde se lidé potkávají, mluví o věcech spolu, dostávají přísun informací.“

Za řečnickým pultem se během dvou dnů vystřídali odborníci z České republiky, ale i Polska, Slovenska či Švédska. Kromě přednášek si účastníci stihli také vyměnit mnoho zajímavých zkušeností.

Reklama

Nejnovější zprávy


Opavsko


Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu