Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě byly nainstalovány další kameny zmizelých Stolpersteine

Ostrava-město |

Památku rodin, které byly zavražděny během holocaustu připomenou v Ostravě další kameny zmizelých tzv. Stolpersteine. Dvaadvacet jich bylo instalováno ve středu. První Stolpersteine byly v ostravských ulicích položeny v roce 2010 a do současnosti bylo na území města Ostravy 63 těchto pietních míst.

Mosazné destičky o rozměru 10 x 10 centimetrů jsou kladeny do chodníků před domy, v nichž rodiny před 2. světovou válkou žily. Na jednotlivých destičkách jsou uvedena jména konkrétních obětí holocaustu, datum jejich narození a úmrtí v koncentračních táborech.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Nová pietní místa tak letos v září vznikla například v Moravské Ostravě a Přívozu na Sokolské třídě, ulicích Tyršova, Českobratrská, Přívozská, ale i v Mariánských Horách na ulici Jahnova. Oběti, které nové Stolpersteiny připomenou, umíraly v Osvětimi, Treblince či Terezíně a dalších místech. Upamatovávat budou i osudy dětí, v roce 1942 v Treblince zavražděné Ruth a Judity Fränkelové i jejich příbuzných. Na ulici Českobratrská byl nyní položen i kámen, jež připomene známého stavitele Felixe Neumanna. Po praxi u vídeňského stavitele se Felix Neumann vrátil do Moravské Ostravy, kde založil svůj architektonický ateliér a stavební firmu, významně se podílel na výstavbě Moravské Ostravy i okolních obcí, projektoval například i Německý dům a celou řadu dalších."

Nový Stolpersteine na Sokolské třídě připomíná místo, kde bydlela módní redaktorka Marta Johanna Hirschová, rozená Wulkanová. Marta Johanna Hirschová se narodila 19. září 1886 v Moravské Ostravě, se svým prvním manželem se přestěhovala v roce 1912 do Vídně. V roce 1913 vychází její první příspěvky o módě. V letech 1920–1934 byla hlavní editorkou módního oddělení časopisu Die Dame, který náležel ve 20. a poč. 30. let 20. století k nejprestižnějším časopisům svého druhu v Německu. Marta Johanna Hirschová přispívala také do dalších časopisů či účinkovala v rádiu Spiegel. Patřila k nejznámějším a nejvlivnějším módním žurnalistkám Výmarské republiky. Po roce 1933 mohla krátce pracovat pro nakladatelství Ullstein, záhy však, stejně jako ostatní židovští zaměstnanci, musela odejít. V srpnu 1939 se podařilo oba syny poslat transportem židovských dětí do Londýna. Julius a Johanna Hirschovi byli v srpnu 1942 deportování do Terezína, kde Julius Hirsch krátce nato zemřel. Johanna Hirsch nastoupila 16. května 1944 do transportu do koncentračního tábora v Osvětimi, odkud se už nevrátila.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Do Terezína byli v roce 1942 deportováni MUDr. Rudolf Pressburger i jeho manželka Lilly Pressburgerová a v Terezíně zemřeli. Dům, kde žili, nyní připomíná v Přívozské ulici nový Stolpersteine. MUDr. Rudolf Pressburger pracoval po studiích jako závodní lékař ve vítkovické nemocnici. Později v roce 1919 se stal jejím ředitelem. Nemocnice se rozrůstala, provoz zahájila druhá interní klinika. Následně nemocnice otevřela Institut pro péči o matky a děti a poté oddělení dentální medicíny."

Autorem myšlenky, tvůrcem kamenů je umělec Günther Demnig z Halle. Projekt byl zahájen v roce 1996, po celé Evropě jsou umístěny desítky tisíc těchto pietních míst. První Stolpersteine byly v Ostravě položeny v roce 2010, další pietní místa přibyla v ostravských ulicích v roce 2015 a další „kameny zmizelých“ byly instalovány o pět let později, v roce 2020.

Náklady na výrobu Stolpersteine hradí potomci zavražděných obyvatel, členové sdružení Ostravaci. Jedná se o spolek, který sdružuje potomky ostravských židovských rodin, které se před válkou vystěhovaly z Ostravy a jehož posláním je udržovat povědomí o ostravských kořenech svých rodin. Sdružení má sídlo v Kingstonu u Londýna. Úhradu instalace „kamenu zmizelých“ zajišťuje město Ostrava.

Nahlásit chybu


K tématu

Ve Frýdku-Místku proběhne rekonstrukce bitvy o Czajankova kasárna

Frýdek-Místek si letos připomene 85 let od hrdinného odboje vojáků z Czajankových kasáren. Ve čtvrtek odpoledne proběhne pietní akt a v sobotu také rekonstrukce samotného boje s bohatým celodenním programem ve Faunaparku.

Rekonstrukce bitvy z roku 1939 o Czajankova kasárna ve Frýdku-Místku měla velký ohlas

O víkendu zaplnily české a německé historické vojenské jednotky Faunapark ve Frýdku-Místku. Vedle v areálu ředitelství Slezanu pak proběhla rekonstrukce samotné bitvy o Czajankova kasárna.

Chátrající kulturní památka na náměstí ve Frýdku-Místku má projít opravou

Zdevastovanou kulturní památku na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce. Chystanou opravu rohové budovy na začátku Hluboké ulice potvrdil aktuální vlastník objektu. Dům chátrá již od 80. let, s pracemi se má začít v roce 2025.


V Lubně budou po rekonstrukci děti chodit do moderní vesnické školky

Mateřská škola v Lubně prochází celkovou rekonstrukcí. Z někdejšího rodinného domu bude moderní školka s vyšší kapacitou.

Koberec se z povinnosti stal velkou zkušeností a radostí

Skupina Koberec funguje v Novém Jičíně devátým rokem. Vznikla v podstatě jako předmět základní umělecké školy - kolektivní hra. Z povinnosti navštěvovat tyto hodiny se ovšem zrodila velká touha bavit se hudbou a hrát.

Povodňový odpad z domácností už v Opavě nelze odkládat před domy. Lidé si mohou zdarma objednat kontejner

Včera 19:20 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě stále uklízí povodňový odpad z domácností. Od listopadu už ale není možné zaplavené věci odkládat na volné plochy před domy. Lidé si tak zdarma mohou u Technických služeb objednat kontejner.

Při požáru bytu v Ostravě-Porubě zemřel senior

Včera 12:09 | Ostrava-Poruba | Lukáš Zavadil

Složky IZS v sobotu dopoledne zasahovaly u požáru bytu v Ostravě-Porubě. Na místě zemřela jedna osoba.

Horská služba má na Javorovém novou stanici, záchranáři už nebudou mrznout

Horští záchranáři, kteří slouží na Javorovém vrchu, už mohou využívat novou stanici. Tu starou museli zbourat, protože už nevyhovovala a v zimě ji jen stěží dokázali vyhřát.

V Nemocnici Karviná-Ráj probíhá další velká rekonstrukce

V Nemocnici Karviná-Ráj probíhá další velká rekonstrukce. Tentokrát se modernizace dočkala druhá část dětského oddělení. Přestavbu financuje zřizovatel, Moravskoslezský kraj.

Tréninková kavárna Animy Vivy má nový grafický manuál. Vytvořili ho studenti SŠPU Opava

Včera 19:10 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Tréninková kavárna neziskové organizace Anima Viva se po letech dočkala grafického manuálu. Ten pro ni vytvořili studenti grafického designu Střední školy umělecké a průmyslové v Opavě, se kterou úspěšně spolupracovala i na jiných projektech.

Havířov vyřešil letitý problém s parkováním v lokalitě u ZŠ Frýdecká

8. listopadu 2024 10:39 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Celkem 34 nových parkovacích míst nechala postavit radnice v Havířově v městské části Bludovice. Lidé na parkoviště čekali mnoho let. Město muselo nejdříve vyřešit odkup části soukromého pozemku.

VIDEO: PIT manévr v akci! Policisté zadrželi ujíždějícího řidiče s drogami v autě

8. listopadu 2024 10:38 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na Ostravsku se minulý týden odehrála dramatická policejní honička, při které řidič se zákazem řízení a s pozitivním testem na drogy ujížděl rychlostí přes 100 km/h. Policisté nakonec využili PIT manévr, aby jeho riskantní jízdu zastavili.

Zářijová povodeň v Opavě poničila stovky stromů. Před kácením prošel každý z nich pečlivou kontrolou

Včera 18:44 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Opava kvůli zářijovým povodním přišla o stovky stromů. Některé velká voda vyvrátila, jiné poškodila natolik, že ohrožovaly bezpečnost a musely být pokáceny.

Porubský zimní stadion je kompletně zrekonstruován. Obnovena byla i druhá ledová plocha

8. listopadu 2024 13:13 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava-Poruba má opět kompletní zimní stadion. Byla totiž dokončena obnova druhé ledové plochy, takže celý multifunkční areál je zrekonstruován a může přivítat sportovce. na své si přijdou hokejisté, krasobruslaři i milovníci bruslení z řad veřejnosti.

Orebitská ulice v Ostravě-Přívoze prochází kompletní opravou

8. listopadu 2024 10:22 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček | Miniexpres centra Ostravy

Centrální ostravský obvod opravuje Orebitskou ulici v Přívoze. S opravou se čekalo na síťaře a nyní dostane ulice nový povrch, chodníky i parkovací místa. Obvod už před časem opravil také několik bytových domů, které už jsou obsazeny nájemníky.

Ostravský projekt zvyšuje kvalitu vzdělávání

7. listopadu 2024 21:00 | Ostrava-město | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Jeden z mnoha projektů, které Ostrava realizuje ve školství, vám představíme v další reportáži. Jde o projekt zaměřený na zvyšování kvality vzdělávání určený nejen pro Ostravu, ale i okolní tři města a devět obcí.

Talent City pomáhá se vzděláváním talentovaných lidí

7. listopadu 2024 20:57 | Ostrava-město | Tomáš Tikal | Studuj u nás

V Ostravě se uskutečnil další ročník unikátní konference Talent City, která se zabývá podporou nadání u dětí, žáků a studentů. Odborníci připravili spoustu workshopů přímo pro děti a další den patřil diskusím a interaktivním blokům pro pedagogy.

Studentka VŠB-TUO pomáhala dětem v Africe. Zkušenosti a zážitky předává ostatním

7. listopadu 2024 17:14 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Terezie Sladká, studentka Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava se kromě studia věnuje také dobrovolnictví. Nedávno se vrátila z Afriky, kde pomáhala v rámci projektu Adopce na blízko.

Porubské Alšovo náměstí zaplnily rodiny s dětmi. Bavily se na tradiční Broučkiádě

7. listopadu 2024 16:56 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Ostravu-Porubu opět po roce ovládl tradiční Rej broučků a berušek. Tentokrát se vzhledem k rekonstrukci prostranství u Floridy uskutečnil na Alšově náměstí. A opět bylo plno.

V Ostravě byly nainstalovány další kameny zmizelých Stolpersteine
Vydáno 21. září 2023 18:38, Ostrava-město, Jiří Cileček
Památku rodin, které byly zavražděny během holocaustu připomenou v Ostravě další kameny zmizelých tzv. Stolpersteine. Dvaadvacet jich bylo instalováno ve středu. První Stolpersteine byly v ostravských ulicích položeny v roce 2010 a do současnosti bylo na území města Ostravy 63 těchto pietních míst.

zdroj foto: Magistrát města Ostravy/Adolf Horsinka

Mosazné destičky o rozměru 10 x 10 centimetrů jsou kladeny do chodníků před domy, v nichž rodiny před 2. světovou válkou žily. Na jednotlivých destičkách jsou uvedena jména konkrétních obětí holocaustu, datum jejich narození a úmrtí v koncentračních táborech.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Nová pietní místa tak letos v září vznikla například v Moravské Ostravě a Přívozu na Sokolské třídě, ulicích Tyršova, Českobratrská, Přívozská, ale i v Mariánských Horách na ulici Jahnova. Oběti, které nové Stolpersteiny připomenou, umíraly v Osvětimi, Treblince či Terezíně a dalších místech. Upamatovávat budou i osudy dětí, v roce 1942 v Treblince zavražděné Ruth a Judity Fränkelové i jejich příbuzných. Na ulici Českobratrská byl nyní položen i kámen, jež připomene známého stavitele Felixe Neumanna. Po praxi u vídeňského stavitele se Felix Neumann vrátil do Moravské Ostravy, kde založil svůj architektonický ateliér a stavební firmu, významně se podílel na výstavbě Moravské Ostravy i okolních obcí, projektoval například i Německý dům a celou řadu dalších."

Nový Stolpersteine na Sokolské třídě připomíná místo, kde bydlela módní redaktorka Marta Johanna Hirschová, rozená Wulkanová. Marta Johanna Hirschová se narodila 19. září 1886 v Moravské Ostravě, se svým prvním manželem se přestěhovala v roce 1912 do Vídně. V roce 1913 vychází její první příspěvky o módě. V letech 1920–1934 byla hlavní editorkou módního oddělení časopisu Die Dame, který náležel ve 20. a poč. 30. let 20. století k nejprestižnějším časopisům svého druhu v Německu. Marta Johanna Hirschová přispívala také do dalších časopisů či účinkovala v rádiu Spiegel. Patřila k nejznámějším a nejvlivnějším módním žurnalistkám Výmarské republiky. Po roce 1933 mohla krátce pracovat pro nakladatelství Ullstein, záhy však, stejně jako ostatní židovští zaměstnanci, musela odejít. V srpnu 1939 se podařilo oba syny poslat transportem židovských dětí do Londýna. Julius a Johanna Hirschovi byli v srpnu 1942 deportování do Terezína, kde Julius Hirsch krátce nato zemřel. Johanna Hirsch nastoupila 16. května 1944 do transportu do koncentračního tábora v Osvětimi, odkud se už nevrátila.

Gabriela Pokorná, mluvčí Ostravy: "Do Terezína byli v roce 1942 deportováni MUDr. Rudolf Pressburger i jeho manželka Lilly Pressburgerová a v Terezíně zemřeli. Dům, kde žili, nyní připomíná v Přívozské ulici nový Stolpersteine. MUDr. Rudolf Pressburger pracoval po studiích jako závodní lékař ve vítkovické nemocnici. Později v roce 1919 se stal jejím ředitelem. Nemocnice se rozrůstala, provoz zahájila druhá interní klinika. Následně nemocnice otevřela Institut pro péči o matky a děti a poté oddělení dentální medicíny."

Autorem myšlenky, tvůrcem kamenů je umělec Günther Demnig z Halle. Projekt byl zahájen v roce 1996, po celé Evropě jsou umístěny desítky tisíc těchto pietních míst. První Stolpersteine byly v Ostravě položeny v roce 2010, další pietní místa přibyla v ostravských ulicích v roce 2015 a další „kameny zmizelých“ byly instalovány o pět let později, v roce 2020.

Náklady na výrobu Stolpersteine hradí potomci zavražděných obyvatel, členové sdružení Ostravaci. Jedná se o spolek, který sdružuje potomky ostravských židovských rodin, které se před válkou vystěhovaly z Ostravy a jehož posláním je udržovat povědomí o ostravských kořenech svých rodin. Sdružení má sídlo v Kingstonu u Londýna. Úhradu instalace „kamenu zmizelých“ zajišťuje město Ostrava.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/ostrava/ostrava-mesto/11000039241/v-ostrave-byly-nainstalovany-dalsi-kameny-zmizelych-stolpersteine