Záchrana kostela v Jiříkově

  • 1. ledna 2008,
  • 0:00,
  • Bruntál,
  • Ladislav Olejníček

Zachránit kulturní památku, kostel sv. Michala v Jiříkově na Bruntálsku, se rozhodl místní řezbář Jiří Halouzka. Koupil jej od římskokatolické církve a začal jej opravovat. Z opraveného kostela by postupně mělo vzniknout kulturní centrum celého regionu.

Reklama

Na jiříkovském kostele z r. 1605 se podepsal zub času a ještě mnohem více bezohlední vandalové. Ti kostel naprosto barbarským způsobem zpustošili.

Jiří Halouzka, majitel kostela: "Vybili všechna okna, vytrhali píšťaly z varhan, podlahy. Mám dojem, že se částí dřeva i topilo. Mým morálním úkolem bylo zachránit ten kostel. Od doby, kdy ho vlastním, tak se zasklila okna, začíná se uklízet, vyváží se rumisko."

V kostele už byly vyměněny veškeré podlahy, schody až na zvonici. Tuhá zima práce zpomalila, ale hned na jaře se opět rozjedou naplno.

Jiří Halouzka, majitel kostela: "Až rozmrznou ledy, tak bude hlavním úkolem dát dohromady podlahy, které jsou napuchřelé a zvlněné vlhkostí. Potom by to chtělo ty schody dobudovat."

Lidem z Jiříkova byl kostel dříve víceméně lhostejný. Teď si začínají uvědomovat jeho hodnotu.

Anketa, obyvatelé Jiříkova: 1. "Jestli by měl kostel zůstat? No samozřejmě, vždyť je to tady historická památka a je dobře, že ho pan Halouzka opravuje." 2. "Měl by tady zůstat, stojí to za to."

Po opravě by se kostel měl změnit na kulturní centrum a mohla by tady být například výstavní galerie, koncertní síň či přednáškový sál. Pokud půjde všechno podle předpokladů, měl by se v prostorách kostela před letošními Vánocemi odehrát adventní koncert.
Stanislav Juřena
Bruntál
od 25 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

DMHERMES GASTRO s.r.o.
Bruntál
od 17 000 Kč do 20 000 Kč

Detail

MetalPlast Lipník n. B. a.s.
Bruntál
od 100 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu