Reklama

Žáci ZŠ v Karlovicích vydali knihu vlastních pohádek

  • 31. května 2010,
  • 0:00,
  • Bruntál,
  • Ladislav Olejníček

Knihu pohádek nazvanou Čarovný svět za tabulí napsaly děti ze Základní školy z Karlovic na Bruntálsku. Není to přitom žádný sborník slohových prací, ale plnokrevná kniha plná ilustrací v pevné vazbě. Něco takového je v celé České republice unikátní.

Reklama

„Děti nečtou, zapomínají na knihy," ozývá se dnes stále častěji. Žáci karlovické školy chtěli ukázat, že to nemusí být pravda.

Hana Vitásková, ředitelka školy: "My jsme chtěli dokázat, že i na venkovské škole dokáží děti udělat velké věci, takže jsme se v září rozhodli, že napíšeme knihu."

Malým literátům pomáhal spisovatel a hudební skladatel Lubomír Müller. Příběhy nijak neupravoval, jsou to skutečná autentická díla. Dětem navíc složil písničku.

Hana Vitásková, ředitelka školy: "Padesát tři dětí si napsalo svůj příběh, svou pohádku, kterou postupně předčítaly panu spisovateli. Potom z těchto padesáti tří se vybralo sedmnáct, které svou pohádku zveřejnily, publikovaly."

Celá kniha je výsledkem devítiměsíční práce dětí. Ilustrace byly vybrány z dvou set návrhů.

Agáta Rokosová, spoluautorka: "Já jsem si sedla a jak jsem se dívala na obraz, tak jsem napsala o obraze. Pak jsem si taky vymýšlela."

Alexandr Schäffler, spoluautor: "Tam byli dva skřítkové, jmenovali se Emil a Edík a oni schovávali různé věci."

Karolína Švarcová, spoluautorka: "Já jsem psala o takovém skřítkovi, jmenoval se Vítek, ocitl se ve škole a děti ho tam našly."

Tereza Zbořilová, spoluautorka: "Já hrozně ráda čtu pohádky, a tak nějaké knížky mi byly inspirací. Mám ráda čarodějky, takže ve své pohádce píšu o čarodějkách, jak čarují a tak."

Škola v Karlovicích není velká, má 138 žáků. Lidé z vesnice jsou na svou školu právem hrdí.

Anketa, obyvatelé Karlovic: 1. "Myslím, že je to pěkné." 2. "Počin, zaplať pánbůh. Začíná nám růst mladá generace, která něco dělá." 3. "Já si myslím, že perfektní. Určitě perfektní."

Žáci školy ale neusnuli na vavřínech, už teď připravují knihu poezie a písničkových textů. Chtěli by ji vydat nejpozději do dvou let.
COPRECI CZ, s.r.o.
Bruntál
od 16 050 Kč do 17 120 Kč

Detail

COPRECI CZ, s.r.o.
Bruntál
od 16 050 Kč do 17 120 Kč

Detail

František Lukovský
Bruntál
od 17 970 Kč do 35 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu