Zámek Janovice stále chátrá

  • 6:12,
  • Bruntál,

Zámek v Janovicích u Rýmařova začíná pomalu, ale jistě podléhat zubu času. Nevyjasněné majetkové poměry brání využití celého památkově chráněného objektu.

Svou nynější podobu získal zámek v Janovicích v roce 1765. Rýmařovská radnice využívá pouze malou část rozsáhlého zámeckého objektu jako obřadní síň, zbytek je prázdný a nezadržitelně chátrá.

Anketa, obyvatelé Janovic: 1. "Nelíbí se mi to, zámek je dost zanedbaný." 2. "Mělo by se s tím zámkem něco udělat, aby zůstal zachován pro budoucí generace."

Až do konce druhé světové války vlastnil zámek rod Harrachů, kterému byl zabaven na základě Benešových dekretů. Pak zde byla například sýpka a dlouho zde sídlil státní archiv.

Petr Klouda (nez.), starosta Rýmařova: "Zámeček je stále v majetku Ministerstva vnitra a je na něj podána restituční žaloba na vrácení pozůstalým z rodu Harrachů. Zámeček v podstatě chátrá."

Rýmařovská radnice nemá dost peněz ani na to, aby zastavila pustošení zámku. Chtěla by tady ale, ve spolupráci s ostravským památkovým ústavem, zřídit muzeum a část zámku komerčně využít, jak je tomu zvykem v západní Evropě.

Jiří Karel, historik: "V Evropě běžně využívají části historických staveb jako turistickou atrakci, budují tam nejrůznější expozice. Část potom využívají k nejrůznějším jiným účelům, bývají zde například ozdravovny."

Uvedení janovického zámku do provozuschopného stavu by ale přišlo na stovky milionů korun. Petr Klouda (nez.), starosta Rýmařova: "Jediná možnost, jak by se daly získat prostředky, je z Evropských fondů."

V případě zámku v Janovicích je nezbytné jednat co nejrychleji, neboť hrozí bezprostřední nebezpečí z prodlení. Pokud se rychle nepodaří zastavit chátrání, mohou vzniknout nenávratné škody.
Klaus Union CZ a.s.
Bruntál
od 30 000 Kč do 35 000 Kč

Detail

Základní škola a Mateřská škola Široká Niva, okres Bruntál, příspěvková organizace
Bruntál
od 25 000 Kč

Detail

HOBES, spol. s r. o.
Bruntál
od 17 000 Kč do 24 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků