Reklama

Pradědova galerie Jiříkov - největší betlém na světě roste

  • 24. listopadu 2011,
  • 0:00,
  • Bruntál,
  • Ladislav Olejníček

Největší dřevěný vyřezávaný betlém na světě se nachází v Pradědově galerii u Halouzků v malé vesnici Jiříkov u Rýmařova na Bruntálsku. Jeho světové prvenství dotvrzuje zápis v Guinessově knize rekordů. Oproti loňskému roku získal betlém novou podobu a opět se rozrostl.

Reklama

Současná podoba jiříkovského betléma věrněji odráží zhled krajiny na Sinaji, kde se nachází skutečný biblický Betlém. Jeho plocha se zvětšila a návštěvníci si mohou lépe prohlédnout všechny sochy.

Jiří Halouzka, řezbář a galerista: "Ten Betlém se nachází v oblasti, kde jsou různé pahorky, skály, jsou tam různé výdutě, čili jsem i ten svůj betlém vytvořil tak, že je jakoby mezi takovými vyvýšeninami."

Od loňského roku přibyly v betlému tři sochy. Dnes jich má celkem dvě stě třicet devět. Všechny bez výjimky jsou v životní velikosti.

Jiří Halouzka, řezbář a galerista: "Ten jeden ze tří králů přijel na slonech a byla tady slonice s malým. Letos přibyl mohutný samec, slon v životní velikosti, takže to se děti dobře pomějí. Základem toho je rodina jako taková, a tak jsem vytvořil trojsoší, kde je otec, matka a dítě z jednoho kmene a bude to zasazené do toho betléma."

Návštěvníci se mají na co těšit. Letos čeká Pradědovu galerii zajímavá premiéra.

Jiří Halouzka, řezbář a galerista: "3. prosince v sobotu tady bude první adventní koncert, který bude zajímavý tím že jeho část bude přímo v betlémě, takže ta atmosféra adventu bude nasycená Vánocemi."

Pradědova galerie má pro návštěvníky otevřeno tři sta šedesát pět dnů v roce. Přijít se podívat je možné dokonce i na Štědrý den. Novou podobu největšího betléma na světě si pak lze prohlédnout až do 10. ledna příštího roku.
Spolek Slezská republika
Bruntál
od 16 000 Kč do 19 000 Kč

Detail

Značky Morava, a.s.
Bruntál
od 23 000 Kč

Detail

Radek Lukeš, s.r.o.
Bruntál
od 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu