Pradědova galerie Jiříkov - největší betlém na světě roste

  • 24. listopadu 2011,
  • 0:00,
  • Bruntál,
  • Ladislav Olejníček

Největší dřevěný vyřezávaný betlém na světě se nachází v Pradědově galerii u Halouzků v malé vesnici Jiříkov u Rýmařova na Bruntálsku. Jeho světové prvenství dotvrzuje zápis v Guinessově knize rekordů. Oproti loňskému roku získal betlém novou podobu a opět se rozrostl.

Reklama

Současná podoba jiříkovského betléma věrněji odráží zhled krajiny na Sinaji, kde se nachází skutečný biblický Betlém. Jeho plocha se zvětšila a návštěvníci si mohou lépe prohlédnout všechny sochy.

Jiří Halouzka, řezbář a galerista: "Ten Betlém se nachází v oblasti, kde jsou různé pahorky, skály, jsou tam různé výdutě, čili jsem i ten svůj betlém vytvořil tak, že je jakoby mezi takovými vyvýšeninami."

Od loňského roku přibyly v betlému tři sochy. Dnes jich má celkem dvě stě třicet devět. Všechny bez výjimky jsou v životní velikosti.

Jiří Halouzka, řezbář a galerista: "Ten jeden ze tří králů přijel na slonech a byla tady slonice s malým. Letos přibyl mohutný samec, slon v životní velikosti, takže to se děti dobře pomějí. Základem toho je rodina jako taková, a tak jsem vytvořil trojsoší, kde je otec, matka a dítě z jednoho kmene a bude to zasazené do toho betléma."

Návštěvníci se mají na co těšit. Letos čeká Pradědovu galerii zajímavá premiéra.

Jiří Halouzka, řezbář a galerista: "3. prosince v sobotu tady bude první adventní koncert, který bude zajímavý tím že jeho část bude přímo v betlémě, takže ta atmosféra adventu bude nasycená Vánocemi."

Pradědova galerie má pro návštěvníky otevřeno tři sta šedesát pět dnů v roce. Přijít se podívat je možné dokonce i na Štědrý den. Novou podobu největšího betléma na světě si pak lze prohlédnout až do 10. ledna příštího roku.
Velikonoce na Sovinci

Dnes 10:00 - 22.04. 18:00
Bruntál, Hrad Sovinec

DMHERMES TRADE s.r.o.
Bruntál
od 30 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

A S P E C, spol. s r.o.
Bruntál
od 80 Kč do 88 Kč

Detail

Okresní soud
Bruntál
od 16 280 Kč do 24 080 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu