Slezská diakonie otevřela kavárnu

Netradiční způsob sociálního podnikání odstartovala Slezská diakonie. Ve Frýdku-Místku otevřela kavárnu, ve které obsluhují hosty lidé se zdravotním postižením.

Reklama

Příjemný interiér, pohodlná křesílka, pozorný a ochotný personál a výborná káva za lidové ceny. Vítejte v kavárně Empatie. Najdete ji ve Frýdku - Místku v obchodním centru Ještěr na Frýdlantské ulici.

Romana Bélová, vedoucí kavárny: "Ta myšlenka vznikla jako návaznost na službu střediska Rút Slezské diakonie, které poskytuje službu sociální rehabilitace."

Cílem sociálního projektu je nejen nabídnout obyvatelům Frýdku - Místku novou příležitost k posezení u kávy či čaje. Důležité je zvýšit šance pro osoby především s mentálním postižením. Zapojit je do společnosti zdravých lidí a pokud možno co nejvíce je osamostatnit.

Romana Bélová, vedoucí kavárny: "Protože v tomto regionu je to hodně obtížné, tak jsme chtěli vybudovat místo, kde ti lidé můžou získávat dovednosti a schopnosti, které potom můžou dál uplatnit na trhu práce."

Gabriela Hamplová, provozní kavárny: "Tahle práce vyžaduje velkou trpělivost. Oni se všichni moc snaží, když jim něco nejde, tak se zlobí sami na sebe a jsou rádi, že jsou mezi lidma. Důležité je, že to chtějí dělat a že je tam určité nadšení."

Bourat bariéry mezi zdravými a duševně nemocnými lidmi, zbavit se předsudků. I to je důvod, proč Slezská diakonie, za podpory města a s pomocí sponzorů, mohla tuto neobvyklou kavárnu otevřít. A nutno říci, úspěšně. Jak jsme se přesvědčili na vlastní oči, hosté přijímají služby od zdravotně postižených velmi rádi. A vůbec jim nevadí, že někdy je obsluha trochu pomalejší.

Gabriela Hamplová, provozní kavárny: "Odezva je vynikající. Já jsem tady zavedla knihu přání, pochval a námitek a tam hosté píšou a zatím tam jsou samé pochvaly."

Anketa, hosté kavárny Empatie: 1. "Je tady hezky. Nekouří se tady, to je důležité, je to otevřeno odpoledne, je to i pro děti a obsluha je velice milá. Dobrá káva, dobré zákusky, všechno je dobré." 2, "Já jsem rád. Protože tenhle prostor byl dlouho nevyužitý a lepší využití pro to asi najít nemohli. Je to výborné místo tady na nějaké posezení."

Až se čistě náhodou anebo cíleně zastavíte ve frýdecko - místecké kavárně Empatie, zdejší pohostinnost vás určitě nezklame. Romana Bélová, vedoucí kavárny: "Máme tady vynikající medovinu, která je naší specialitou, protože je to přírodní produkt. To by mohli lidé ocenit."

V kavárně je k dispozici počítač s připojením na internet a také děti jsou tady vítány. Kavárna je nekuřácká a dětský koutek plný hraček, je pro naše nejmenší doslova rájem. Podobné kavárny fungují u nás v zemi i v jiných městech. Například v Brně. Tak doufejme, že i do té frýdecko - místecké se budou lidé rádi vracet.
Velký dechový orchestr Frýdek-Místek

Zítra 16:00 - 21.07. 1:39
Frýdek-Místek, Altán ve Smetanových sadech, Frýdek - Místek

Festival Jazz ve městě

26.07. 19:30 - 28.07. 23:00
Frýdek-Místek, Areál Slezanu, bývala tkalcovna, Frýdek - Místek

Promenádní koncerty / Oranžáda

29.07. 16:00 - 21.07. 1:39
Frýdek-Místek, Altán ve Smetanových sadech, Frýdek - Místek

MASTER IT Technologies, a.s.
Frýdek-Místek
od 30 000 Kč do 50 000 Kč

Detail

Mrňousek Havířov s.r.o.
Frýdek-Místek
od 10 000 Kč

Detail

L&Y VISION TRADING COMPANY s.r.o.
Frýdek-Místek
od 14 000 Kč do 14 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu