Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Karvinský expres

Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Zastupitelé Karviné projednávali prodej pozemku OSP
  • V areálech škol a školek přibyly stromÿ a keře
  • Vítr v Karviné vyvracel hlavně jasany
  • Metan se bude těžit z uzavřených dolů ještě desítky let

Zastupitelé Karviné projednávali prodej pozemku OSP

Zastupitelé Karviné na svém 24. zasedání projednávali několik bodů programu.

 Schválili například dotace pro sportovní kluby a hudební tělesa.

Jan Wolf, primátor Karviné: “My jsme dnes schválili smlouvy dotační pro Permoník, Májovák a pro sportovní oddíly, jsou to dotační smlouvy, které jsou roční. Jsou to finanční prostředky na provoz a fungování jednotlivých oddílů a spolků."

PRODEJ ČÁSTI POZEMKU BÝVALÉHO AREÁLU OSP KARVINÁ

Zastupitelé rovněž odsouhlasili plán deratizace ve městě, program prevence kriminality městské policie. Zastupitelé Karviné také rozhodli o prodeji části pozemku bývalého areálu OSP.

Jan Wolf, primátor Karviné: “My jsme vloni v létě dostali nabídku na odkoupení poloviny pozemků OSP, na základě toho začala “úředničina”, kdy na úřední desku byl ohlášen záměr prodeje pozemku, před koncem roku se připravilo výběrové řízení, teď v lednu proběhla komise, kde došlo k výběru ze tří zájemců. Byla vybrána společnost s nejvyšší cenou kupní. Tam bych chtěl říct, že my, když jsme před třemi roky kupovali celý pozemek za metr čtvereční za 500 korun, tak ne vždy jsem byl za to pochválen. Dnes jsme na ceně 1150 korun a já jsem rád, že za polovinu pozemku dostaneme do rozpočtu veškeré náklady, které jsme na toto území vynaložili a máme další polovinu pozemku, která bude dále k prodeji. "

Po výzvě k dodání nabídky dle stanovených podmínek, nabídku v požadované lhůtě doručili uhradili jistinu dva ze tří zájemců.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Jeden zájemce, byly to stavebniny, které měly zájem vybudovat další provozovnu."

Vyšší cenu za pozemek nabídl zájemce, který zde chce postavit obchodní centrum.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Ten požadavek je takový, aby tam mohly vzniknout řemesla, služby. V případě, že ten developer postaví něco, tak je pak otázka, jaká bude nabídka a poptávka v daném roce, bude to běh na delší trať, nebude to za měsíc ani za dva, ten trh se bude nějakým způsobem vyvíjet, ale já jsem rád, že to území může být zastavěné, čisté a bude tam zapadat do toho území, kde bude opravený krytý bazén, sportoviště, takže si myslím, že je to dobrý počin zastupitelů, že dnes ten prodej schválili."

Ústřední prvek zmiňovaného obchodního centra pro služby a řemesla bude tvořit hobby market, obchody pro řemesla, jako nábytek, zahradní a bazénové centrum, domácí potřeby, koupelnová a kuchyňská studia. Nebude chybět ani občerstvení drive in, fitcentrum, barber a podobně. Nový projekt by v budoucnu nabídl více jak 300 pracovních míst.

---

V areálech škol a školek přibyly stromÿ a keře

V Karviné se kromě plánovaných výsadeb pustili i do výsadby stromů a keřů v areálech škol a školek. Jde o vzdělávací projekt, jehož cílem je naučit děti poznávat jednotlivé druhy stromů a keřů a umět se o dřeviny postarat.

V areálech karvinských škol a školek přibyly nové stromy a keře. Každá škola i školka si mohla sama vybrat, jaké druhy a jaký počet si přeje vysadit.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Kromě klasické výsadby, kterou děláme ve městě pravidelně a sázíme spoustu stromů, tak jsme udělali projekt, kdy se budou vysazovat stromy ve školách. Jde o vzdělávací program, aby se děti naučily poznávat, o jaké druhy stromů se jedná, tzn. ty stromy budou označeny jak českým tak latinským názvem. Děti se budou o tyto stromy starat, takže je to jedna z forem, jak v dětech budovat kladný vztah k přírodě."

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Na školách jsou ekotýmy, které budou o tyto stromy pečovat. Budou zajišťovat zálivky, hnojení a pletí a město potom ve třetím roce provede výchovné řezy u těchto stromů."

Celkově ve školách a školkách přibylo 50 různých stromů a přes 220 keřů.

Tomáš Trampler, správce zeleně: "Snažili jsme se, aby ta variabilita stromů byla co největší, nicméně převažují možná javory, magnolie, okrasné stromy. Jsem rád, že pedagogové z MŠ se rozhodli umístit do školek i ovocné stromy, jsou tam jabloně, hrušeň, oskeruše tam je, z keřů nějaké borůvky, ostružiny."

Některé ovocné stromy jsou zakrslé, aby si děti samy mohly sbírat úrodu.

Michael Klos, ředitel ZŠ a MŠ Slovenská: "Je to určitě zpestření, máme tady jabloně, ostružiny, ty děti budou moci sledovat vývoj toho stromu, potom si nasbírat ovoce, určitě to bude fajn."

Zdeněk Jelínek, ředitel ZŠ a MŠ Cihelní: "Na magistrátu města Karviné jsou opravdu odborníci, když potřebujete poradit s druhovou skladbou a s tím, jak to má vypadat, tak třeba pan Trampler, to je výjimečný člověk a v tomto směru děkuji, protože nejen, že tady budou stromy, které tady sedí, ale bude k tomu i pointa nějaká edukace, kdy děti budou umět poznávat to, co pro nás kdysi bylo běžné."

Libor Stáňa, ředitel ZŠ a MŠ Borovského: "Jsme byli velice rádi, že jsme mohli spolupracovat na tomto projektu, paní učitelka vybrala z nabídky co se pro školu nejvíc hodí, ten projekt za to stál, bude tady na jaře a v létě mnohem příjemnější prostředí."

Celý tento projekt byl financován z rozpočtu města.

---

Vítr v Karviné vyvracel hlavně jasany

V celém Moravskoslezském kraji od nedělního rána do večerních hodin vyjížděli jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů kvůli silnému větru ve sto případech. Výjezdy se týkaly i samotné Karviné.

Šlo tradičně hlavně o odstraňování popadaných stromů a silných větví, hasiči také odstraňovali či provizorně připevňovali plechové střešní krytiny. Výjezdy se týkaly i samotné Karviné, i tady museli hasiči zasahovat kvůli uvolněné střešní krytině, dopravní tabuli a vícekrát byli zavoláni kvůli nahnutým a spadlým stromům. Správce zeleně Tomáš Trampler také hned v pondělí zmapoval situaci ve městě.

Tomáš Trampler, správce zeleně: “Vždycky po větru vyrážíme do města, obcházíme nejvýznamnější části a hodnotíme, jestli není někde nějaká zakleslá větev, jestli nehrozí nějaké nebezpečí. naštěstí tento vichr neudělal moc škody. V parku Boženy Němcové vítr vyvrátil kolem pěti stromů, většinou jsou to jasany. Proč zrovna jasany? Jasan v poslední době trpí houbovou chorobou chalara, tato houba způsobuje částečný úhyn kořenového systému těchto dřevin."

Zároveň správce zeleně vyzývá, pokud si někdo z občanů sám všimne větrem poškozeného stromu, ať toto místo kvůli kontrole a případnému zásahu nahlásí.

Tomáš Trampler, správce zeleně: “Budeme velice rádi, jakýkoliv poznatek ať lidé okamžitě telefonují a prostřednictvím TS Karviná škody zlikvidujeme."

Všechny události se obešly bez zranění i bez větších materiálních škod.

---

Metan se bude těžit z uzavřených dolů ještě desítky let

Přestože se dlouholetá éra dobývání černého uhlí na Ostravsku blíží ke svému definitivnímu konci, z podzemí se bude ještě po dobu několika desítek let těžit surovina pro výrobu elektrické energie a tepla. Místo uhlí to však bude metan.

Důlní plyn metan byl vždy velkou hrozbou pro bezpečnost v podzemí černouhelných dolů. Jeho řízená těžba nyní pokračuje i po ukončení těžby uhlí v téměř všech šachtách v regionu. Metan se bude těžit i po brzkém uzavření posledního činného Dolu ČSM ve Stonavě.

Kamil Kaufman, vedoucí oddělení koncepce a rozvoje společnosti DIAMO: “Co se týče délky čerpání metanu, tak ta záleží samozřejmě na tom, kdy se nám ten důl zatopí. Dneska můžu říct, že to zatápění může trvat desítky let.”

Důvodem těžby metanu je především bezpečnost. Vysoce výbušný plyn se totiž v podzemí stále uvolňuje a vystupuje na povrch.

Miroslav Alman, mechanik degazace: ”Degazovat musíme proto, protože když se sníží tlak v ovzduší, tak u těch hrází dochází k tomu, že ten metan vystupuje z těch stařin a může to vlastně ohrozit pracovníky, nebo nedej bože může nastat výbuch nebo zašlehnutí metanu.”

Metan se těží z podzemí na mnoha místech. Ložiska se liší svou vydatností.

Miroslav Alman, mechanik degazace: ”Na lokalitě ČSA máme 30 degazačních zdrojů, z toho je teď v provozu 9.”

Vytěžený metan je cennou surovinou pro výrobu elektrické energie a tepla.

Kamil Kaufman, vedoucí oddělení koncepce a rozvoje společnosti DIAMO: “Důlní plyn bude využíván v maximální míře pro výrobu elektrické energie a tepla v areálech, které budou nějakým způsobem zmodernizovány nebo přebudovány na nově využití.”

Dá se předpokládat, že metan z uzavřených dolů se bude využívat minimálně až do roku 2050.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Karvinský expres
01. února 2022, 16:13

Zastupitelé Karviné projednávali prodej pozemku OSP

Zastupitelé Karviné na svém 24. zasedání projednávali několik bodů programu.

 Schválili například dotace pro sportovní kluby a hudební tělesa.

Jan Wolf, primátor Karviné: “My jsme dnes schválili smlouvy dotační pro Permoník, Májovák a pro sportovní oddíly, jsou to dotační smlouvy, které jsou roční. Jsou to finanční prostředky na provoz a fungování jednotlivých oddílů a spolků."

PRODEJ ČÁSTI POZEMKU BÝVALÉHO AREÁLU OSP KARVINÁ

Zastupitelé rovněž odsouhlasili plán deratizace ve městě, program prevence kriminality městské policie. Zastupitelé Karviné také rozhodli o prodeji části pozemku bývalého areálu OSP.

Jan Wolf, primátor Karviné: “My jsme vloni v létě dostali nabídku na odkoupení poloviny pozemků OSP, na základě toho začala “úředničina”, kdy na úřední desku byl ohlášen záměr prodeje pozemku, před koncem roku se připravilo výběrové řízení, teď v lednu proběhla komise, kde došlo k výběru ze tří zájemců. Byla vybrána společnost s nejvyšší cenou kupní. Tam bych chtěl říct, že my, když jsme před třemi roky kupovali celý pozemek za metr čtvereční za 500 korun, tak ne vždy jsem byl za to pochválen. Dnes jsme na ceně 1150 korun a já jsem rád, že za polovinu pozemku dostaneme do rozpočtu veškeré náklady, které jsme na toto území vynaložili a máme další polovinu pozemku, která bude dále k prodeji. "

Po výzvě k dodání nabídky dle stanovených podmínek, nabídku v požadované lhůtě doručili uhradili jistinu dva ze tří zájemců.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Jeden zájemce, byly to stavebniny, které měly zájem vybudovat další provozovnu."

Vyšší cenu za pozemek nabídl zájemce, který zde chce postavit obchodní centrum.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Ten požadavek je takový, aby tam mohly vzniknout řemesla, služby. V případě, že ten developer postaví něco, tak je pak otázka, jaká bude nabídka a poptávka v daném roce, bude to běh na delší trať, nebude to za měsíc ani za dva, ten trh se bude nějakým způsobem vyvíjet, ale já jsem rád, že to území může být zastavěné, čisté a bude tam zapadat do toho území, kde bude opravený krytý bazén, sportoviště, takže si myslím, že je to dobrý počin zastupitelů, že dnes ten prodej schválili."

Ústřední prvek zmiňovaného obchodního centra pro služby a řemesla bude tvořit hobby market, obchody pro řemesla, jako nábytek, zahradní a bazénové centrum, domácí potřeby, koupelnová a kuchyňská studia. Nebude chybět ani občerstvení drive in, fitcentrum, barber a podobně. Nový projekt by v budoucnu nabídl více jak 300 pracovních míst.

---

V areálech škol a školek přibyly stromÿ a keře

V Karviné se kromě plánovaných výsadeb pustili i do výsadby stromů a keřů v areálech škol a školek. Jde o vzdělávací projekt, jehož cílem je naučit děti poznávat jednotlivé druhy stromů a keřů a umět se o dřeviny postarat.

V areálech karvinských škol a školek přibyly nové stromy a keře. Každá škola i školka si mohla sama vybrat, jaké druhy a jaký počet si přeje vysadit.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Kromě klasické výsadby, kterou děláme ve městě pravidelně a sázíme spoustu stromů, tak jsme udělali projekt, kdy se budou vysazovat stromy ve školách. Jde o vzdělávací program, aby se děti naučily poznávat, o jaké druhy stromů se jedná, tzn. ty stromy budou označeny jak českým tak latinským názvem. Děti se budou o tyto stromy starat, takže je to jedna z forem, jak v dětech budovat kladný vztah k přírodě."

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Na školách jsou ekotýmy, které budou o tyto stromy pečovat. Budou zajišťovat zálivky, hnojení a pletí a město potom ve třetím roce provede výchovné řezy u těchto stromů."

Celkově ve školách a školkách přibylo 50 různých stromů a přes 220 keřů.

Tomáš Trampler, správce zeleně: "Snažili jsme se, aby ta variabilita stromů byla co největší, nicméně převažují možná javory, magnolie, okrasné stromy. Jsem rád, že pedagogové z MŠ se rozhodli umístit do školek i ovocné stromy, jsou tam jabloně, hrušeň, oskeruše tam je, z keřů nějaké borůvky, ostružiny."

Některé ovocné stromy jsou zakrslé, aby si děti samy mohly sbírat úrodu.

Michael Klos, ředitel ZŠ a MŠ Slovenská: "Je to určitě zpestření, máme tady jabloně, ostružiny, ty děti budou moci sledovat vývoj toho stromu, potom si nasbírat ovoce, určitě to bude fajn."

Zdeněk Jelínek, ředitel ZŠ a MŠ Cihelní: "Na magistrátu města Karviné jsou opravdu odborníci, když potřebujete poradit s druhovou skladbou a s tím, jak to má vypadat, tak třeba pan Trampler, to je výjimečný člověk a v tomto směru děkuji, protože nejen, že tady budou stromy, které tady sedí, ale bude k tomu i pointa nějaká edukace, kdy děti budou umět poznávat to, co pro nás kdysi bylo běžné."

Libor Stáňa, ředitel ZŠ a MŠ Borovského: "Jsme byli velice rádi, že jsme mohli spolupracovat na tomto projektu, paní učitelka vybrala z nabídky co se pro školu nejvíc hodí, ten projekt za to stál, bude tady na jaře a v létě mnohem příjemnější prostředí."

Celý tento projekt byl financován z rozpočtu města.

---

Vítr v Karviné vyvracel hlavně jasany

V celém Moravskoslezském kraji od nedělního rána do večerních hodin vyjížděli jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů kvůli silnému větru ve sto případech. Výjezdy se týkaly i samotné Karviné.

Šlo tradičně hlavně o odstraňování popadaných stromů a silných větví, hasiči také odstraňovali či provizorně připevňovali plechové střešní krytiny. Výjezdy se týkaly i samotné Karviné, i tady museli hasiči zasahovat kvůli uvolněné střešní krytině, dopravní tabuli a vícekrát byli zavoláni kvůli nahnutým a spadlým stromům. Správce zeleně Tomáš Trampler také hned v pondělí zmapoval situaci ve městě.

Tomáš Trampler, správce zeleně: “Vždycky po větru vyrážíme do města, obcházíme nejvýznamnější části a hodnotíme, jestli není někde nějaká zakleslá větev, jestli nehrozí nějaké nebezpečí. naštěstí tento vichr neudělal moc škody. V parku Boženy Němcové vítr vyvrátil kolem pěti stromů, většinou jsou to jasany. Proč zrovna jasany? Jasan v poslední době trpí houbovou chorobou chalara, tato houba způsobuje částečný úhyn kořenového systému těchto dřevin."

Zároveň správce zeleně vyzývá, pokud si někdo z občanů sám všimne větrem poškozeného stromu, ať toto místo kvůli kontrole a případnému zásahu nahlásí.

Tomáš Trampler, správce zeleně: “Budeme velice rádi, jakýkoliv poznatek ať lidé okamžitě telefonují a prostřednictvím TS Karviná škody zlikvidujeme."

Všechny události se obešly bez zranění i bez větších materiálních škod.

---

Metan se bude těžit z uzavřených dolů ještě desítky let

Přestože se dlouholetá éra dobývání černého uhlí na Ostravsku blíží ke svému definitivnímu konci, z podzemí se bude ještě po dobu několika desítek let těžit surovina pro výrobu elektrické energie a tepla. Místo uhlí to však bude metan.

Důlní plyn metan byl vždy velkou hrozbou pro bezpečnost v podzemí černouhelných dolů. Jeho řízená těžba nyní pokračuje i po ukončení těžby uhlí v téměř všech šachtách v regionu. Metan se bude těžit i po brzkém uzavření posledního činného Dolu ČSM ve Stonavě.

Kamil Kaufman, vedoucí oddělení koncepce a rozvoje společnosti DIAMO: “Co se týče délky čerpání metanu, tak ta záleží samozřejmě na tom, kdy se nám ten důl zatopí. Dneska můžu říct, že to zatápění může trvat desítky let.”

Důvodem těžby metanu je především bezpečnost. Vysoce výbušný plyn se totiž v podzemí stále uvolňuje a vystupuje na povrch.

Miroslav Alman, mechanik degazace: ”Degazovat musíme proto, protože když se sníží tlak v ovzduší, tak u těch hrází dochází k tomu, že ten metan vystupuje z těch stařin a může to vlastně ohrozit pracovníky, nebo nedej bože může nastat výbuch nebo zašlehnutí metanu.”

Metan se těží z podzemí na mnoha místech. Ložiska se liší svou vydatností.

Miroslav Alman, mechanik degazace: ”Na lokalitě ČSA máme 30 degazačních zdrojů, z toho je teď v provozu 9.”

Vytěžený metan je cennou surovinou pro výrobu elektrické energie a tepla.

Kamil Kaufman, vedoucí oddělení koncepce a rozvoje společnosti DIAMO: “Důlní plyn bude využíván v maximální míře pro výrobu elektrické energie a tepla v areálech, které budou nějakým způsobem zmodernizovány nebo přebudovány na nově využití.”

Dá se předpokládat, že metan z uzavřených dolů se bude využívat minimálně až do roku 2050.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/karvinsky-expres/karvinsky-expres-01-02-2022-16-13