Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Rvačka kvůli ovcím skončila pobodáním
  • Oprava opavských akrád dokončena
  • V Karviné se konal fotbalový kemp pro děti
  • Bruntálský jazzový festival se konal již podvanácté
  • Veteránská Beskyd Rally měla zastávku i ve Frýdku

Rvačka kvůli ovcím skončila pobodáním

Krajský soud v Ostravě vynesl verdikt nad mužem z Klimkovic, který po hádce napadl v hospodě dalšího hosta. I když mu za pokus o vraždu hrozilo 20 let vězení, soud mu vyměřil pouze 6 roků.

Malá nenápadná hospůdka Ex Club v Ostravě-Porubě se málem stala dějištěm vraždy. Nevinný rozhovor o ovcích se změnil ve rvačku a poté, co byl jejich chovatel doslova vykopnut z hospody na ulici, vrátil se z nožem v ruce.

poškozený: "Jsem mu řekl, že je pěkné prase a to ho rozlítilo."

Útočník povalil muže na zem a dvakrát ho bodl vystřelovacím nožem. Podle svědků u toho křičel "Já tě zabiju." Jen díky ostatním hostům neskončil útok tragédií. Jednak agresora odtrhli a také rychle zavolali sanitku. 

poškozený: "Ono to vypadlo neškodně, ale zjistil jsem, že krvácím do hrudníku, napřed jsem nechtěl volat ani sanitku."

Žaneta Čaňová, státní zástupkyně: "Pan obžalovaný čelí trestnímu stíhání a podané obžalobě pro pokus zločinu vraždy…čelí tedy trestní sazbě 12-20 let."

Před soudem se 44 letý obžalovaný několikrát rozplakal. Ke všemu se přiznal a neustále projevoval lítost. Poškozenému také poslal peníze, jako náhradu škody a tak se soud asi ustrnul a vyměřil mu trest pod spodní hranicí sazby. Útočník stráví ve vězení šest let. 

---

Oprava opavských akrád dokončena

Opavské Dvořákovy sady zdobí nově opravená arkádová chodba. Tato stavba z 19. století, kterou si k nelibosti kolemjdoucích v minulosti oblíbili bezdomovci a sprejeři, bude nyní sloužit jako výstavní síň a společenský prostor.

Arkády v opavských Dvořákových sadech byly kdysi součástí farské zahrady Řádu německých rytířů. Stavba, která dříve poskytovala mnichům úkryt před slunečními paprsky či deštěm, byla ještě nedávno pomalována graffiti a kolemjdoucí raději odvraceli zrak od bezdomovců, kteří zde bivakovali. Nehostinné místo v centru Opavy se ale začalo od jara měnit téměř k nepoznání.

Kamil Grigar, ředitel, Stavební firma Grigar: „Všechny omítky se otloukly, protože byly vlhké. Takže to šlo až na cihlu dolů a omítlo se se to sanační omítkou.“

Kromě vlhkosti museli dělníci řešit problém s děravou střechou. Až během oprav zjistili, že plech je na několika místech úplně zrezivělý. Výměnu krytiny ještě zkomplikovala dodávka materiálu, na který musela firma čekat tři měsíce.

Stavební práce odkryly také původní pilíře, které nyní zůstaly neomítnuté.

Petr Stanjura, ved. odd. hlavního architekta, Magistrát města Opavy: „Tufitové patky, které jsou ve druhé řadě sloupů zůstaly odkryté. Uvidíme, jak budou reagovat na zub času. Jde přece jen o vyvřelinu. Nyní jsou naimpregnované. Možná sem tam něco odpadne a bude se to muset zapravit speciální směsí, kterou budeme připodobňovat originálu.“

K podloubí byla přivedena elektřina a klenby ozvláštnilo barevné osvětlení. Přístup k arkádám je nyní vydlážděný. Náklady na opravy ve výši tří milionů korun uhradilo město Opava. To chátrající objekt získalo roku 2017 od Biskupství ostravsko-opavského.

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Chceme, aby to byl živý veřejný prostor. Nejen tedy veřejné akce, např. výstavy. Ale chceme, aby se zde lidé zdržovali také během dne. Tedy aby zde byla kavárna a posezení.

V nový život arkrády vstoupily výstavou komiksu Lucie Seifertové o zakladateli genetiky Johannu Gregoru Mendelovi. Ten vytvořila u příležitosti 200 výročí jeho narození. Příběh slavného vědce si můžete přečíst a prohlédnout na několika panelech. Najdete zde také zmínku o Opavě. Slavný vědec tady totiž šest let studoval na gymnáziu.

---

Mezi Českým a polským Cieszynem zase jezdí vlaky. Od 1. srpna je tam obnovena železniční doprava, a to linkou S7. Ve vlacích bude možné cestovat podle Tarifu integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS nebo Tarifu Českých drah. K používání Tarifu ODIS je zapotřebí čipová karta ODISka.

Sedmnáctiletá Sabina Košárková z klubu BMX Studénka vybojovala bronzovou medaili v juniorské kategorii na mistrovství světa v bikrosu. Medailovým úspěchem česká bikrosařka navázala na deset let starý bronz Romany Labounkové.

---

V Karviné se konal fotbalový kemp pro děti

V Karviné proběhl okresní fotbalový kemp pro děti od šesti let. Malým hráčům a hráčkám se věnovali zkušení trenéři a čas na setkání s dětmi si našli i ligoví fotbalisté.

Hřiště Kovony se stalo posedmé zázemím letošního fotbalového kempu pro malé fotbalisty a fotbalistky z klubů napříč celým okresem.

Tomáš Červenka, spoluorganizátor fotbalového kempu, trenér U13 MFK Karviná: "Vždy se tady vystřídá kolem čtyřiceti dětí. Je to příměstský kemp, od pondělí do pátku a jelikož se jedná o čistě fotbalový kemp, tak tady kluci a holky zdokonalují své individuální schopnosti."

Čas na malé fotbalisty si našli i ligoví hráči, kteří je přišli povzbudit a také si s nimi zahrát.

Michal Papadopulos, hráč MFK Karviná: "Hlavně ať sportují, protože to je pro tu mládež strašně důležité a je jedno, jestli to je hokej, fotbal, ping pong, ať hlavně sportují. Nejdůležitější je, že z toho mají radost a těší se a takhle by to mělo být."

Laura Průškovská, účastnice fotbalového kempu: "Jsem ráda, že přišli a jsem moc překvapená."

Matěj Janulek, účastník fotbalového kempu: "Jsem úplně rád. Jsou hrozně dobří, hodní a dávají dobré nahrávky na góly."

Tyto kempy se pravidelně pořádají po celé republice.

---

Bruntálský jazzový festival se konal již podvanácté

Jazzový festival v Bruntále již dvanáct let dělí letní prázdniny na dvě poloviny. Letos počasí přidělalo organizátorům vrásky na čele a venkovní podoba festivalu musela ustoupit silnému dešti. Pořadatelům se naštěstí podařilo najít rychlé řešení.

V bruntálském městském parku se divákům představila celá šíře jazzového žánru.

Martin Henč (ANO), místostarosta Bruntálu: „Pochvala určitě patří na Oddělení kultury, kteří si uměli poradit a přemístili jazzový festival zde."

Úroveň a pestrost účinkujících ocenil i Richard Pogoda, osobnost a dlouholetý moderátor festivalu.

Richard Pogoda, moderátor, herec, skladatel a muzikant: „Tradiční úroveň, čili stoupající. No,muselo se improvizovat, místo dvou pódií bylo jenom jedno, ale to vůbec nevadilo. Ta Karolína DraMa, no to byl velký zážitek, každý, kdo tady nebyl, by měl litovat. No a závěr bude patřit OPSO, no to je prostě špička v oboru.“

Alena Pajkošová, vedoucí Oddělení kultury MěÚ Bruntál: „Jako každý rok, dramaturgie Jazzfestu je skládána jednak z místních kapel a jednak z různých žánrů jazzu tak, abychom veřejnosti ukázali různá odvětví."

Diváci, kteří zcela zaplnili místo konání, mohli vidět všechny podoby jazzového žánru, od šansonu, standardního a moderního jazzu až po swingové vyvrcholení akce.

Alena Pajkošová, vedoucí Oddělení kultury MěÚ Bruntál: „Tím bonbónkem na závěr bude OPSO.“

I přes nepřízeň počasí venku, odcházeli diváci spokojeni a obohaceni o pestrou škálu jazzové hudby.

---

Fakultní nemocnice Ostrava rozšířila pro zájemce možnost očkování druhou posilující dávkou proti covid-19 z původních dvou dnů na pět dní v týdnu. Provozní doba je od pondělí do pátku od 7,00 do 14,30 . Očkuje se v očkovacím centru vakcínami BioNTech/Pfizer a Moderna .

Libor Hudáček podepsal smlouvu s Oceláři. Bronzový medailista z poslední zimní olympiády jednatřicetiletý slovenský útočník Libor Hudáček po dvou letech strávených v zahraničí posiluje úřadující mistry z Třince.

---

Veteránská Beskyd Rally měla zastávku i ve Frýdku

120 veteránů a některé i více než 120 let staré. Takové kousky mohli vidět v pátek a sobotu lidé na Frýdecko-Místecku. V rámci 25. ročníku spanilé jízdy Beskydskou krajinou zavítala letos Beskyd Rally Turzovka i na Zámecké náměstí ve Frýdku-Místku. Organizátoři se totiž snaží každoročně měnit trasu zastávek.

Frýdecké náměstí zaplnily v sobotu dopoledne desítky krásných veteránů. Organizátoři 25. ročníku Beskyd Rally totiž město letos zařadili mezi jednu z patnácti zastávek, které na trase měli.

Martin Dlhopolček, technický ředitel,  Turzovský veterán club: "Každé to vozidlo je pro toho majitele vzácné a určitě ho má rád. Ale samozřejmě jsou takové ty špeky, které mohu jmenovat. Je tady velmi krásné vozidlo značky Bugatti typ 46. Je tu Bugatti Galibier, opět věhlasné světové značky. Je to špičková sběratelská záležitost. Ale je tady zástupce značky Wikof, která je málo vídaná a je to dokonce jeden z prvních vyrobených kusů tohoto vozidla u té značky."

120 vozidel z několika zemí Evropy najelo za 4 dny přes 500 kilometrů. Unikátem, převážně na výstavu, byl například Italský elektromobil Dora z roku 1906 a další stroje.

Antonín Pavelka, vetaránista: "To, co je vpředu, tak je motocykl a je datovaný 1854 a vevnitř máme naložený nejstarší motocykl na světě, který je datovaný 1869. Zatímco v Evropě je evidovaný Daimler, tak 17 roků už Roper v americkém Bostonu jezdil s parním motocyklem."

Martin Dlhopolček, technický ředitel Turzovský veterán club: "My každoročně musíme udělat výběr, protože bychom dokázali zřejmě přivézt na tu ukázku těch vozidel třeba 200, ale už je to organizačně nezvládnutelné, co se týče ubytování, stravování a podobně. Takže jsme si stanovili kvótu 120 vozidel, které vybíráme."

Trasa spanilé jízdy se každý rok mění, aby organizátoři ukázali účastníkům s veterány krásy různých měst u nás i na Slovensku. A zároveň potěšili také diváky.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
01. srpna 2022, 16:00

Rvačka kvůli ovcím skončila pobodáním

Krajský soud v Ostravě vynesl verdikt nad mužem z Klimkovic, který po hádce napadl v hospodě dalšího hosta. I když mu za pokus o vraždu hrozilo 20 let vězení, soud mu vyměřil pouze 6 roků.

Malá nenápadná hospůdka Ex Club v Ostravě-Porubě se málem stala dějištěm vraždy. Nevinný rozhovor o ovcích se změnil ve rvačku a poté, co byl jejich chovatel doslova vykopnut z hospody na ulici, vrátil se z nožem v ruce.

poškozený: "Jsem mu řekl, že je pěkné prase a to ho rozlítilo."

Útočník povalil muže na zem a dvakrát ho bodl vystřelovacím nožem. Podle svědků u toho křičel "Já tě zabiju." Jen díky ostatním hostům neskončil útok tragédií. Jednak agresora odtrhli a také rychle zavolali sanitku. 

poškozený: "Ono to vypadlo neškodně, ale zjistil jsem, že krvácím do hrudníku, napřed jsem nechtěl volat ani sanitku."

Žaneta Čaňová, státní zástupkyně: "Pan obžalovaný čelí trestnímu stíhání a podané obžalobě pro pokus zločinu vraždy…čelí tedy trestní sazbě 12-20 let."

Před soudem se 44 letý obžalovaný několikrát rozplakal. Ke všemu se přiznal a neustále projevoval lítost. Poškozenému také poslal peníze, jako náhradu škody a tak se soud asi ustrnul a vyměřil mu trest pod spodní hranicí sazby. Útočník stráví ve vězení šest let. 

---

Oprava opavských akrád dokončena

Opavské Dvořákovy sady zdobí nově opravená arkádová chodba. Tato stavba z 19. století, kterou si k nelibosti kolemjdoucích v minulosti oblíbili bezdomovci a sprejeři, bude nyní sloužit jako výstavní síň a společenský prostor.

Arkády v opavských Dvořákových sadech byly kdysi součástí farské zahrady Řádu německých rytířů. Stavba, která dříve poskytovala mnichům úkryt před slunečními paprsky či deštěm, byla ještě nedávno pomalována graffiti a kolemjdoucí raději odvraceli zrak od bezdomovců, kteří zde bivakovali. Nehostinné místo v centru Opavy se ale začalo od jara měnit téměř k nepoznání.

Kamil Grigar, ředitel, Stavební firma Grigar: „Všechny omítky se otloukly, protože byly vlhké. Takže to šlo až na cihlu dolů a omítlo se se to sanační omítkou.“

Kromě vlhkosti museli dělníci řešit problém s děravou střechou. Až během oprav zjistili, že plech je na několika místech úplně zrezivělý. Výměnu krytiny ještě zkomplikovala dodávka materiálu, na který musela firma čekat tři měsíce.

Stavební práce odkryly také původní pilíře, které nyní zůstaly neomítnuté.

Petr Stanjura, ved. odd. hlavního architekta, Magistrát města Opavy: „Tufitové patky, které jsou ve druhé řadě sloupů zůstaly odkryté. Uvidíme, jak budou reagovat na zub času. Jde přece jen o vyvřelinu. Nyní jsou naimpregnované. Možná sem tam něco odpadne a bude se to muset zapravit speciální směsí, kterou budeme připodobňovat originálu.“

K podloubí byla přivedena elektřina a klenby ozvláštnilo barevné osvětlení. Přístup k arkádám je nyní vydlážděný. Náklady na opravy ve výši tří milionů korun uhradilo město Opava. To chátrající objekt získalo roku 2017 od Biskupství ostravsko-opavského.

Tomáš Navrátil, primátor Opavy: „Chceme, aby to byl živý veřejný prostor. Nejen tedy veřejné akce, např. výstavy. Ale chceme, aby se zde lidé zdržovali také během dne. Tedy aby zde byla kavárna a posezení.

V nový život arkrády vstoupily výstavou komiksu Lucie Seifertové o zakladateli genetiky Johannu Gregoru Mendelovi. Ten vytvořila u příležitosti 200 výročí jeho narození. Příběh slavného vědce si můžete přečíst a prohlédnout na několika panelech. Najdete zde také zmínku o Opavě. Slavný vědec tady totiž šest let studoval na gymnáziu.

---

Mezi Českým a polským Cieszynem zase jezdí vlaky. Od 1. srpna je tam obnovena železniční doprava, a to linkou S7. Ve vlacích bude možné cestovat podle Tarifu integrovaného dopravního systému Moravskoslezského kraje ODIS nebo Tarifu Českých drah. K používání Tarifu ODIS je zapotřebí čipová karta ODISka.

Sedmnáctiletá Sabina Košárková z klubu BMX Studénka vybojovala bronzovou medaili v juniorské kategorii na mistrovství světa v bikrosu. Medailovým úspěchem česká bikrosařka navázala na deset let starý bronz Romany Labounkové.

---

V Karviné se konal fotbalový kemp pro děti

V Karviné proběhl okresní fotbalový kemp pro děti od šesti let. Malým hráčům a hráčkám se věnovali zkušení trenéři a čas na setkání s dětmi si našli i ligoví fotbalisté.

Hřiště Kovony se stalo posedmé zázemím letošního fotbalového kempu pro malé fotbalisty a fotbalistky z klubů napříč celým okresem.

Tomáš Červenka, spoluorganizátor fotbalového kempu, trenér U13 MFK Karviná: "Vždy se tady vystřídá kolem čtyřiceti dětí. Je to příměstský kemp, od pondělí do pátku a jelikož se jedná o čistě fotbalový kemp, tak tady kluci a holky zdokonalují své individuální schopnosti."

Čas na malé fotbalisty si našli i ligoví hráči, kteří je přišli povzbudit a také si s nimi zahrát.

Michal Papadopulos, hráč MFK Karviná: "Hlavně ať sportují, protože to je pro tu mládež strašně důležité a je jedno, jestli to je hokej, fotbal, ping pong, ať hlavně sportují. Nejdůležitější je, že z toho mají radost a těší se a takhle by to mělo být."

Laura Průškovská, účastnice fotbalového kempu: "Jsem ráda, že přišli a jsem moc překvapená."

Matěj Janulek, účastník fotbalového kempu: "Jsem úplně rád. Jsou hrozně dobří, hodní a dávají dobré nahrávky na góly."

Tyto kempy se pravidelně pořádají po celé republice.

---

Bruntálský jazzový festival se konal již podvanácté

Jazzový festival v Bruntále již dvanáct let dělí letní prázdniny na dvě poloviny. Letos počasí přidělalo organizátorům vrásky na čele a venkovní podoba festivalu musela ustoupit silnému dešti. Pořadatelům se naštěstí podařilo najít rychlé řešení.

V bruntálském městském parku se divákům představila celá šíře jazzového žánru.

Martin Henč (ANO), místostarosta Bruntálu: „Pochvala určitě patří na Oddělení kultury, kteří si uměli poradit a přemístili jazzový festival zde."

Úroveň a pestrost účinkujících ocenil i Richard Pogoda, osobnost a dlouholetý moderátor festivalu.

Richard Pogoda, moderátor, herec, skladatel a muzikant: „Tradiční úroveň, čili stoupající. No,muselo se improvizovat, místo dvou pódií bylo jenom jedno, ale to vůbec nevadilo. Ta Karolína DraMa, no to byl velký zážitek, každý, kdo tady nebyl, by měl litovat. No a závěr bude patřit OPSO, no to je prostě špička v oboru.“

Alena Pajkošová, vedoucí Oddělení kultury MěÚ Bruntál: „Jako každý rok, dramaturgie Jazzfestu je skládána jednak z místních kapel a jednak z různých žánrů jazzu tak, abychom veřejnosti ukázali různá odvětví."

Diváci, kteří zcela zaplnili místo konání, mohli vidět všechny podoby jazzového žánru, od šansonu, standardního a moderního jazzu až po swingové vyvrcholení akce.

Alena Pajkošová, vedoucí Oddělení kultury MěÚ Bruntál: „Tím bonbónkem na závěr bude OPSO.“

I přes nepřízeň počasí venku, odcházeli diváci spokojeni a obohaceni o pestrou škálu jazzové hudby.

---

Fakultní nemocnice Ostrava rozšířila pro zájemce možnost očkování druhou posilující dávkou proti covid-19 z původních dvou dnů na pět dní v týdnu. Provozní doba je od pondělí do pátku od 7,00 do 14,30 . Očkuje se v očkovacím centru vakcínami BioNTech/Pfizer a Moderna .

Libor Hudáček podepsal smlouvu s Oceláři. Bronzový medailista z poslední zimní olympiády jednatřicetiletý slovenský útočník Libor Hudáček po dvou letech strávených v zahraničí posiluje úřadující mistry z Třince.

---

Veteránská Beskyd Rally měla zastávku i ve Frýdku

120 veteránů a některé i více než 120 let staré. Takové kousky mohli vidět v pátek a sobotu lidé na Frýdecko-Místecku. V rámci 25. ročníku spanilé jízdy Beskydskou krajinou zavítala letos Beskyd Rally Turzovka i na Zámecké náměstí ve Frýdku-Místku. Organizátoři se totiž snaží každoročně měnit trasu zastávek.

Frýdecké náměstí zaplnily v sobotu dopoledne desítky krásných veteránů. Organizátoři 25. ročníku Beskyd Rally totiž město letos zařadili mezi jednu z patnácti zastávek, které na trase měli.

Martin Dlhopolček, technický ředitel,  Turzovský veterán club: "Každé to vozidlo je pro toho majitele vzácné a určitě ho má rád. Ale samozřejmě jsou takové ty špeky, které mohu jmenovat. Je tady velmi krásné vozidlo značky Bugatti typ 46. Je tu Bugatti Galibier, opět věhlasné světové značky. Je to špičková sběratelská záležitost. Ale je tady zástupce značky Wikof, která je málo vídaná a je to dokonce jeden z prvních vyrobených kusů tohoto vozidla u té značky."

120 vozidel z několika zemí Evropy najelo za 4 dny přes 500 kilometrů. Unikátem, převážně na výstavu, byl například Italský elektromobil Dora z roku 1906 a další stroje.

Antonín Pavelka, vetaránista: "To, co je vpředu, tak je motocykl a je datovaný 1854 a vevnitř máme naložený nejstarší motocykl na světě, který je datovaný 1869. Zatímco v Evropě je evidovaný Daimler, tak 17 roků už Roper v americkém Bostonu jezdil s parním motocyklem."

Martin Dlhopolček, technický ředitel Turzovský veterán club: "My každoročně musíme udělat výběr, protože bychom dokázali zřejmě přivézt na tu ukázku těch vozidel třeba 200, ale už je to organizačně nezvládnutelné, co se týče ubytování, stravování a podobně. Takže jsme si stanovili kvótu 120 vozidel, které vybíráme."

Trasa spanilé jízdy se každý rok mění, aby organizátoři ukázali účastníkům s veterány krásy různých měst u nás i na Slovensku. A zároveň potěšili také diváky.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-01-08-2022-16-00