Rekonstrukci Grossmannovy vily komplikuje dřevomorka
Unikátní kulturní památka ostravská Grossmannova vila překvapuje i zkušené stavebníky. Při její rekonstrukci objevili historické malby i architektonické zajímavosti. Bohužel ale také zjistili, že stavbu pomalu ale jistě likviduje dřevomorka.
Na podzim loňského roku začala v Ostravě oprava historické budovy jakých ve městě mnoho není. Prvorepubliková vila stavebníka Františka Grossmanna je totiž v mnoha ohledech unikátní, ale bohužel byla už téměř na spadnutí. Rekonstrukce začala demolicí.
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Stavba probíhá podle časového plánu velmi dobře. Proběhly demoliční práce, odkrývání jednotlivých povrchů. Problém, který se v této chvíli řeší, je dřevomorka, což je zásadní a ukazuje to, že jsme se skutečně pro rekonstrukci rozhodli relativně na poslední chvíli, což je dobře, protože objekt by mohl být definitivně zničen."
Některé unikátní prvky byly odvezeny a specializované firmy je restaurují. Vše pod přísným dohledem památkářů. Stavebníci také objevili zajímavé prvky, které byly zazděny nebo předělány. Našli také řadu přemalovaných historických maleb.
Petr Vaněk, stavbyvedoucí: "Zrekonstruováno bude i dřevěné schodiště a vyhlídka, ze které šla kdysi vidět velká část Ostravy."
Krov byl bohužel natolik zničen, že se bude dělat téměř celý znovu. Naopak ale třeba nábytek je v překvapivě dobrém stavu i po sto letech. Ostrava má s vilou velké plány.
Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Chceme, aby objekt byl přístupný v rámci prohlídek pro širokou veřejnost, měla by tady v budoucnosti vzniknout recepce a prohlídkový okruh. Budou tady prostory, které budou využívány pro společenské či kulturní aktivity a bude možné si je pronajmout nebo budou sloužit pro městské společnosti. Zároveň tady bude několik pokojů v historickém stylu a bude možné se tady ubytovat."
Na stavbě bez přestání pracuje asi 30 - 40 řemeslníků. Upravuje se i okolí budovy, které bude znovu zdobit například fontána. Rekonstrukce by měla skončit na konci příštího roku.
---
Začala rekonstrukce Mendelova gymnázia
Ačkoliv do prázdnin zbývá ještě zhruba měsíc, budova Mendelova gymnázia už nyní zeje prázdnotou. Namísto studentů zde nastoupili dělníci. Až do poloviny září tady budou pracovat na výměně elektroinstalace v celé budově včetně tělocvičny.
Školní rok pro 600 studentů opavského Mendelova gymnázia v podstatě skončil už na konci května. Učitelé museli předčasně uzavřít klasifikaci. Výuku totiž zastavily plánované stavební úpravy. V celém víc jak sto letém objektu je nutné vyměnit zastaralou elektroinstalaci. A to se s výukou příliš neslučuje. Proto bylo nutné budovu školy vyklidit. Se stěhováním pomáhali také studenti.
Chodby už zejí prázdnotou. Pryč je veškeré vybavení a výzdoba. Nábytek může ve škole zůstat, ovšem musí být odklizený na určitá místa. Studenty v budově gymnázia střídají dělníci. Pracovat zde budou od června až do poloviny září.
Studenti si tak před koncem školního roku užijí pár dnů volna navíc. Nejprve jich část pojede na sportovní kurzy či školu v přírodě, část se pak přesune do prostor Slezské univerzity.
Josef Vícha, tajemník, Fakulta veřejných politik Slezské univerzity: „Tím, že výuka na naší fakultě skončila v květnu, jsou zdejší učebny v červnu a začátkem září k dispozici. Tak jsme je nabídli Mendelově gymnáziu, že by je mohlo využít pro výuku.“
Tady bude ovšem výuka probíhat trochu netradičně. Rozlehlé auly budou využité především pro přednášky.
Monika Klapková, ředitelka, Mendelovo gymnázium: „To znamená, že si budeme zvát odborníky. A ti budou mluvit o tématech, na které se běžně ve výuce nedostane. Budeme mít pozvané archeology, historiky, genetika. Budeme mít také studentské přednášky, naši absolventi nám pomohou. Budeme mít také Den zdraví.“
Vysvědčení dostanou gymnazisté v polovině června a pak jim v podstatě začnou prázdniny. Ani začátek září nebude ještě standardní. Během prvních dvou týdnů budou učitelé využívat distanční on – line výuku, kterou znají z doby koronaviru. Kvůli tomu musel být počítačový server přestěhovaný do suterénu.
Martin Hrošek, správce sítě, Mendelovo gymnázium: „To je jediná místnost kde můžeme mít tu elektroniku pod proudem. Takže tady máme server, záložní zdroj a všechno, co k tomu potřebujeme, abychom mohli učit v ty dny, kdy tady bude probíhat rekonstrukce.“
Pokud vše půjde podle plánu, měli by se studenti do lavic vrátit v polovině září.
---
Krátké zprávy, 3. 6. 2022, 3
Ostrava zahajuje výstavbu nové okružní křižovatky v Porubě u Jilemnického náměstí. Měla by přinést zlepšení plynulosti dopravy a snížení nehodovosti. Stavba téměř 9 a půl milionu bez DPH by měla být ukončena 9. září. Celková uzavírka křižovatky je připravena v období prázdniny od 1. července do 31. srpna.
Transformační program POHO 2030 přináší designové novinky na Karvinsku. Bar nebo lavička z důlního vozíku, to jsou první prototypy udržitelného mobiliáře. Lidé si jednotlivé prototypy budou moci prohlédnout na letních festivalech v Moravskoslezském kraji v rámci nové POHO zóny.
---
Z bývalého nádraží bude v Novém Jičíně pumptrack
V Novém Jičíně začne postupná revitalizace bývalého horního vlakového nádraží. Nejprve dojde k prodloužení cyklostezky. Další fází bude přetvoření území v relaxační areál, cyklisty potěší i pumptrack.
Bývalé horní vlakové nádraží v Novém Jičíně změní svou tvář. Studii nové podoby představil její autor na veřejném projednání. Dle zadání města má jít o pobytově relaxační a zároveň sportovní prostor. Architektura místa je navržena jednoduše, s minimálními náklady na údržbu.
Vojtěch Luxemburk, zpracovatel studie: “Ty drážní objekty, to samotné nádraží i ta budova toho skladu, jsou tam ponechány. Z toho skladu vlastně vytváříme pobytovou platformu, která je srdcem toho území
Největší část prostoru, zhruba 1 700 metrů čtverečních, obsadí pumptrack.
Jaromír Valeš, účastník veřejného projednání: ”Jako aktivní cyklista mám zájem o to, aby tady v Novém Jičíně vznikl pumptrack. Objíždím okolí obce, kde už ten pumptrack je, a bude velice příjemné, pokud nebudu muset jezdit nikam autem a bude to v Novém Jičíně.”
Studia dále počítá s parkovacími místy a výsadbou zeleně. V bývalé výpravní budově zůstanou zachovány dva byty, které chce město v letošním roce zrekonstruovat. Celému projektu revitalizace prostoru přechází prodloužení cyklostezky Koleje o 320 metrů směrem k nádražní budově.
Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Byla podepsána smlouva o dílo se zhotovitelem a v nejbližších dnech by měla stavba začít. Ukončena by měly být na podzim letošního roku. Celkové náklady jsou zhruba 3,7 milionu korun včetně daně.”
Město na tuto stavbu požádalo o dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy a výstavby cyklistických stezek.
---
MP Havířov uspořádala pro děti dny otevřených dveří
Areál městské policie a profesionálních hasičů v Havířově se tradičně na tři dny otevřel pro děti základních a mateřských škol. Do akce se zapojila i státní policie, či záchranný sbor. Žáci si odnesli mnoho zážitků i důležitých informací.
Ukázka výcviku služebních psů, byla jedním z největších zážitků pro školáky, kteří přišli na dny otevřených dveří, které pořádala havířovská městské policie.
anketa: “Nejvíce se mi líbilo, jak útočil na toho zloděje a líbilo se mi, jak přeskakovali ty překážky."
anketa: "Nemám slov, je to výborné. Hodní jsou, poslouchají na povel. Nemám slov."
Aby toho děti co nejvíce viděly a odnesly si i zajímavé informace, do akce jsou vždy zapojeny také složky IZS.
Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: "Máme ukázky všeho, co používáme. Auta, kolo, výstroj, výzbroj a nejoblíbenější ukázkou jsou služební psi. Ten základ je, aby se děti seznámily se složkami IZS, a aby nás viděly i trochu jinak, než na té ulici, když třeba něco vyvedou a my je potom řešíme. Aby nás braly jako partnera, když potřebují pomoct, poradit, tak aby se na nás obracely.”
anketa: “Hasiči a policisté mají tu práci těžkou, ale zvládají ji, pokud jsou dobře vycvičení. Já jsem viděl naživo odjezd sanitky."
Během tří dnů navštívilo akci zhruba 1500 dětí.
---
Krátké zprávy, 3. 6. 2022, 4
Třinecké železárny chtějí do osmi let snížit množství emisí uhlíku na polovinu ve srovnání s rokem 1990. Je to reakce na požadavky Evropské unie, která firmy tlačí k ekologické výrobě.
Den plný soutěží a zážitků připravili i letos pro veřejnost zaměstnanci ostravského útulku v Ostravě-Třebovicích. Tradiční setkání opatrovníků útulkových psů se uskuteční v sobotu 4. června.
---
Městský biatlon v Opavě
Opavské středisko volného času připravilo navzdory jarnímu počasí závod v biatlonu. Soutěžící se sešli v centru města. A na střelnici museli doběhnout nikoliv na lyžích, ale po svých.
Běžeckou trasu pro biatlon připravili organizátoři přímo uprostřed Opavy na Horním náměstí. V městských kulisách vytýčili 300 m dlouhý okruh, který obepínal kamennou plastiku Slunce uprostřed vydlážděného náměstí. Soutěžící se vzhledem k jarnímu počasí, obešli bez lyží.
Lubomír Barvík, pedagog volného času, SVČ Opava: „Měli tři běžecké okruhy a za každou netrefenou ránu měly trestný okruh. Říkali jsme si, proč nevyužít opavskou sochu koule, takže trestné kolečko běhali závodníci tam.
V dopoledním závodě soutěžilo 33 tříčlenných týmů chlapců a dívek ze základních škol z opavského regionu. Každý závodník nejprve běžel po kamenné dlažbě tři sta metrový okruh a pak jej čekala střelba z laserové pušky. Pokud byl úspěšný ve třech z pěti výstřelů, mohl hned předat štafetu dalšímu sportovci v týmu. Jinak jej čekalo trestné kolo.
První ročník Městského biatlonu chystali organizátoři z opavského střediska volného času už před dvěma lety. Tehdy závod překazila pandemie koronaviru, a tak na řadu přišel až nyní.
Matěj Kaštovský, učitel, ZŠ Štítina: „Děti teď během covidu měli málo aktivit. Každá aktivita je vítána. Děcka to otestuje ve všech možných směrech: zasoutěží si, zastřílí si, zaběhají si.“
Celkovým vítězem Městského biatlonu se v dívčí kategorii stalo družstvo ze Základní školy ve Štítině. O vítězství rozhodla rychlost a čistá střelba.
Veronika Janošková, Lucie Kubesová, Markéta Plachká, 1. místo, ZŠ Štítina: „Máme obrovskou radost. Zvládli jsme to díky skvělé střelbě. Měli jsme perfektní družstvo.“
Vítězky získaly putovní pohár, stejně, jako nejlepší družstvo chlapců. V celkovém hodnocení se jím stal tým z opavské Základní školy Edvarda Beneše.
Lukáš Kuřitka, 1. místo, ZŠ E. Beneše, Opava: „Trochu trať klouzala, ale dařilo se mi. Střelba mi sedla.“
Zatímco dopoledne patřila trasa dětem ze základních škol, odpoledne si Městský biatlon mohla vyzkoušet i veřejnost.
---