Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Hasiči cvičili zásah v novojičínské nemocnici
  • ADRA získala půl milionu korun na potraviny pro běžence
  • Stabilní bydlení zlepšuje finanční situaci rodin
  • Primátor Karviné se opět setkal s občany
  • Porubané mohou přispívat na Tomáška

Hasiči cvičili zásah v novojičínské nemocnici

Hasiči evakuovali část plicního oddělení novojičínské nemocnice. Naštěstí jen v rámci taktického cvičení. Jeho cílem byla především záchrana imobilních pacientů.

Příjezdu čtyř hasičských vozidel do areálu novojičínské nemocnice mohli naštěstí pacienti i zdravotnický personál jen v klidu přihlížet. Konalo se zde taktické cvičení. Cílem byla likvidace požáru na plicním oddělení a evakuace pacientů.

Jan Němeček, velitel stanice ÚO HZS Nový Jičín: “Při tomto cvičení jsem si vyzkoušeli záchranu osob pomocí evakuačních matrací, kterými je lůžkové oddělení vybaveno. Dále jsme si vyzkoušeli záchranu vyvezením na nemocničních lehátkách a také vyvedení za pomocí hasičů.”

Své postupy při vyhlášení požárního poplachu si prověřila také nemocnice. Vznik požáru simulovala ve druhém patře oddělení v kuchyňce sester.

Olga Sekerášová, manažer kvality, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Kdy došlo k vyhoření rychlovarné konvice, takže tam byl ten podnět. Vrchní sestra tuto událost nahlásila na vrátnici a paní vrátná volala hasiče.”

V minulosti už si nemocnice podobnou situaci vyzkoušela také v dětském pavilonu a oddělení ORL.

Jan Němeček, velitel stanice ÚO HZS Nový Jičín: “Řešili jsme požáry ve zdravotnických zařízeních, v domovech pro seniory, naštěstí ne tady v nemocnice v Novém Jičíně.”

Hasiči ale mají stále v paměti požár domova pro seniory v Příboře, kde před devíti lety uhořeli dva lidé, letos v dubnu hořelo v domově pro seniory v Kopřivnici.

---

ADRA získala půl milionu korun na potraviny pro běžence

Byl to dar shůry a na poslední chvíli. Tak komentuje pomoc humanitární organizace ADRA, která získala půl milionu korun na nákup trvanlivých potravin pro ukrajinské rodiny. Tašky si mohou běženci vyzvedávat v Havířově a Karviné.

ADRA od počátku války na Ukrajině pomáhá běžencům. Přitom spoléhá na solidaritu lidí. Dárců ale ubývá a už před měsícem hrozilo, že ukrajinským rodinám organizace nebude moci poskytnou to, co nejvíce potřebují - trvanlivé potraviny. Pomocnou ruku nabídla ADŘE automobilka.

Marcela Holková, vedoucí charitativních obchodů ADRA: "Dostali jsme půl milionu na to, aby se mohly nakoupit v Makru tady tyto potraviny. Zájem velký, ukrajinských občanů hodně, jíst se musí samozřejmě, takže jsme nevěděli co dál a byl to dar shůry. Společnost Hyundai tohle udělala a za to jim děkujeme.”

Organizace přesně eviduje, jak často si lidé pro pomoc chodí.

Zdeněk Soviš, dobrovolník ADRA: "Zjistili jsme, jakou mají potřebu a nastavili jsme rozdávání potravinové tašky na jednu za 14 dní. Přičemž pokud je rodina početnější od pěti a více lidí, mají nárok na dvě tašky."

anketa: "Já bych vám chtěla říct, že hodně děkujeme všem českým lidem za to, že nám pomáhají. Je krásné vidět, že pro nás dělají možné i nemožné. Děkuji vám.”

Některé ukrajinské ženy se staly samy dobrovolnicemi ADRY.

anketa: "Lidé kolem mě mi pomáhali a i já jsem chtěla jim pomáhat. Pomáhat bezplatně. Není mi příjemné, co se děje našim lidem. Jsem vděčná českým lidem za jídlo a veškeré věci.”

Potravinové tašky ADRA rozdává ve výdejně v Havířově a také v Karviné.

---

Zprávy krátké, 9. 6. 2022, 1

Cvičení policistů na vodní nádrži Slezská Harta. Nacvičovali evakuaci při simulované poruše výletní lodi. Kromě policistů z několika míst kraje se akce zúčastnily dvě desítky figurantů. Výcvik zaměřili i na vyhledávání předmětů pod vodní hladinou a na dně.

V neděli 12. června poprvé vyjede nová mezinárodní autobusová linka na trase mezi Ostravou a Jaworzynkou v polských Beskydech. Start tohoto spoje byl v březnu odložen kvůli komplikacím na polské straně. Turisté ho mohou využít každou sobotu a neděli a o státních svátcích až do konce roku. Linku provozuje dopravce Z-Group bus.

---

Stabilní bydlení zlepšuje finanční situaci rodin

Vědci z Ostravské univerzity provedli unikátní výzkum, který je klíčový pro další zlepšení situace sociálně slabých a ohrožených rodin. Potvrdilo se totiž, že stabilní bydlení zlepšuje psychiku lidí i jejich finanční situaci. Zjednodušeně řečeno s dobrým bydlením se rodinám zlepšil i život.

Nezvykle velký počet respondentům - 132 zapojili výzkumníci Fakulty sociálních studií Ostravské univerzity do unikátního výzkumu na území Ostravy, Karviné, Havířova a Orlové. Výzkum se zaměřil na dopady bydlení s doprovodným sociálním programem na rodiny z ohrožené skupiny obyvatel. Výsledkem je zjištění, že bydlení zlepšuje lidem psychiku i finanční situaci. 

Kateřina Glumbíková, autorka výzkumu: "Přibližně u 50 procent domácností se zvýšila jistota bydlení, u dvou třetin se zlepšil psychický stav a v podstatě u všech domácností došlo k nějaké změně ve finanční situaci, ať už se jednalo o zvýšení příjmů, snížení počtu dní bez peněz v daném měsíci či snížení zadlužení."

Univerzita na výzkumu spolupracovala s neziskovým spolkem Portavita, který poskytuje 850 sociálních bytů ohroženým skupinám obyvatel. 

David Starzyczny, ředitel spolku PORTAVITA: "S každou rodinou si nastavujeme postupné cíle, pomáháme jí kompletně přenastavit život. Byt vždy vybíráme tak, aby odpovídal velikostně možnostem rodiny. Domácnost, která získá bydlení v rámci spolupráce s Portavitou, by jej měla finančně zvládnout, což je jedním z předpokladů dlouhodobé udržitelnosti bydlení."

Výsledky jsou velmi důležité pro krajský úřad, který je bude využívat k sociální práci. Potvrdil se totiž význam terénních pracovníků.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: "Co se nám ukazuje jako nejdůležitější, je to, že v těch bytech je opravdu potřeba spolupráce sociálních služeb, tím všichni, nejen na území kraje ale celé republiky, můžeme ušetřit. Ukazuje se, že když budeme pracovat s klienty, tak se nám to vrátí,"

Podle Jiřího Navrátila se potvrdilo také to, že chybí nejen sociální bydlení, ale hlavně samotný zákon o sociálním bydlení.

---

Primátor Karviné se opět setkal s občany

Další pravidelné setkání občanů s primátorem města se uskutečnilo v Karviné-Mizerově, v lokalitě u Kačoku. Tamní obyvatelé diskutovali s primátorem na různá témata, nejčastěji v oblasti údržby města, ale i bezpečnosti.

Setkání občanů s primátorem města a zástupci městské policie se tentokrát uskutečnilo v klidnější lokalitě a tomu také odpovídal okruh témat, o kterých se diskutovalo. Nejčastěji se lidé zajímali o práci technických služeb, probírali otázky k výsadbě a kácení zeleně, jmelí na stromech, doplnění odpadkových košů, ale ptali se i na parkování a možnost zjednosměrnění ulice.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Z našeho pohledu je to klidná lokalita, maximálně řešíme bezdomovce nebo opilce, ale podle toho, co lidé říkali, tak jsou tady spokojeni.

S lidmi přímo v terénu se primátor setkává pravidelně, aby se přímo v daných lokalitách od místních dozvěděl, co je trápí a jak by mohl pomoc. Zajímal se také o to, zda tady dochází k narušování veřejného pořádku nebo skupování bytů a jejich časté pronajímání problematickým sousedům.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Základní věc pro každého Karviňáka je, aby měl klidné bydlení, aby se vyspal když jde do práce, aby se nerušil noční klid. Na tom intenzivně děláme, výsledky na mnoha místech jsou dobré, ale potřebujeme tu součinnost těch lidí, kteří tady bydlí."

Setkání s občany přímo v terénu budou ještě letos následovat. Další lokalita a termín budou zveřejněny včas.

---

Zprávy krátké, 9. 6. 2022, 2

Infekční oddělení Slezské nemocnice je kvůli rekonstrukci uzavřeno. Část lůžkového oddělení byla přesunuta do pavilonu interních oborů. Ambulance prozatím v budově zůstávají. Opravy musí dělníci zvládnout během čtyř měsíců tak, aby bylo oddělení připraveno na případnou podzimní vlnu covidových pacientů.

Ostravští policisté pátrají po muži, který měl v tramvaji číslo 2 - už 12. března - na zastávce Don Bosco na ulici Vítkovická konflikt s revizorem. Sám muž při svém úniku z tramvaje vypadl, revizor byl podle policistů zraněn a jeho léčba si vyžádala hospitalizaci.

---

Porubané mohou přispívat na Tomáška

Porubané mohou opět přispívat na dobrou věc. Do charitativní sbírky Srdce pro Porubu byl tentokrát vybrán 15 letý Tomáš Berka, který trpí dětskou mozkovou obrnou.

Sbírka Srdce pro Porubu pokračuje. Už jste pomohli 5 zdravotně postiženým lidem a tentokrát můžete přispívat Tomáškovi, který je kvůli dětské mozkové obrně upoutaný na vozík.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Vždycky, když máme vyhlídnuté nové dítě pro sbírku Srdce pro Porubu, tak se snažíme vždycky potkat na začátku s rodiči i s tím novým dítětem. Dneska s Tomáškem.”

Radka Berková, maminka Tomáše: “Tomášek se narodil jako zdravý a během vývoje zjistili, že má dětskou mozkovou obrnu. Začali jsme intenzivně rehabilitovat, takže se nám začal hodně posouvat vpřed.”

I přesto ale Tomášek není schopen se sám postavit na nohy a pro snadnější manipulaci s ním rodina potřebuje speciální stojan.

Radka Berková, maminka Tomáše: “Pojišťovna ho nehradí celý, takže jsem strašně ráda, že jsme byli vybráni Srdcem pro Porubu.”

Tomáškovi můžete přispívat na transparentní účet sbírky, který vidíte na obrazovce, nebo do pokladničky v informačním centru na Hlavní třídě. Peníze rodina použije nejen na stojan, ale také na potřebné rehabilitace.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
09. června 2022, 16:00

Hasiči cvičili zásah v novojičínské nemocnici

Hasiči evakuovali část plicního oddělení novojičínské nemocnice. Naštěstí jen v rámci taktického cvičení. Jeho cílem byla především záchrana imobilních pacientů.

Příjezdu čtyř hasičských vozidel do areálu novojičínské nemocnice mohli naštěstí pacienti i zdravotnický personál jen v klidu přihlížet. Konalo se zde taktické cvičení. Cílem byla likvidace požáru na plicním oddělení a evakuace pacientů.

Jan Němeček, velitel stanice ÚO HZS Nový Jičín: “Při tomto cvičení jsem si vyzkoušeli záchranu osob pomocí evakuačních matrací, kterými je lůžkové oddělení vybaveno. Dále jsme si vyzkoušeli záchranu vyvezením na nemocničních lehátkách a také vyvedení za pomocí hasičů.”

Své postupy při vyhlášení požárního poplachu si prověřila také nemocnice. Vznik požáru simulovala ve druhém patře oddělení v kuchyňce sester.

Olga Sekerášová, manažer kvality, Nemocnice AGEL Nový Jičín: “Kdy došlo k vyhoření rychlovarné konvice, takže tam byl ten podnět. Vrchní sestra tuto událost nahlásila na vrátnici a paní vrátná volala hasiče.”

V minulosti už si nemocnice podobnou situaci vyzkoušela také v dětském pavilonu a oddělení ORL.

Jan Němeček, velitel stanice ÚO HZS Nový Jičín: “Řešili jsme požáry ve zdravotnických zařízeních, v domovech pro seniory, naštěstí ne tady v nemocnice v Novém Jičíně.”

Hasiči ale mají stále v paměti požár domova pro seniory v Příboře, kde před devíti lety uhořeli dva lidé, letos v dubnu hořelo v domově pro seniory v Kopřivnici.

---

ADRA získala půl milionu korun na potraviny pro běžence

Byl to dar shůry a na poslední chvíli. Tak komentuje pomoc humanitární organizace ADRA, která získala půl milionu korun na nákup trvanlivých potravin pro ukrajinské rodiny. Tašky si mohou běženci vyzvedávat v Havířově a Karviné.

ADRA od počátku války na Ukrajině pomáhá běžencům. Přitom spoléhá na solidaritu lidí. Dárců ale ubývá a už před měsícem hrozilo, že ukrajinským rodinám organizace nebude moci poskytnou to, co nejvíce potřebují - trvanlivé potraviny. Pomocnou ruku nabídla ADŘE automobilka.

Marcela Holková, vedoucí charitativních obchodů ADRA: "Dostali jsme půl milionu na to, aby se mohly nakoupit v Makru tady tyto potraviny. Zájem velký, ukrajinských občanů hodně, jíst se musí samozřejmě, takže jsme nevěděli co dál a byl to dar shůry. Společnost Hyundai tohle udělala a za to jim děkujeme.”

Organizace přesně eviduje, jak často si lidé pro pomoc chodí.

Zdeněk Soviš, dobrovolník ADRA: "Zjistili jsme, jakou mají potřebu a nastavili jsme rozdávání potravinové tašky na jednu za 14 dní. Přičemž pokud je rodina početnější od pěti a více lidí, mají nárok na dvě tašky."

anketa: "Já bych vám chtěla říct, že hodně děkujeme všem českým lidem za to, že nám pomáhají. Je krásné vidět, že pro nás dělají možné i nemožné. Děkuji vám.”

Některé ukrajinské ženy se staly samy dobrovolnicemi ADRY.

anketa: "Lidé kolem mě mi pomáhali a i já jsem chtěla jim pomáhat. Pomáhat bezplatně. Není mi příjemné, co se děje našim lidem. Jsem vděčná českým lidem za jídlo a veškeré věci.”

Potravinové tašky ADRA rozdává ve výdejně v Havířově a také v Karviné.

---

Zprávy krátké, 9. 6. 2022, 1

Cvičení policistů na vodní nádrži Slezská Harta. Nacvičovali evakuaci při simulované poruše výletní lodi. Kromě policistů z několika míst kraje se akce zúčastnily dvě desítky figurantů. Výcvik zaměřili i na vyhledávání předmětů pod vodní hladinou a na dně.

V neděli 12. června poprvé vyjede nová mezinárodní autobusová linka na trase mezi Ostravou a Jaworzynkou v polských Beskydech. Start tohoto spoje byl v březnu odložen kvůli komplikacím na polské straně. Turisté ho mohou využít každou sobotu a neděli a o státních svátcích až do konce roku. Linku provozuje dopravce Z-Group bus.

---

Stabilní bydlení zlepšuje finanční situaci rodin

Vědci z Ostravské univerzity provedli unikátní výzkum, který je klíčový pro další zlepšení situace sociálně slabých a ohrožených rodin. Potvrdilo se totiž, že stabilní bydlení zlepšuje psychiku lidí i jejich finanční situaci. Zjednodušeně řečeno s dobrým bydlením se rodinám zlepšil i život.

Nezvykle velký počet respondentům - 132 zapojili výzkumníci Fakulty sociálních studií Ostravské univerzity do unikátního výzkumu na území Ostravy, Karviné, Havířova a Orlové. Výzkum se zaměřil na dopady bydlení s doprovodným sociálním programem na rodiny z ohrožené skupiny obyvatel. Výsledkem je zjištění, že bydlení zlepšuje lidem psychiku i finanční situaci. 

Kateřina Glumbíková, autorka výzkumu: "Přibližně u 50 procent domácností se zvýšila jistota bydlení, u dvou třetin se zlepšil psychický stav a v podstatě u všech domácností došlo k nějaké změně ve finanční situaci, ať už se jednalo o zvýšení příjmů, snížení počtu dní bez peněz v daném měsíci či snížení zadlužení."

Univerzita na výzkumu spolupracovala s neziskovým spolkem Portavita, který poskytuje 850 sociálních bytů ohroženým skupinám obyvatel. 

David Starzyczny, ředitel spolku PORTAVITA: "S každou rodinou si nastavujeme postupné cíle, pomáháme jí kompletně přenastavit život. Byt vždy vybíráme tak, aby odpovídal velikostně možnostem rodiny. Domácnost, která získá bydlení v rámci spolupráce s Portavitou, by jej měla finančně zvládnout, což je jedním z předpokladů dlouhodobé udržitelnosti bydlení."

Výsledky jsou velmi důležité pro krajský úřad, který je bude využívat k sociální práci. Potvrdil se totiž význam terénních pracovníků.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: "Co se nám ukazuje jako nejdůležitější, je to, že v těch bytech je opravdu potřeba spolupráce sociálních služeb, tím všichni, nejen na území kraje ale celé republiky, můžeme ušetřit. Ukazuje se, že když budeme pracovat s klienty, tak se nám to vrátí,"

Podle Jiřího Navrátila se potvrdilo také to, že chybí nejen sociální bydlení, ale hlavně samotný zákon o sociálním bydlení.

---

Primátor Karviné se opět setkal s občany

Další pravidelné setkání občanů s primátorem města se uskutečnilo v Karviné-Mizerově, v lokalitě u Kačoku. Tamní obyvatelé diskutovali s primátorem na různá témata, nejčastěji v oblasti údržby města, ale i bezpečnosti.

Setkání občanů s primátorem města a zástupci městské policie se tentokrát uskutečnilo v klidnější lokalitě a tomu také odpovídal okruh témat, o kterých se diskutovalo. Nejčastěji se lidé zajímali o práci technických služeb, probírali otázky k výsadbě a kácení zeleně, jmelí na stromech, doplnění odpadkových košů, ale ptali se i na parkování a možnost zjednosměrnění ulice.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Z našeho pohledu je to klidná lokalita, maximálně řešíme bezdomovce nebo opilce, ale podle toho, co lidé říkali, tak jsou tady spokojeni.

S lidmi přímo v terénu se primátor setkává pravidelně, aby se přímo v daných lokalitách od místních dozvěděl, co je trápí a jak by mohl pomoc. Zajímal se také o to, zda tady dochází k narušování veřejného pořádku nebo skupování bytů a jejich časté pronajímání problematickým sousedům.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Základní věc pro každého Karviňáka je, aby měl klidné bydlení, aby se vyspal když jde do práce, aby se nerušil noční klid. Na tom intenzivně děláme, výsledky na mnoha místech jsou dobré, ale potřebujeme tu součinnost těch lidí, kteří tady bydlí."

Setkání s občany přímo v terénu budou ještě letos následovat. Další lokalita a termín budou zveřejněny včas.

---

Zprávy krátké, 9. 6. 2022, 2

Infekční oddělení Slezské nemocnice je kvůli rekonstrukci uzavřeno. Část lůžkového oddělení byla přesunuta do pavilonu interních oborů. Ambulance prozatím v budově zůstávají. Opravy musí dělníci zvládnout během čtyř měsíců tak, aby bylo oddělení připraveno na případnou podzimní vlnu covidových pacientů.

Ostravští policisté pátrají po muži, který měl v tramvaji číslo 2 - už 12. března - na zastávce Don Bosco na ulici Vítkovická konflikt s revizorem. Sám muž při svém úniku z tramvaje vypadl, revizor byl podle policistů zraněn a jeho léčba si vyžádala hospitalizaci.

---

Porubané mohou přispívat na Tomáška

Porubané mohou opět přispívat na dobrou věc. Do charitativní sbírky Srdce pro Porubu byl tentokrát vybrán 15 letý Tomáš Berka, který trpí dětskou mozkovou obrnou.

Sbírka Srdce pro Porubu pokračuje. Už jste pomohli 5 zdravotně postiženým lidem a tentokrát můžete přispívat Tomáškovi, který je kvůli dětské mozkové obrně upoutaný na vozík.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Vždycky, když máme vyhlídnuté nové dítě pro sbírku Srdce pro Porubu, tak se snažíme vždycky potkat na začátku s rodiči i s tím novým dítětem. Dneska s Tomáškem.”

Radka Berková, maminka Tomáše: “Tomášek se narodil jako zdravý a během vývoje zjistili, že má dětskou mozkovou obrnu. Začali jsme intenzivně rehabilitovat, takže se nám začal hodně posouvat vpřed.”

I přesto ale Tomášek není schopen se sám postavit na nohy a pro snadnější manipulaci s ním rodina potřebuje speciální stojan.

Radka Berková, maminka Tomáše: “Pojišťovna ho nehradí celý, takže jsem strašně ráda, že jsme byli vybráni Srdcem pro Porubu.”

Tomáškovi můžete přispívat na transparentní účet sbírky, který vidíte na obrazovce, nebo do pokladničky v informačním centru na Hlavní třídě. Peníze rodina použije nejen na stojan, ale také na potřebné rehabilitace.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-09-06-2022-16-00