Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Uprchlická vlna u Ukrajiny stále slábne
  • Na dotace dá Nový Jičín zase o něco více peněz
  • Permoník slavil 55. výročí vzniku několika koncerty
  • Galerie ZUŠ na Obecním úřadě v Branticích
  • Beachvolejbalisté si zahráli na náměstí v Českém Těšíně

Uprchlická vlna u Ukrajiny stále slábne

Uprchlická vlna v našem kraji stále slábne. Nikdo sice netuší, kolik zde žije Ukrajinců, ale do škol a školek se přihlásilo výrazně méně dětí, než se čekalo. Je možné, že se některé rodiny vrátily zpět a nebo odcestovaly jinam.

V Moravskoslezském kraji se od dosud zaevidovalo zhruba 22.000 uprchlíků z Ukrajiny, kteří požádali o vízum strpění. Přibližně 19.500 z nich bylo registrováno prostřednictvím asistenčního centra na výstavišti Černá louka v Ostravě. Zatímco po vypuknutí války byly dny, kdy se registrovalo téměř tisíc uprchlíků, nyní jich není ani 50.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Pořád platí to, že KACPU má lidi, kteří přicházejí a žádají o pomoc, je to v průměru asi 47 lidí za den, z toho asi 11 z nich si ještě řekne o ubytování. Z pohledu ubytování zatím nemáme nějaké zásadní problémy a jsme schopni všechny ty, kteří si požádají, ubytovat.

Kraj zřídil dvě vlastní ubytovací zařízení v Ostravě, kde nyní dohromady žije 183 Ukrajinců. Ubytování ale nabídlo i mnoho obcí a soukromých ubytoven. Překvapivě málo dětí se přihlásilo k zápisu.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Někteří z nich už odešli, takže víme, že stav na základních školách je nyní 2043, ale to číslo se stále mění. Do příštího školního roku se zapsalo 248 dětí do mateřských škol, 489 žáků do základních škol."

Městská nemocnice Ostrava provádí očkování dětí, které je pro školní docházku povinné.

Andrea Vojkovská, mluvčí MNO

Kolik dětí skutečně na podzim nastoupí do škol a školek je ale otázkou. Podle hejtmana nemá kraj možnost nijak ověřit, kolik uprchlíků zde zůstává. Ministerstvo vnitra prý tyto údaje nedodává. 

---

Na dotace dá Nový Jičín zase o něco více peněz

Nový Jičín v příštím roce rozdělí v dotačních programech o téměř 5 milionů korun více než letos. Celková částka na podporu například sportu, kultury a sociální oblasti bude více než 30 milionů korun.

Objem finančních prostředků z rozpočtu Nového Jičína, který podpoří programové dotace pro rok 2023, schválilo zastupitelstvo na své poslední schůzi. Částka je vyšší, než jakou město v dotačních programech rozděluje letos, což je 26 milionů korun.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Celkový objem finančních prostředků, který zastupitelstvo schválilo vyčlenit na tuto oblast je 30, 8 milionů korun, což je zhruba o 4,8 milionu více než v roce 2022. Reagujeme zejména na situaci týkající se všeobecného zdražování a inflace, že provozní náklady rostou.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Jedná se o podporu sportu, kultury, sociálních služeb, životního prostředí a podporu pro zachování kulturních památek. Nejvyšší nárůst objemu finančních prostředků je v oblasti sociální, kde dochází k navýšení z 6, 5 milionu korun na 8,4 miliony.”

Na sport bude město přispívat částkou 18 milionů korun. Co se týče podpory sportu, ještě letos radnice pomůže tělovýchovné jednotě s rekonstrukcí hřiště s umělou trávou. Jeho oprava vyjde na 12 milionů korun, většinu zaplatí státní dotace.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Město tedy bude financovat 3, 9 milionu korun, zbytek pokryje dotace od Národní sportovní agentury.”

Nového umělého povrchu se tak fotbalisté dočkají na podzim.

---

Prestižní putovní ocenění za práci bez vážných úrazů v důlním prostředí si převzali na dole Darkov v Karviné. V současné době sice probíhá likvidace šachty, práce v podzemí zůstává nadále velmi riziková a zaměstnanci musí dodržovat přísná bezpečnostní opatření.

Josef Lazárek, ředitel závodu DARKOV, DIAMO"Pořád pracujeme v podzemí na budování izolačního objektu a je to práce mimořádně náročná, ve výbušném prostředí s vysokým rizikem podílu práce v podzemí. Takže toto ocenění je pro nás mimořádně významné a moc si ho vážíme.

---

Permoník slavil 55. výročí vzniku několika koncerty

Po dvouleté pauze se konečně slavilo i v pěveckém sboru Permoník, a to 55. výročí jeho vzniku. Oslava probíhala několik dní za sebou, na několika různých místech a jak jinak, než zpěvem.

Letošní rok je pro pěvecký sbor Permoník výjimečný. A dá se říct, že hned v několika rovinách. Dosáhli na zlato v Carnegie Hall a to i přes to, že se kvůli dřívějším covidovým omezením nemohli scházet na zkoušky společně, úplně poprvé koncertovali na velkém festivalu Colours of Ostrava a ještě stihli dohnat loňské výročí - 55 let vzniku Permoníku. Oslava probíhala čtyři dny, na zámku, v domě kultury, v kostele, na ZUŠce i na Lodičkách.

Martina Juríková, sbormistryně Permoníku: "Je to open air koncert, takže se tady nebudeme věnovat duchovním tématům, na to jsou hezčí místa, ale tady to budou písničky z muzikálu, Permoník si tady zazpívá čtyři písně, které zpíval s Janáčkovou filharmonií a děti budou zpívat veselé písničky, které je dobré zpívat na open air koncertu."

Permoník není ale jen o zpěvu, ale také o zážitcích a pevném přátelství. Přáním všech je, aby vydržel pokračovat co nejdéle.

anketa: členky Permoníku: "Ať to všechny Permoníky baví tak, jako mě." "Aby pokračoval až do nekonečna. "Je to prostě boží."

Petr Kazík, prezident Pěveckého sboru Permoník: "Největší sen je, ať pořád máme dost dětí, ať karvinské děti najdou cestu k tomu zpívání, protože do života jim to dá strašně moc. Tomu zpěvu se nevěnuje skoro nikdo posléze, ale to, že se naučí pracovat, najdou celoživotní kamarády. Milujeme to, je to prostě krásné naplnění života a kéž se najdou další a další generace."

---

Galerie ZUŠ na Obecním úřadě v Branticích

Již podeváté se prostory Obecního úřadu v Branticích na Krnovsku staly galerií výtvarného umění. V Branticích totiž působí odloučené pracoviště soukromé krnovské Základní umělecké školy, které se těší obrovskému zájmu dětí z obce i okolí.

Pravidelné výstavy na obecním úřadě jsou především zásluhou zkušené výtvarnice a učitelky Dagmar Stavárkové.

Dagmar Stavárková, učitelka ZUŠ: „Dneska máme slavnostní zahájení – vernisáž 9. ročníku výstavy žáků soukromé ZUŠ z Krnova, která tady působí už 12. rokem. Vystavujeme obrázky s různými tématy, která v průběhu školního roku děti dostávaly, takže je tady kresba, malba, je tady prostorová tvorba, v podstatě takový mix velký.“

Vladimír Dofek (nez.), starosta Brantic: „Jsme velice rádi, že ta vernisáž se znovu u nás opakuje v našich prostorách obecního úřadu a tím pádem ty děti i rodiče poznají, jak máme pěkný obecní úřad."

Obrazy o objekty jsou rozmístěny na všech chodbách úřadu i ve zvláštní výstavní místnosti.

Ellena Höchsmanová, vystavující žákyně: „Podle inspirace papouška, kterého jsem si našla v encyklopedii na ptáky. Malovala jsem nejdříve akrylovými barvami a pak jsem se vrhla na tužky."

Alžběta Šimková, vystavující žákyně ZUŠ: „Já jsem dostala za téma kreslit části lidského obličeje, konkrétně jsem si vybrala hlavně oči, nos a uši."

Maruška Karasová, vystavující žákyně ZUŠ: „Já jsem malovala měkkýše a to téma jsem dostala zadané. To jsem malovala tužkou a to jsem malovala temperami."

Součástí vernisáže bylo i předání absolventských vysvědčení žákům ZUŠ za přítomnosti jejich rodičů.

Dagmar Stavárková, učitelka ZUŠ: „Dneska po dvou letech zase si užijeme to úžasné setkání s rodiči, s přáteli výtvarné výchovy a tady i se zástupci obce.“

Působení odloučeného pracoviště školy si obec i rodiče v Branicích velmi cení a považují je za důležitou náplň volného času dětí.

---

Městům v Moravskoslezském kraji soustavně ubývá obyvatel. Ostrava podle údajů Českého statistického úřadu přišla za poslední čtyři roky o 10 659 lidí, tedy 3,7 procenta svých obyvatel. V posledních dvou letech se za pandemie covidu-19 zvýšila úmrtnost, tisíce lidí se ale z města také odstěhovaly.

Připomínáme, že řidiče čeká 12. a 13. července omezení provozu v Klimkovickém tunelu. Kvůli pravidelné údržbě projedou veškerá auta v úterý tunelovým tubusem směr Ostrava, ve středu pak řidiči projedou tubusem směr Olomouc.

---

Beachvolejbalisté si zahráli na náměstí v Českém Těšíně

Český Těšín zažil poprvé v historii plážový volejbal přímo na náměstí. A to ne jen tak ledajaký. Na kurtech si zahráli špičkoví sportovci nejen z Česka, ale i Polska, kde se tento turnaj nazvaný “Plaża Open“ koná již více jak deset let.

Po více než desetileté historii, kdy se turnaj „Plaża Open“ konal pouze v polských městech, zavítal letos poprvé na druhou stranu řeky Olše, na náměstí do Českého Těšína.

Gabriela Hřebačková, starostka Českého Těšína: "Je to neskutečná propagace našeho města a sportu a já bych z tohoto místa chtěla poděkovat organizátorům, jak z české tak polské strany, protože se jedná o logistiky velmi náročnou stavbu a akci."

Martin Strządała, organizátor: "Přivezli jsme kvalitní písek, který byl používán na olympijských kurtech, čili písek nejvyšší jakosti. Musím dodat, že se všichni postarali o tom, aby to bylo fajn místo."

Jan Meruna, předseda České asociace beachvolejbalu: "Pro mě, jako předsedu asociace beachvolejbalu je to možný začátek spolupráce pro příští roky. Vidět vlastně špičkový beach volejbal ze strany polské a ze strany české na náměstí, je podle mě to nejlepší, co může pro ten sport a jeho propagaci být ."

Diváci mohli z tribun sledovat výkony předních českých a polských týmů. Vy tady právě sledujete souhru Jana Mrkouse a Františka Pihery.

Jan Mrkous, účastník turnaje Plaża Open: "Zápas byl těžký, jsou to hrozně dobří hráči a my jsme udělali pár chyb, který nám neprominuli, oni neudělali chybu, my tři a bylo to vidět. Příště musíme změnit taktiku a třeba to vyjde."

Pro diváky byly připraveny nejen tribuny ke sledování utkání, ale i sportovní zóna, zóna pro děti a občerstvení.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
12. července 2022, 16:00

Uprchlická vlna u Ukrajiny stále slábne

Uprchlická vlna v našem kraji stále slábne. Nikdo sice netuší, kolik zde žije Ukrajinců, ale do škol a školek se přihlásilo výrazně méně dětí, než se čekalo. Je možné, že se některé rodiny vrátily zpět a nebo odcestovaly jinam.

V Moravskoslezském kraji se od dosud zaevidovalo zhruba 22.000 uprchlíků z Ukrajiny, kteří požádali o vízum strpění. Přibližně 19.500 z nich bylo registrováno prostřednictvím asistenčního centra na výstavišti Černá louka v Ostravě. Zatímco po vypuknutí války byly dny, kdy se registrovalo téměř tisíc uprchlíků, nyní jich není ani 50.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Pořád platí to, že KACPU má lidi, kteří přicházejí a žádají o pomoc, je to v průměru asi 47 lidí za den, z toho asi 11 z nich si ještě řekne o ubytování. Z pohledu ubytování zatím nemáme nějaké zásadní problémy a jsme schopni všechny ty, kteří si požádají, ubytovat.

Kraj zřídil dvě vlastní ubytovací zařízení v Ostravě, kde nyní dohromady žije 183 Ukrajinců. Ubytování ale nabídlo i mnoho obcí a soukromých ubytoven. Překvapivě málo dětí se přihlásilo k zápisu.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Někteří z nich už odešli, takže víme, že stav na základních školách je nyní 2043, ale to číslo se stále mění. Do příštího školního roku se zapsalo 248 dětí do mateřských škol, 489 žáků do základních škol."

Městská nemocnice Ostrava provádí očkování dětí, které je pro školní docházku povinné.

Andrea Vojkovská, mluvčí MNO

Kolik dětí skutečně na podzim nastoupí do škol a školek je ale otázkou. Podle hejtmana nemá kraj možnost nijak ověřit, kolik uprchlíků zde zůstává. Ministerstvo vnitra prý tyto údaje nedodává. 

---

Na dotace dá Nový Jičín zase o něco více peněz

Nový Jičín v příštím roce rozdělí v dotačních programech o téměř 5 milionů korun více než letos. Celková částka na podporu například sportu, kultury a sociální oblasti bude více než 30 milionů korun.

Objem finančních prostředků z rozpočtu Nového Jičína, který podpoří programové dotace pro rok 2023, schválilo zastupitelstvo na své poslední schůzi. Částka je vyšší, než jakou město v dotačních programech rozděluje letos, což je 26 milionů korun.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Celkový objem finančních prostředků, který zastupitelstvo schválilo vyčlenit na tuto oblast je 30, 8 milionů korun, což je zhruba o 4,8 milionu více než v roce 2022. Reagujeme zejména na situaci týkající se všeobecného zdražování a inflace, že provozní náklady rostou.”

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Jedná se o podporu sportu, kultury, sociálních služeb, životního prostředí a podporu pro zachování kulturních památek. Nejvyšší nárůst objemu finančních prostředků je v oblasti sociální, kde dochází k navýšení z 6, 5 milionu korun na 8,4 miliony.”

Na sport bude město přispívat částkou 18 milionů korun. Co se týče podpory sportu, ještě letos radnice pomůže tělovýchovné jednotě s rekonstrukcí hřiště s umělou trávou. Jeho oprava vyjde na 12 milionů korun, většinu zaplatí státní dotace.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Město tedy bude financovat 3, 9 milionu korun, zbytek pokryje dotace od Národní sportovní agentury.”

Nového umělého povrchu se tak fotbalisté dočkají na podzim.

---

Prestižní putovní ocenění za práci bez vážných úrazů v důlním prostředí si převzali na dole Darkov v Karviné. V současné době sice probíhá likvidace šachty, práce v podzemí zůstává nadále velmi riziková a zaměstnanci musí dodržovat přísná bezpečnostní opatření.

Josef Lazárek, ředitel závodu DARKOV, DIAMO"Pořád pracujeme v podzemí na budování izolačního objektu a je to práce mimořádně náročná, ve výbušném prostředí s vysokým rizikem podílu práce v podzemí. Takže toto ocenění je pro nás mimořádně významné a moc si ho vážíme.

---

Permoník slavil 55. výročí vzniku několika koncerty

Po dvouleté pauze se konečně slavilo i v pěveckém sboru Permoník, a to 55. výročí jeho vzniku. Oslava probíhala několik dní za sebou, na několika různých místech a jak jinak, než zpěvem.

Letošní rok je pro pěvecký sbor Permoník výjimečný. A dá se říct, že hned v několika rovinách. Dosáhli na zlato v Carnegie Hall a to i přes to, že se kvůli dřívějším covidovým omezením nemohli scházet na zkoušky společně, úplně poprvé koncertovali na velkém festivalu Colours of Ostrava a ještě stihli dohnat loňské výročí - 55 let vzniku Permoníku. Oslava probíhala čtyři dny, na zámku, v domě kultury, v kostele, na ZUŠce i na Lodičkách.

Martina Juríková, sbormistryně Permoníku: "Je to open air koncert, takže se tady nebudeme věnovat duchovním tématům, na to jsou hezčí místa, ale tady to budou písničky z muzikálu, Permoník si tady zazpívá čtyři písně, které zpíval s Janáčkovou filharmonií a děti budou zpívat veselé písničky, které je dobré zpívat na open air koncertu."

Permoník není ale jen o zpěvu, ale také o zážitcích a pevném přátelství. Přáním všech je, aby vydržel pokračovat co nejdéle.

anketa: členky Permoníku: "Ať to všechny Permoníky baví tak, jako mě." "Aby pokračoval až do nekonečna. "Je to prostě boží."

Petr Kazík, prezident Pěveckého sboru Permoník: "Největší sen je, ať pořád máme dost dětí, ať karvinské děti najdou cestu k tomu zpívání, protože do života jim to dá strašně moc. Tomu zpěvu se nevěnuje skoro nikdo posléze, ale to, že se naučí pracovat, najdou celoživotní kamarády. Milujeme to, je to prostě krásné naplnění života a kéž se najdou další a další generace."

---

Galerie ZUŠ na Obecním úřadě v Branticích

Již podeváté se prostory Obecního úřadu v Branticích na Krnovsku staly galerií výtvarného umění. V Branticích totiž působí odloučené pracoviště soukromé krnovské Základní umělecké školy, které se těší obrovskému zájmu dětí z obce i okolí.

Pravidelné výstavy na obecním úřadě jsou především zásluhou zkušené výtvarnice a učitelky Dagmar Stavárkové.

Dagmar Stavárková, učitelka ZUŠ: „Dneska máme slavnostní zahájení – vernisáž 9. ročníku výstavy žáků soukromé ZUŠ z Krnova, která tady působí už 12. rokem. Vystavujeme obrázky s různými tématy, která v průběhu školního roku děti dostávaly, takže je tady kresba, malba, je tady prostorová tvorba, v podstatě takový mix velký.“

Vladimír Dofek (nez.), starosta Brantic: „Jsme velice rádi, že ta vernisáž se znovu u nás opakuje v našich prostorách obecního úřadu a tím pádem ty děti i rodiče poznají, jak máme pěkný obecní úřad."

Obrazy o objekty jsou rozmístěny na všech chodbách úřadu i ve zvláštní výstavní místnosti.

Ellena Höchsmanová, vystavující žákyně: „Podle inspirace papouška, kterého jsem si našla v encyklopedii na ptáky. Malovala jsem nejdříve akrylovými barvami a pak jsem se vrhla na tužky."

Alžběta Šimková, vystavující žákyně ZUŠ: „Já jsem dostala za téma kreslit části lidského obličeje, konkrétně jsem si vybrala hlavně oči, nos a uši."

Maruška Karasová, vystavující žákyně ZUŠ: „Já jsem malovala měkkýše a to téma jsem dostala zadané. To jsem malovala tužkou a to jsem malovala temperami."

Součástí vernisáže bylo i předání absolventských vysvědčení žákům ZUŠ za přítomnosti jejich rodičů.

Dagmar Stavárková, učitelka ZUŠ: „Dneska po dvou letech zase si užijeme to úžasné setkání s rodiči, s přáteli výtvarné výchovy a tady i se zástupci obce.“

Působení odloučeného pracoviště školy si obec i rodiče v Branicích velmi cení a považují je za důležitou náplň volného času dětí.

---

Městům v Moravskoslezském kraji soustavně ubývá obyvatel. Ostrava podle údajů Českého statistického úřadu přišla za poslední čtyři roky o 10 659 lidí, tedy 3,7 procenta svých obyvatel. V posledních dvou letech se za pandemie covidu-19 zvýšila úmrtnost, tisíce lidí se ale z města také odstěhovaly.

Připomínáme, že řidiče čeká 12. a 13. července omezení provozu v Klimkovickém tunelu. Kvůli pravidelné údržbě projedou veškerá auta v úterý tunelovým tubusem směr Ostrava, ve středu pak řidiči projedou tubusem směr Olomouc.

---

Beachvolejbalisté si zahráli na náměstí v Českém Těšíně

Český Těšín zažil poprvé v historii plážový volejbal přímo na náměstí. A to ne jen tak ledajaký. Na kurtech si zahráli špičkoví sportovci nejen z Česka, ale i Polska, kde se tento turnaj nazvaný “Plaża Open“ koná již více jak deset let.

Po více než desetileté historii, kdy se turnaj „Plaża Open“ konal pouze v polských městech, zavítal letos poprvé na druhou stranu řeky Olše, na náměstí do Českého Těšína.

Gabriela Hřebačková, starostka Českého Těšína: "Je to neskutečná propagace našeho města a sportu a já bych z tohoto místa chtěla poděkovat organizátorům, jak z české tak polské strany, protože se jedná o logistiky velmi náročnou stavbu a akci."

Martin Strządała, organizátor: "Přivezli jsme kvalitní písek, který byl používán na olympijských kurtech, čili písek nejvyšší jakosti. Musím dodat, že se všichni postarali o tom, aby to bylo fajn místo."

Jan Meruna, předseda České asociace beachvolejbalu: "Pro mě, jako předsedu asociace beachvolejbalu je to možný začátek spolupráce pro příští roky. Vidět vlastně špičkový beach volejbal ze strany polské a ze strany české na náměstí, je podle mě to nejlepší, co může pro ten sport a jeho propagaci být ."

Diváci mohli z tribun sledovat výkony předních českých a polských týmů. Vy tady právě sledujete souhru Jana Mrkouse a Františka Pihery.

Jan Mrkous, účastník turnaje Plaża Open: "Zápas byl těžký, jsou to hrozně dobří hráči a my jsme udělali pár chyb, který nám neprominuli, oni neudělali chybu, my tři a bylo to vidět. Příště musíme změnit taktiku a třeba to vyjde."

Pro diváky byly připraveny nejen tribuny ke sledování utkání, ale i sportovní zóna, zóna pro děti a občerstvení.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-12-07-2022-16-00