Věž kostela ukrývá vzkazy příštím generacím, najdou je možná za 150 až 200 let
Makovice věže kostela sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku opět ukrývá poselství. Zástupci města a farnosti za velkého zájmu veřejnosti uložili čtyři měděné schránky s původními i novými dokumenty a dalšími předměty do věže. Otevřeny určitě nebudou minimálně dalších 100, možná dokonce i 200 let.
Kostel svatých Jana a Pavla ve Frýdku-Místku zaplnili žáci základních škol a také početná veřejnost. Přišli, aby se dozvěděli, jaká poselství město i farnost uloží do makovice věže pro další generace.
Anketa: 1.) "No je to takový velký zážitek." 2.) "Generační, ale co k tomu říct. My už ten další pokolení se asi toho nedožijeme." 3.) "Je to určitě vzácné, protože já jsem v životě u takových věcí nebyla. A musím říct, že mě to celkem dojalo.
Po přečtení vzkazů se všichni přesunuli před kostel, kde došlo k vložení poselství do měděných tubusů.
Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Jeden obsahoval práce dětí ze základních škol Poselství budoucím generacím. Druhý tubus historické věci z roku 1914. Třetí tubus byly materiály z města a současný popis města, včetně zprávy pana primátora a čtvrtý tubus byly zprávy a informace ohledně farnosti Místek."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Samozřejmě byly vloženy nějaké aktuální noviny, tiskoviny, zpravodaj města. Pamětní mince k založení 750 let města a také studie přístavby nového kulturního sálu, kterým vznikne nové kulturní centrum města z pera světoznámé architektky paní Evy Jiřičné."
Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Za sebe já musím říct, že nejvíc mě zaujalo to poselství dětí, které tam ukládaly svůj vzkaz. Je tam zdůrazněno, jak ony vnímají ten svět. A myslím, že nejdůležitější pro ně bylo, že ty příští generace mají opravdu poslední šanci zachránit ten svět, jak ho známe. S tím, jak se trápíme s ekologií, s oteplováním a podobně."
Po zapečetění vyjeli primátor s děkanem nahoru na věž, aby společně uložili poselství přímo do makovice.
Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Mám velikou radost, že se podařilo restaurovat tu původní. Že není nová, že je opravdu historická. Byla dána nahoru v roce 1914 a už tenkrát nebyla z toho roku. Tenkrát byla ještě starší, takže pokračujeme v této tradici."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ten okamžik vnímám jako velmi silný pro město, ale samozřejmě i osobně jsem rád, že jsem měl tu čest a možnost být u tohoto významného okamžiku s panem děkanem nahoře na věži. Právě v té chvíli, kdy se ty vzkazy vkládaly do té kopule. Je to silný okamžik a je to silný zážitek lidsky."
Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "A kromě toho je tam vidět velmi kvalitně udělaná práce klempířů. Když si srovnáme fotografie staré věže a té nové, tak si troufám říci, že ta nová práce je daleko kvalitnější."
Dá se předpokládat, že příští generace by se ke vzkazům mohla dostat při další opravě určitě mnohem později, než za sto let.
Daniel Vícha, děkan a farář Římskokatolické farnosti Místek: "Určitě to bude více než oněch sto let, nechci říci kolik, ale 150 až 200 by to mohlo být."
Rekonstrukce věže by mohla být hotová do poloviny července a vyjde na téměř 5milionů korun.
---
Knihy dostávají díky ostravské knihovně druhý život
Ostravská knihovna přišla na skvělý způsob, jak využít knihy, které jsou postupně vyřazovány. Díky projektu Druhý život knih jsou tyto svazky věnovány například nemocnicím, domovům pro seniory nebo i školám, které mají zájem. Nově se do projektu zapojilo i mošnovské letiště.
Knihovna města Ostravy přinesla čtenářům unikátní projekt, který jim umožní jejich zálibu provozovat i mimo byt či dům. Navíc má přidanou hodnotu v dalším využití knih, které by jinak skončily ve sběru. Název Druhý život knih napovídá, že jde o jakousi recyklaci. V tomto případě knih, které už chce knihovna z různých důvodů vyřadit.
Miroslava Sabelová, ředitelka Knihovny města Ostravy: „Projekt je v České republice ojedinělý s ohledem na jeho filozofii. Samozřejmě i jiné knihovny či instituce knihy darují. Smyslem našeho Druhého života knih je udělat knihami radost dalším čtenářům, kteří by museli za knihy vynaložit nemalé peníze. Starší knihy, které se již v knihovně nepůjčují, nejsou vyhazovány, ale naopak míří ke svým novým čtenářům. Uvolní tak místa v regálech knihoven pro nové publikace a jinde ještě potěší. Krom zápisu o vyřazení jsou knihy na svou novou pouť opatřeny speciální samolepkou a kolegyněmi pečlivě vybrány, vždy dle čtenářů, za kterými cílí."
Díky projektu se tak knihy dostaly na Základní školu Ostrčilova a děti jsou nadšené. Škola ušetří a děti mohu smysluplně trávit přestávku.
Lenka Lednická, ředitelka ZŠ Ostrčilova: „Dar, který jsme obdrželi znatelně zvýšil počet titulů našich školních knihoven a zároveň také pestrost literatury. Nemáme knihovny totiž vyhrazeny jen pro danou výpůjční dobu, ale dochází sem jednotlivé třídy na čtenářské dílny v rámci svých hodin českého jazyka a nyní jsme rozjeli i pravidelný program na odpoledne pro oddělení naší školní družiny."
Prvním místem, kde začala knihovna svazky dodávat, bylo nádraží ve Svinově, následovaly domovy pro seniory, nemocnice, poliklinika i Armáda spásy.
Tomáš Hruška, Armáda spásy: "Pomáhá to našim klientům nějak smysluplně trávit volný čas s tím, že v nízkoprahovém denním centru pro osoby bez přístřeší máme ty knihy volně dostupné."
Od roku 2017 díky tomuto projektu dostalo druhou šanci víc jak 6 000 knih.
---
Krátké zprávy, 13. 6. 2022, 17 h - 3
Záchranáři zasahovali v neděli večer na Stříbrném jezeře, topil se tam 58 muž. Údajně byl čtyři minuty pod hladinou, než se ho kamarádům podařilo vytáhnout.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: “V okamžiku příjezdu záchranářů byla postiženému poskytována laická první pomoc a zasahující lékařka zjistila selhání dechu i krevního oběhu. Záchranáři proto ihned zahájili rozšířenou resuscitaci za použití přístrojové techniky a léků. Pacienta bylo nutno defibrilovat a týmu se podařilo obnovit činnost srdce. Muž byl zaintubován a připojen k přístrojem řízené ventilaci. Po dalších úkonech v rámci přednemocniční neodkladné péče jej záchranáři přepravili na anesteziologicko-resuscitační oddělení opavské Slezské nemocnice.”
---
Bytový dům na Anenské čeká oprava balkonů a zateplení
Frýdek-Místek připravuje další velkou opravu bytového domu na Anenské. Po nedávné náročné výměně vnitřních rozvodů nyní přijde na řadu oprava balkonů a také zateplení. Rekonstrukce má začít v červenci a hotovo by mělo být v listopadu. Práce vyjdou na 29 milionů korun.
Frýdek-Místek postupně opravuje šestnáctipodlažní panelový dům v Anenské ulici. Na konci minulého roku byly za zhruba sedm milionů korun opraveny rozvody vody, odpadu a plynu.
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Byla to úspěšná akce a tak, jak jsme občanům slíbili, tak jsme letos přistoupili k tomu, že opravíme balkony, které jsou v hrozném stavu. Snížíme energetickou náročnost toho objektu, to znamená, zateplíme celý venkovní plášť, včetně střechy i nové omítky a celkově zrevitalizujeme ten objekt tak, aby vypadal dobře, byl bezpečný a lidé ušetřili na topení."
Anketa: 1.) "Bude to v pořádku, protože ty balkony opravdu potřebují." 2.) "Trochu se toho bojíme, starší lidé jsou tady, to víte. Ale zase to budeme mít pěkné. Bude to lepší, když se to zateplí." – A v jakém stavu jsou podle vás ty balkony? – "No, v dezolátním. Já tady bydlím od začátku a je to 48 let a už to chce opravit." 3.) "Jistě, že to bude správné, protože ušetříme určitě ta ty energie. A když se opraví balkony, tak to je žádoucí, protože jsou ve špatném stavu."
Práce by měly začít 11. července a hotovo by mělo být do 8. listopadu. Harmonogram prací bude vyvěšen na vývěsce, ale o průběhu budou lidé ještě informováni také osobně.
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bude opět informativní schůzka, kolem 20. června, o tom ještě budeme informovat občany. Opět se sejdeme tady v Centru aktivních seniorů. Bude to zase v zasedací místnosti."
V rámci prací budou obyvatelé šedesáti bytů postupně omezeni v používání balkonů a měly by se také vyzdít meziokenní vložky.
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Samozřejmě to je opět náročné. Bude tam oprava těch balkonů, ty zase nebudou moci používat, bude to v letních dnech. Mohou tam být určité problémy, takže to chce jakýsi režim dohodnout o užívání. Nebude to úplně komfortní, ale za odměnu tady zase bude něco, co jim zvýší estetickou a technickou úroveň."
Předpokládaná cena prací podle projektové dokumentace by měla být zhruba 29 milionů korun. Městu se ale podařila získat dotace z ministerstva pro místní rozvoj, která má pokrýt 40 procent nákladů.
---
Kuchtíci z Čeladenské Berušky testovali učebnu
Odborná učebna - cvičná kuchyně - vznikla v základní škole v Čeladné poměrně nedávno rekonstrukcí půdních prostor. O její maximální využití samotnou školou je postaráno. Teď ji otestovali také kuchtíci z mateřinky.
Cvičnou kuchyni čeladenské základní školy obsadily na jedno dopoledne děti z místní mateřinky Beruška. Upekly si dobroty na školkovou oslavu.
Jana Bartošová, ředitelka MŠ Čeladenská Beruška: “My máme dneska den oslavy narozenin takový trošku jinak. Vždycky vše chystáme na oslavu narozenin s dětmi ve školce. Teď jsem dostali nabídku ze školy, že můžeme s dětmi přijít a využít jejich kuchyňku.”
děti z mateřské školy:
“Pečeme mrkvánky a dali jsme do nich cukr, mrkve, máslo a mouku.”
“Děláme tady muffiny, dali jsme tam čokoládu, košíčky dali jsem to na plech.”
“Vyráběli jsme šneky, dali jsme do toho šunku, rajčatový protlak, listové těsto a sýr.”
Děti, které už s pečením skončily, mohly navštívit i sousední učebnu dílen. Stejně jako kuchyňka vznikla díky rekonstrukci půdních prostor školní budovy.
Barbora Dudková, zástupkyně ředitele ZŠ Čeladná: “Naši žáci tyto učebny využívají v rámci hodin vaření a dílen a kromě nich tu ještě chodí děti z prvního stupně a ze školní družinky. Pro školní družinu máme připraven kroužek vaření.”
Už brzy budou moci tyto učebny pravidelně využívat i děti z Berušky, většina z nich se tu v září vrátí už jako školáci.
---
Krátké zprávy, 13. 6. 2022, 17 h - 4
Opravy příjezdové cesty na Praděd by měly skončit v říjnu. V tomto období bude mezi Hvězdou a Ovčárnou silnici možné využívat jen omezeně. Podle vyjádření náměstka hejtmana Jana Krkošky, opravu tohoto čtyřsetmetrového úseku plánoval kraj se Správou silnic skoro 15 let. Hrozily zde sesuvy a rekonstrukce byla nevyhnutelná.
---
Postup z kraje do okresu oslavili jízdou za traktorem
Téměř jako předloha ke slavnému seriálu Okresní přebor vypadala letošní sezona u fotbalistů v Palkovicích. Někteří soupeři dokonce odmítli přijet a raději prohráli kontumačně. Palkovickým se po dlouhých letech podařilo vyhrát pohár a postoupit z okresu do krajské soutěže.
Poslední zápas letošní sezony měli palkovičtí fotbalisté sehrát v sobotu doma s týmem Milíkova. Soupeř však nepřijel.
Josef Bílek, předseda TJ Sokol Palkovice: “Je to taková špatná tečka na závěr, ale co se dá dělat. Dneska tak fotbal funguje a stalo se nám to už před měsícem, že soupeř taky nepřijel. Takže dneska to je skoro běžně.”
Diváci se přesto fotbalového zápasu dočkali, když ho sehráli mladí proti staré gardě.
Jan Vrtný, kapitán A týmu TJ Sokol Palkovice: “Jelikož se kluci z Milíkova nedostavili, tak jsme aspoň pro diváky sehráli zápas mezi sebou a potěšili je nějak. Je to už druhý tým, po Hrádku, který k nám nepřijel. Jestli se nesešli, nebo jestli opravdu měli strach po našich výsledcích, které tady doma předvádíme, to nikdo neví. O postup se snažíme hodně dlouho, v krajské soutěži Palkovice snad nikdy nebyly. Takže jsme rádi, že se to podařilo.”
Postup z okresu do krajské soutěže palkovičtí oslavili spanilou jízdou na vyzdobené vlečce tažené traktorem a už spřádají plány na novou sezonu.
Libor Bilas, trenér A týmu TJ Sokol Palkovice: “S něčím takovým jsem se sám ještě nikdy nesetkal, i když jsem hrál ligu v Praze či Ostravě a 30 let jsem hrál v Rakousku. Dalo se nám to všechno dohromady, dobrý kolektiv, půlku sezony tady byl jiný trenér, takže ten má na tom taky zásluhu. Postup si všichni v Palkovicích zasloužili. Doufám,. že se bude dařit i ve vyšší soutěži.
Svým novým soupeřům palkovičtí fotbalisté vzkazují, aby se nebáli přijíždět, že se na ně těší nejen hráči, ale především fanoušci.
Jan Vrtný, kapitán A týmu TJ Sokol Palkovice: “Kluci, nemějte strach, je to jenom fotbal…”
---