Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Násilníka na dívce zaujaly černé legíny
  • Febiofest měl v Ostravě opět úspěch
  • Značkaři v Beskydech udržují stovky kilometrů tras
  • Vitaminátor v Sosnové připravil pro děti Sadařovu stezku
  • Zámek Kunín ukázal hraběnku Walburgu ve spodničce

Násilníka na dívce zaujaly černé legíny

Stává se už pravidlem, že v případech odhalení pachatelů nejrůznějších zločinů hrají klíčovou roli kamerové systémy. Stejně tomu bylo i v případě znásilnění dívky v Ostravě. Muže natočily kamery v tramvaji a kriminalisté ho pak bleskově ztotožnili a zadrželi.

Na tísňovou linku policie 158 volala na konci dubna vyděšená 18letá dívka, že se ji v Ostravě na Palackého ulici pokusil znásilnit neznámý muž. Bylo to krátce poté, co vystoupila z tramvaje. Čekal prý pouze na vhodné místo, kde nebudou lidé.

Karel Mul, kriminalista: "Zaútočil zezadu, tím že ji obepnul a svou rukou ji přes legíny začal ohmatávat na genitáliích." 

Policisté si okamžitě vyžádali záběry z kamerového systému městské policie i dopravného podniku. Dívka jim popsala, že útočník byl obézní a to jim stačilo. Našli ho na záběrech z tramvaje. Kriminalisté muže poznali a krátce na to ho zadrželi.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 7. oddělení obecné kriminality Ostrava zahájil trestní stíhání a obvinil 37letého muže ze spáchání přečinu znásilnění."

Záběry v MHD policii často pomáhají. Kamery mají vysoké rozlišení a pachatelé tak mohou být snadno ztotožněni. Pokud je policisté nenajdou ve svých kartotékách, pomohou sdělovací prostředky. 

Terezie Šnoblová, mluvčí DPO: "Dopravní podnik spolupracoval v minulém roce 2021 s policii ve věci poskytnutí záznamu z kamer ve více než 700 případech." 

V tomto posledním případě se muž kriminalistům přiznal, když prý vidí černé legíny, nemůže si pomoct. Podobného skutku už se dopustil před dvěma roky. 

---

Febiofest měl v Ostravě opět úspěch

Mezinárodní filmový festival Febiofest se v Ostravě opět vydařil. Organizátoři přivezli nejen více filmů, ale i herců, producentů a scénáristů a rozšířili ho i na další místa v Dolní oblasti Vítkovice. Zájem lidé byl velký.

Febiofest v Ostravě se opět setkal s velkým ohlasem. V Dolní oblasti Vítkovic letos probíhal 6 dnů, během kterých nabídl 7 filmů, filmové hvězdy a tvůrce, talkshow a nově i culinary, tedy degustační zážitkové menu v Národním zemědělském muzeu.

Kamil Spáčil, ředitel Febiofestu: "Já jsem rád, že Kreativní akademie do toho šla tím způsobem, jak to tady vypadá a moje představa je, aby v těch některých regionech to bylo minimálně obdobné. To je náš styl toho festivalu tak, jak je to třeba v Ostravě."

Martin Tošenovský, organizátor Febiofestu Ostrava, ředitel Kreativní akademie: "Jsem straně spokojen s culinary, které se nám povedlo. Toto jsou věci, které na festival bych rád, aby byly častěji a vlastně o to bychom se dál chtěli opírat. Zapojili jsme i více částí v DOV a pomaličku, pomalými krůčky rosteme."

Lukáš Curylo (KDU-ČSL) , náměstek hejtmana MSK: "Jsem velmi rád, že Febiofest v našem kraji probíhá již několik let a hlavně v Ostravě. Myslím, že to je přiznání toho, že filmové tvorbě se tady na Ostravsku daří a že tady jsou i diváci, kteří to ocení a že ten večer tady bývá pěkný."

Novinkou letošního ročníku byla kyslíková zóna, kde se lidé mohli nadýchat 100 procentního kyslíku a oživit si tak tělo i mysl.

Tomáš Měcháček, herec a moderátor slavnostního zakončení festivalu: "Já samozřejmě se sem vždycky moc těším, kord na Febiofest, nebo do Leemonu, nebo do Kreativní akademie za Martinem a můj úkol je dělat svět lepším a trošku to načančat a udělat to pro ostatní hezké. Obecenstvo je otevřenější, ohnivější, takové, no Ostrava p…"

Příští rok se uskuteční jubilejní 30. ročník a pokud to vyjde, nově by se mělo promítat i venku.

---

Krátké zprávy, 16. 5. 2022, 1

Nejlepší zdravotní sestru mají v Nemocnici Třinec. Jarmila Morcinková při příležitosti Mezinárodního dne sester získala Cenu Alice Garrique Masarykové za přínos českému ošetřovatelství. Paní Morcinková v nemocnici pracuje přes přes 30 let. Vedle své práce na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, je interním auditorem, učí odborné předměty na střední zdravotnické škole, vede kurzy první pomoci a mimo to pomáhá v mobilním hospici.

U ranního požáru smíšeného lesa s mladým porostem zasahovalo v pondělí ráno osm jednotek hasičů v obci Roudno, místní části Volárna, na Bruntálsku. Díky rychlému zásahu se oheň dál nerozšířil, hořelo jen na jednom hektaru. Hasiči uchránili další části porostu ve velmi suchém prostředí za půl milionu korun. Předběžně odhadnutá škoda je 100 tisíc korun.

---

Značkaři v Beskydech udržují stovky kilometrů tras

Především v horských oblastech se turisté mohou spolehnout na rozcestníky a barevné značky, které jim usnadňují orientaci v terénu. Turistické značky pravidelně obnovují dobrovolníci z Klubu českých turistů.

Vůbec první značky na turistických trasách v českých zemích se objevily v roce 1884 v okolí Radhoště. Vyznačili je tam členové tamní Pohorské jednoty. Od té doby v Beskydech přibyly stovky tras, které jsou značené známými symboly. V pravidelných intervalech značky obnovují dobrovolníci, mezi které patří i Tadeáš Mrózek a Zdeněk Kaluža.

Tadeáš Mrózek, značkař KČT: ”Jsme značkaři z obvodu Karviná. Na starost máme Slezské Beskydy až po Morávku, po hřeben Prašivá, Ropička. Máme asi 550 kilometrů tras, které musíme vždy po třech letech obnovit. Je to rozděleno na tři části, takže ročně vyznačíme zhruba 170 kilometrů a je nás na to asi 25 až 30 lidí. Jinak v celém Moravskoslezském kraji je těch tras okolo 3 tisíc. Každý značkař musí vyznačit ročně asi 10 až 15 kilometrů. Není dobré, aby to dělali stejní lidé, protože by si na to zvykli a dostali by se do rutiny. Chce to čas od času nové oči, aby viděly nějakou změnu, někde je značku třeba doplnit, jinde ubrat.”

Před několika dny značkaři vyrazili na Košařiska, aby obnovili modrou trasu.

Tadeáš Mrózek, značkař KČT: ”Dneska značíme trasu o délce 6 kilometrů. Vede ze sedla pod Ostrým k chatě Kamenitý. Je to většinou v lese, po šotolinové cestě a značí se hlavně na stromy."

Barbora Bobovská, turistka: “chodíme po turistických značkách, muž plánuje cestu. Ztratili jsme se asi jednou, ale ne vinou značky, šli jsme zkratkou. Značkaře jsme potkali poprvé. Značky sledujeme, abychom se neztratili."

Tadeáš Mrózek, značkař KČT: ”Klasické pěší trasy mají páskové značky o rozměrech 10 na 10 centimetrů. Používají se 4 barvy - červená, modrá, zelená a žlutá. Původně to bylo podle významu, že červená trasa značila delší hlavní trasy a hřebenovky. Modré na ně navazovaly a zelené a žluté byly připojovací. V dnešní době je těch tras tolik, že to nejde úplně dodržet. Jednotlivé trasy se nesmí barevně křížit. Hlavně se tedy dodržuje ta červená. Při značení se musí dávat pozor hlavně na to, aby byly dobře značené rozcestí. Turista tam musí vědět, kterým směrem se má vydat. Na rozcestí proto musí být dvě značky. Jedna je naváděcí, která je hned u křižovatky a následuje potvrzovací, která bývá do 10 metrů.”

Radim Labaj, turista: “Co je blbý, tak v noci ty značky nejsou vidět. Chtělo by to nějaké fosforeskující. Žlutá trasa nám včera 2x či 3x zahla zákeřně bokem, tak jsme šli korytem potoka a jinými zkratkami. Já jsem tady odsud z Bystřice a zbytek party jsou kluci z Brna, tak jsme si udělali miničundr na víkend.”

Hlavním úkolem turistických značek je zabránit lidem v bloudění v nepřehledném horském terénu. Ale jak se říká, i mistr tesař se někdy utne.

Tadeáš Mrózek, značkař KČT: ”Stalo se nám, že značíme, značíme trasu, kterou jsme šli poprvé. A po 10 značkách si říkáme, že máme nějak moc nových značek. Tak jsme se podívali do mapy a zjistili, že jdeme špatně. Museli jsme se vrátit a všechny značky zamalovat a vydat se po správné cestě.”

Kristýna Sliacká, Marek Brabenec, turisti: “Všímáme si toho určitě a stane se, že si nejsme úplně jistí, ale většinou jsou tam ty směrovky, takže jsme si vždycky poradili. Myslím si, že to je na dobré úrovni. Jsme spíše příležitostní turisté, nemáme moc času kvůli práci, takže jezdíme jednou za dva měsíce a většinou do Beskyd, protože to máme nejblíž. Cestu si plánujeme, ale řídíme se podle turistických značek, protože jinak bychom se asi ztratili.”

Tadeáš Mrózek, značkař KČT: ”Poslední dobou značky mizí častěji. Problémy dělá kůrovec, stromy mizí a my musíme nějak improvizovat. Někdy nám lesáci nechají pahýl, na kterém se dá značka udělat, něco se řeší značkařskými kolíky a na přehledných úsecích se musí čekat, až tam nějaký strom vyroste."

---

Vitaminátor v Sosnové připravil pro děti Sadařovu stezku

Malá rodinná firma Vitaminátor v Sosnové se za 13 let své existence trojnásobně rozrostla. Nyní se nově soustředí také na ekologickou výchovu. Naučná Sadařova stezka s lanovým centrem láká děti i jejich rodiče.

Velkou popularitu i známost v okolí si v Sosnové získali díky činnosti v agroturistice a vybudování naučné stezky.

Vendula Kotrlová, obchodní zástupce: „V roce 2019 jsme otevřeli Sadařovu naučnou stezku a v roce 2020 vzniklo pro děti ve věku od 3 do 10 let lanové centrum. Sadařova stezka slouží převážně přes týden pro děti z mateřských a základních škol, slouží jako edukační. Na základě toho, že se to dětem ze základních a mateřských škol líbilo, tak jsme se rozhodli Sadařovu stezku otevřít i pro veřejnost, pro rodiče s dětmi.“

David Soška, provozní manager: „Máme tady několik stanovišť. Začíná se u úvodu, kde se děti dozvědí o bezpečnosti celé té stezky, následuje stanoviště, kde se dozví o ptactvu, u tohoto stanoviště následně i o včeličkách. Následuje stanoviště u tří rybníků, kde vlastně je nauka o tom, jaké živočich můžeme u nás v rybnících potkat. Následuje lanové centrum, u kterého se nacházíme tady. Je to spíše takové oddechové stanoviště od naučné stezky, kde si děti mohou vyzkoušet své dovednosti v překonávání překážek.“

Do Sosnové tedy můžete přijet pro produkty Vitaminátoru nebo i čerstvé ovoce. A kdo je ovocem zásoben, může se poučit i pobavit na Sadařově naučné stezce.

---

Krátké zprávy 16. 5. 2022, 2

Sobotní třetí ročník akce SPOLU RUKU V RUCE nalákal přes dva tisíce návštěvníků. Moravskoslezský kraj z výtěžku 100 tisíc korun z akce podpoří spolky ANGELMAN CZ a TANDEM DUHA.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: “CHtěl bych těmto lidem opravdu poděkovat. Uvědomme si, že v ČR není dostatek pobytových služeb, které by nahradily péči, kterou jim může dát někdo z domácího prostředí. Ta oběť ,kterou lidé dělají pro své blízké je velká.”

---

Zámek Kunín ukázal hraběnku Walburgu ve spodničce

Návštěvníci zámku Kunín na Novojičínsku se stali přímými účastníky pohledu do minulosti. Jako zpestření průvodcovských programů měli příležitost spatřit oblékání "první dámy evropského osvícenství". Slavnou hraběnku Walburgu tak zahlédli i ve spodničce.

Zámek Kunín pojal úvod sezony pěkně zostra. Po návštěvě šlechticů rodu Vetter von der Lilie, kterým patřil zámek v nedaleké Nové Horce, připravil pro návštěvníky oživlý obraz historie. Spočíval v oblékání hraběnky Marie Walburgy její služebnou, za dohledu její matky Marie Rebeky hraběnky Harrachové.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: “Obě ty hlavní aktérky budou mít na sobě oděvy, které byly ušity jako repliky podle dávných obrazů, jeden z těch obrazů je ve sbírkách našeho zámku. “

Zelené šaty Marie Walburgy zhotovila Šárka Tothová z Šáruš History Fashion podle obrazu, který se nachází v Městské galerii v Poličce.

Šárka Tothová, Šáruš History Fashion: “Já se nechávám oblékat na portrétování tady v těchto šatech a mamá by samozřejmě chtěla, abych měla nějaké jiné, které budou výraznější, ale já si budu zatvrzele stát za tím, že chci tyhle zelené a žádné šperky. Ona Marie Walburga neměla rád toto oblékání.”

Zpestřit prohlídky zámku různými novinkami tu hodlají v průběhu celé sezony. Postupně představí nové exponáty i pokoje a tou nejočekávanější novinkou je otevření zámecké oratoře v kostele Povýšení svatého kříže.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
16. května 2022, 16:00

Násilníka na dívce zaujaly černé legíny

Stává se už pravidlem, že v případech odhalení pachatelů nejrůznějších zločinů hrají klíčovou roli kamerové systémy. Stejně tomu bylo i v případě znásilnění dívky v Ostravě. Muže natočily kamery v tramvaji a kriminalisté ho pak bleskově ztotožnili a zadrželi.

Na tísňovou linku policie 158 volala na konci dubna vyděšená 18letá dívka, že se ji v Ostravě na Palackého ulici pokusil znásilnit neznámý muž. Bylo to krátce poté, co vystoupila z tramvaje. Čekal prý pouze na vhodné místo, kde nebudou lidé.

Karel Mul, kriminalista: "Zaútočil zezadu, tím že ji obepnul a svou rukou ji přes legíny začal ohmatávat na genitáliích." 

Policisté si okamžitě vyžádali záběry z kamerového systému městské policie i dopravného podniku. Dívka jim popsala, že útočník byl obézní a to jim stačilo. Našli ho na záběrech z tramvaje. Kriminalisté muže poznali a krátce na to ho zadrželi.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 7. oddělení obecné kriminality Ostrava zahájil trestní stíhání a obvinil 37letého muže ze spáchání přečinu znásilnění."

Záběry v MHD policii často pomáhají. Kamery mají vysoké rozlišení a pachatelé tak mohou být snadno ztotožněni. Pokud je policisté nenajdou ve svých kartotékách, pomohou sdělovací prostředky. 

Terezie Šnoblová, mluvčí DPO: "Dopravní podnik spolupracoval v minulém roce 2021 s policii ve věci poskytnutí záznamu z kamer ve více než 700 případech." 

V tomto posledním případě se muž kriminalistům přiznal, když prý vidí černé legíny, nemůže si pomoct. Podobného skutku už se dopustil před dvěma roky. 

---

Febiofest měl v Ostravě opět úspěch

Mezinárodní filmový festival Febiofest se v Ostravě opět vydařil. Organizátoři přivezli nejen více filmů, ale i herců, producentů a scénáristů a rozšířili ho i na další místa v Dolní oblasti Vítkovice. Zájem lidé byl velký.

Febiofest v Ostravě se opět setkal s velkým ohlasem. V Dolní oblasti Vítkovic letos probíhal 6 dnů, během kterých nabídl 7 filmů, filmové hvězdy a tvůrce, talkshow a nově i culinary, tedy degustační zážitkové menu v Národním zemědělském muzeu.

Kamil Spáčil, ředitel Febiofestu: "Já jsem rád, že Kreativní akademie do toho šla tím způsobem, jak to tady vypadá a moje představa je, aby v těch některých regionech to bylo minimálně obdobné. To je náš styl toho festivalu tak, jak je to třeba v Ostravě."

Martin Tošenovský, organizátor Febiofestu Ostrava, ředitel Kreativní akademie: "Jsem straně spokojen s culinary, které se nám povedlo. Toto jsou věci, které na festival bych rád, aby byly častěji a vlastně o to bychom se dál chtěli opírat. Zapojili jsme i více částí v DOV a pomaličku, pomalými krůčky rosteme."

Lukáš Curylo (KDU-ČSL) , náměstek hejtmana MSK: "Jsem velmi rád, že Febiofest v našem kraji probíhá již několik let a hlavně v Ostravě. Myslím, že to je přiznání toho, že filmové tvorbě se tady na Ostravsku daří a že tady jsou i diváci, kteří to ocení a že ten večer tady bývá pěkný."

Novinkou letošního ročníku byla kyslíková zóna, kde se lidé mohli nadýchat 100 procentního kyslíku a oživit si tak tělo i mysl.

Tomáš Měcháček, herec a moderátor slavnostního zakončení festivalu: "Já samozřejmě se sem vždycky moc těším, kord na Febiofest, nebo do Leemonu, nebo do Kreativní akademie za Martinem a můj úkol je dělat svět lepším a trošku to načančat a udělat to pro ostatní hezké. Obecenstvo je otevřenější, ohnivější, takové, no Ostrava p…"

Příští rok se uskuteční jubilejní 30. ročník a pokud to vyjde, nově by se mělo promítat i venku.

---

Krátké zprávy, 16. 5. 2022, 1

Nejlepší zdravotní sestru mají v Nemocnici Třinec. Jarmila Morcinková při příležitosti Mezinárodního dne sester získala Cenu Alice Garrique Masarykové za přínos českému ošetřovatelství. Paní Morcinková v nemocnici pracuje přes přes 30 let. Vedle své práce na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, je interním auditorem, učí odborné předměty na střední zdravotnické škole, vede kurzy první pomoci a mimo to pomáhá v mobilním hospici.

U ranního požáru smíšeného lesa s mladým porostem zasahovalo v pondělí ráno osm jednotek hasičů v obci Roudno, místní části Volárna, na Bruntálsku. Díky rychlému zásahu se oheň dál nerozšířil, hořelo jen na jednom hektaru. Hasiči uchránili další části porostu ve velmi suchém prostředí za půl milionu korun. Předběžně odhadnutá škoda je 100 tisíc korun.

---

Značkaři v Beskydech udržují stovky kilometrů tras

Především v horských oblastech se turisté mohou spolehnout na rozcestníky a barevné značky, které jim usnadňují orientaci v terénu. Turistické značky pravidelně obnovují dobrovolníci z Klubu českých turistů.

Vůbec první značky na turistických trasách v českých zemích se objevily v roce 1884 v okolí Radhoště. Vyznačili je tam členové tamní Pohorské jednoty. Od té doby v Beskydech přibyly stovky tras, které jsou značené známými symboly. V pravidelných intervalech značky obnovují dobrovolníci, mezi které patří i Tadeáš Mrózek a Zdeněk Kaluža.

Tadeáš Mrózek, značkař KČT: ”Jsme značkaři z obvodu Karviná. Na starost máme Slezské Beskydy až po Morávku, po hřeben Prašivá, Ropička. Máme asi 550 kilometrů tras, které musíme vždy po třech letech obnovit. Je to rozděleno na tři části, takže ročně vyznačíme zhruba 170 kilometrů a je nás na to asi 25 až 30 lidí. Jinak v celém Moravskoslezském kraji je těch tras okolo 3 tisíc. Každý značkař musí vyznačit ročně asi 10 až 15 kilometrů. Není dobré, aby to dělali stejní lidé, protože by si na to zvykli a dostali by se do rutiny. Chce to čas od času nové oči, aby viděly nějakou změnu, někde je značku třeba doplnit, jinde ubrat.”

Před několika dny značkaři vyrazili na Košařiska, aby obnovili modrou trasu.

Tadeáš Mrózek, značkař KČT: ”Dneska značíme trasu o délce 6 kilometrů. Vede ze sedla pod Ostrým k chatě Kamenitý. Je to většinou v lese, po šotolinové cestě a značí se hlavně na stromy."

Barbora Bobovská, turistka: “chodíme po turistických značkách, muž plánuje cestu. Ztratili jsme se asi jednou, ale ne vinou značky, šli jsme zkratkou. Značkaře jsme potkali poprvé. Značky sledujeme, abychom se neztratili."

Tadeáš Mrózek, značkař KČT: ”Klasické pěší trasy mají páskové značky o rozměrech 10 na 10 centimetrů. Používají se 4 barvy - červená, modrá, zelená a žlutá. Původně to bylo podle významu, že červená trasa značila delší hlavní trasy a hřebenovky. Modré na ně navazovaly a zelené a žluté byly připojovací. V dnešní době je těch tras tolik, že to nejde úplně dodržet. Jednotlivé trasy se nesmí barevně křížit. Hlavně se tedy dodržuje ta červená. Při značení se musí dávat pozor hlavně na to, aby byly dobře značené rozcestí. Turista tam musí vědět, kterým směrem se má vydat. Na rozcestí proto musí být dvě značky. Jedna je naváděcí, která je hned u křižovatky a následuje potvrzovací, která bývá do 10 metrů.”

Radim Labaj, turista: “Co je blbý, tak v noci ty značky nejsou vidět. Chtělo by to nějaké fosforeskující. Žlutá trasa nám včera 2x či 3x zahla zákeřně bokem, tak jsme šli korytem potoka a jinými zkratkami. Já jsem tady odsud z Bystřice a zbytek party jsou kluci z Brna, tak jsme si udělali miničundr na víkend.”

Hlavním úkolem turistických značek je zabránit lidem v bloudění v nepřehledném horském terénu. Ale jak se říká, i mistr tesař se někdy utne.

Tadeáš Mrózek, značkař KČT: ”Stalo se nám, že značíme, značíme trasu, kterou jsme šli poprvé. A po 10 značkách si říkáme, že máme nějak moc nových značek. Tak jsme se podívali do mapy a zjistili, že jdeme špatně. Museli jsme se vrátit a všechny značky zamalovat a vydat se po správné cestě.”

Kristýna Sliacká, Marek Brabenec, turisti: “Všímáme si toho určitě a stane se, že si nejsme úplně jistí, ale většinou jsou tam ty směrovky, takže jsme si vždycky poradili. Myslím si, že to je na dobré úrovni. Jsme spíše příležitostní turisté, nemáme moc času kvůli práci, takže jezdíme jednou za dva měsíce a většinou do Beskyd, protože to máme nejblíž. Cestu si plánujeme, ale řídíme se podle turistických značek, protože jinak bychom se asi ztratili.”

Tadeáš Mrózek, značkař KČT: ”Poslední dobou značky mizí častěji. Problémy dělá kůrovec, stromy mizí a my musíme nějak improvizovat. Někdy nám lesáci nechají pahýl, na kterém se dá značka udělat, něco se řeší značkařskými kolíky a na přehledných úsecích se musí čekat, až tam nějaký strom vyroste."

---

Vitaminátor v Sosnové připravil pro děti Sadařovu stezku

Malá rodinná firma Vitaminátor v Sosnové se za 13 let své existence trojnásobně rozrostla. Nyní se nově soustředí také na ekologickou výchovu. Naučná Sadařova stezka s lanovým centrem láká děti i jejich rodiče.

Velkou popularitu i známost v okolí si v Sosnové získali díky činnosti v agroturistice a vybudování naučné stezky.

Vendula Kotrlová, obchodní zástupce: „V roce 2019 jsme otevřeli Sadařovu naučnou stezku a v roce 2020 vzniklo pro děti ve věku od 3 do 10 let lanové centrum. Sadařova stezka slouží převážně přes týden pro děti z mateřských a základních škol, slouží jako edukační. Na základě toho, že se to dětem ze základních a mateřských škol líbilo, tak jsme se rozhodli Sadařovu stezku otevřít i pro veřejnost, pro rodiče s dětmi.“

David Soška, provozní manager: „Máme tady několik stanovišť. Začíná se u úvodu, kde se děti dozvědí o bezpečnosti celé té stezky, následuje stanoviště, kde se dozví o ptactvu, u tohoto stanoviště následně i o včeličkách. Následuje stanoviště u tří rybníků, kde vlastně je nauka o tom, jaké živočich můžeme u nás v rybnících potkat. Následuje lanové centrum, u kterého se nacházíme tady. Je to spíše takové oddechové stanoviště od naučné stezky, kde si děti mohou vyzkoušet své dovednosti v překonávání překážek.“

Do Sosnové tedy můžete přijet pro produkty Vitaminátoru nebo i čerstvé ovoce. A kdo je ovocem zásoben, může se poučit i pobavit na Sadařově naučné stezce.

---

Krátké zprávy 16. 5. 2022, 2

Sobotní třetí ročník akce SPOLU RUKU V RUCE nalákal přes dva tisíce návštěvníků. Moravskoslezský kraj z výtěžku 100 tisíc korun z akce podpoří spolky ANGELMAN CZ a TANDEM DUHA.

Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje: “CHtěl bych těmto lidem opravdu poděkovat. Uvědomme si, že v ČR není dostatek pobytových služeb, které by nahradily péči, kterou jim může dát někdo z domácího prostředí. Ta oběť ,kterou lidé dělají pro své blízké je velká.”

---

Zámek Kunín ukázal hraběnku Walburgu ve spodničce

Návštěvníci zámku Kunín na Novojičínsku se stali přímými účastníky pohledu do minulosti. Jako zpestření průvodcovských programů měli příležitost spatřit oblékání "první dámy evropského osvícenství". Slavnou hraběnku Walburgu tak zahlédli i ve spodničce.

Zámek Kunín pojal úvod sezony pěkně zostra. Po návštěvě šlechticů rodu Vetter von der Lilie, kterým patřil zámek v nedaleké Nové Horce, připravil pro návštěvníky oživlý obraz historie. Spočíval v oblékání hraběnky Marie Walburgy její služebnou, za dohledu její matky Marie Rebeky hraběnky Harrachové.

Jaroslav Zezulčík, kastelán Zámku Kunín: “Obě ty hlavní aktérky budou mít na sobě oděvy, které byly ušity jako repliky podle dávných obrazů, jeden z těch obrazů je ve sbírkách našeho zámku. “

Zelené šaty Marie Walburgy zhotovila Šárka Tothová z Šáruš History Fashion podle obrazu, který se nachází v Městské galerii v Poličce.

Šárka Tothová, Šáruš History Fashion: “Já se nechávám oblékat na portrétování tady v těchto šatech a mamá by samozřejmě chtěla, abych měla nějaké jiné, které budou výraznější, ale já si budu zatvrzele stát za tím, že chci tyhle zelené a žádné šperky. Ona Marie Walburga neměla rád toto oblékání.”

Zpestřit prohlídky zámku různými novinkami tu hodlají v průběhu celé sezony. Postupně představí nové exponáty i pokoje a tou nejočekávanější novinkou je otevření zámecké oratoře v kostele Povýšení svatého kříže.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-16-05-2022-16-00