Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Colours of Ostrava letos nabídnou The Killers i LP
  • Kraj chce zavést v Jeseníkách vodíkovou železniční dopravu
  • Mladí lidé z různých zemích diskutovali o podnikání
  • Nemocnice připravila Den pro rodiny pod širým nebem
  • Město hledá pěstouny pro děti, které potřebují péči

Colours of Ostrava letos nabídnou The Killers i LP

Oblíbený mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava vstoupí v polovině července konečně do svého 19. ročníku. Po tříleté covidové odmlce se dá očekávat, že o multižánrový festival bude obrovský zájem.

Festival Colours of Ostrava se po vynucené koronavirové pauze vrací. Naživo, naplno, s prvotřídním programem světových hvězd, bez omezení, ve velikosti i atmosféře, jak byli návštěvníci zvyklí před pandemií.

Zlata Holušová, ředitelka Colours of Ostrava: „Nejlepší už bude tím, že se vůbec stane. Že po té obrovské době, po tom půstu hudebních zážitků, tak tady bude.“

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: „My jsme strašně šťastni, že po dvou letech kovidové pauzy věřím, že se uskuteční plnohodnotný, plnotučný ročník Colours of Ostrava, včetně hvězdně poskládaného melting potu.“

19. ročník, který proběhne od 13. do 16. července opět v unikátní industriální oblasti ostravských Dolních Vítkovic, láká na bohatý čtyřdenní program. V čele The Killers, Twenty One Pilots, Martinem Garrixem nebo třeba LP, která se do Ostravy vrací po pěti letech.

Jiří Moravčík, dramaturg: „Vzájemně jako by došlo k nějakému zvláštnímu souznění. My jsme ji požádali, jestli by se chtěla znovu vrátit a mezitím ona se zajímala u Zlatky o to, jestli by se mohla vrátit.Takže ano, LP se vrací.“

Vstupenka na Colours of Ostrava bude tradičně platit i na mezinárodní fórum Melting Pot, které na osmi diskuzních scénách přivítá více než 170 řečníků z celého světa.

---

Kraj chce zavést v Jeseníkách vodíkovou železniční dopravu

Už za několik let by se na Bruntálsku mohli cestující pravidelně vozit vodíkovým vlakem. Tento unikátní dopravní prostředek představil výrobce v našem kraji a bezemisní vlaková doprava je tak zase o něco blíže.

Tak to je on. Plně bezemisní vlak Coradia iLint. Zájemci si ho mohli prohlédnout v Bruntále, Krnově, Opavě nebo Ostravě.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MS kraje pro dopravu: „My od roku 2025 chceme vypisovat soutěž pro Bruntálsko, rádi bychom, aby v budoucnu tady takové vlaky jezdili. Já jsem nadšený a kraj takovou dopravu podporuje.“

Trakční systém vlaku využívá palivové články, které vyrábějí elektřinu spojením vodíku a kyslíku s vodou.

Daniel Kurucz, generální ředitel společnosti Alstom v ČR a SR: „Je to vlak na vodík, to znamená, že v něm probíhá chemická reakce mezi vodíkem a kyslíkem, při které vzniká teplo. To se transformuje na elektřinu, která pohání kola, a ta nadbytečná se ukládá do baterie. Takže to není žádné spalování, neuvolňují se žádné oxidy dusíku, žádný oxid uhličitý, je to prostě čistá technologie.“

Steve Seibert, strojvedoucí: „Řídí se úplně stejně jako elektrický vlak, je to v pohodě. Myslím, že je to budoucnost železniční dopravy.“

MS kraj si od tohoto kroku slibuje také zvýšení turistického ruchu, který by měla pozvednout i třeba půjčovna vodíkových kol.

---

Krátké zprávy 20. 5. 2022, 1

Český národní registr dárců dřeně ocenil v pražském Obecním domě 52 dárců z celé České republiky, díky kterým dostali v minulém roce vážně nemocní pacienti šanci na život. Z MS kraje dostali ocenění tři dárci – Marek Směja, Jan Smělík a Martin Šindel.

Plánovaná tramvajová rychlodráha mezi Karvinou a Ostravou už má studii proveditelnosti a také trasu odlišnou od původních představ. Zatímco v prvotních úvahách se počítalo s propojením přes Havířov, nyní krajský úřad coby investor prioritně připravuje směr z Karviné do Ostravy přes Orlovou.

---

Mladí lidé z různých zemích diskutovali o podnikání

Do Petrovic u Karviné se sjeli mladí lidé z různých zemí Evropy, aby si vyměnili zkušenosti a informace týkající se finanční gramotnosti, podnikání i finančních podvodů. Vyzkoušeli si i různé simulační ekonomické hry, které je seznámily třeba s inflací.

Tohle jsou studenti z Portugalska, Itálie, Litvy, Turecka, Polska i Česka. Společně během několika dní diskutovali o možnostech podnikání ve svých zemích a bavili se o finanční gramotnosti.

Pavel Vítek, předseda Silesian Society for Solidarity: "Účastníci se nebaví jen o finanční gramotnosti, ale i udržitelném podnikání, daních, vyzkouší si různé simulační ekonomické hry které je seznámí třeba s inflací, a tím pádem se mohli tímto neformálním vzděláváním jeden od druhého učit."

Například finanční gramotnost v Polsku se vyučuje na odborných středních školách jen jeden rok a to ještě před 18. rokem. Často pak v průběhu dalších let tyto vědomosti lidé zapomenou.

Magda Laskowska, studentka z Polska: "Poláci musí hlavně hledat informace a rady o financích, daních a dalších ekonomických tématech na internetu nebo z odborných časopisů. Mělo by se to změnit, zvláště, když nedávno vyšla zpráva o tom, co Poláci vědí o daních. Ukázalo se, že hodně lidí neví o základních poplatcích, nejsou si vědomi, že když denně kupují potraviny a služby, že platí DPH."

O úrovni podnikání v Itálii se s ostatními podělil i mladý Ind studující počítačové inženýrství v Turíně.

Harsh Kumar, student z Itálie: "Můžu srovnat podnikání v Indii a Itálii. V Indii je obtížnost daleko vyšší, nicméně existují odvětví, kde Indie není až tak pozadu a v mnohém Itálii dohání. Nejsilnějším odvětvím pro podnikání v obou zemích je obor IT.”

V Petrovicích u Karviné šlo o druhý projekt, který se uskutečnil v posledních dvou měsících. Programy financuje EU a Dům zahraničí spolupráce ČR v rámci programu Erasmus+.

---

Nemocnice připravila Den pro rodiny pod širým nebem

Zajímavé přednášky s lékaři a sestrami, ochutnávka zdravého jídla, zábava pro děti. To vše mohli zažít lidé v parku, kde havířovská nemocnice uspořádala Den pro rodiny. Za což získala od rodičů pochvalu.

Nemocnice v Havířově přišla s originálním nápadem, jak předat lidem informace, které se týkají porodů, péče o novorozence a celkově informace spjaté s rodinou. A to pod širým nebem. Zatímco rodiče poslouchali zdravotníky, děti si mohly hrát.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "My můžeme dělat prohlídky porodních sálů a ty děláme každý týden, ale tam vzhledem k provozu můžeme pustit třeba pět rodiček, nebo budoucích rodičů. Takže jsme dlouho přemýšleli nad nějakou akcí, kterou bychom ty havířovské rodiny přitáhli více k tomu, co se v té nemocnici děje. Ať už na porodnici, ale i následné péče o novorozence, ale řekněme obecně v nemocnici v oblasti zdravé výživy, ale i péče o seniory a podobně.”

anketa: "Já si myslím, že to je lepší, protože ne všichni se zajímají sami, že by přišli do nemocnice a zkoumali informace. Tady to mají vše při jednom a děti mají zábavu, je to určitě lepší.”

anketa: "Ne každá maminka má možnost nechat to dítě někde s babičkou, nebo s nějakým hlídáním, takže tady se to dá propojit, že alespoň jedním uchem poslouchám, druhým okem sleduji, co dělá dítě. Mně se tento nápad moc líbí.”

Nemocnice by chtěla, aby se ze Dne rodiny stala tradice, která by byla vždy zaměřena na jiné téma.

---

Krátké zprávy 20. 5. 2022, 2

V Jakartovicích na Opavsku havaroval 28letý muž na terénním motocyklu, když nezvládl řízení a narazil do mostku. Záchranáři konstatovali bezvědomí a poranění hlavy a mozku, uvedli muže do umělého spánku a transportovali do Fakultní nemocnice Ostrava.

Asociace muzeí a galerií ČR v rámci Národní soutěže muzeí Gloria musaealis ocenila Muzeum nákladních automobilů Tatra první cenou. Muzeum otevřelo brány návštěvníkům loni v listopadu a ihned se stalo vyhledávaným cílem fanoušků historie automobilismu a značky Tatra.

---

Město hledá pěstouny pro děti, které potřebují péči

Frýdek-Místek hledá zájemce o pěstounskou péči. Dětem, které jsou opuštěné nebo z nějakého důvodu bez rodičů, mohou dát dočasně rodinné zázemí. Někteří rodiče také usilují o to, aby si dítě, které mají v pěstounské péči, adoptovali. Každý nový pěstoun je tak mimořádně vítán.

V celém Moravskoslezském kraji je přibližně 600 dětí, které nemohou vyrůstat ve své rodině. Tato dívenka měla ale štěstí, že si ji vzali do pěstounské péče manželé z Frýdku-Místku.

Barbora Michlová, pěstounka: "Nemůžeme mít děti ani jeden. Tak jsme se rozhodli pro tuto formu. Jednak jsme se nedokázali smířit s myšlenkou, že bychom neměli ani jedno dítě, tak jsme se rozhodli pro pěstounství a zároveň pro adopci. Ale ta adopce je taková složitější. To pěstounství bylo takové rychlejší, takže máme dítko v pěstounské péči."

Jakub Michl, pěstoun: "Já to tak neberu, já ji beru jako dceru."

Rodina se pěstounství věnuje už dva a půl roku. Zatím má první dítě, aktuálně se ale snaží ještě získat do péče další.

Barbora Michlová, pěstounka: "U nás by mělo být celou dobu. My jsme teda na tu dlouhou dobu a chtěli jsme dítě, které má předpoklady, že u nás bude do dospělosti. Takže doufáme, že to tak bude. Do budoucna chceme se pokusit o adopci tohoto aktuálního dítěte, takže uvidíme, jak se nám to podaří."

Zájemci o pěstounství musí projít přípravným kurzem, který trvá přibližně rok. Pak se musí rozhodnout, zda budou pěstouni trvalí nebo na přechodnou dobu, což je zhruba na rok.

Barbora Michlová, pěstounka: "Je to super, i přesto, že je to složitější ta příprava, tak to dítě vám to hned vynahradí. Je to skvělé, to dítě je milující, má domov, je spokojené, šťastné, a to za to stojí za všechno."

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek dlouhodobě podporuje náhradní rodinnou péči a prostřednictvím oddělení sociálně právní ochrany dětí hledá pěstouny pro děti, které jsou z nějaké důvodu opuštěné, bez rodičů. My hledáme, jak manžele, rodiny, tak i jednotlivce, muže i ženy, kteří jsou ochotni do svého života přijmout dítě, které nemělo tolik štěstí. Může mít nějaký handicap, je různého etnika. A tito lidé, pěstouni, budoucí pěstouni by mu byli schopni nabídnout lásku, péči."

Barbora Michlová, pěstounka: "My jsme šli na OSPOD, na odbor sociálně právní ochrany dětí, tam jsme se o tom informovali. Řekli nám, jak to probíhá a potom jsme si podali žádost a už to nějak jelo."

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já bych chtěl tímto apelovat na lidi, kteří by byli ochotni dětem, které jsou opuštěné, poskytnout rodinné zázemí. Tak, aby zvážili možnost, že by se stali pěstouny."

Jakub Michl, pěstoun: "Když nemohou mít svoje, tak proč by si nemohli vzít buď do adopce nebo do pěstounství dítě, které nemá zázemí."

Ročně se k pěstounství v kraji přihlásí přibližně 120 lidí a zhruba dvě stovky dětí díky pěstounům najde zázemí. Dětí bez rodiny je ale stále trojnásobně více.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
20. května 2022, 16:00

Colours of Ostrava letos nabídnou The Killers i LP

Oblíbený mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava vstoupí v polovině července konečně do svého 19. ročníku. Po tříleté covidové odmlce se dá očekávat, že o multižánrový festival bude obrovský zájem.

Festival Colours of Ostrava se po vynucené koronavirové pauze vrací. Naživo, naplno, s prvotřídním programem světových hvězd, bez omezení, ve velikosti i atmosféře, jak byli návštěvníci zvyklí před pandemií.

Zlata Holušová, ředitelka Colours of Ostrava: „Nejlepší už bude tím, že se vůbec stane. Že po té obrovské době, po tom půstu hudebních zážitků, tak tady bude.“

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: „My jsme strašně šťastni, že po dvou letech kovidové pauzy věřím, že se uskuteční plnohodnotný, plnotučný ročník Colours of Ostrava, včetně hvězdně poskládaného melting potu.“

19. ročník, který proběhne od 13. do 16. července opět v unikátní industriální oblasti ostravských Dolních Vítkovic, láká na bohatý čtyřdenní program. V čele The Killers, Twenty One Pilots, Martinem Garrixem nebo třeba LP, která se do Ostravy vrací po pěti letech.

Jiří Moravčík, dramaturg: „Vzájemně jako by došlo k nějakému zvláštnímu souznění. My jsme ji požádali, jestli by se chtěla znovu vrátit a mezitím ona se zajímala u Zlatky o to, jestli by se mohla vrátit.Takže ano, LP se vrací.“

Vstupenka na Colours of Ostrava bude tradičně platit i na mezinárodní fórum Melting Pot, které na osmi diskuzních scénách přivítá více než 170 řečníků z celého světa.

---

Kraj chce zavést v Jeseníkách vodíkovou železniční dopravu

Už za několik let by se na Bruntálsku mohli cestující pravidelně vozit vodíkovým vlakem. Tento unikátní dopravní prostředek představil výrobce v našem kraji a bezemisní vlaková doprava je tak zase o něco blíže.

Tak to je on. Plně bezemisní vlak Coradia iLint. Zájemci si ho mohli prohlédnout v Bruntále, Krnově, Opavě nebo Ostravě.

Radek Podstawka (ANO), náměstek hejtmana MS kraje pro dopravu: „My od roku 2025 chceme vypisovat soutěž pro Bruntálsko, rádi bychom, aby v budoucnu tady takové vlaky jezdili. Já jsem nadšený a kraj takovou dopravu podporuje.“

Trakční systém vlaku využívá palivové články, které vyrábějí elektřinu spojením vodíku a kyslíku s vodou.

Daniel Kurucz, generální ředitel společnosti Alstom v ČR a SR: „Je to vlak na vodík, to znamená, že v něm probíhá chemická reakce mezi vodíkem a kyslíkem, při které vzniká teplo. To se transformuje na elektřinu, která pohání kola, a ta nadbytečná se ukládá do baterie. Takže to není žádné spalování, neuvolňují se žádné oxidy dusíku, žádný oxid uhličitý, je to prostě čistá technologie.“

Steve Seibert, strojvedoucí: „Řídí se úplně stejně jako elektrický vlak, je to v pohodě. Myslím, že je to budoucnost železniční dopravy.“

MS kraj si od tohoto kroku slibuje také zvýšení turistického ruchu, který by měla pozvednout i třeba půjčovna vodíkových kol.

---

Krátké zprávy 20. 5. 2022, 1

Český národní registr dárců dřeně ocenil v pražském Obecním domě 52 dárců z celé České republiky, díky kterým dostali v minulém roce vážně nemocní pacienti šanci na život. Z MS kraje dostali ocenění tři dárci – Marek Směja, Jan Smělík a Martin Šindel.

Plánovaná tramvajová rychlodráha mezi Karvinou a Ostravou už má studii proveditelnosti a také trasu odlišnou od původních představ. Zatímco v prvotních úvahách se počítalo s propojením přes Havířov, nyní krajský úřad coby investor prioritně připravuje směr z Karviné do Ostravy přes Orlovou.

---

Mladí lidé z různých zemích diskutovali o podnikání

Do Petrovic u Karviné se sjeli mladí lidé z různých zemí Evropy, aby si vyměnili zkušenosti a informace týkající se finanční gramotnosti, podnikání i finančních podvodů. Vyzkoušeli si i různé simulační ekonomické hry, které je seznámily třeba s inflací.

Tohle jsou studenti z Portugalska, Itálie, Litvy, Turecka, Polska i Česka. Společně během několika dní diskutovali o možnostech podnikání ve svých zemích a bavili se o finanční gramotnosti.

Pavel Vítek, předseda Silesian Society for Solidarity: "Účastníci se nebaví jen o finanční gramotnosti, ale i udržitelném podnikání, daních, vyzkouší si různé simulační ekonomické hry které je seznámí třeba s inflací, a tím pádem se mohli tímto neformálním vzděláváním jeden od druhého učit."

Například finanční gramotnost v Polsku se vyučuje na odborných středních školách jen jeden rok a to ještě před 18. rokem. Často pak v průběhu dalších let tyto vědomosti lidé zapomenou.

Magda Laskowska, studentka z Polska: "Poláci musí hlavně hledat informace a rady o financích, daních a dalších ekonomických tématech na internetu nebo z odborných časopisů. Mělo by se to změnit, zvláště, když nedávno vyšla zpráva o tom, co Poláci vědí o daních. Ukázalo se, že hodně lidí neví o základních poplatcích, nejsou si vědomi, že když denně kupují potraviny a služby, že platí DPH."

O úrovni podnikání v Itálii se s ostatními podělil i mladý Ind studující počítačové inženýrství v Turíně.

Harsh Kumar, student z Itálie: "Můžu srovnat podnikání v Indii a Itálii. V Indii je obtížnost daleko vyšší, nicméně existují odvětví, kde Indie není až tak pozadu a v mnohém Itálii dohání. Nejsilnějším odvětvím pro podnikání v obou zemích je obor IT.”

V Petrovicích u Karviné šlo o druhý projekt, který se uskutečnil v posledních dvou měsících. Programy financuje EU a Dům zahraničí spolupráce ČR v rámci programu Erasmus+.

---

Nemocnice připravila Den pro rodiny pod širým nebem

Zajímavé přednášky s lékaři a sestrami, ochutnávka zdravého jídla, zábava pro děti. To vše mohli zažít lidé v parku, kde havířovská nemocnice uspořádala Den pro rodiny. Za což získala od rodičů pochvalu.

Nemocnice v Havířově přišla s originálním nápadem, jak předat lidem informace, které se týkají porodů, péče o novorozence a celkově informace spjaté s rodinou. A to pod širým nebem. Zatímco rodiče poslouchali zdravotníky, děti si mohly hrát.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "My můžeme dělat prohlídky porodních sálů a ty děláme každý týden, ale tam vzhledem k provozu můžeme pustit třeba pět rodiček, nebo budoucích rodičů. Takže jsme dlouho přemýšleli nad nějakou akcí, kterou bychom ty havířovské rodiny přitáhli více k tomu, co se v té nemocnici děje. Ať už na porodnici, ale i následné péče o novorozence, ale řekněme obecně v nemocnici v oblasti zdravé výživy, ale i péče o seniory a podobně.”

anketa: "Já si myslím, že to je lepší, protože ne všichni se zajímají sami, že by přišli do nemocnice a zkoumali informace. Tady to mají vše při jednom a děti mají zábavu, je to určitě lepší.”

anketa: "Ne každá maminka má možnost nechat to dítě někde s babičkou, nebo s nějakým hlídáním, takže tady se to dá propojit, že alespoň jedním uchem poslouchám, druhým okem sleduji, co dělá dítě. Mně se tento nápad moc líbí.”

Nemocnice by chtěla, aby se ze Dne rodiny stala tradice, která by byla vždy zaměřena na jiné téma.

---

Krátké zprávy 20. 5. 2022, 2

V Jakartovicích na Opavsku havaroval 28letý muž na terénním motocyklu, když nezvládl řízení a narazil do mostku. Záchranáři konstatovali bezvědomí a poranění hlavy a mozku, uvedli muže do umělého spánku a transportovali do Fakultní nemocnice Ostrava.

Asociace muzeí a galerií ČR v rámci Národní soutěže muzeí Gloria musaealis ocenila Muzeum nákladních automobilů Tatra první cenou. Muzeum otevřelo brány návštěvníkům loni v listopadu a ihned se stalo vyhledávaným cílem fanoušků historie automobilismu a značky Tatra.

---

Město hledá pěstouny pro děti, které potřebují péči

Frýdek-Místek hledá zájemce o pěstounskou péči. Dětem, které jsou opuštěné nebo z nějakého důvodu bez rodičů, mohou dát dočasně rodinné zázemí. Někteří rodiče také usilují o to, aby si dítě, které mají v pěstounské péči, adoptovali. Každý nový pěstoun je tak mimořádně vítán.

V celém Moravskoslezském kraji je přibližně 600 dětí, které nemohou vyrůstat ve své rodině. Tato dívenka měla ale štěstí, že si ji vzali do pěstounské péče manželé z Frýdku-Místku.

Barbora Michlová, pěstounka: "Nemůžeme mít děti ani jeden. Tak jsme se rozhodli pro tuto formu. Jednak jsme se nedokázali smířit s myšlenkou, že bychom neměli ani jedno dítě, tak jsme se rozhodli pro pěstounství a zároveň pro adopci. Ale ta adopce je taková složitější. To pěstounství bylo takové rychlejší, takže máme dítko v pěstounské péči."

Jakub Michl, pěstoun: "Já to tak neberu, já ji beru jako dceru."

Rodina se pěstounství věnuje už dva a půl roku. Zatím má první dítě, aktuálně se ale snaží ještě získat do péče další.

Barbora Michlová, pěstounka: "U nás by mělo být celou dobu. My jsme teda na tu dlouhou dobu a chtěli jsme dítě, které má předpoklady, že u nás bude do dospělosti. Takže doufáme, že to tak bude. Do budoucna chceme se pokusit o adopci tohoto aktuálního dítěte, takže uvidíme, jak se nám to podaří."

Zájemci o pěstounství musí projít přípravným kurzem, který trvá přibližně rok. Pak se musí rozhodnout, zda budou pěstouni trvalí nebo na přechodnou dobu, což je zhruba na rok.

Barbora Michlová, pěstounka: "Je to super, i přesto, že je to složitější ta příprava, tak to dítě vám to hned vynahradí. Je to skvělé, to dítě je milující, má domov, je spokojené, šťastné, a to za to stojí za všechno."

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek dlouhodobě podporuje náhradní rodinnou péči a prostřednictvím oddělení sociálně právní ochrany dětí hledá pěstouny pro děti, které jsou z nějaké důvodu opuštěné, bez rodičů. My hledáme, jak manžele, rodiny, tak i jednotlivce, muže i ženy, kteří jsou ochotni do svého života přijmout dítě, které nemělo tolik štěstí. Může mít nějaký handicap, je různého etnika. A tito lidé, pěstouni, budoucí pěstouni by mu byli schopni nabídnout lásku, péči."

Barbora Michlová, pěstounka: "My jsme šli na OSPOD, na odbor sociálně právní ochrany dětí, tam jsme se o tom informovali. Řekli nám, jak to probíhá a potom jsme si podali žádost a už to nějak jelo."

Igor Juriček (Piráti), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já bych chtěl tímto apelovat na lidi, kteří by byli ochotni dětem, které jsou opuštěné, poskytnout rodinné zázemí. Tak, aby zvážili možnost, že by se stali pěstouny."

Jakub Michl, pěstoun: "Když nemohou mít svoje, tak proč by si nemohli vzít buď do adopce nebo do pěstounství dítě, které nemá zázemí."

Ročně se k pěstounství v kraji přihlásí přibližně 120 lidí a zhruba dvě stovky dětí díky pěstounům najde zázemí. Dětí bez rodiny je ale stále trojnásobně více.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-20-05-2022-16-00