Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Čechům se stále vyplatí tankovat v Polsku
  • Poruba se dočká moderní tramvajové tratě
  • V Havířově se konaly mezinárodní závody v dogfrisbee
  • Sousedé v Žilině snídali v chráněném bydlení Archa
  • Předávání certifikátů Cambrige dětem z Bruntálska

Čechům se stále vyplatí tankovat v Polsku

Češi, kteří tankují pohonné hmoty v Polsku, potvrzují, že se to stále cenově vyplatí. Ceny pohonných hmot se totiž zvyšují na obou stranách hranice. Polské ceny jsou však o 4 až 5 korun nižší.

Polské čerpací stanice v blízkosti státní hranice jsou stále hojně využívané českými motoristy. Natankovat v Polsku se vyplatí nejen lidem, kteří bydlí poblíž hranice, ale i těm z větší vzdálenosti, pokud tankování spojí s nákupem jiného levnějšího zboží.

Ceny pohonných hmot se postupně zvyšují i v Polsku, stejně jako u českých čerpacích stanic. Rozdíl v ceně se však stále pohybuje okolo 4 až 5 korun za litr. Mnoha motoristům z pohraničí se proto vyplatí tankovat u polských čerpadel.

Podle velikosti objemu palivové nádrže se u osobních automobilů může úspora pohybovat od 200 do 500 korun.

Anketa: “43 koruny stojí litr, teď hlásili v rádiu, že u nás je přes 47. Vyplatí se mi to, protože já to mám 20 kilometrů přesně. Společně s tankováním si ve vedlejším Kauflandu nakoupím.”

Anketa: “Jsme tady z Českého Těšína, máme to zhruba 2 kilometry. Když jedeme nakoupit, tak se stavíme i pro pohonné hmoty. Pořád to vychází o nějaké 4 korunky na litru oproti Českému Těšínu.”

Anketa: “My jsme kupovali plnou nádrž, tedy 36 litrů s tím, že cena za litr je 41 korun. Oproti česku se to určitě vyplatí, protože 48 korun za litr. Spojili jsme to s tím, že jsme jeli do nemocnice v Třinci.”

Stále platí, že lidé mohou vedle nádrže natankovat ještě maximálně 20 litrů do kanystru. Půlroční snížení daně na pohonné hmoty by mělo v Polsku trvat minimálně ještě červenci.

---

Poruba se dočká moderní tramvajové tratě

Koleje a tramvajové zastávky na ulici Opavská v Ostravě-Porubě projdou modernizací. A to v úseku mezi křižovatkami s ul. 17. listopadu a ul. Martinovskou. Změna konstrukce z klasického kolejového roštu na systém pevné jízdní dráhy zajistí nižší hluk a vibrace.

V Porubě vznikne nejdelší úsek nejmodernější tramvajové tratě v Ostravě. Rekonstrukcí projde 1 626 metrů tratě, kterou Dopravní podnik Ostrava zatravní. Jedná se o obdobný koncept, který cestující znají už z ulice Výškovické

Daniel Morys, generální ředitel DPO: “Od 1. července do posledního dne v srpnu by měla být podle plánu realizovaná tato významná stavba, která přinese výraznou modernizaci. Tato trať bude tišší, rychlejší, zelenější, protože zde bude použita technologie pevné jízdní dráhy.”

Rekonstrukcí projdou i tři zastávky, a to Telekomunikační škola, Poruba vozovna a Rektorát VŠB-TUO.

Miroslav Svozil (ODS), náměstek primátora Ostravy: “Budou v jednotném stylu, budou bezbariérové, hlavně najdou tam veškeré informace o dopravě elektronické. Měly by být hlavně bezpečné, nemělo by tam na lidi moc pršet.”

Dušan Chovanec, generální ředitel, TSS GRADE a.s.: “Nejsložitější na této stavbě bude v podstatě všechno sladit technologicky tak, aby nám práce navazovaly na sebe, protože je to opravdu velmi krátký čas. Dva měsíce.”

Po celou dobu rekonstrukce, tedy po celé prázdniny budou místo tramvají jezdit náhradní autobusy. 

A to od zastávky Třebovická po Vřesinskou a zpět. Omezena bude i silniční doprava. Podrobnosti najdete na .

---

Zprávy krátké, 24. 6. 2022, 1

Dolní vítkovice, Ostravská ZOO a Landek park - to jsou tři nejnavštěvovanější lokality v Moravskoslezském kraji. Oznámil to krajský úřad a agentura CzechTourism. Ta zaznamenala skokový nárůst návštěvníků na Slezskoostravském hradě. Návštěvnost kraje se začíná blížit číslům před pandemií koronaviru.

Skoro až neuvěřitelný případ vyšetřují kriminalisté z Frýdku-Místku. 44letá žena uvěřila podvodníkům, kteří se vydávali za bankovní úředníky a policistu. Přesvědčili ji, že se stala obětí podvodu, aby si zřídila půjčku a zabezpečila svůj účet tím, že do Bitcoinmatu vloží celkem 400 tisíc korun. To se také stalo a žena o své peníze přišla. Policisté varují před podobnými případy.

---

V Havířově se konaly mezinárodní závody v dogfrisbee

Když je šťastný pes, je šťastný i jeho páníček. To bylo vidět při dalším ročníku Havířovské vychytávky, což byly závody v dogfrisbee. Tentokrát šlo ale o více. Ty nejlepší páry se mohly nominovat na mistrovství světa.

Na 120 týmů z různých zemí přijelo do Havířova se svými čtyřnohými kamarády na dvoudenní závody v dogfrisbee. Psi museli se svými pány ukázat dovednost ve dvou disciplínách.

Radka Tihelková, organizátorka závodu: "Letos poprvé máme premiéru freestylového závodu, takže v tomto je velká premiéra a navíc je náš závod kvalifikační na letošní MS, které bude historicky poprvé v Evropě, a to v sousedním Polsku.”

Soutěž má jasná pravidla.

Patrik Szocs, rozhodčí: "Většina psů je naučená, že jsou to hody, které letí na 40 metrů. Takže ví, že musí vyběhnout patnáct, dvacet metrů. Následně si přibrzdí, nebo jde z boku a sleduje očima talíř, kde letí, jak se hýbe, aby ho měl šanci chytit.”

Dominika, soutěžící: “My jsme měli dobrý start, chytil hodně disků. Závody jsou fajn, skvělá organizace, všechno je pro závodníky připravené i zázemí." 

Martin, závodník: "Hlavně u toho freestylu mě baví, že tam já mohu být svůj. Můžeme ukázat to, co nás baví. Zároveň práce se psem a můžu tam dát něco ze sebe ukázat. Ten svůj styl."

A právě tento závodník je jedním z těch, který se se svým pejskem předvede i na MS v Polsku.

---

Zprávy krátké, 24. 6. 2022, 2

Pravidelné vlaky Českých drah na úzkololejné trati z Třemešné do Osoblahy na Bruntálsku od minulého týdne nejezdí. Podle jejich mluvčího se včas nepodařilo dokončit opravu lokomotivy a druhá na pravidelnou obnovu. Přerušení provozu bude nejspíš trvat několik měsíců, dopravu zajišťují autobusy.
Pavel Schreier, ředitel Slezské zemské dráhy, o.p.s.: “Vlaky Českých drah nejezdí, k čemuž došlo v tu nejhorší možnou dobu na začátku letní sezóny, to nás velice mrzí. Návštěvníci se na Osoblažce mohou svézt alespoň parními vlaky, které jezdí podle jízdního řádu beze změny o všech víkendech po celé léto.”

---

Sousedé v Žilině snídali v chráněném bydlení Archa

Sousedské snídaně se v místní části Nového Jičína Žilině konají už několik let. Teď poprvé se ale přesunuly na neobvyklé místo. Žilinští posnídali s mentálně postiženými lidmi u nich doma - v jejich Arše.

Chráněné bydlení Archa pro dospělé lidi s lehkým až středním mentálním postižením funguje v novojičínské Žilině více než 10 let. Na jeho zahradě se teď uskutečnila jedna ze sousedských snídaní, které obvykle pořádá místní osadní výbor.

Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “S klient chráněného bydlení Archa Nový jičín se už několik let zapojujeme do života místní komunity, zúčastňujeme se sousedských snídaní, které pořádá osadní výbor. Je to proto, aby si běžná populace zvykala na to, že lidé s postižením už nejsou uzavřeni v ústavech, zpojují se do běžného života.”

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “Sousedské snídaně letos pořádá už čtvrtým rokem a jsem rád, když paní vedoucí Radka Čapková s klienty vymysleli, že bychom se mohli sejít u nich.”

Chráněné bydlení se nachází v budově, kterou ještě Žilinští pamatují jako školu. Snídaně tak posloužila i jako Den otevřených dveří.

Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Lidé si také mohou prohlédnout budovu, ve které dříve bývala školou, a podívat se, jak lidé v Arše žijí.”

Archa tedy pozvala na snídani sousedy ze Žiliny, a také lidi, se kterými spolupracuje, i bývalé klienty, kteří se připravili na samostatnější život a nyní už bydlí ve svých bytech.

---

Předávání certifikátů Cambrige dětem z Bruntálska

Výuka angličtiny metodou Helen Doron funguje ve školách na Bruntálsku již 10 let. Právě při příležitosti oslavy tohoto výročí obdrželo 38 dětí mezinárodně platné certifikáty Cambridge. Metoda je vhodná pro předškoláky, školáky i studenty středních škol.

Anglická filoložka Helen Doron vyvinula svou metodu výuky již před 35 lety a dnes ji používají již ve 38 zemích světa.

Eva Jedličková, učitelka ZŠ Amos: „Je to výuka ve velmi malém počtu do osmi dětí, je vedena pouze v angličtině, jakoby ji vedl rodilý mluvčí a je to velmi zábavná metoda. Děti se učí anglicky formou her.“

Barbora Tošenovská, metodička Helen Doron: „Cambridgské certifikáty se liší zejména tím, že jsou mezinárodně uznávané."

Bruntálská ZŠ Amos díky pravidelnosti a úspěšnosti této výuky se stala také oficiálním přípravným centrem.

Petr Novotný, ředitel ZŠ Amos: „Jsme velice rádi, že s Helen Doron Bruntál a Rýmařov již roky spolupracujeme.“

Certifikátů je celá řada, držitelé nejvyššího certifikátu B2 dokonce nemusejí konat maturitní zkoušku z angličtiny. Do ČR metodu přivedl pan Marek Halfar z Opavy.

Marek Halfar, ředitel Helen Doron pro ČR: „Já jsem dnes přijel do města Bruntál, protože máme dnes dvě výročí. Slavíme 10 let Helen Doron v Bruntále a dnes budeme předávat certifikáty pro děti, které úspěšně absolvovaly certifikáty Cambridge."

Kuba Petrik, držitel certifikátu: „Hello, my name is Kuba and I´m goig to Grammar school.“

Michal Sedlář, držitel certifikátu: „My name is Michal and I´m going to Jesenická 10.“

Elissa Kucharova, držitelka certifikátu: „My name is Elissa and I´m eleven ages old and I´m visiting a school in Zator.“

Oliver Kuliha, držitel certifikátu: „My name is Oliver and I´m going to school Amos.“

Celou slavnost doprovodil opavský pěvecký sbor Domino i v závěru i program, připravený samotnými žáky.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
24. června 2022, 16:00

Čechům se stále vyplatí tankovat v Polsku

Češi, kteří tankují pohonné hmoty v Polsku, potvrzují, že se to stále cenově vyplatí. Ceny pohonných hmot se totiž zvyšují na obou stranách hranice. Polské ceny jsou však o 4 až 5 korun nižší.

Polské čerpací stanice v blízkosti státní hranice jsou stále hojně využívané českými motoristy. Natankovat v Polsku se vyplatí nejen lidem, kteří bydlí poblíž hranice, ale i těm z větší vzdálenosti, pokud tankování spojí s nákupem jiného levnějšího zboží.

Ceny pohonných hmot se postupně zvyšují i v Polsku, stejně jako u českých čerpacích stanic. Rozdíl v ceně se však stále pohybuje okolo 4 až 5 korun za litr. Mnoha motoristům z pohraničí se proto vyplatí tankovat u polských čerpadel.

Podle velikosti objemu palivové nádrže se u osobních automobilů může úspora pohybovat od 200 do 500 korun.

Anketa: “43 koruny stojí litr, teď hlásili v rádiu, že u nás je přes 47. Vyplatí se mi to, protože já to mám 20 kilometrů přesně. Společně s tankováním si ve vedlejším Kauflandu nakoupím.”

Anketa: “Jsme tady z Českého Těšína, máme to zhruba 2 kilometry. Když jedeme nakoupit, tak se stavíme i pro pohonné hmoty. Pořád to vychází o nějaké 4 korunky na litru oproti Českému Těšínu.”

Anketa: “My jsme kupovali plnou nádrž, tedy 36 litrů s tím, že cena za litr je 41 korun. Oproti česku se to určitě vyplatí, protože 48 korun za litr. Spojili jsme to s tím, že jsme jeli do nemocnice v Třinci.”

Stále platí, že lidé mohou vedle nádrže natankovat ještě maximálně 20 litrů do kanystru. Půlroční snížení daně na pohonné hmoty by mělo v Polsku trvat minimálně ještě červenci.

---

Poruba se dočká moderní tramvajové tratě

Koleje a tramvajové zastávky na ulici Opavská v Ostravě-Porubě projdou modernizací. A to v úseku mezi křižovatkami s ul. 17. listopadu a ul. Martinovskou. Změna konstrukce z klasického kolejového roštu na systém pevné jízdní dráhy zajistí nižší hluk a vibrace.

V Porubě vznikne nejdelší úsek nejmodernější tramvajové tratě v Ostravě. Rekonstrukcí projde 1 626 metrů tratě, kterou Dopravní podnik Ostrava zatravní. Jedná se o obdobný koncept, který cestující znají už z ulice Výškovické

Daniel Morys, generální ředitel DPO: “Od 1. července do posledního dne v srpnu by měla být podle plánu realizovaná tato významná stavba, která přinese výraznou modernizaci. Tato trať bude tišší, rychlejší, zelenější, protože zde bude použita technologie pevné jízdní dráhy.”

Rekonstrukcí projdou i tři zastávky, a to Telekomunikační škola, Poruba vozovna a Rektorát VŠB-TUO.

Miroslav Svozil (ODS), náměstek primátora Ostravy: “Budou v jednotném stylu, budou bezbariérové, hlavně najdou tam veškeré informace o dopravě elektronické. Měly by být hlavně bezpečné, nemělo by tam na lidi moc pršet.”

Dušan Chovanec, generální ředitel, TSS GRADE a.s.: “Nejsložitější na této stavbě bude v podstatě všechno sladit technologicky tak, aby nám práce navazovaly na sebe, protože je to opravdu velmi krátký čas. Dva měsíce.”

Po celou dobu rekonstrukce, tedy po celé prázdniny budou místo tramvají jezdit náhradní autobusy. 

A to od zastávky Třebovická po Vřesinskou a zpět. Omezena bude i silniční doprava. Podrobnosti najdete na .

---

Zprávy krátké, 24. 6. 2022, 1

Dolní vítkovice, Ostravská ZOO a Landek park - to jsou tři nejnavštěvovanější lokality v Moravskoslezském kraji. Oznámil to krajský úřad a agentura CzechTourism. Ta zaznamenala skokový nárůst návštěvníků na Slezskoostravském hradě. Návštěvnost kraje se začíná blížit číslům před pandemií koronaviru.

Skoro až neuvěřitelný případ vyšetřují kriminalisté z Frýdku-Místku. 44letá žena uvěřila podvodníkům, kteří se vydávali za bankovní úředníky a policistu. Přesvědčili ji, že se stala obětí podvodu, aby si zřídila půjčku a zabezpečila svůj účet tím, že do Bitcoinmatu vloží celkem 400 tisíc korun. To se také stalo a žena o své peníze přišla. Policisté varují před podobnými případy.

---

V Havířově se konaly mezinárodní závody v dogfrisbee

Když je šťastný pes, je šťastný i jeho páníček. To bylo vidět při dalším ročníku Havířovské vychytávky, což byly závody v dogfrisbee. Tentokrát šlo ale o více. Ty nejlepší páry se mohly nominovat na mistrovství světa.

Na 120 týmů z různých zemí přijelo do Havířova se svými čtyřnohými kamarády na dvoudenní závody v dogfrisbee. Psi museli se svými pány ukázat dovednost ve dvou disciplínách.

Radka Tihelková, organizátorka závodu: "Letos poprvé máme premiéru freestylového závodu, takže v tomto je velká premiéra a navíc je náš závod kvalifikační na letošní MS, které bude historicky poprvé v Evropě, a to v sousedním Polsku.”

Soutěž má jasná pravidla.

Patrik Szocs, rozhodčí: "Většina psů je naučená, že jsou to hody, které letí na 40 metrů. Takže ví, že musí vyběhnout patnáct, dvacet metrů. Následně si přibrzdí, nebo jde z boku a sleduje očima talíř, kde letí, jak se hýbe, aby ho měl šanci chytit.”

Dominika, soutěžící: “My jsme měli dobrý start, chytil hodně disků. Závody jsou fajn, skvělá organizace, všechno je pro závodníky připravené i zázemí." 

Martin, závodník: "Hlavně u toho freestylu mě baví, že tam já mohu být svůj. Můžeme ukázat to, co nás baví. Zároveň práce se psem a můžu tam dát něco ze sebe ukázat. Ten svůj styl."

A právě tento závodník je jedním z těch, který se se svým pejskem předvede i na MS v Polsku.

---

Zprávy krátké, 24. 6. 2022, 2

Pravidelné vlaky Českých drah na úzkololejné trati z Třemešné do Osoblahy na Bruntálsku od minulého týdne nejezdí. Podle jejich mluvčího se včas nepodařilo dokončit opravu lokomotivy a druhá na pravidelnou obnovu. Přerušení provozu bude nejspíš trvat několik měsíců, dopravu zajišťují autobusy.
Pavel Schreier, ředitel Slezské zemské dráhy, o.p.s.: “Vlaky Českých drah nejezdí, k čemuž došlo v tu nejhorší možnou dobu na začátku letní sezóny, to nás velice mrzí. Návštěvníci se na Osoblažce mohou svézt alespoň parními vlaky, které jezdí podle jízdního řádu beze změny o všech víkendech po celé léto.”

---

Sousedé v Žilině snídali v chráněném bydlení Archa

Sousedské snídaně se v místní části Nového Jičína Žilině konají už několik let. Teď poprvé se ale přesunuly na neobvyklé místo. Žilinští posnídali s mentálně postiženými lidmi u nich doma - v jejich Arše.

Chráněné bydlení Archa pro dospělé lidi s lehkým až středním mentálním postižením funguje v novojičínské Žilině více než 10 let. Na jeho zahradě se teď uskutečnila jedna ze sousedských snídaní, které obvykle pořádá místní osadní výbor.

Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “S klient chráněného bydlení Archa Nový jičín se už několik let zapojujeme do života místní komunity, zúčastňujeme se sousedských snídaní, které pořádá osadní výbor. Je to proto, aby si běžná populace zvykala na to, že lidé s postižením už nejsou uzavřeni v ústavech, zpojují se do běžného života.”

Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda osadního výboru v Žilině: “Sousedské snídaně letos pořádá už čtvrtým rokem a jsem rád, když paní vedoucí Radka Čapková s klienty vymysleli, že bychom se mohli sejít u nich.”

Chráněné bydlení se nachází v budově, kterou ještě Žilinští pamatují jako školu. Snídaně tak posloužila i jako Den otevřených dveří.

Radka Čapková, chráněné bydlení ARCHA: “Lidé si také mohou prohlédnout budovu, ve které dříve bývala školou, a podívat se, jak lidé v Arše žijí.”

Archa tedy pozvala na snídani sousedy ze Žiliny, a také lidi, se kterými spolupracuje, i bývalé klienty, kteří se připravili na samostatnější život a nyní už bydlí ve svých bytech.

---

Předávání certifikátů Cambrige dětem z Bruntálska

Výuka angličtiny metodou Helen Doron funguje ve školách na Bruntálsku již 10 let. Právě při příležitosti oslavy tohoto výročí obdrželo 38 dětí mezinárodně platné certifikáty Cambridge. Metoda je vhodná pro předškoláky, školáky i studenty středních škol.

Anglická filoložka Helen Doron vyvinula svou metodu výuky již před 35 lety a dnes ji používají již ve 38 zemích světa.

Eva Jedličková, učitelka ZŠ Amos: „Je to výuka ve velmi malém počtu do osmi dětí, je vedena pouze v angličtině, jakoby ji vedl rodilý mluvčí a je to velmi zábavná metoda. Děti se učí anglicky formou her.“

Barbora Tošenovská, metodička Helen Doron: „Cambridgské certifikáty se liší zejména tím, že jsou mezinárodně uznávané."

Bruntálská ZŠ Amos díky pravidelnosti a úspěšnosti této výuky se stala také oficiálním přípravným centrem.

Petr Novotný, ředitel ZŠ Amos: „Jsme velice rádi, že s Helen Doron Bruntál a Rýmařov již roky spolupracujeme.“

Certifikátů je celá řada, držitelé nejvyššího certifikátu B2 dokonce nemusejí konat maturitní zkoušku z angličtiny. Do ČR metodu přivedl pan Marek Halfar z Opavy.

Marek Halfar, ředitel Helen Doron pro ČR: „Já jsem dnes přijel do města Bruntál, protože máme dnes dvě výročí. Slavíme 10 let Helen Doron v Bruntále a dnes budeme předávat certifikáty pro děti, které úspěšně absolvovaly certifikáty Cambridge."

Kuba Petrik, držitel certifikátu: „Hello, my name is Kuba and I´m goig to Grammar school.“

Michal Sedlář, držitel certifikátu: „My name is Michal and I´m going to Jesenická 10.“

Elissa Kucharova, držitelka certifikátu: „My name is Elissa and I´m eleven ages old and I´m visiting a school in Zator.“

Oliver Kuliha, držitel certifikátu: „My name is Oliver and I´m going to school Amos.“

Celou slavnost doprovodil opavský pěvecký sbor Domino i v závěru i program, připravený samotnými žáky.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-24-06-2022-16-00