Riskantní jízdu ukončil v Karviné zastavovací pás
Karvinští policisté museli při jednom pronásledování řidiče v kradeném autě použít zátarasy a zastavovací pás. Při riskantní jízdě i v protisměru ohrožoval zloděj ostatní řidiče. Obviněn byl z několika trestných činů.
Na Ostravsku ukradl auto, vyměnil registrační značky rovněž ukradené z jiného auta a myslel si, že mu to projde. Ne na dlouho. V Karviné neunikl pozornosti dopravním policistům.
Zlatuše Viačková, mluvčí PČR MSK: "Dopravní policisté zaregistrovali jedoucího vozidla BMW Z4, jehož registrační značky podle registru nebyly danému vozidlu přiděleny. Karvinští dopravní policisté na tuto podezřelou skutečnost zareagovali zapnutím světelného nápisu STOP POLICIE a zvukového znamení a těmito pokyny se snažili řidiče zastavit ke kontrole. "
Řidič však na znamení nereagoval, naopak. Rozhodl se pro nebezpečnou variantu a začal ujíždět směrem na Český Těšín. Zběsilou jízdou ohrožoval ostatní řidiče a kruhovým objezdem projel v protisměru.
Zlatuše Viačková, mluvčí PČR MSK: "Mezitím probíhala intenzivní relace mezi policisty ve služebním vozidle a v terénu, takticky připravovali vše potřebné k úspěšnému zastavení vozidla. "
To se podařilo v Karviné-Loukách, kde policisté použili zátaras a zastavovací pás.
Daniel Sekanina, vedoucí Dopravního inspektorátu Karviná: "Podstata toho je, že na základové desce jsou umístěny hroty, které jsou duté. Vozidlo přejede, hroty zůstanou převážně v pneumatikách zapíchnuty. Tím, že jsou duté, dochází k pozvolnému úniku vzduchu. Ovladatelnost vozidla není nijak ztížena, dochází k pozvolnému snižování rychlosti, neohrožuje to bezprostředně řidiče ani ostatní účastníky.”
Auto to sice zastavilo, řidiče ne. Ten začal policistům utíkat, zastavilo ho až použití hrozby namířenou střelnou zbraní. Čelí obvinění z několika trestných činů.
---
Žáci si pochutnali ve "Fajnem školním bistru"
Fajne školní bistro - to je název projektu, který umožňuje jídelnám ostravských základních škol další rozvoj. Pod vedením známého kuchaře Davida Valíčka se mohou kuchařky zdokonalit ve vaření tak, aby bylo jídlo zdravé, podle norem a hlavně chutné.
Projekt Fajne školní bistro jsme vám už představovali. Získal ale takovou popularitu, že stále pokračuje a nyní oblíbený šéfkuchař David Valíček vařil s kuchařkami v jídelně Základní školy Bohumínská ve Slezské Ostravě.
David Valíček, šéfkuchař: "Tento projekt je zajímavý a je fajn. Člověk poznává a učí se u toho. Pak systematicky vylepšujeme, co zkusit udělat jinak, abychom těm jídelnám a hlavně kuchařkám pomohli."
Tentokrát si děti pochutnaly na polévce halászlé, hlavního jídla s názvem mac and cheese s květákovým kuskusem a jako moučník bylo čokoládovým brownie s vlašskými ořechy a slaným karamelem.
anketa, děti ZŠ Bohumínská: "Moc mi to chutná."
"Já tady ty jídla mám ráda, často mi to chutná."
"Mi dneska chutnala jen ta polívka."
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Projekt zatraktivňuje stravování v našich školních jídelnách za současného respektování předepsaných nutričních limitů. David Valíček sdílí své zkušenosti s personálem školních kuchyní a jejich společným cílem je připravit zdravá a současně chutná jídla. Nutno dodat, že se to společnými silami daří bezezbytku. Projekt jsme zahájili již v roce 2019 a je velmi oblíbený od samotného počátku, reakce dětí i dospělých strávníků jsou nadšené."
Pro školní jídelny je vaření se zkušeným šéfkuchařem inspirující a kuchařky se mohou zdokonalit ve své profesi.
Jana Jadrníčková, zástupkyně vedoucí školní jídelny ZŠ Bohumínská: "Děvčata z toho měla zpočátku velký strach, ale nakonec to z nich všechno opadlo a byla ráda, že tady měla někoho, kdo jim ukáže něco nového."
Na výjimečné gastronomické zážitky se mohou těšit malí i velcí strávníci ostravských školních jídelen také v novém školním roce, kdy bude projekt pokračovat.
---
Zprávy krátké, 25. 5. 2022, 1
V Karviné-Hranicích začalo v noci na středu hořet zaparkované osobní auto. Oheň ale následně poškodil i další dvě po stranách zaparkovaná vozidla. Škodu hasiči předběžně odhadli na 800 tisíc korun. Příčina požáru je v šetření.
Policisté hledají ženu, která 10. dubna projížděla kolem dopravní nehody v Ostravě-Porubě a poskytla pomoc sraženému chodci. Po příjezdu záchranářů ale z místa odjela. Na místě uváděla, že je zdravotní sestra. Policisté potřebují její výpověď, stejně jako svědectví muže, který s ní jel v autě.
---
Okresní kolo dopravní soutěže v Opavě
Nejlepší týmy školáků z Opavska se utkaly v okresním kole dopravní soutěže Mladý cyklista. Děti soutěžily ve znalostech pravidel silničního provozu, zdravovědě a součástí byla také jízda na kole. Na hladký průběh dohlíželi strážníci a policisté.
První stanoviště mělo prověřit praktické znalosti pravidel silničního provozu malých cyklistů. Na dopravním hřišti v Malých Hošticích na ně čekaly semafory, značky nebo železniční přejezd podobně, jako v reálném provozu. Kdo zvládl jízdu na dopravním hřišti, mohl se přesunout do učebny.
Zbyněk Halátek, strážník, Městská policie Opava: „Děti mají za úkol zakreslit do slepé mapy vyznačit trasu, jak by jeli na kole ke škole a zpět.“
Obávanou disciplínou byla jízda zručnosti. Trasa byla plná nástrah: podjíždění překážky, jízda ve žlábku či po schodech nebo slalom. Nechybělo ani obávané převážení kelímku s vodou z místa na místo. A aby to nebylo tak jednoduché, dostali cyklisté ještě k tomu zátěž na záda. Závodníci naštěstí nemuseli spěchat: nejelo se totiž na čas.
Jan Tyc, ZŠ Malé Hoštice: „Byl jsem trochu nervózní. Obával jsem se, že to nezvládnu. Ale nakonec to dopadlo dobře.“
Soutěžící také prokazovali znalosti z poskytování první pomoci. Figuranti se velmi realisticky ujali předvádění zraněných na kole. Bezvědomí, zlomená ruka, otřes mozku, rána na hlavě – to je jen hrubý výčet zranění, která museli soutěžící správně ošetřit a také zavolat pomoc.
Bára Schaffartziková, OS ČČK Opava: „Mají si všímat spíš toho, kdo nekřičí, je v bezvědomí, komu jde o život. Tam musí zachovat základní životní funkce a musí dbát zvýšené obezřetnosti k tomuto stavu.“
V okresním kole soutěžilo ve dvou věkových kategoriích celkem 10 týmů. Mezi mladšími žáky zvítězilo družstvo z opavské Základní školy Boženy Němcové. V kategorii starších žáků byli nejlepší ti ze ZŠ Englišova.
Kateřina Smolenová Hnátová, koordinátorka dopravní výchovy, Magistrát Opava: „Z obou kategorií, jak z první tak i z druhé, postupují vítězové do krajského kola.“
To se uskuteční na začátku června ve Frenštátě pod Radhoštěm.
---
Zprávy krátké, 25. 5. 2022, 2
Puštíci obecní, kteří volně žijí v přírodním areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava, vyvedli mláďata. Zajímavostí je, že jeden pár vyvedl mláďata už před měsícem, druhý v půlce května. Celkem pár vyvedly čtyři mláďata.
---
Ondráš si k jubileu zazpívá s Janáčkovou filharmonií
Novojičínský pěvecký sbor Ondráš loni dosáhl jubilea 70 let. Výročí oslaví dodatečně
koncertem v Beskydském divadle. Přizval si na něj několik hostů, mimo jiné Janáčkovu filharmonii.
Zkoušky pěveckého sboru Ondráš teď v Novém Jičíně probíhají v prostředí skautské klubovny, v Beskydském divadle to kvůli rekonstrukci přístavby nejde. Nicméně v pátek 3. června už přímo v divadle oslaví sbor slavnostním koncertem své loňské 70. výročí založení.
Andrea Vykrutová, tajemnice PS Ondráš: “Myslím si, že to bude úžasný zážitek, protože jenom těch zpěváků tam bude téměř 200 a 120 účastníků orchestru, takže to bude obrovská akce a zcela výjimečná.”
Jako hosty si Ondráš přizval další čtyři sbory - a především Janáčkovu filharmonii se sólisty. Samotný Ondráš si pro tuto příležitost připravil speciální repertoár.
Jitka Jakubíková, sbormistryně PS Ondráš: “Původně jsme chtěli dát od Antonína Dvořáka dát Svatební košili, ale když přišel covid a teď ta válka, tak jsme řekli, že uděláme něco optimistického. Takže tam budeme od Smetany z Prodané nevěsty Proč bychom se netěšili, bude Aleluja od Händela, třeba i slavnostní Te Deum od Antonína Dvořáka a Ódu na radost Beethovena. Takže opravdu samé takové nadšené a optimistické věci.”
V červnu čeká Ondrášovce ještě společný koncert s Tomášem Kočko. Sbor, kterým prošly generace zpěváků, má na svém kontě ocenění z republikových i zahraničních pódií.
---
55. výročí bruntálské sportovní gymnastiky
Psal se rok 1967, kdy tehdejší olympijské úspěchy naší Věry Čáslavské inspirovaly bruntálskou gymnastku Libuši Hornovou k založení oddílu sportovní gymnastiky ve městě. Vede ji dodnes přes všechny překážky i stěhování do jiných prostor. Oddíl má dnes celkem 6 trenérů a přes 90 dětí.
Na oslavy 55. výročí bruntálské sportovní gymnastiky přijeli představitelé gymnastické federace, zástupci města i bývalé gymnastky.
Libuše Hornová, vedoucí a zakladatelka oddílu: „Máme připravený sportovní program, cvičení na bradlech, na kladině, na prostných, přeskok.“
Milada Friedlová, trenérka: „Gymnastiku dělám 45 roků a stále.“
Současné nejlepší gymnastky a reprezentantky předvedly v různých disciplínách cviky, se kterými vítězily u nás i v Evropě.
Julie Antlová, členka oddílu: „Dříve jsme začínali po české republice, potom jsme byli i v zahraničí. Třeba na mezinárodních závodech v Budapešti nebo v Nise nebo v Krakově.“
Vendula Langová, členka oddílu: „Můj nejlepší úspěch byl asi z posledních závodů, to bylo mistrovství ČR žen a byla jsem celkově desátá a na kladině druhá.“
Veronika Horáčková, členka oddílu: „Dělám to od tří let, první jsem začínala ve školce a potom jsme se přesunuli do haly.“
Rebeca Daniela Gadeová, členka oddílu: „V Šumperku minulý rok v červnu a byla jsem první.“
Sportovní gymnastika je sport, náročný na fyzičku i vytrvalost. I ty nejmladší gymnastky už mají své oblíbené disciplíny.
Veronika Mrázková, členka oddílu: „Mě baví kladína nejvíc.“
Bára Mrázková, členka oddílu: „Nejtěžší je pro mě kladina.“
Lucie Nejedlá, členka oddílu: „Pro mě nejtěžší je kladina a nejlehčí jsou pro mě bradla.“
Bruntálský oddíl vychoval za 55 let spoustu vynikajících sportovců. Mezi nimi například i nejlepší basketbalistku Evropy Hanu Machovou Horákovou.
---