Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostrava dá na vědeckou knihovnu 150 milionů korun
  • Festival v ulicích roztančil Hlavní třídu
  • Školáci navštěvují magistrát i primátora
  • Havířovská nemocnice otevřela Centrum obezity
  • Nové multifunkční hřiště u bruntálské průmyslovky

Ostrava dá na vědeckou knihovnu 150 milionů korun

Ostrava přispěje na projekt vědecké knihovny 150 miliony korun. Naplní tím memorandum roku 2018, kdy se zavázalo společně s Moravskoslezským krajem a ministerstvem kultury ke společnému postupu.

Projekt Černá kostka, tedy nová vědecká knihovna v Ostravě, spěje k realizaci. Už samozřejmě ani zdaleka nepůjde jen o knihovnu, ale o moderní vzdělávací instituci, centrum digitalizace, vědy a inovací. Ostrava nyní naplnila memorandum s krajem a státem a zastupitelé schválili na její výstavbu dotaci 150 milionů kč. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Velmi vítáme, že ke své realizaci konečně spěje dlouho odkládaný projekt nové Moravskoslezské vědecké knihovny, a ta po mnoha desetiletích opustí své provizorní a jen málo důstojné prostory. Připomeňme, že původní návrh architektů Kuby a Pilaře vzešlý z architektonické soutěže pochází až z roku 2004. Svým pojetím je stále nadčasový, jakkoliv musel být s ohledem na vývoj technologií i knihovnictví významně přepracován. Věřím, že nová knihovna jako centrum vzdělanosti a digitalizace bude mít přesah mimo Ostravu i samotný kraj, napojí se na další evropská centra a zařadí se mezi TOP knihovny Evropy. Finanční příspěvek města k realizaci této stavby je podporou kultury a vzdělanosti v celém našem regionu."

Kromě digitalizace aktuálního knihovnického fondu budou v Černé kostce zpřístupněny také digitalizované dokumenty a artefakty regionálních knihoven, muzeí a galerií v kraji. knihovna bude také vyvíjet a aplikovat inovace v oblasti knihovnictví a smart technologií.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Moravskoslezský kraj trpí odlivem mladých mozků. Aby to změnil, musí mladým vzdělaným lidem nabídnout dostatečně lákavé životní a pracovní podmínky. Černá kostka – centrum digitalizace, vědy a inovací, jako atraktivní místo, kde by se studenti a zástupci firem mohli setkávat a diskutovat o odborných profesních tématech, by k tomu mohla pomoci. Je to velmi nákladná stavba. Takže díky za 150milionový příspěvek města Ostravy."

Celkové předpokládané náklady na realizaci projektu jsou 2 miliardy korun a výstavba je plánována v letech 2023–2027.

---

Festival v ulicích roztančil Hlavní třídu

Festival v ulicích se vůbec poprvé uskutečnil v Porubě. Po letech se tady přesunul z centra města a nahradil tak Cirkulum, který naopak poprvé proběhl na Slezskoostravském hradě. Změna prostředí mu neskutečně sedla.

Tradiční Festival v ulicích tentokrát s podtitulem Art & Life na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě a přilehlých dvorech nabídl úžasnou atmosféru. K vidění byli hudebníci, akrobaté a pouliční performeři z celého světa.

Veronika Dluhá, moderátorka: “Festival v ulicích je tady první rok a věřím, že se tady zopakuje i příští rok. Minimálně vedení a myslím si, že i město přišlo na to, že tohle je úžasný prostor, který využijeme. Návštěvnost byla velká a pro nás velmi potěšivá.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Je to tak velká akce, kterou Poruba roky nezažila a my se určitě budeme snažit s organizátory jednat, zda i příští ročník by se mohl v Porubě uspořádat.”

Největší rozruch na festivalu způsobil průvod masek a také pohádkové představení Bajka s obřími zvířecími loutkami.

Anketa: návštěvníci festivalu: “Konečně je to v Porubě taková věc. Ještě tu mohlo zůstat Cirkulum, protože v centru to stojí, je to horší. Tady je mnohem lepší atmosféra. Mnohem lepší atmosféra.”

“Poruba je krásná. To je taková Shanzelize naše ostravská, takže to se mi tady líbí. Je tu trošku horko pro mě, Ale je tu spousta lidí a vypadá to, že se všichni veselí, tak to je skvělé.”

Součástí Festivalu v ulicích byl také vinný festival a festival dýmek a nechyběla spousta atrakcí i pro děti.

---

Školáci navštěvují magistrát i primátora

Co je to obec s rozšířenou působností? Nebo co všechno dělá primátor? I takové otázky mají děti ze základních škol, které dostaly možnost absolvovat exkurze na magistrátu. Prohlédly si pracovnu primátora, zasedací místnosti a pak měly možnost s primátorem diskutovat na různá témata.

Před koncem školního roku zavítali žáci III.A 7. Základní školy ve Frýdku-Místku na magistrát města. Školám totiž byly nabídnuty exkurze. Jejich součástí je i osobní setkání s primátorem.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Děti, které přijdou, uvidí jak pracovnu a zázemí primátora, tak samozřejmě zasedací síně. A poté následuje diskuze ve velké zasedací síni, kde probíhají zastupitelstva. Myslím si, že pro děti je to velmi silný zážitek, protože ne každý se sem dostane a jsou velmi zajímavé dotazy, které děti pokládají."

Adéla Koláčková, třídní učitelka III.A; 7. ZŠ F-M: "My jsme so to pojali tak příjemně ke konci školního roku. Šli jsme pěšky, po cestě jsem dávala dětem nějaké úkoly o Frýdku-Místku. V parku jsme si pak udělali nějakou poznávačku, nějakou křížovku, abychom byli tady připraveni."

Děti se často ptají na dotazy, které jsou jim nejblíž. Na úklid města, prostranství kolem školy, hřiště. Říkají, co se jim líbí nebo nelíbí a podobně.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Někdy se opravdu ptají i na věci, které často neví ani dospělý. Jaký je rozdíl mezi obcí s rozšířenou působností a co všechno děláme pro ten stát nebo místo něho. Co všechno teda děláte pane primátore? A jak toho dosáhnete, že se to všechno schválí. A někdy sám člověk uvažuje, když takový dotaz dostane, jak vlastně ty procesy běží a je to velmi osvěžující. Myslím, že na obě strany."

Anketa: 1.) "Viděla jsem tady spoustu zajímavých věcí a nikdy jsem tady ještě nebyla." 2.) "Mě se líbila velká zasedací místnost, vypadá to tady fakt super." 3.) "Mě se tady líbí všechno." 4.) "Mě se líbilo všechno a viděli jsme kancelář pana primátora." 5.) "Uvažuju ještě o tom, že až budu velká, jestli bych tady třeba chtěla pracovat."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Myslím si, že je správně dětem ukazovat, jak město funguje a jak, až budou jednou dospělí, tak mohou do toho chodu zasáhnout, případně jestli mezi nimi je nějaký další místní regionální politik a třeba i primátor."

Exkurze na magistrát by město chtělo nabídnout základním školám i v příštím roce.

---

Havířovská nemocnice otevřela Centrum obezity

Havířovská nemocnice otevřela nové Centrum pro léčbu obezity, které se bude zabývat i poruchami výživy a metabolickými poruchami. Diagnostika bude prováděna na speciálním přístroji.

Nemocnice v Havířově se dlouhodobě věnuje obézním pacientům, kterým provádí bariatrické operace. Základem pro tuto civilizační chorobu by ale měla být konzervativní léčba, proto nemocnice otevřela Centrum pro léčbu obezity. Pacientům se budou věnovat nutriční specialisté a lékaři napříč obory.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Všichni jsou nějakým způsobem nemocní a mají přidružené onemocnění. Ať už kardiovaskulárního systému, cév, ale i pohybového ústrojí.  A my bychom se jim měli věnovat a sledovat jak před konzervativním procesem a případně tou bariatrickou operací, ale i zejména po něm. Aby nedocházelo k nějakému jojo efektu. Ale abychom viděli, nejen jak ten člověk hubne, ale jak se ta přidružená onemocnění projevila v rámci celého programu.”

Pro diagnostiku nemocnice zakoupila speciální analyzátory, který odhalí celé složení těla.

Igor Satinský, primář MOJIP a vedoucí lékař centra: "Dokáže říci, kolik pacient má procent tukové tkáně a svalové. To je pro nás nejdůležitější. Dovede určit i minerály ve skeletu v kostře. Dovede pracovat s tzv. fázovým úhlem. Je to něco, co ukazuje zdravotní stav vaší buňky. Měří to samozřejmě obsah vody, kterou má pacient v buňkách, nebo vody, kterou má mimo buňky."

Speciální poradenství bude také věnováno pacientům trpícím nechutenstvím a poruchami výživy například v souvislosti s onkologickou léčbou. 

---

Nové multifunkční hřiště u bruntálské průmyslovky

Nové unikátní multifunkční hřiště vyrostlo vedle bruntálské průmyslovky. Vytváří prostor i pro sporty, které se ve městě dosud téměř neprovozovaly. Hřiště stojí na místě dvou, více než 20 let nevyužívaných, budov školního internátu.

Struktura žáků a požadavky na ubytování se v posledních letech radikálně proměnily.

Jan Meca, ředitel školy: „Takže na základě shody s vedením kraje jsme se dohodli na tom, že ty budovy budou zdemolovány, odstraněny a na popud kraje tady vzniklo nové multifunkční hřiště."

Hřiště otevírá možnosti pro celou škálu nových sportů. Radost z toho mají studenti i učitelé tělesné výchovy.

Pavel Ulbrich, učitel tělesné výchovy: „Jako učitel tělesné výchovy jsem strašně nadšený. Takový hlavní bonbónek je in line hokej, hřiště na in line hokej, které je v rámci toho využitelné i na volejbal nebo třeba i tenis. Hřiště je vlastně obehnáno atletickou dráhou, takže můžeme tady podnikat nějakou lehkou atletiku. Dále se tady nachází třímetrová boulderovací stěna, workoutové hřiště a hřiště na venkovní basketbal."

Anketa, první uživatelé hřiště: „No tady tu stěnu budu velice využívat. Je jednoduchá pro začátečníky a můžeme se tady vlastně naučit i podle lana lozit."

„Jsem velice spokojená, protože konečně máme možnost někde hrát i venku, ne jenom furt v tělocvičnách, konečně na slunce a můžeme dělat mnohem víc věcí, než vevnitř."

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: "Já jsem velmi rád a vítám tyhlety aktivity, poněvadž po té době covidové, kdy ty děcka byly jenom u těch počítačů, proč jim nedopřát opravdu moderní hřiště."

Celá výstavba a revitalizace byla plně financována MS krajem a investice dosáhla výše téměř 60 milionů korun.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
29. června 2022, 16:00

Ostrava dá na vědeckou knihovnu 150 milionů korun

Ostrava přispěje na projekt vědecké knihovny 150 miliony korun. Naplní tím memorandum roku 2018, kdy se zavázalo společně s Moravskoslezským krajem a ministerstvem kultury ke společnému postupu.

Projekt Černá kostka, tedy nová vědecká knihovna v Ostravě, spěje k realizaci. Už samozřejmě ani zdaleka nepůjde jen o knihovnu, ale o moderní vzdělávací instituci, centrum digitalizace, vědy a inovací. Ostrava nyní naplnila memorandum s krajem a státem a zastupitelé schválili na její výstavbu dotaci 150 milionů kč. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Velmi vítáme, že ke své realizaci konečně spěje dlouho odkládaný projekt nové Moravskoslezské vědecké knihovny, a ta po mnoha desetiletích opustí své provizorní a jen málo důstojné prostory. Připomeňme, že původní návrh architektů Kuby a Pilaře vzešlý z architektonické soutěže pochází až z roku 2004. Svým pojetím je stále nadčasový, jakkoliv musel být s ohledem na vývoj technologií i knihovnictví významně přepracován. Věřím, že nová knihovna jako centrum vzdělanosti a digitalizace bude mít přesah mimo Ostravu i samotný kraj, napojí se na další evropská centra a zařadí se mezi TOP knihovny Evropy. Finanční příspěvek města k realizaci této stavby je podporou kultury a vzdělanosti v celém našem regionu."

Kromě digitalizace aktuálního knihovnického fondu budou v Černé kostce zpřístupněny také digitalizované dokumenty a artefakty regionálních knihoven, muzeí a galerií v kraji. knihovna bude také vyvíjet a aplikovat inovace v oblasti knihovnictví a smart technologií.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Moravskoslezský kraj trpí odlivem mladých mozků. Aby to změnil, musí mladým vzdělaným lidem nabídnout dostatečně lákavé životní a pracovní podmínky. Černá kostka – centrum digitalizace, vědy a inovací, jako atraktivní místo, kde by se studenti a zástupci firem mohli setkávat a diskutovat o odborných profesních tématech, by k tomu mohla pomoci. Je to velmi nákladná stavba. Takže díky za 150milionový příspěvek města Ostravy."

Celkové předpokládané náklady na realizaci projektu jsou 2 miliardy korun a výstavba je plánována v letech 2023–2027.

---

Festival v ulicích roztančil Hlavní třídu

Festival v ulicích se vůbec poprvé uskutečnil v Porubě. Po letech se tady přesunul z centra města a nahradil tak Cirkulum, který naopak poprvé proběhl na Slezskoostravském hradě. Změna prostředí mu neskutečně sedla.

Tradiční Festival v ulicích tentokrát s podtitulem Art & Life na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě a přilehlých dvorech nabídl úžasnou atmosféru. K vidění byli hudebníci, akrobaté a pouliční performeři z celého světa.

Veronika Dluhá, moderátorka: “Festival v ulicích je tady první rok a věřím, že se tady zopakuje i příští rok. Minimálně vedení a myslím si, že i město přišlo na to, že tohle je úžasný prostor, který využijeme. Návštěvnost byla velká a pro nás velmi potěšivá.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Je to tak velká akce, kterou Poruba roky nezažila a my se určitě budeme snažit s organizátory jednat, zda i příští ročník by se mohl v Porubě uspořádat.”

Největší rozruch na festivalu způsobil průvod masek a také pohádkové představení Bajka s obřími zvířecími loutkami.

Anketa: návštěvníci festivalu: “Konečně je to v Porubě taková věc. Ještě tu mohlo zůstat Cirkulum, protože v centru to stojí, je to horší. Tady je mnohem lepší atmosféra. Mnohem lepší atmosféra.”

“Poruba je krásná. To je taková Shanzelize naše ostravská, takže to se mi tady líbí. Je tu trošku horko pro mě, Ale je tu spousta lidí a vypadá to, že se všichni veselí, tak to je skvělé.”

Součástí Festivalu v ulicích byl také vinný festival a festival dýmek a nechyběla spousta atrakcí i pro děti.

---

Školáci navštěvují magistrát i primátora

Co je to obec s rozšířenou působností? Nebo co všechno dělá primátor? I takové otázky mají děti ze základních škol, které dostaly možnost absolvovat exkurze na magistrátu. Prohlédly si pracovnu primátora, zasedací místnosti a pak měly možnost s primátorem diskutovat na různá témata.

Před koncem školního roku zavítali žáci III.A 7. Základní školy ve Frýdku-Místku na magistrát města. Školám totiž byly nabídnuty exkurze. Jejich součástí je i osobní setkání s primátorem.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Děti, které přijdou, uvidí jak pracovnu a zázemí primátora, tak samozřejmě zasedací síně. A poté následuje diskuze ve velké zasedací síni, kde probíhají zastupitelstva. Myslím si, že pro děti je to velmi silný zážitek, protože ne každý se sem dostane a jsou velmi zajímavé dotazy, které děti pokládají."

Adéla Koláčková, třídní učitelka III.A; 7. ZŠ F-M: "My jsme so to pojali tak příjemně ke konci školního roku. Šli jsme pěšky, po cestě jsem dávala dětem nějaké úkoly o Frýdku-Místku. V parku jsme si pak udělali nějakou poznávačku, nějakou křížovku, abychom byli tady připraveni."

Děti se často ptají na dotazy, které jsou jim nejblíž. Na úklid města, prostranství kolem školy, hřiště. Říkají, co se jim líbí nebo nelíbí a podobně.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Někdy se opravdu ptají i na věci, které často neví ani dospělý. Jaký je rozdíl mezi obcí s rozšířenou působností a co všechno děláme pro ten stát nebo místo něho. Co všechno teda děláte pane primátore? A jak toho dosáhnete, že se to všechno schválí. A někdy sám člověk uvažuje, když takový dotaz dostane, jak vlastně ty procesy běží a je to velmi osvěžující. Myslím, že na obě strany."

Anketa: 1.) "Viděla jsem tady spoustu zajímavých věcí a nikdy jsem tady ještě nebyla." 2.) "Mě se líbila velká zasedací místnost, vypadá to tady fakt super." 3.) "Mě se tady líbí všechno." 4.) "Mě se líbilo všechno a viděli jsme kancelář pana primátora." 5.) "Uvažuju ještě o tom, že až budu velká, jestli bych tady třeba chtěla pracovat."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Myslím si, že je správně dětem ukazovat, jak město funguje a jak, až budou jednou dospělí, tak mohou do toho chodu zasáhnout, případně jestli mezi nimi je nějaký další místní regionální politik a třeba i primátor."

Exkurze na magistrát by město chtělo nabídnout základním školám i v příštím roce.

---

Havířovská nemocnice otevřela Centrum obezity

Havířovská nemocnice otevřela nové Centrum pro léčbu obezity, které se bude zabývat i poruchami výživy a metabolickými poruchami. Diagnostika bude prováděna na speciálním přístroji.

Nemocnice v Havířově se dlouhodobě věnuje obézním pacientům, kterým provádí bariatrické operace. Základem pro tuto civilizační chorobu by ale měla být konzervativní léčba, proto nemocnice otevřela Centrum pro léčbu obezity. Pacientům se budou věnovat nutriční specialisté a lékaři napříč obory.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Všichni jsou nějakým způsobem nemocní a mají přidružené onemocnění. Ať už kardiovaskulárního systému, cév, ale i pohybového ústrojí.  A my bychom se jim měli věnovat a sledovat jak před konzervativním procesem a případně tou bariatrickou operací, ale i zejména po něm. Aby nedocházelo k nějakému jojo efektu. Ale abychom viděli, nejen jak ten člověk hubne, ale jak se ta přidružená onemocnění projevila v rámci celého programu.”

Pro diagnostiku nemocnice zakoupila speciální analyzátory, který odhalí celé složení těla.

Igor Satinský, primář MOJIP a vedoucí lékař centra: "Dokáže říci, kolik pacient má procent tukové tkáně a svalové. To je pro nás nejdůležitější. Dovede určit i minerály ve skeletu v kostře. Dovede pracovat s tzv. fázovým úhlem. Je to něco, co ukazuje zdravotní stav vaší buňky. Měří to samozřejmě obsah vody, kterou má pacient v buňkách, nebo vody, kterou má mimo buňky."

Speciální poradenství bude také věnováno pacientům trpícím nechutenstvím a poruchami výživy například v souvislosti s onkologickou léčbou. 

---

Nové multifunkční hřiště u bruntálské průmyslovky

Nové unikátní multifunkční hřiště vyrostlo vedle bruntálské průmyslovky. Vytváří prostor i pro sporty, které se ve městě dosud téměř neprovozovaly. Hřiště stojí na místě dvou, více než 20 let nevyužívaných, budov školního internátu.

Struktura žáků a požadavky na ubytování se v posledních letech radikálně proměnily.

Jan Meca, ředitel školy: „Takže na základě shody s vedením kraje jsme se dohodli na tom, že ty budovy budou zdemolovány, odstraněny a na popud kraje tady vzniklo nové multifunkční hřiště."

Hřiště otevírá možnosti pro celou škálu nových sportů. Radost z toho mají studenti i učitelé tělesné výchovy.

Pavel Ulbrich, učitel tělesné výchovy: „Jako učitel tělesné výchovy jsem strašně nadšený. Takový hlavní bonbónek je in line hokej, hřiště na in line hokej, které je v rámci toho využitelné i na volejbal nebo třeba i tenis. Hřiště je vlastně obehnáno atletickou dráhou, takže můžeme tady podnikat nějakou lehkou atletiku. Dále se tady nachází třímetrová boulderovací stěna, workoutové hřiště a hřiště na venkovní basketbal."

Anketa, první uživatelé hřiště: „No tady tu stěnu budu velice využívat. Je jednoduchá pro začátečníky a můžeme se tady vlastně naučit i podle lana lozit."

„Jsem velice spokojená, protože konečně máme možnost někde hrát i venku, ne jenom furt v tělocvičnách, konečně na slunce a můžeme dělat mnohem víc věcí, než vevnitř."

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: "Já jsem velmi rád a vítám tyhlety aktivity, poněvadž po té době covidové, kdy ty děcka byly jenom u těch počítačů, proč jim nedopřát opravdu moderní hřiště."

Celá výstavba a revitalizace byla plně financována MS krajem a investice dosáhla výše téměř 60 milionů korun.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-29-06-2022-16-00