Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • V Ostravě vznikne nová rota aktivních záloh
  • Havířovská nemocnice otevřela Centrum obezity
  • Ostrava dá na vědeckou knihovnu 150 milionů korun
  • Festival v ulicích roztančil Hlavní třídu
  • Školní hřiště v Novém Jičíně bude i s inline dráhou

V Ostravě vznikne nová rota aktivních záloh

V Moravskoslezském kraji je nebývalý zájem o službu v aktivních zálohách. V Ostravě proto vzniká od 1. července nová tedy druhá rota, čímž vznikne největší záložnická jednotka v Ozbrojených silách České republiky.

V únoru letošního roku v Ostravě nebývale stoupl počet zájemců o službu v aktivních zálohách armády České republiky. Důvodem je samozřejmě hanebný útok Ruska na Ukrajinu. Občané se prý chtějí umět bránit  a zacházet se zbraněmi. U Krajského vojenského velitelství proto vznikne 1. července další rota aktivní zálohy.

Jaroslav Medek, ředitel KVV Ostrava: "Nová jednotka se bude jmenovat Rota územní obrany a bude mít kapacitu 160 míst. Počítáme s tím, že se nám ji v průběhu letošního a příštího roku podaří naplnit." 

Stávající rota záložáků našeho kraje má asi 200 členů a je velmi dobře vycvičena. Při srovnání s profesionály už nejsou v jejich vycvičenosti téměř žádné rozdíly. Mezi záložáky jsou lidé všech možných profesí a roste i zastoupení žen. 

Jaroslav Medek, ředitel KVV Ostrava: ,,Další prioritou je sestavit adekvátní velitelský sbor pro novou rotu, důvěru dostanou stávající vojáci pěší roty, kteří dosahují vynikající výsledky."

Martin Ogořalek, Vedoucí starší důstojník Velení KVV Ostrava: "Kdo se chce stát aktivní zálohou musí být ve věku 18 - 60 let, musí být trestně bezúhonný a zdravotně způsobilý."

Rekrutační místo je na Matiční ulici v Ostravě. Aktivní zálohy se musejí dvakrát až třikrát ročně účastnit společných cvičení. Armáda České republiky chce kvůli bezpečnostní situaci ve světě zrychlit nábor záložáků a do roku 2030 by jich mělo přibýt ze současných 3700 na 10 tisíc. 

---

Havířovská nemocnice otevřela Centrum obezity

Havířovská nemocnice otevřela nové Centrum pro léčbu obezity, které se bude zabývat i poruchami výživy a metabolickými poruchami. Diagnostika bude prováděna na speciálním přístroji.

Nemocnice v Havířově se dlouhodobě věnuje obézním pacientům, kterým provádí bariatrické operace. Základem pro tuto civilizační chorobu by ale měla být konzervativní léčba, proto nemocnice otevřela Centrum pro léčbu obezity. Pacientům se budou věnovat nutriční specialisté a lékaři napříč obory.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Všichni jsou nějakým způsobem nemocní a mají přidružené onemocnění. Ať už kardiovaskulárního systému, cév, ale i pohybového ústrojí.  A my bychom se jim měli věnovat a sledovat jak před konzervativním procesem a případně tou bariatrickou operací, ale i zejména po něm. Aby nedocházelo k nějakému jojo efektu. Ale abychom viděli, nejen jak ten člověk hubne, ale jak se ta přidružená onemocnění projevila v rámci celého programu.”

Pro diagnostiku nemocnice zakoupila speciální analyzátory, který odhalí celé složení těla.

Igor Satinský, primář MOJIP a vedoucí lékař centra: "Dokáže říci, kolik pacient má procent tukové tkáně a svalové. To je pro nás nejdůležitější. Dovede určit i minerály ve skeletu v kostře. Dovede pracovat s tzv. fázovým úhlem. Je to něco, co ukazuje zdravotní stav vaší buňky. Měří to samozřejmě obsah vody, kterou má pacient v buňkách, nebo vody, kterou má mimo buňky."

Speciální poradenství bude také věnováno pacientům trpícím nechutenstvím a poruchami výživy například v souvislosti s onkologickou léčbou. 

---

Ostrava dá na vědeckou knihovnu 150 milionů korun

Ostrava přispěje na projekt vědecké knihovny 150 miliony korun. Naplní tím memorandum roku 2018, kdy se zavázalo společně s Moravskoslezským krajem a ministerstvem kultury ke společnému postupu.

Projekt Černá kostka, tedy nová vědecká knihovna v Ostravě, spěje k realizaci. Už samozřejmě ani zdaleka nepůjde jen o knihovnu, ale o moderní vzdělávací instituci, centrum digitalizace, vědy a inovací. Ostrava nyní naplnila memorandum s krajem a státem a zastupitelé schválili na její výstavbu dotaci 150 milionů kč. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Velmi vítáme, že ke své realizaci konečně spěje dlouho odkládaný projekt nové Moravskoslezské vědecké knihovny, a ta po mnoha desetiletích opustí své provizorní a jen málo důstojné prostory. Připomeňme, že původní návrh architektů Kuby a Pilaře vzešlý z architektonické soutěže pochází až z roku 2004. Svým pojetím je stále nadčasový, jakkoliv musel být s ohledem na vývoj technologií i knihovnictví významně přepracován. Věřím, že nová knihovna jako centrum vzdělanosti a digitalizace bude mít přesah mimo Ostravu i samotný kraj, napojí se na další evropská centra a zařadí se mezi TOP knihovny Evropy. Finanční příspěvek města k realizaci této stavby je podporou kultury a vzdělanosti v celém našem regionu."

Kromě digitalizace aktuálního knihovnického fondu budou v Černé kostce zpřístupněny také digitalizované dokumenty a artefakty regionálních knihoven, muzeí a galerií v kraji. knihovna bude také vyvíjet a aplikovat inovace v oblasti knihovnictví a smart technologií.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Moravskoslezský kraj trpí odlivem mladých mozků. Aby to změnil, musí mladým vzdělaným lidem nabídnout dostatečně lákavé životní a pracovní podmínky. Černá kostka – centrum digitalizace, vědy a inovací, jako atraktivní místo, kde by se studenti a zástupci firem mohli setkávat a diskutovat o odborných profesních tématech, by k tomu mohla pomoci. Je to velmi nákladná stavba. Takže díky za 150milionový příspěvek města Ostravy."

Celkové předpokládané náklady na realizaci projektu jsou 2 miliardy korun a výstavba je plánována v letech 2023–2027.

---

Festival v ulicích roztančil Hlavní třídu

Festival v ulicích se vůbec poprvé uskutečnil v Porubě. Po letech se tady přesunul z centra města a nahradil tak Cirkulum, který naopak poprvé proběhl na Slezskoostravském hradě. Změna prostředí mu neskutečně sedla.

Tradiční Festival v ulicích tentokrát s podtitulem Art & Life na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě a přilehlých dvorech nabídl úžasnou atmosféru. K vidění byli hudebníci, akrobaté a pouliční performeři z celého světa.

Veronika Dluhá, moderátorka: “Festival v ulicích je tady první rok a věřím, že se tady zopakuje i příští rok. Minimálně vedení a myslím si, že i město přišlo na to, že tohle je úžasný prostor, který využijeme. Návštěvnost byla velká a pro nás velmi potěšivá.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Je to tak velká akce, kterou Poruba roky nezažila a my se určitě budeme snažit s organizátory jednat, zda i příští ročník by se mohl v Porubě uspořádat.”

Největší rozruch na festivalu způsobil průvod masek a také pohádkové představení Bajka s obřími zvířecími loutkami.

Anketa: návštěvníci festivalu: “Konečně je to v Porubě taková věc. Ještě tu mohlo zůstat Cirkulum, protože v centru to stojí, je to horší. Tady je mnohem lepší atmosféra. Mnohem lepší atmosféra.”

“Poruba je krásná. To je taková Shanzelize naše ostravská, takže to se mi tady líbí. Je tu trošku horko pro mě, Ale je tu spousta lidí a vypadá to, že se všichni veselí, tak to je skvělé.”

Součástí Festivalu v ulicích byl také vinný festival a festival dýmek a nechyběla spousta atrakcí i pro děti.

---

Školní hřiště v Novém Jičíně bude i s inline dráhou

Ještě před začátkem prázdnin začala v Novém Jičíně rekonstrukce hřiště u základní školy Dlouhá. Na podzim si tu žáci a také lidé z blízkého sídliště užijí i nové prvky, například inline dráhu nebo workout.

Hřiště za novojičínskou školou na Dlouhé ulici bylo již delší dobu v neutěšeném stavu, který završilo jeho využití jako parkoviště během rekonstrukce nedaleko krytého stání v Loučce. Také proto se dočkalo rekonstrukce.

Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “Zachován zde bude atletický ovál, kde budou běžecké tartanové dráhy, uprostřed bude oplocené víceúčelové hřiště pro míčové sporty, zčásti tu bude zachován travnatý povrch. Na okrajích bude workoutové hřiště a hřiště s dětskými prvky.”

Ty bude využívat družina i mateřinka, která je součástí školy. Lákadlem nejen pro žáky bude dráha pro inline bruslaře.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Máme v plánu, že bychom odpoledne po vyučování nechali to hřiště otevřené do určité večerní hodny, aby lidé z Loučky, případně z blízkého sídliště Dlouhá, tu mohli chodit si zaběhat, zahrát si, zajezdit na inline bruslích a podobně. Čili bude to asi ideální pro rodiny s dětmi.”

Rekonstrukci hřiště financuje město, stát bude 17 milionu 200 tisíc korun bez daně.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Tady vidíme, že se momentálně instaluje retenční nádrž, která bude shromažďovat vodu z celého toho sportoviště a zároveň v případě přebytků se s ní také bude moci zavlažovat celý ten areál.”

Celá stavba bude hotova na přelomu září a října.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
29. června 2022, 17:00

V Ostravě vznikne nová rota aktivních záloh

V Moravskoslezském kraji je nebývalý zájem o službu v aktivních zálohách. V Ostravě proto vzniká od 1. července nová tedy druhá rota, čímž vznikne největší záložnická jednotka v Ozbrojených silách České republiky.

V únoru letošního roku v Ostravě nebývale stoupl počet zájemců o službu v aktivních zálohách armády České republiky. Důvodem je samozřejmě hanebný útok Ruska na Ukrajinu. Občané se prý chtějí umět bránit  a zacházet se zbraněmi. U Krajského vojenského velitelství proto vznikne 1. července další rota aktivní zálohy.

Jaroslav Medek, ředitel KVV Ostrava: "Nová jednotka se bude jmenovat Rota územní obrany a bude mít kapacitu 160 míst. Počítáme s tím, že se nám ji v průběhu letošního a příštího roku podaří naplnit." 

Stávající rota záložáků našeho kraje má asi 200 členů a je velmi dobře vycvičena. Při srovnání s profesionály už nejsou v jejich vycvičenosti téměř žádné rozdíly. Mezi záložáky jsou lidé všech možných profesí a roste i zastoupení žen. 

Jaroslav Medek, ředitel KVV Ostrava: ,,Další prioritou je sestavit adekvátní velitelský sbor pro novou rotu, důvěru dostanou stávající vojáci pěší roty, kteří dosahují vynikající výsledky."

Martin Ogořalek, Vedoucí starší důstojník Velení KVV Ostrava: "Kdo se chce stát aktivní zálohou musí být ve věku 18 - 60 let, musí být trestně bezúhonný a zdravotně způsobilý."

Rekrutační místo je na Matiční ulici v Ostravě. Aktivní zálohy se musejí dvakrát až třikrát ročně účastnit společných cvičení. Armáda České republiky chce kvůli bezpečnostní situaci ve světě zrychlit nábor záložáků a do roku 2030 by jich mělo přibýt ze současných 3700 na 10 tisíc. 

---

Havířovská nemocnice otevřela Centrum obezity

Havířovská nemocnice otevřela nové Centrum pro léčbu obezity, které se bude zabývat i poruchami výživy a metabolickými poruchami. Diagnostika bude prováděna na speciálním přístroji.

Nemocnice v Havířově se dlouhodobě věnuje obézním pacientům, kterým provádí bariatrické operace. Základem pro tuto civilizační chorobu by ale měla být konzervativní léčba, proto nemocnice otevřela Centrum pro léčbu obezity. Pacientům se budou věnovat nutriční specialisté a lékaři napříč obory.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Všichni jsou nějakým způsobem nemocní a mají přidružené onemocnění. Ať už kardiovaskulárního systému, cév, ale i pohybového ústrojí.  A my bychom se jim měli věnovat a sledovat jak před konzervativním procesem a případně tou bariatrickou operací, ale i zejména po něm. Aby nedocházelo k nějakému jojo efektu. Ale abychom viděli, nejen jak ten člověk hubne, ale jak se ta přidružená onemocnění projevila v rámci celého programu.”

Pro diagnostiku nemocnice zakoupila speciální analyzátory, který odhalí celé složení těla.

Igor Satinský, primář MOJIP a vedoucí lékař centra: "Dokáže říci, kolik pacient má procent tukové tkáně a svalové. To je pro nás nejdůležitější. Dovede určit i minerály ve skeletu v kostře. Dovede pracovat s tzv. fázovým úhlem. Je to něco, co ukazuje zdravotní stav vaší buňky. Měří to samozřejmě obsah vody, kterou má pacient v buňkách, nebo vody, kterou má mimo buňky."

Speciální poradenství bude také věnováno pacientům trpícím nechutenstvím a poruchami výživy například v souvislosti s onkologickou léčbou. 

---

Ostrava dá na vědeckou knihovnu 150 milionů korun

Ostrava přispěje na projekt vědecké knihovny 150 miliony korun. Naplní tím memorandum roku 2018, kdy se zavázalo společně s Moravskoslezským krajem a ministerstvem kultury ke společnému postupu.

Projekt Černá kostka, tedy nová vědecká knihovna v Ostravě, spěje k realizaci. Už samozřejmě ani zdaleka nepůjde jen o knihovnu, ale o moderní vzdělávací instituci, centrum digitalizace, vědy a inovací. Ostrava nyní naplnila memorandum s krajem a státem a zastupitelé schválili na její výstavbu dotaci 150 milionů kč. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Velmi vítáme, že ke své realizaci konečně spěje dlouho odkládaný projekt nové Moravskoslezské vědecké knihovny, a ta po mnoha desetiletích opustí své provizorní a jen málo důstojné prostory. Připomeňme, že původní návrh architektů Kuby a Pilaře vzešlý z architektonické soutěže pochází až z roku 2004. Svým pojetím je stále nadčasový, jakkoliv musel být s ohledem na vývoj technologií i knihovnictví významně přepracován. Věřím, že nová knihovna jako centrum vzdělanosti a digitalizace bude mít přesah mimo Ostravu i samotný kraj, napojí se na další evropská centra a zařadí se mezi TOP knihovny Evropy. Finanční příspěvek města k realizaci této stavby je podporou kultury a vzdělanosti v celém našem regionu."

Kromě digitalizace aktuálního knihovnického fondu budou v Černé kostce zpřístupněny také digitalizované dokumenty a artefakty regionálních knihoven, muzeí a galerií v kraji. knihovna bude také vyvíjet a aplikovat inovace v oblasti knihovnictví a smart technologií.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Moravskoslezský kraj trpí odlivem mladých mozků. Aby to změnil, musí mladým vzdělaným lidem nabídnout dostatečně lákavé životní a pracovní podmínky. Černá kostka – centrum digitalizace, vědy a inovací, jako atraktivní místo, kde by se studenti a zástupci firem mohli setkávat a diskutovat o odborných profesních tématech, by k tomu mohla pomoci. Je to velmi nákladná stavba. Takže díky za 150milionový příspěvek města Ostravy."

Celkové předpokládané náklady na realizaci projektu jsou 2 miliardy korun a výstavba je plánována v letech 2023–2027.

---

Festival v ulicích roztančil Hlavní třídu

Festival v ulicích se vůbec poprvé uskutečnil v Porubě. Po letech se tady přesunul z centra města a nahradil tak Cirkulum, který naopak poprvé proběhl na Slezskoostravském hradě. Změna prostředí mu neskutečně sedla.

Tradiční Festival v ulicích tentokrát s podtitulem Art & Life na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě a přilehlých dvorech nabídl úžasnou atmosféru. K vidění byli hudebníci, akrobaté a pouliční performeři z celého světa.

Veronika Dluhá, moderátorka: “Festival v ulicích je tady první rok a věřím, že se tady zopakuje i příští rok. Minimálně vedení a myslím si, že i město přišlo na to, že tohle je úžasný prostor, který využijeme. Návštěvnost byla velká a pro nás velmi potěšivá.”

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Je to tak velká akce, kterou Poruba roky nezažila a my se určitě budeme snažit s organizátory jednat, zda i příští ročník by se mohl v Porubě uspořádat.”

Největší rozruch na festivalu způsobil průvod masek a také pohádkové představení Bajka s obřími zvířecími loutkami.

Anketa: návštěvníci festivalu: “Konečně je to v Porubě taková věc. Ještě tu mohlo zůstat Cirkulum, protože v centru to stojí, je to horší. Tady je mnohem lepší atmosféra. Mnohem lepší atmosféra.”

“Poruba je krásná. To je taková Shanzelize naše ostravská, takže to se mi tady líbí. Je tu trošku horko pro mě, Ale je tu spousta lidí a vypadá to, že se všichni veselí, tak to je skvělé.”

Součástí Festivalu v ulicích byl také vinný festival a festival dýmek a nechyběla spousta atrakcí i pro děti.

---

Školní hřiště v Novém Jičíně bude i s inline dráhou

Ještě před začátkem prázdnin začala v Novém Jičíně rekonstrukce hřiště u základní školy Dlouhá. Na podzim si tu žáci a také lidé z blízkého sídliště užijí i nové prvky, například inline dráhu nebo workout.

Hřiště za novojičínskou školou na Dlouhé ulici bylo již delší dobu v neutěšeném stavu, který završilo jeho využití jako parkoviště během rekonstrukce nedaleko krytého stání v Loučce. Také proto se dočkalo rekonstrukce.

Ladislav Gróf, ředitel ZŠ a MŠ Jubilejní a Dlouhá Nový Jičín: “Zachován zde bude atletický ovál, kde budou běžecké tartanové dráhy, uprostřed bude oplocené víceúčelové hřiště pro míčové sporty, zčásti tu bude zachován travnatý povrch. Na okrajích bude workoutové hřiště a hřiště s dětskými prvky.”

Ty bude využívat družina i mateřinka, která je součástí školy. Lákadlem nejen pro žáky bude dráha pro inline bruslaře.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Máme v plánu, že bychom odpoledne po vyučování nechali to hřiště otevřené do určité večerní hodny, aby lidé z Loučky, případně z blízkého sídliště Dlouhá, tu mohli chodit si zaběhat, zahrát si, zajezdit na inline bruslích a podobně. Čili bude to asi ideální pro rodiny s dětmi.”

Rekonstrukci hřiště financuje město, stát bude 17 milionu 200 tisíc korun bez daně.

Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 2. místostarosta Nového Jičína: “Tady vidíme, že se momentálně instaluje retenční nádrž, která bude shromažďovat vodu z celého toho sportoviště a zároveň v případě přebytků se s ní také bude moci zavlažovat celý ten areál.”

Celá stavba bude hotova na přelomu září a října.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-29-06-2022-17-00