Fotbalový Baník Ostrava chce zase naplnit stadion
O víkendu začíná fotbalová liga a Baník Ostrava má vysoké cíle. Chce hrát znovu ve skupině o titul a nejlépe už od třetího zápasu chce opět, jako v mistrovské sezóně 2004, vyprodávat stadion.
V sobotu vstoupí fotbalisté Baníku Ostrava do další ligové sezóny. Cíle i očekávání týmu a fanoušků jsou vysoké zejména poté, co klub angažoval renomovaného trenéra Pavla Vrbu. Trenér je asi hlavní posilou a hvězdou týmu. Kromě něj ale přišlo a nebo se vrátilo, osm hráčů. Podle trenéra posil až moc.
Pavel Vrba, trenér FC Baník Ostrava: "Budeme hrát možná trochu jinak v rozestavení a budeme působit trochu jinak, než byli soupeři zvyklí. Nějaké změny nastanou. Určitě budeme chtít hrát atraktivně a hlavně v domácích zápasech budeme chtít fotbalem bavit."
Baník chce jít svou autentickou cestou. Žádné velké nákupy hráčů či hvězd, které se budou teprve zkoušet. V týmu by měli hrát odchovanci, na jejichž výchovu se klub velmi zaměřuje. Klub bude i letos spoléhat na góly Ladislava Almásiho, který jich loni nasázel soupeřům 16. Zatím ale doléčuje zranění. Jednu posilu ale Baník hledá.
Alois Grussmann, sportovní ředitel FC Baník Ostrava: "Začátek soutěže nám hodně napoví. Trenér Vrba si už vlastně mužstvo načetl, takže uvidíme. Pokud nás někde bude opravdu ještě tlačit bota, tak spíše ofenzivní hráči na kraji."
Cílem na sezónu je hra o titul a Baník by také rád vybojoval poháry. Buď přes MOL Cup a nebo ligu. První zápas s Olomoucí se uskuteční na městském stadionu ve Vítkovicích v sobotu v 16 hodin. Část sezóny odehrají hráči ve výročních dresech se stovkou.
---
Odborníci zjišťují zdroj zápachu v Hrabové
Lidem, které obtěžuje nepříjemný zápach z průmyslové zóny Ostrava-Hrabová, se rýsuje naděje na vyřešení situace. Moravskoslezský kraj totiž přispěl na projekt VŠB-TUO, který má zjistit, jaké látky pachy způsobují a odkud se berou. Zároveň bude hledat způsob, jak se zápachu zbavit.
Lidé z širokého okolí průmyslové zóny v Ostravě-Hrabové si už několik let stěžují na zápach, který se z ní line. Dokonce sepsali i petici. MS kraj je teď vyslyšel a společně s odborníky hledá jeho zdroj.
Miroslav Novák, obyvatel Ostravy-Hrabůvky: “Zejména při jižním tahu bývá cítit buď plastový zápach spálených brzd a taky takový dusivý kovový zápach. A znemožňuje to při vyšších teplotách větrat. Tak jednou, dvakrát, třikrát do měsíce to bývá velice intenzivní.”
Radomír Orkáč, obyvatel Ostravy-Hrabové: “Já jsem dokonce při půlmaratonu tady v Hrabové zkolaboval a já jsem cítil ten typický zápach. Někteří to už ani nevnímají, někteří to prostě necítí. Ti, co to cítí, tak proti tomu bojují, ale ti ostatní tomu nevěří.”
Jiří Bílek, Institut environmentálních technologií, VŠB-TUO: “My budeme sledovat nejen průmyslovou zónu, ale i ten samotný zápach u těch lidí. Ten projekt je založen na tom, že umožníme občanům, aby ovzduší, které považují za zapáchající, za to nevhodné, nabrali do kanystru. Tím si zajistíme, že budeme mít opravdu zapáchající vzorky. A že budeme hledat konkrétní příčinu toho zápachu.”
V rámci projektu se uskuteční čtyři odběrové kampaně. Dvě v letních a dvě v zimních měsících. Znečištěnou vzdušninu pak budou odborníci analyzovat v laboratoři.
Alexandr Martaus, analytik, VŠB-TUO: “Tohle je odběrový kanystr, který má objem zhruba 3 litry, je vakuovaný. Tímto ventilem, když se to povolí, tak dojde k nasátí venkovního ovzduší, to znamená i toho potencionálního zápachu. Tohle je senzorová jednotka, která bude tvořit doplňkové měření. Je tam prachoměr. Sledujeme těkavé organické látky, ozón, noxy a další.”
Pokud se odhalí, která látka způsobuje zápach, bude ji moci krajský úřad regulovat.
---
Krátké zprávy 29. 7. 2022 17.00 - 3
Do Hřenska odjel pomáhat s rozsáhlými požáry také Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru České republiky. Nasazeni byli hned v pondělí na provádění hasebních prací a kyvadlové dopravy vody, a to díky vybavení jednotky velkoobjemovou cisternou. V dalších dnech vyslala hlučínská jednotka do Ústeckého kraje víceúčelový stroj s možností dálkového ovládání, který pomáhá odstraňovat překážky, speciální cisternovou stříkačku s nádrží 2 tisíce litrů vody a další techniku včetně několika desítek členů speciální jednotky.
---
V Palkovicích se zástupci obcí učili, jak zvelebovat veřejné prostranství
Veřejná prostranství jsou vizitkou každé obce. V Palkovicích se nyní konal odborný seminář o tom, jak veřejné prostory zvelebovat správně a jak na ně získávat peníze z dotací.
Akci, která se věnovala problematice veřejných prostranství, uspořádala Místní akční skupina Pobeskydí společně s Celostátní sítí pro venkov.
Petr Piekar, projektový manažer MAS Pobeskydí: “Cílem toho semináře je poukázat na příklady dobré praxe ve veřejných prostranstvích, ale zároveň také na ty špatné.”
Není náhodou, že se akce konala v Palkovicích. Obec totiž v posledních letech realizovala hned několik projektů, které výrazně změnily veřejné prostranství.
Petr Piekar, projektový manažer MAS Pobeskydí: “Obec Palkovice je určitě dobrým příkladem, kde se realizují projekty, protože těch projektů, které šlo přes místní akční skupinu, je tady hned několik. Projekt realizovala jak obec, tak místní spolky, nebo i místní zemědělci.”
Prostřednictvím místních akčních skupin mohou obce dosáhnout na nejrůznější dotační tituly. Za jejich pomoci radnice a spolky získávají peníze na projekty, které zvelebují jejich obce.
Michaela Šebelová (Nezávislí 2010), starostka Kunčic pod Ondřejníkem: “Kromě toho, že my jsme zemědělská obec, tak u nás spousta zemědělců získává dotace v rámci programu rozvoje venkova. A my jako obec jsme čerpali 4 dotační projekty z naší MAS Frýdlantsko Beskydy. Bylo to na vybavení odborných učeben pro základní školu a také jsme vybudovali nové prostory komunitního centra pro zázemí knihovny a pro setkávání matek s dětmi a seniorů. Je to velmi využíváno. Dělají se tam besedy a mám z těch projektů velkou radost.”
Celou sérii změn veřejného prostranství v centru Palkovic završí nová radnice, v kterou se nyní mění někdejší dům služeb.
---
Ostrava investuje do sportu přes 160 milionů
Ostrava je městem sportu a dlouhodobě to dokazují nejen kluby svými výsledky v rámci různých soutěží, ale dobře to dokládají i obrovské členské základny jednotlivých sportů. Město proto každý rok sport vydatně podporuje.
Ostrava chce do sportu v příštím roce investovat 160 milionů korun. Sport podporuje dlouhodobě a těmito penězi investice vrací na úroveň před covidem. Celkem jsou vyhlášeny 4 dotační tituly: podpora významných ostravských klubů, podpora tělovýchovy a sportu, významné sportovní akce a podpora sportovní infrastruktury.
Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Celková alokace na všechny dotační tituly je 160 milionů korun. Je to předběžná alokace, protože se to bude vyplácet na následující rok a už to bude rozhodnutí nového zastupitelstva."
Město ale ještě navíc podpoří několik top sportovních akcí, jako je například Zlatá tretra nebo beach volejbalový turnaj světové série. Ostrava ale podporuje jak velké, tak malé kluby i sporty.
Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Rozhodně nechce šetřit na výdajích na sport. Je to důležitá součást mozaiky, která tady je dlouhodobě vytvářena. Navíc, v té post covidové době došlo k tomu, že se některé skupiny lidí přestaly hýbat."
Příjem žádostí v rámci dotačních programů bude probíhat od 16. do 30. září prostřednictvím elektronického formuláře. Ostrava také připravila semináře, kde se mohou kluby o možnostech financování dozvědět více.
---
Krátké zprávy 29. 7. 2022 17.00 - 4
Zápach linoucí se z bytu v Havířově prozradil muže, který přechovával v plastových přepravkách hady a další drobné živočichy. Policisté nalezli přes deset plazů, včetně jedovatých, několik hlodavců i pavouky. Zvířata byla dehydrovaná, apatická a jevila známky vyčerpání. Jeden had s mláďaty podmínky nepřežil. Kriminalisté pětadvacetiletého muže obvinili ze spáchání zločinu týrání zvířat, hrozí mu až pět let.
---
Ve Stáji Václav v Horní Suché vyrůstá naděje parkuru
Od pátku až do neděle se koná ve Velké Chuchli mistrovství ČR dětí a juniorů. Velké zastoupení tam budou mít i jezdci ze severu Moravy. V kategorii družstev se poprvé představí i Viktorie Drábiková.
Sedmiletá Lotty je závodním parkurovým koněm ze Stáje Václav v Horní Suché. Viktorie Drábiková je s klisnou od narození a nyní spolu poprvé odjely na mistrovství ČR juniorů družstev, které se koná v pražské Chuchle Aréně.
Viktorie Drábiková, parkurová jezdkyně: "Připravovala jsem se poctivě. Každý týden minimálně dvakrát jsme skákaly. Předtím jsme jezdily kvalifikace. Tím, že jezdím jenom na ní, závodím jen na ní, tak jsme se učily spolu úplně od malinka. Ona nic neuměla, já jsem nic neuměla, takže byly i horší dny, kdy jsme se musely společně chyby odnaučit a už víme, kde si máme dát pozor. Samozřejmě za všechno děkuji svému taťkovi a mamce za to, jak mě podporují."
Viktorie si s Lotty poprvé vyzkoušely překážky ve čtvrtek. Otec věří, že v ostrém závodu o víkendu uspějí.
Václav Drábik, otec: "Těšíme se a snad se podaří nějaký dobrý výsledek udělat. V dětech se jí zadařilo. Tam jela všechny parkury čistě, uvidíme, jak se letos zadaří. Myslím si, že je dobrá. Věnuje se tomu od malička. V podstatě už jezdila v bříšku maminky. Takže to může být dobrý.”
Mladá závodnice má by chtěla jednou uspět i v kategorii žen a jezdit na více koních. Naděje vkládá do tohoto jejich nově narozeného hřebečka.
---