Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy POLAR

  • Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje každou celou hodinu
  • Ostrava vyhlásila nejlepší sportovce roku 2021
  • Armáda spásy v Havířově se chystá na transformaci služeb
  • V Ostravě soutěžili regulovčíci v řízení křižovatky
  • OHK Opava udělovala cenu Merkurova křídla
  • Nový Jičín oživil vzpomínku na významného lékaře

Ostrava vyhlásila nejlepší sportovce roku 2021

Ostrava vyhlásila nejlepší sportovce za rok 2021. Slavnostní ceremoniál hostil zbrusu nový sál zrekonstruovaného Kulturního domu Poklad v Porubě. Nejlepším jednotlivcem se stala cyklistka Barbora Průdková, která kombinuje hned několik disciplín.

Ostrava každým rokem oceňuje sportovce, kteří podávají mimořádné výkony a reprezentují tak město po celé zemi a nebo dokonce i za hranicemi. V letošním roce se slavnostní vyhlášení konalo v Porubě v divadelním sále Kulturního domu Poklad. Nejprestižnější ocenění, tedy sportovce roku v kategorii jednotlivec si odnesla cyklistka Barbora Průdková. 

Barbora Průdková, Sportovec roku Ostravy  2021: "Teď jsem se snažila kombinovat enduro, olympijské cross country i sjezd a tím, že jsem taková crazy, tak se mi povedlo pár důležitých závodů." 

Mezi kolektivy pak velkého úspěchu dosáhly florbalistky 1. FC Tempish Ostrava, které vyhrály celou extraligu, když ve finále porazily pražský Chodov.

hráčka 1. FC Tempish Ostrava: "Tým byl super nastavený, super připravený a fungoval tak, jak má." 

Komise, která na návrhy klubů a třeba také rodičů nejlepší sportovce vybírala, to neměla jednoduché. Nominací bylo téměř 50 a někdy bylo rozhodování opravdu těžké. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Kvalita ostravského sportu jde nahoru, máme hodně mistrovských titulů a jsem moc ráda, že sportovci takto krásně Ostravu reprezentují." 

Talentem roku se stal gymnasta Jan Leikep, nejlepší hendikepovaným sportovcem je atletka Miroslava Oborová, Sportovní legendou byl vyhlášen basketbalista Marek Stuchlý a jako společensky odpovědná firma získala ocenění společnost Ostra Group. 

---

Armáda spásy v Havířově se chystá na transformaci služeb

Armáda spásy v Havířově se chystá na ojedinělý projekt v rámci ČR. Službu Azylového domu pro rodiny bude poskytovat v klasických bytech. Nově také bude moci přijímat ženy, které doposud odkazovala na služby v Ostravě.

Rodiny, které se ocitly v tíživé situaci, mohou až rok bydlet v tomto azylovém domě v Havířově. Od nového roku se sociální služba přesune do samostatných bytů. Na spolupráci se Armáda spásy domluvila se společností Heimstaden a jedná se o první projekt v rámci ČR.

Tomáš Kolondra, ředitel AS Havířov: “My věříme, že to pomůže tomu, aby ti lidé v rámci té institucionalizace, aby žili tak, jak by chtěli žít i v budoucnu. To znamená, že se jim snad lépe, snáze, rychleji podaří k tomuto cíli dostat.”

Rodiny už byly o změně informovány.

paní Nikol: "Je to lepší, že půjdeme odsud pryč do bytu."

paní Adéla: "Těšíme se na to, že budeme žít v bytě.” V čem vidíte výhody, že budete v samostatném bytě? “V tom soukromí, tady je to takové malé a tam budeme mít už byt.”

Armáda spásy se rozhodla pro celkovou transformaci svých služeb. Do domu pro rodiny se přestěhuje služba následné péče pro lidi se závislostmi. Do objektu této služby Domu pod svahem na Šumbarku se pak z města přestěhuje noclehárna pro muže a nově i pro ženy.

Tomáš Kolondra, ředitel AS Havířov: "Tu a tam nás kontaktují samotné ženy, které hledají ubytování v azylovém domě, nebo ženy, které by chtěly přespat na jednu dvě či více nocí a my je odkazujeme vždy do Ostravy.”

Stěhování začne na podzim tak, aby od ledna všechny služby fungovaly v novém režimu.

---

Krátké zprávy, 31. 5. 2022, 2

Skončila petice na podporu dětského oddělení v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Podepsalo ji přes 11 tisíc lidí, kteří tím vyjádřili nesouhlas s omezením akutní péče. Kvůli nedostatku lékařů totiž oddělení nepřijme v případě zdravotních problémů některé děti. Rodiče nebo záchranka je tak musí vozit jinam. Podle vyjádření náměstka hejtmana MS kraje se jedná o neakutní případy v počtu zhruba jedno a čtvrt dítěte denně, které musí rodiče převézt z FM do Ostravy, Nového Jičína nebo Havířova.

V Jeseníkách jsou nově vyhlášeny bezzásahová a klidová území v horských lesích Pradědu, Keprníku a Sněžníku na téměř dva a půl tisících hektarů. To znamená, že kácení kůrovcem napadených stromů a veškeré další zásahy zde nejsou možné.

---

V Ostravě soutěžili regulovčíci v řízení křižovatky

V Ostravě se konečně zase mohlo uskutečnit další ročník soutěže policistů Regulovčík roku. Jak už název napovídá, hlavní disciplínou je řízení křižovatky za plného provozu.

Po dvouleté pauze zapříčiněné pandemií koronaviru se opět utkali nejlepší dopravní policisté z celého MS kraje o titul Regulovčík roku 2022. I když je hlavní disciplínou řízení křižovatky, policisté museli prokázat svou odbornost i šikovnost za volantem.

Petr Štencel, vedoucí dopravní policie MS kraje: "Soutěž probíhá na každém krajském ředitelství a 15. září bude celorepublikové kolo v Plzni."

Soutěže se letos zúčastnilo 22 dopravních policistů a rozhodně to neměli snadné. Někteří přijeli z menších měst, kde nejezdí tramvaje a je v nich minimum složitějších křižovatek.

soutěžící: "Přijde mi to jako jedinečná příležitost prokázat své schopnosti. Řízení křižovatky je alfa a omega dopraváků, protože k tomuhle se běžný pořádkový policista nedostane." 

Jednoduché to neměla ani porota, která musí u každého policisty sledovat řadu věcí a vybrat pak toho nejlepšího.

Pavel Blahut, porotce, krajský koordinátor BESIP: "Hodnotíme jak bezpečně vstupuje do křižovatky, jak si předávají výkon služby, dále hodnotíme ustrojení a samozřejmě samotné řízení křižovatky." 

Kvůli rovnosti bodů nakonec o vítězi rozhodovalo právě řízení křižovatky, kde byl lepší Lukáš Chovanec z inspektorátu v Novém Jičíně. Jakub Demel z krajského ředitelství tak skončil druhý. 

---

OHK Opava udělovala cenu Merkurova křídla

Okresní hospodářská komora v Opavě udělovala cenu Merkurova křídla. Získávají ji co dva roky nejlepší podnikatelé a živnostníci v regionu. Za loňský, covidový rok, si mohli vítězové přebrat ocenění až nyní.

Bienále Merkurových křídel vyhlašuje Okresní hospodářská komora Opava od roku 2011. Ve třech kategoriích, živnostník, podnikatel a osobnost regionu, se hledají ti nejlepší. Návrhy podávají odborníci, představitelé hospodářské komory i veřejnost. Jejich posouzení se ujímá šesti členná kapitula, tedy porota. Slavnostní ceremoniál se měl konat už vloni, kvůli proti koronavirovým opatřením byl ale odložený.

Miluše Psotová, ředitelka, OHK Opava: „Pandemická situace by nedovolila tu slavnostní atmosféru. Bylo by tady málo osob, počet byl omezený na dvacet účastníků. Tím pádem se předání cen posunulo na jistou dobu.“

U nominovaných porota posuzovala různá kritéria. Např. stabilitu na trhu, míru inovace, ekologické chování nebo délku působení v regionu. Nedílnou součástí byly také reference od zákazníků. Na ty se může spoléhat Petr Jochim, který provádí stavební dozor a zvítězil jako nejlepší živnostník.

Petr Jochim, živnostník regionu, stavební dozor: „Snažím se k zákazníkům přistupovat otevřeně, dělat zodpovědně svou práci.“

V kategorii Podnikatel regionu nejvíce zaujala firma Labortech, která se zabývá vývojem a výrobou zkušebních strojů, a to pro evropský i světový trh. V Opavě působí dlouhodobě.

Vladan Dušek, podnikatel regionu, majitel firmy Labortech: „V naší firmě si zakládáme na vztazích. Někteří lidé zde pracují 25 let. Snažíme se jít napřed technologicky, ekologicky.“

Pro ocenění si přišel také Vladimír Peringer. Ten v roce 2016 zrekonstruoval bývalou vodárenskou věž u východního vlakového nádraží a udělal z ní kulturní centrum. Pořádá tady výstavy, besedy se zajímavými lidmi, promítá filmy. Kulturu se snaží pěstovat také v časech, které jí příliš nepřejí.

Vladimír Peringer, osobnost regionu, podnikatel: „Ta filantropie se trochu vyčerpala. Všichni přispívali v rámci covidu, teď v rámci války. Mám obavu, že se kultura dostane někde na chvost zájmu.“

Cenu Merkurova křídla navrhla studentka opavské střední školy průmyslové a umělecké Zuzana Černocká. A je vyrobena z tmavého dřeva a kovu.

Na závěr slavnostního ceremoniálu předložili členové Spolku na záchranu obchodního domu Breda před živnostníky a podnikatele výzvu. Městu se nedávno podařilo tuto chátrající kulturní památku od insolvenčního správce koupit a spolu se spolkem nyní hledá její smysluplné využití.

Lukáš Pavelek, předseda představenstva, OHK Opava: „Představitelé města si dobře uvědomují, že koupí Bredy veškerá práce teprve začíná. A teď bude nejtěžší úkol Bredě vdechnout život. A na tom bychom se jako podnikatelé chtěli podílet. Protože je zde příležitost jak pro služby, živnostníky, tak zde chceme vytvořit prostor pro business či coworkingové centrum.“

Možná, že na příštím předávání cen Merkurova křídla, už bude jasněji.


---

Krátké zprávy 31. 5. 2022 3

II. etapa stavby obchvatu Frýdku-Místku, může brzy pokračovat. Získala totiž opět platné povolení poté, co ministr dopravy Kupka jako odvolací orgán opětovně potvrdil právní moc stavebního povolení. Oznámil to generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR Radek Mátl s tím, že práce budou v plném rozsahu pokračovat v řádu dní.

---

Nový Jičín oživil vzpomínku na významného lékaře

V Novém Jičíně přibyla další pamětní deska připomínající významného rodáka. Nese jméno lékaře Jana Broda. Odhalena byla na domě, ve kterém se před 110 lety narodil.

Nedat zapomenout na významné novojičínské osobnosti - to je jedna z náplní činnosti Klubu rodáků a přátel města. I proto teď přibyla na ulici Havlíčkově další pamětní deska. Připomíná lékaře, kardiologa a zakladatele české nefrologie, oboru, který se zabývá onemocněním ledvin, profesora Univerzity Karlovy Jana Broda. Narodil se zde 19. května 1912, tedy před 110 lety.

Dagmar Jahnová, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Chodil tady na gymnázium a přesto ho v Novém Jičíně téměř nikdo nezná. Díky iniciativám Ireny Zárubové, členky našeho klubu, a dalších osob se nám podařilo jeho životopis zmapovat, zkontaktovali jsme se s českou nefrologickou společností, a díky tomu jsem dnes tady a odhalujeme jeho desku na jeho rodném domě.”

Ivan Rychlík, přednosta interní kliniky, FN Královské Vinohrady: “Profesor Jan Brod byl mimořádná osobnost české kardiologie a nefrologie, a byla to mimořádná osobnost oceňovaná v zahraničí, protože to byl i zakladatel Mezinárodní nefrologické společnosti. Mimo jiné byl i velkou osobností z hlediska společenské autority, byl to jeden ze čtyř spoluautorů manifestu Dva tisíc slov.”

V roce 1968 Jan Brod emigroval a hovořit o tom, co všechno udělal pro českou medicínu, se tu začalo až po roce 1989. Zemřel v roce 1985 v německém Hannoveru.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy POLAR
31. května 2022, 17:00

Ostrava vyhlásila nejlepší sportovce roku 2021

Ostrava vyhlásila nejlepší sportovce za rok 2021. Slavnostní ceremoniál hostil zbrusu nový sál zrekonstruovaného Kulturního domu Poklad v Porubě. Nejlepším jednotlivcem se stala cyklistka Barbora Průdková, která kombinuje hned několik disciplín.

Ostrava každým rokem oceňuje sportovce, kteří podávají mimořádné výkony a reprezentují tak město po celé zemi a nebo dokonce i za hranicemi. V letošním roce se slavnostní vyhlášení konalo v Porubě v divadelním sále Kulturního domu Poklad. Nejprestižnější ocenění, tedy sportovce roku v kategorii jednotlivec si odnesla cyklistka Barbora Průdková. 

Barbora Průdková, Sportovec roku Ostravy  2021: "Teď jsem se snažila kombinovat enduro, olympijské cross country i sjezd a tím, že jsem taková crazy, tak se mi povedlo pár důležitých závodů." 

Mezi kolektivy pak velkého úspěchu dosáhly florbalistky 1. FC Tempish Ostrava, které vyhrály celou extraligu, když ve finále porazily pražský Chodov.

hráčka 1. FC Tempish Ostrava: "Tým byl super nastavený, super připravený a fungoval tak, jak má." 

Komise, která na návrhy klubů a třeba také rodičů nejlepší sportovce vybírala, to neměla jednoduché. Nominací bylo téměř 50 a někdy bylo rozhodování opravdu těžké. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Kvalita ostravského sportu jde nahoru, máme hodně mistrovských titulů a jsem moc ráda, že sportovci takto krásně Ostravu reprezentují." 

Talentem roku se stal gymnasta Jan Leikep, nejlepší hendikepovaným sportovcem je atletka Miroslava Oborová, Sportovní legendou byl vyhlášen basketbalista Marek Stuchlý a jako společensky odpovědná firma získala ocenění společnost Ostra Group. 

---

Armáda spásy v Havířově se chystá na transformaci služeb

Armáda spásy v Havířově se chystá na ojedinělý projekt v rámci ČR. Službu Azylového domu pro rodiny bude poskytovat v klasických bytech. Nově také bude moci přijímat ženy, které doposud odkazovala na služby v Ostravě.

Rodiny, které se ocitly v tíživé situaci, mohou až rok bydlet v tomto azylovém domě v Havířově. Od nového roku se sociální služba přesune do samostatných bytů. Na spolupráci se Armáda spásy domluvila se společností Heimstaden a jedná se o první projekt v rámci ČR.

Tomáš Kolondra, ředitel AS Havířov: “My věříme, že to pomůže tomu, aby ti lidé v rámci té institucionalizace, aby žili tak, jak by chtěli žít i v budoucnu. To znamená, že se jim snad lépe, snáze, rychleji podaří k tomuto cíli dostat.”

Rodiny už byly o změně informovány.

paní Nikol: "Je to lepší, že půjdeme odsud pryč do bytu."

paní Adéla: "Těšíme se na to, že budeme žít v bytě.” V čem vidíte výhody, že budete v samostatném bytě? “V tom soukromí, tady je to takové malé a tam budeme mít už byt.”

Armáda spásy se rozhodla pro celkovou transformaci svých služeb. Do domu pro rodiny se přestěhuje služba následné péče pro lidi se závislostmi. Do objektu této služby Domu pod svahem na Šumbarku se pak z města přestěhuje noclehárna pro muže a nově i pro ženy.

Tomáš Kolondra, ředitel AS Havířov: "Tu a tam nás kontaktují samotné ženy, které hledají ubytování v azylovém domě, nebo ženy, které by chtěly přespat na jednu dvě či více nocí a my je odkazujeme vždy do Ostravy.”

Stěhování začne na podzim tak, aby od ledna všechny služby fungovaly v novém režimu.

---

Krátké zprávy, 31. 5. 2022, 2

Skončila petice na podporu dětského oddělení v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Podepsalo ji přes 11 tisíc lidí, kteří tím vyjádřili nesouhlas s omezením akutní péče. Kvůli nedostatku lékařů totiž oddělení nepřijme v případě zdravotních problémů některé děti. Rodiče nebo záchranka je tak musí vozit jinam. Podle vyjádření náměstka hejtmana MS kraje se jedná o neakutní případy v počtu zhruba jedno a čtvrt dítěte denně, které musí rodiče převézt z FM do Ostravy, Nového Jičína nebo Havířova.

V Jeseníkách jsou nově vyhlášeny bezzásahová a klidová území v horských lesích Pradědu, Keprníku a Sněžníku na téměř dva a půl tisících hektarů. To znamená, že kácení kůrovcem napadených stromů a veškeré další zásahy zde nejsou možné.

---

V Ostravě soutěžili regulovčíci v řízení křižovatky

V Ostravě se konečně zase mohlo uskutečnit další ročník soutěže policistů Regulovčík roku. Jak už název napovídá, hlavní disciplínou je řízení křižovatky za plného provozu.

Po dvouleté pauze zapříčiněné pandemií koronaviru se opět utkali nejlepší dopravní policisté z celého MS kraje o titul Regulovčík roku 2022. I když je hlavní disciplínou řízení křižovatky, policisté museli prokázat svou odbornost i šikovnost za volantem.

Petr Štencel, vedoucí dopravní policie MS kraje: "Soutěž probíhá na každém krajském ředitelství a 15. září bude celorepublikové kolo v Plzni."

Soutěže se letos zúčastnilo 22 dopravních policistů a rozhodně to neměli snadné. Někteří přijeli z menších měst, kde nejezdí tramvaje a je v nich minimum složitějších křižovatek.

soutěžící: "Přijde mi to jako jedinečná příležitost prokázat své schopnosti. Řízení křižovatky je alfa a omega dopraváků, protože k tomuhle se běžný pořádkový policista nedostane." 

Jednoduché to neměla ani porota, která musí u každého policisty sledovat řadu věcí a vybrat pak toho nejlepšího.

Pavel Blahut, porotce, krajský koordinátor BESIP: "Hodnotíme jak bezpečně vstupuje do křižovatky, jak si předávají výkon služby, dále hodnotíme ustrojení a samozřejmě samotné řízení křižovatky." 

Kvůli rovnosti bodů nakonec o vítězi rozhodovalo právě řízení křižovatky, kde byl lepší Lukáš Chovanec z inspektorátu v Novém Jičíně. Jakub Demel z krajského ředitelství tak skončil druhý. 

---

OHK Opava udělovala cenu Merkurova křídla

Okresní hospodářská komora v Opavě udělovala cenu Merkurova křídla. Získávají ji co dva roky nejlepší podnikatelé a živnostníci v regionu. Za loňský, covidový rok, si mohli vítězové přebrat ocenění až nyní.

Bienále Merkurových křídel vyhlašuje Okresní hospodářská komora Opava od roku 2011. Ve třech kategoriích, živnostník, podnikatel a osobnost regionu, se hledají ti nejlepší. Návrhy podávají odborníci, představitelé hospodářské komory i veřejnost. Jejich posouzení se ujímá šesti členná kapitula, tedy porota. Slavnostní ceremoniál se měl konat už vloni, kvůli proti koronavirovým opatřením byl ale odložený.

Miluše Psotová, ředitelka, OHK Opava: „Pandemická situace by nedovolila tu slavnostní atmosféru. Bylo by tady málo osob, počet byl omezený na dvacet účastníků. Tím pádem se předání cen posunulo na jistou dobu.“

U nominovaných porota posuzovala různá kritéria. Např. stabilitu na trhu, míru inovace, ekologické chování nebo délku působení v regionu. Nedílnou součástí byly také reference od zákazníků. Na ty se může spoléhat Petr Jochim, který provádí stavební dozor a zvítězil jako nejlepší živnostník.

Petr Jochim, živnostník regionu, stavební dozor: „Snažím se k zákazníkům přistupovat otevřeně, dělat zodpovědně svou práci.“

V kategorii Podnikatel regionu nejvíce zaujala firma Labortech, která se zabývá vývojem a výrobou zkušebních strojů, a to pro evropský i světový trh. V Opavě působí dlouhodobě.

Vladan Dušek, podnikatel regionu, majitel firmy Labortech: „V naší firmě si zakládáme na vztazích. Někteří lidé zde pracují 25 let. Snažíme se jít napřed technologicky, ekologicky.“

Pro ocenění si přišel také Vladimír Peringer. Ten v roce 2016 zrekonstruoval bývalou vodárenskou věž u východního vlakového nádraží a udělal z ní kulturní centrum. Pořádá tady výstavy, besedy se zajímavými lidmi, promítá filmy. Kulturu se snaží pěstovat také v časech, které jí příliš nepřejí.

Vladimír Peringer, osobnost regionu, podnikatel: „Ta filantropie se trochu vyčerpala. Všichni přispívali v rámci covidu, teď v rámci války. Mám obavu, že se kultura dostane někde na chvost zájmu.“

Cenu Merkurova křídla navrhla studentka opavské střední školy průmyslové a umělecké Zuzana Černocká. A je vyrobena z tmavého dřeva a kovu.

Na závěr slavnostního ceremoniálu předložili členové Spolku na záchranu obchodního domu Breda před živnostníky a podnikatele výzvu. Městu se nedávno podařilo tuto chátrající kulturní památku od insolvenčního správce koupit a spolu se spolkem nyní hledá její smysluplné využití.

Lukáš Pavelek, předseda představenstva, OHK Opava: „Představitelé města si dobře uvědomují, že koupí Bredy veškerá práce teprve začíná. A teď bude nejtěžší úkol Bredě vdechnout život. A na tom bychom se jako podnikatelé chtěli podílet. Protože je zde příležitost jak pro služby, živnostníky, tak zde chceme vytvořit prostor pro business či coworkingové centrum.“

Možná, že na příštím předávání cen Merkurova křídla, už bude jasněji.


---

Krátké zprávy 31. 5. 2022 3

II. etapa stavby obchvatu Frýdku-Místku, může brzy pokračovat. Získala totiž opět platné povolení poté, co ministr dopravy Kupka jako odvolací orgán opětovně potvrdil právní moc stavebního povolení. Oznámil to generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR Radek Mátl s tím, že práce budou v plném rozsahu pokračovat v řádu dní.

---

Nový Jičín oživil vzpomínku na významného lékaře

V Novém Jičíně přibyla další pamětní deska připomínající významného rodáka. Nese jméno lékaře Jana Broda. Odhalena byla na domě, ve kterém se před 110 lety narodil.

Nedat zapomenout na významné novojičínské osobnosti - to je jedna z náplní činnosti Klubu rodáků a přátel města. I proto teď přibyla na ulici Havlíčkově další pamětní deska. Připomíná lékaře, kardiologa a zakladatele české nefrologie, oboru, který se zabývá onemocněním ledvin, profesora Univerzity Karlovy Jana Broda. Narodil se zde 19. května 1912, tedy před 110 lety.

Dagmar Jahnová, Klub rodáků a přátel města Nového Jičína: “Chodil tady na gymnázium a přesto ho v Novém Jičíně téměř nikdo nezná. Díky iniciativám Ireny Zárubové, členky našeho klubu, a dalších osob se nám podařilo jeho životopis zmapovat, zkontaktovali jsme se s českou nefrologickou společností, a díky tomu jsem dnes tady a odhalujeme jeho desku na jeho rodném domě.”

Ivan Rychlík, přednosta interní kliniky, FN Královské Vinohrady: “Profesor Jan Brod byl mimořádná osobnost české kardiologie a nefrologie, a byla to mimořádná osobnost oceňovaná v zahraničí, protože to byl i zakladatel Mezinárodní nefrologické společnosti. Mimo jiné byl i velkou osobností z hlediska společenské autority, byl to jeden ze čtyř spoluautorů manifestu Dva tisíc slov.”

V roce 1968 Jan Brod emigroval a hovořit o tom, co všechno udělal pro českou medicínu, se tu začalo až po roce 1989. Zemřel v roce 1985 v německém Hannoveru.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-polar-31-05-2022-17-00