Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Ostrava bude mít novou ředitelku knihovny
  • Čeladné došla trpělivost, kontejnery sledují kamery
  • Palanycja se rozšiřuje díky dobrovolníkům
  • Při průjezdu po Bohumínské buďte opatrní
  • Školáci navštěvují magistrát i primátora
  • Nové multifunkční hřiště u bruntálské průmyslovky

Ostrava bude mít novou ředitelku knihovny

Ostrava bude mít novou ředitelku městské knihovny, která má pod sebou úctyhodných 29 poboček po všech městských obvodech. Současná ředitelka Miroslava Sabelová vedla organizaci 22 let.

Od 1. září povede Knihovnu města Ostravy nová ředitelka Irena Šťastná, která nahradí ve funkci po 22 letech Miroslavu Sabelovou. Velet bude 29 knihovnám, které jsou rozprostřeny po celém městě a téměř všechny prošly v posledních letech rekonstrukcí nebo minimálně úpravou interiéru. Miroslav Sabelová ještě stihla otevřít novou pobočku knihovny V Zálomu. 

Miroslava Sabelová, končící ředitelka Knihovna města Ostravy: "V interiérech se snažíme působit na lidi pozitivně, aby se cítili dobře, rádi tam trávili čas a měli tam svůj prostor jak senioři a maminky s dětmi, tak třeba studenti."  

Knihovna pod vedením Miroslavy Sabelové získala mnoho ocenění - např. 3 tituly Knihovna roku. V loňském roce se navíc dostala ostravská knihovna do seznamu TOP deseti knihoven ČR podle nejvyššího počtu výpůjček.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Pevně věříme, že kontinuita úspěšné činnosti v knihovně bude pokračovat. Rada města také vyjádřila velké poděkování stávající paní ředitelce." 

Budoucí ředitelka Irena Šťastná v současné době zastává v knihovně pozici vedoucí knihovnických služeb, což mimo jiné zahrnuje vedení a koordinaci sedmi poboček. Sedmičlenná komise ji navrhla jako komplexně nejvhodnější kandidátku.

---

Čeladné došla trpělivost, kontejnery sledují kamery

Trpělivost s nezodpovědnými lidmi, kteří kolem kontejnerových stání neustále vytvářejí černé skládky, došla obci Čeladná. Na hříšníky si posvítí a na nejhorší místa nechala nainstalovat kamery.

Na území Čeladné je celkem 36 kontejnerových stání a také separační dvůr. Obec opakovaně, ve svém zpravodaji, upozorňuje občany na to, aby do nádob vkládali to, co tam patří, a zbytek uskladnili zdarma na sběrný dvůr.

Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “Pokaždé se v pondělí setkáváme s tím, že na pátek jsou vyvezené kontejnery, a v neděli je kolem naprostý chaos a v pondělí neděláme nic jiného, než pořádek. Tak jsem si řekli, že když jsou lidé málo vnímaví, tak musíme na ta nejkritičtější místa dát kamery.”

Postupně tak bude monitorováno 8 stanovišť, kolem kterých se nepořádek objevuje pravidelně, například u bývalé samoobsluhy, nad nádražím, v místě odbočky na sruby nebo v lokalitě u kravína, kde jsou zbytky linolea, koberce, dokonce lyže, velké krabice od televize a vzadu i pneumatiky.

obyvatelka Čeladné:  “Je to hrozné, nedávno jsem tady viděla i pneumatiky v kontejneru.”

Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “Když se tady podíváte, jsou tady obaly od papírů, ale kontejner na papíry je prázdný. To znamená, je to jenom o tom, jak ty lidi vychovat.”

Poplatek za osobu a rok za svoz a likvidaci odpadu je teď v Čeladné 700 korun, obec za odpadové hospodářství vynakládá stále více, za loňský rok to bylo více než 4 miliony korun.

---

Paljanycja se rozšiřuje díky dobrovolníkům

Letos na jaře bylo v Opavě otevřeno dobrovolnické centrum Paljanycja, kde se soustředí pomoc ukrajinským uprchlíkům. Nejprve si tady chodili jen pro oblečení či hygienické potřeby. Časem se aktivity centra rozšířily. Vyučuje se tady čeština, cvičí jóga, svá setkání tady mají senioři. V létě tady uspořádají příměstský tábor pro děti. Pomáhají tady kromě českých, také ukrajinští dobrovolníci.

Dobrovolnické centrum se nastěhovalo do objektu bývalých tiskáren v Opavě na začátku dubna. Pomáhají tady nejen čeští, ale také ukrajinští dobrovolníci. Nejprve tady byl otevřený free shop, tedy místo, kam si mohli ukrajinští běženci přijít pro potřebné oblečení, hygienické potřeby nebo hračky. Tato pomoc funguje stále a zdarma. K ní časem přibyly další. Velmi žádaná je dětská skupina, která nabízí péči o nejmenší děti.

Martina Minařík Pavelková, vedoucí, Palanycja - dobrovolnické komunitní centrum pomoci: „Máme tady 10 – 12 dětí. Od tří do 8 let věku. Maminky služeb dětské skupiny plně využívají.“

Zvlášť ty, kterým se podařilo nastoupit do práce.                                                                                                                                                                        Pomáhá tady ukrajinská dobrovolnice Nataša, která v době míru pracovala ve školce.

Nataša, ukrajinská dobrovolnice: „Věnujeme se zde ukrajinským dětem, které mají za sebou těžké období. Žily ve sklepích, bály se. Snažíme se, aby se daly psychicky do pořádku.“

Starší děti mohou přijít do výtvarných dílen nebo si zamuzicírovat. Děti i dospělí mohou jednou týdně navštěvovat na hodinu češtiny.

Lenka Pavelková, učitelka, Palanycja - dobrovolnické komunitní centrum pomoci: „Probíráme nejrůznější témata, která by se mohla nyní hodit. Momentálně  je to tělo.

V hodinách se především mluví. Aby se Ukrajinci naučili češtinu používat v praxi. A učivo se také často opakuje. Složení skupiny se totiž neustále proměňuje. Do hodin přicházejí noví žáci a někteří zase odcházejí, protože se vrací zpět na Ukrajinu.

Své místo má v dobrovolnickém centru také setkávání seniorů nebo cvičení jógy. Ukrajinská psychoterapeutka Marina Kovalova, pořádá už od března společná setkání, kde mohou váleční uprchlíci, sdílet své emoce.

Marina Kovalova, psychoterapeutka: „Hodně to pomáhá. Je to důležité pro lidi, kteří přijeli sami, bez rodiny. Nemají si s kým popovídat. A nebo se třeba o něčem poradit.“

Denně dobrovolnickým centrem projde 200 až 300 lidí. Starají se o ně desítky dobrovolníků z nejrůznějších organizací, například Českého červeného kříže, opavské Charity nebo Slezské univerzity. Ale aktivně se zapojují sami běženci. Plánů tady mají pořád dost.

Veronika Vlčková, dobrovolnice: „Chtěli bychom upravit také venkovní prostory, kde by měla být komunitní zahrádka, kde by se mohlo i něco pěstovat pro děti, plus menší hřiště."

Na dobu letních prázdnin je připravený příměstský tábor pro děti. Kromě zábavy je tady čeká také poučení: dozví se mnohé zajímavosti o Opavě. O městě, které se na čas stalo jejích druhým domovem.


---

Při průjezdu po Bohumínské buďte opatrní

Tradičně je v tomto období potřeba opravit silnice a tak by v Ostravě měli řidiči zpozornět při jízdě po Bohumínské ulici. Probíhá na ní totiž velká rekonstrukce a podle potřeb stavebníků se omezuje doprava. V současné době se staví ve dvou úsecích.

Léto a prázdniny, kdy je ve městech méně vozidel využívají každý rok správci komunikací k jejich opravám a stejné je to i letos. V Ostravě se to týká hned několika důležitých a frekventovaných silnic. Jednou z nich je Bohumínská, kde se opravuje úsek v délce přes 2 kilometry. Silnice prochází centrem Ostravy a dopravně ho propojuje s Vratimovem a dálničním přivaděčem silnice D47.

Milan Novák, náměstek ředitele Správy silnic MS kraje: V Hrušově je uzavřena jedna polovina vozovky a na ní probíhá rekonstrukce mostů. Opravuje se izolace, tzn. celá ta svrchní konstrukce." 

Stavba je rozdělena do dvou úseků a čtyř etap. Modernizuje se vozovka i dopravní stavby , které na ni navazují. 

Milan Novák, náměstek ředitele Správy silnic MS kraje: "Provádí se nový cementobetonový kryt, provádí se výměna obrub a  samozřejmě bude probíhat frézovaní vozovky a náhrada konstrukčních vrstev za nové." 

Všechny čtyři etapy by měly být hotovy do konce října. Celkové náklady dosáhnou téměř 115 mil. Kč a budou financovány z programu Evropské unie.

---

Školáci navštěvují magistrát i primátora

Co je to obec s rozšířenou působností? Nebo co všechno dělá primátor? I takové otázky mají děti ze základních škol, které dostaly možnost absolvovat exkurze na magistrátu. Prohlédly si pracovnu primátora, zasedací místnosti a pak měly možnost s primátorem diskutovat na různá témata.

Před koncem školního roku zavítali žáci III.A 7. Základní školy ve Frýdku-Místku na magistrát města. Školám totiž byly nabídnuty exkurze. Jejich součástí je i osobní setkání s primátorem.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Děti, které přijdou, uvidí jak pracovnu a zázemí primátora, tak samozřejmě zasedací síně. A poté následuje diskuze ve velké zasedací síni, kde probíhají zastupitelstva. Myslím si, že pro děti je to velmi silný zážitek, protože ne každý se sem dostane a jsou velmi zajímavé dotazy, které děti pokládají."

Adéla Koláčková, třídní učitelka III.A; 7. ZŠ F-M: "My jsme so to pojali tak příjemně ke konci školního roku. Šli jsme pěšky, po cestě jsem dávala dětem nějaké úkoly o Frýdku-Místku. V parku jsme si pak udělali nějakou poznávačku, nějakou křížovku, abychom byli tady připraveni."

Děti se často ptají na dotazy, které jsou jim nejblíž. Na úklid města, prostranství kolem školy, hřiště. Říkají, co se jim líbí nebo nelíbí a podobně.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Někdy se opravdu ptají i na věci, které často neví ani dospělý. Jaký je rozdíl mezi obcí s rozšířenou působností a co všechno děláme pro ten stát nebo místo něho. Co všechno teda děláte pane primátore? A jak toho dosáhnete, že se to všechno schválí. A někdy sám člověk uvažuje, když takový dotaz dostane, jak vlastně ty procesy běží a je to velmi osvěžující. Myslím, že na obě strany."

Anketa: 1.) "Viděla jsem tady spoustu zajímavých věcí a nikdy jsem tady ještě nebyla." 2.) "Mě se líbila velká zasedací místnost, vypadá to tady fakt super." 3.) "Mě se tady líbí všechno." 4.) "Mě se líbilo všechno a viděli jsme kancelář pana primátora." 5.) "Uvažuju ještě o tom, že až budu velká, jestli bych tady třeba chtěla pracovat."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Myslím si, že je správně dětem ukazovat, jak město funguje a jak, až budou jednou dospělí, tak mohou do toho chodu zasáhnout, případně jestli mezi nimi je nějaký další místní regionální politik a třeba i primátor."

Exkurze na magistrát by město chtělo nabídnout základním školám i v příštím roce.

---

Nové multifunkční hřiště u bruntálské průmyslovky

Nové unikátní multifunkční hřiště vyrostlo vedle bruntálské průmyslovky. Vytváří prostor i pro sporty, které se ve městě dosud téměř neprovozovaly. Hřiště stojí na místě dvou, více než 20 let nevyužívaných, budov školního internátu.

Struktura žáků a požadavky na ubytování se v posledních letech radikálně proměnily.

Jan Meca, ředitel školy: „Takže na základě shody s vedením kraje jsme se dohodli na tom, že ty budovy budou zdemolovány, odstraněny a na popud kraje tady vzniklo nové multifunkční hřiště."

Hřiště otevírá možnosti pro celou škálu nových sportů. Radost z toho mají studenti i učitelé tělesné výchovy.

Pavel Ulbrich, učitel tělesné výchovy: „Jako učitel tělesné výchovy jsem strašně nadšený. Takový hlavní bonbónek je in line hokej, hřiště na in line hokej, které je v rámci toho využitelné i na volejbal nebo třeba i tenis. Hřiště je vlastně obehnáno atletickou dráhou, takže můžeme tady podnikat nějakou lehkou atletiku. Dále se tady nachází třímetrová boulderovací stěna, workoutové hřiště a hřiště na venkovní basketbal."

Anketa, první uživatelé hřiště: „No tady tu stěnu budu velice využívat. Je jednoduchá pro začátečníky a můžeme se tady vlastně naučit i podle lana lozit."

„Jsem velice spokojená, protože konečně máme možnost někde hrát i venku, ne jenom furt v tělocvičnách, konečně na slunce a můžeme dělat mnohem víc věcí, než vevnitř."

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: "Já jsem velmi rád a vítám tyhlety aktivity, poněvadž po té době covidové, kdy ty děcka byly jenom u těch počítačů, proč jim nedopřát opravdu moderní hřiště."

Celá výstavba a revitalizace byla plně financována MS krajem a investice dosáhla výše téměř 60 milionů korun.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
03. července 2022, 14:00

Ostrava bude mít novou ředitelku knihovny

Ostrava bude mít novou ředitelku městské knihovny, která má pod sebou úctyhodných 29 poboček po všech městských obvodech. Současná ředitelka Miroslava Sabelová vedla organizaci 22 let.

Od 1. září povede Knihovnu města Ostravy nová ředitelka Irena Šťastná, která nahradí ve funkci po 22 letech Miroslavu Sabelovou. Velet bude 29 knihovnám, které jsou rozprostřeny po celém městě a téměř všechny prošly v posledních letech rekonstrukcí nebo minimálně úpravou interiéru. Miroslav Sabelová ještě stihla otevřít novou pobočku knihovny V Zálomu. 

Miroslava Sabelová, končící ředitelka Knihovna města Ostravy: "V interiérech se snažíme působit na lidi pozitivně, aby se cítili dobře, rádi tam trávili čas a měli tam svůj prostor jak senioři a maminky s dětmi, tak třeba studenti."  

Knihovna pod vedením Miroslavy Sabelové získala mnoho ocenění - např. 3 tituly Knihovna roku. V loňském roce se navíc dostala ostravská knihovna do seznamu TOP deseti knihoven ČR podle nejvyššího počtu výpůjček.

Zbyněk Pražák, náměstek primátora Ostravy: "Pevně věříme, že kontinuita úspěšné činnosti v knihovně bude pokračovat. Rada města také vyjádřila velké poděkování stávající paní ředitelce." 

Budoucí ředitelka Irena Šťastná v současné době zastává v knihovně pozici vedoucí knihovnických služeb, což mimo jiné zahrnuje vedení a koordinaci sedmi poboček. Sedmičlenná komise ji navrhla jako komplexně nejvhodnější kandidátku.

---

Čeladné došla trpělivost, kontejnery sledují kamery

Trpělivost s nezodpovědnými lidmi, kteří kolem kontejnerových stání neustále vytvářejí černé skládky, došla obci Čeladná. Na hříšníky si posvítí a na nejhorší místa nechala nainstalovat kamery.

Na území Čeladné je celkem 36 kontejnerových stání a také separační dvůr. Obec opakovaně, ve svém zpravodaji, upozorňuje občany na to, aby do nádob vkládali to, co tam patří, a zbytek uskladnili zdarma na sběrný dvůr.

Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “Pokaždé se v pondělí setkáváme s tím, že na pátek jsou vyvezené kontejnery, a v neděli je kolem naprostý chaos a v pondělí neděláme nic jiného, než pořádek. Tak jsem si řekli, že když jsou lidé málo vnímaví, tak musíme na ta nejkritičtější místa dát kamery.”

Postupně tak bude monitorováno 8 stanovišť, kolem kterých se nepořádek objevuje pravidelně, například u bývalé samoobsluhy, nad nádražím, v místě odbočky na sruby nebo v lokalitě u kravína, kde jsou zbytky linolea, koberce, dokonce lyže, velké krabice od televize a vzadu i pneumatiky.

obyvatelka Čeladné:  “Je to hrozné, nedávno jsem tady viděla i pneumatiky v kontejneru.”

Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “Když se tady podíváte, jsou tady obaly od papírů, ale kontejner na papíry je prázdný. To znamená, je to jenom o tom, jak ty lidi vychovat.”

Poplatek za osobu a rok za svoz a likvidaci odpadu je teď v Čeladné 700 korun, obec za odpadové hospodářství vynakládá stále více, za loňský rok to bylo více než 4 miliony korun.

---

Paljanycja se rozšiřuje díky dobrovolníkům

Letos na jaře bylo v Opavě otevřeno dobrovolnické centrum Paljanycja, kde se soustředí pomoc ukrajinským uprchlíkům. Nejprve si tady chodili jen pro oblečení či hygienické potřeby. Časem se aktivity centra rozšířily. Vyučuje se tady čeština, cvičí jóga, svá setkání tady mají senioři. V létě tady uspořádají příměstský tábor pro děti. Pomáhají tady kromě českých, také ukrajinští dobrovolníci.

Dobrovolnické centrum se nastěhovalo do objektu bývalých tiskáren v Opavě na začátku dubna. Pomáhají tady nejen čeští, ale také ukrajinští dobrovolníci. Nejprve tady byl otevřený free shop, tedy místo, kam si mohli ukrajinští běženci přijít pro potřebné oblečení, hygienické potřeby nebo hračky. Tato pomoc funguje stále a zdarma. K ní časem přibyly další. Velmi žádaná je dětská skupina, která nabízí péči o nejmenší děti.

Martina Minařík Pavelková, vedoucí, Palanycja - dobrovolnické komunitní centrum pomoci: „Máme tady 10 – 12 dětí. Od tří do 8 let věku. Maminky služeb dětské skupiny plně využívají.“

Zvlášť ty, kterým se podařilo nastoupit do práce.                                                                                                                                                                        Pomáhá tady ukrajinská dobrovolnice Nataša, která v době míru pracovala ve školce.

Nataša, ukrajinská dobrovolnice: „Věnujeme se zde ukrajinským dětem, které mají za sebou těžké období. Žily ve sklepích, bály se. Snažíme se, aby se daly psychicky do pořádku.“

Starší děti mohou přijít do výtvarných dílen nebo si zamuzicírovat. Děti i dospělí mohou jednou týdně navštěvovat na hodinu češtiny.

Lenka Pavelková, učitelka, Palanycja - dobrovolnické komunitní centrum pomoci: „Probíráme nejrůznější témata, která by se mohla nyní hodit. Momentálně  je to tělo.

V hodinách se především mluví. Aby se Ukrajinci naučili češtinu používat v praxi. A učivo se také často opakuje. Složení skupiny se totiž neustále proměňuje. Do hodin přicházejí noví žáci a někteří zase odcházejí, protože se vrací zpět na Ukrajinu.

Své místo má v dobrovolnickém centru také setkávání seniorů nebo cvičení jógy. Ukrajinská psychoterapeutka Marina Kovalova, pořádá už od března společná setkání, kde mohou váleční uprchlíci, sdílet své emoce.

Marina Kovalova, psychoterapeutka: „Hodně to pomáhá. Je to důležité pro lidi, kteří přijeli sami, bez rodiny. Nemají si s kým popovídat. A nebo se třeba o něčem poradit.“

Denně dobrovolnickým centrem projde 200 až 300 lidí. Starají se o ně desítky dobrovolníků z nejrůznějších organizací, například Českého červeného kříže, opavské Charity nebo Slezské univerzity. Ale aktivně se zapojují sami běženci. Plánů tady mají pořád dost.

Veronika Vlčková, dobrovolnice: „Chtěli bychom upravit také venkovní prostory, kde by měla být komunitní zahrádka, kde by se mohlo i něco pěstovat pro děti, plus menší hřiště."

Na dobu letních prázdnin je připravený příměstský tábor pro děti. Kromě zábavy je tady čeká také poučení: dozví se mnohé zajímavosti o Opavě. O městě, které se na čas stalo jejích druhým domovem.


---

Při průjezdu po Bohumínské buďte opatrní

Tradičně je v tomto období potřeba opravit silnice a tak by v Ostravě měli řidiči zpozornět při jízdě po Bohumínské ulici. Probíhá na ní totiž velká rekonstrukce a podle potřeb stavebníků se omezuje doprava. V současné době se staví ve dvou úsecích.

Léto a prázdniny, kdy je ve městech méně vozidel využívají každý rok správci komunikací k jejich opravám a stejné je to i letos. V Ostravě se to týká hned několika důležitých a frekventovaných silnic. Jednou z nich je Bohumínská, kde se opravuje úsek v délce přes 2 kilometry. Silnice prochází centrem Ostravy a dopravně ho propojuje s Vratimovem a dálničním přivaděčem silnice D47.

Milan Novák, náměstek ředitele Správy silnic MS kraje: V Hrušově je uzavřena jedna polovina vozovky a na ní probíhá rekonstrukce mostů. Opravuje se izolace, tzn. celá ta svrchní konstrukce." 

Stavba je rozdělena do dvou úseků a čtyř etap. Modernizuje se vozovka i dopravní stavby , které na ni navazují. 

Milan Novák, náměstek ředitele Správy silnic MS kraje: "Provádí se nový cementobetonový kryt, provádí se výměna obrub a  samozřejmě bude probíhat frézovaní vozovky a náhrada konstrukčních vrstev za nové." 

Všechny čtyři etapy by měly být hotovy do konce října. Celkové náklady dosáhnou téměř 115 mil. Kč a budou financovány z programu Evropské unie.

---

Školáci navštěvují magistrát i primátora

Co je to obec s rozšířenou působností? Nebo co všechno dělá primátor? I takové otázky mají děti ze základních škol, které dostaly možnost absolvovat exkurze na magistrátu. Prohlédly si pracovnu primátora, zasedací místnosti a pak měly možnost s primátorem diskutovat na různá témata.

Před koncem školního roku zavítali žáci III.A 7. Základní školy ve Frýdku-Místku na magistrát města. Školám totiž byly nabídnuty exkurze. Jejich součástí je i osobní setkání s primátorem.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Děti, které přijdou, uvidí jak pracovnu a zázemí primátora, tak samozřejmě zasedací síně. A poté následuje diskuze ve velké zasedací síni, kde probíhají zastupitelstva. Myslím si, že pro děti je to velmi silný zážitek, protože ne každý se sem dostane a jsou velmi zajímavé dotazy, které děti pokládají."

Adéla Koláčková, třídní učitelka III.A; 7. ZŠ F-M: "My jsme so to pojali tak příjemně ke konci školního roku. Šli jsme pěšky, po cestě jsem dávala dětem nějaké úkoly o Frýdku-Místku. V parku jsme si pak udělali nějakou poznávačku, nějakou křížovku, abychom byli tady připraveni."

Děti se často ptají na dotazy, které jsou jim nejblíž. Na úklid města, prostranství kolem školy, hřiště. Říkají, co se jim líbí nebo nelíbí a podobně.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Někdy se opravdu ptají i na věci, které často neví ani dospělý. Jaký je rozdíl mezi obcí s rozšířenou působností a co všechno děláme pro ten stát nebo místo něho. Co všechno teda děláte pane primátore? A jak toho dosáhnete, že se to všechno schválí. A někdy sám člověk uvažuje, když takový dotaz dostane, jak vlastně ty procesy běží a je to velmi osvěžující. Myslím, že na obě strany."

Anketa: 1.) "Viděla jsem tady spoustu zajímavých věcí a nikdy jsem tady ještě nebyla." 2.) "Mě se líbila velká zasedací místnost, vypadá to tady fakt super." 3.) "Mě se tady líbí všechno." 4.) "Mě se líbilo všechno a viděli jsme kancelář pana primátora." 5.) "Uvažuju ještě o tom, že až budu velká, jestli bych tady třeba chtěla pracovat."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Myslím si, že je správně dětem ukazovat, jak město funguje a jak, až budou jednou dospělí, tak mohou do toho chodu zasáhnout, případně jestli mezi nimi je nějaký další místní regionální politik a třeba i primátor."

Exkurze na magistrát by město chtělo nabídnout základním školám i v příštím roce.

---

Nové multifunkční hřiště u bruntálské průmyslovky

Nové unikátní multifunkční hřiště vyrostlo vedle bruntálské průmyslovky. Vytváří prostor i pro sporty, které se ve městě dosud téměř neprovozovaly. Hřiště stojí na místě dvou, více než 20 let nevyužívaných, budov školního internátu.

Struktura žáků a požadavky na ubytování se v posledních letech radikálně proměnily.

Jan Meca, ředitel školy: „Takže na základě shody s vedením kraje jsme se dohodli na tom, že ty budovy budou zdemolovány, odstraněny a na popud kraje tady vzniklo nové multifunkční hřiště."

Hřiště otevírá možnosti pro celou škálu nových sportů. Radost z toho mají studenti i učitelé tělesné výchovy.

Pavel Ulbrich, učitel tělesné výchovy: „Jako učitel tělesné výchovy jsem strašně nadšený. Takový hlavní bonbónek je in line hokej, hřiště na in line hokej, které je v rámci toho využitelné i na volejbal nebo třeba i tenis. Hřiště je vlastně obehnáno atletickou dráhou, takže můžeme tady podnikat nějakou lehkou atletiku. Dále se tady nachází třímetrová boulderovací stěna, workoutové hřiště a hřiště na venkovní basketbal."

Anketa, první uživatelé hřiště: „No tady tu stěnu budu velice využívat. Je jednoduchá pro začátečníky a můžeme se tady vlastně naučit i podle lana lozit."

„Jsem velice spokojená, protože konečně máme možnost někde hrát i venku, ne jenom furt v tělocvičnách, konečně na slunce a můžeme dělat mnohem víc věcí, než vevnitř."

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: "Já jsem velmi rád a vítám tyhlety aktivity, poněvadž po té době covidové, kdy ty děcka byly jenom u těch počítačů, proč jim nedopřát opravdu moderní hřiště."

Celá výstavba a revitalizace byla plně financována MS krajem a investice dosáhla výše téměř 60 milionů korun.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-03-07-2022-14-00