Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Regionální zprávy POLAR

Regionální zprávy VÍKEND

  • Výběr hlavních událostí týdne
  • Talentovaní studenti mohou získat 100 tisíc korun
  • Průmysl Bruntálu a jeho lidé očima Jindřicha Štreita
  • Kyjevský balet ve Slezském divadle
  • Festival Smacznego uspokojil všechny labužníky
  • V Porubě proběhl už 7. Levandulový den
  • Nový Jičín dokončuje startovací byty pro mladé

Talentovaní studenti mohou získat 100 tisíc korun

Ostrava pokračuje v oblíbeném programu Talent roku, díky kterému mohou získat výjimeční studenti od města stipendium. Podporu mohu dostat i když se vzdělávají na zahraničních univerzitách. Podmínkou je trvalé bydliště v Ostravě.

Ostrava se už mnoho let snaží vytvořit co nejlepší podmínky pro studium i následné profesní uplatnění nadaným vysokoškolákům a zároveň je podporuje i v průběhu studia. Díky programu Talent roku mohou získat až 100 tisíc korun. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Podporu nadaných studentů považuji za klíčovou, město tak často získává výjimečné odborníky, kteří přispějí k jeho rozvoji v mnoha směrech. Ostrava své studenty podporuje dlouhodobě. Co se týče aktuálního programu Talent roku, jedná se o jeho druhý ročník."

Ocenění zpravidla pracují ve výzkumných týmech, publikují odborné články a jejich studijní výsledky jsou excelentní. Pro akademický rok 2022/23 je připraven 1 milion korun, stejně jako o rok dříve. Mezi Talenty roku byla například Niké Vopalecká, která studuje v americkém Bostonu obor tvorba písní. 

Niké Vopalecká, zpěvačka, skladatelka, studentka: "Pro mě je největším vzorem Alicia Keys, což je americká zpěvačka, klavíristka, skladatelka, aranžérka a tím je pro mě vzorem, že dělá moc těch částí hudebního řemesla a dělá je výborně."

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: Původními stipendii město podporovalo studenty od roku 1996 a do současnosti ostravští studenti díky těmto programům získali téměř 18,5 milionů korun. Mezi našimi stipendisty najdete zvučná jména umělců i vědců."

Přihlášky mohou studenti podávat do 31. října, pravidla najdou na webu města. Mezi povinné přílohy patří například  životopis a motivační dopis, doklad o studiu, doložení studijního průměru i vědecké úspěchy a publikační činnost. S příběhy oceněných studentů je možné se inspirovat ve foyeru Nové radnice. 

---

Průmysl Bruntálu a jeho lidé očima Jindřicha Štreita

V Bruntále v těchto dnech probíhá výstava fotografií Jindřicha Štreita. Vystavený soubor se tematicky poněkud liší od jeho dosavadní tvorby. Jindřich Štreit se totiž tentokrát zaměřil na průmyslové provozy.

Světoznámý fotograf Jindřich Štreit prožil na Bruntálsku desítky let, v podstatě celý svůj dosavadní život. Téma, které si tentokrát zvolil pro svou výstavu, však pro něj bylo novinkou.

Jindřich Štreit, fotograf: „Neznal jsem Bruntál právě v tomto odvětví továren a já jsem byl fascinován tím, co jsem viděl. Prostě něco úžasného geniálního, co nemá ve světě obdoby.“

Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Z jeho slov vyplynulo, že to jsou světové firmy, které exportují do celého světa, jsou velmi zajímavé."

V každé ze šesti firem nafotografoval Štreit čtyři sta až pětset snímků. Samotné fotografování netrvalo nijak dlouho – necelé dva týdny. O to složitější a náročnější bylo zajištění podmínek v provozech a výběr fotografií.

Martin Henč (ANO), místostarosta Bruntálu: „Jindra, když přišel do první firmy, tak byl tak obrovsky nadšený, že těch čtyři sta pět set fotek nebylo za čtvrt dne půl dne, ale on musel jít ještě na noční. On je opravdu velmi náročný člověk pracovně.“

Představitelé bruntálských firem hodnotí probíhající výstavu velmi pozitivně. Pokládají ji za mimořádně významnou propagaci města a jeho průmyslu.

Václav Jízdný, předseda představenstva, Alfun a.s. Bruntál: „Za mě jako hodně velká věc, na kterou se tady bude hodně dlouho vzpomínat a zůstane tady po ní dokument, který se bude spousta lidí ještě dlouho prohlížet.“

Pavel Vavřík, ředitel Sladovny Bruntál: „Šlo všechno bez problémů v pohodě, rychle, příjemná spolupráce s panem Štreitem. Je vidět, že to je profesionál.“

Šedesát fotografií z cyklu Průmysl Bruntálu a jeho lidé je možné si prohlédnout na bruntálské radnici. Část jich je pak umístěna v městském divadle, městské knihovně a v plenéru na Fügnerově ulici.

---

Kyjevský balet ve Slezském divadle

Ve Slezském divadle se představil Kyjevský městský balet. Ve spolupráci s tanečníky ze Slezského divadla vzniklo představní Já, Karolína. Ukrajinský soubor našel po ruské invazi azyl v Paříži a nyní vystupuje v Evropě.

Slezské divadlo chtělo podat pomocnou ruku svým uměleckým kolegům z Ukrajiny, kteří už spolupracovali s Moravským divadlem v Olomouci. Přemýšleli o různých formách pomoci, až nakonec zvítězila ta „umělecká“.

Aleš Kománek, ředitel, Slezské divadlo v Opavě: „Pak jsme se nakonec přiklonili ke spolupráci s naší baletní složkou operního souboru Slezského divadla. A vytvořili jsme unikátní projekt tří choreografií.“

Jednu z nich připravil kyjevský soubor, který od začátku ruské invaze na Ukrajině pobývá v Paříži. Tady totiž zrovna v únoru byli tanečníci na turné. Vystupovali v Evropě i v Asii a později působili také v olomouckém Moravském divadle. Nyní se představili opavskému publiku. Vystoupili s klasickým baletním kusem Chopiniana na hudbu skladatele Fryderyka Chopina.

Ivan Kozlov, umělecký šéf, Kyjevský městský balet, Ukrajina: „

Jsme rádi, že jsme tady. Pro nás je důležité vystupovat tady i jinde v Evropě. A ukázat naši zemi jako svobodnou a nezávislou.“

Naopak modernější taneční styly představují další dvě části. Ty už jsou zcela v režii Slezského divadla.

Martin Tomsa, tanečník a choreograf, Slezské divadlo v Opavě: „První část, Šachy, jsou v neoklasickém stylu taneční techniky, druhá část je moderní styl taneční techniky.“

Patryk Zamojski, tanečník a choreograf, Slezské divadlo v Opavě: Třetí část, Identities je o hledání sebe sama. O tom že být jiný nebo cítit se jinak, je v pořádku a že je to součást naší přirozenosti. To by měli lidé vědět a respektovat to.“

Všechny tři části spojuje osobnost opavské primabaleríny, Karolíny Valalíkové. Komponované představení ukazuje, jak pestrý a náročný život baletky může být, jaké jsou její tužby a sny. Kvůli časovému zaneprázdnění kyjevského souboru většina zkoušek probíhala odděleně.

Karolína Valalíková, primabalerína, Slezské divadlo v Opavě: „Jsme to zkoušeli samostatně na baletním sále. Ale protože je to klasicky daná choreografie, která je vždy stejná, tak není problém to natrénovat takto zvlášť.“

Ukrajinský soubor se ve Slezském divadle představí celkem 10x. V červnu mohli diváci vidět premiéru a tři reprízy představení Já, Karolína. Další se chystají na listopad.


---

Festival Smacznego uspokojil všechny labužníky

V Karviné na Lodičkách se konal festival jídla a pití nazvaný Smacznego. Oproti loňskému pilotnímu ročníku byl obohacen o vaření různých lahůdek šéfkuchaři na pódiu.

Areál Lodičky tentokrát patřil všem milovníkům dobrého jídla a pití. Vybírat bylo opravdu z čeho. A nejen to, lidé mohli prostřednictvím velké obrazovky na pódiu nahlížet pod ruce zkušeným šéfkuchařům.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán, organizátor akce: "Jsou tady různé stánky s jídlem, pitím, kávou. Je tady opravdu průřez celou gastronomií, jsou tady jídla z Mexika, typická česká jídla, lidé si mohou vyzkoušet exotické ovoce z Afriky, hod dogy, burgery na různé způsoby, žebra jsem tam viděl.”

Jak se vaří a připravuje takový tatarák z hlívy ústřičné s opečeným kváskovým chlebem a pažitkovou majonézou nebo jak dokonale připravit telecí flank steak s omáčkou ze žlutých paprik převedl na pódiu šéfkuchař Zámku Petrovice Vojtěch Beseda.

Vojtěch Beseda, šéfkuchař Zámečku Petrovice: "Hlívu používáme jako alternativu za maso jídlo za pár peněz. Telecí flank steak s omáčkou ze žlutých paprik, marinované červené papriky a salsa chimichurri opečené brambory s bylinkami, kde je to taková fúze české gastronomie."

Plnou porci si přímo z pódia odnesla výherkyně soutěžní otázky, ostatním rozdal šéfkuchař vzorky k ochutnání.

anketa: návštěvníci festivalu Smacznego: "Výborné, výborné, koriandr paráda." "Mě zbylo jen málo, ale věřím, že mi to bude chutnat." "Výborné to bylo, maso měkké, dobře dochucené, paprika výborná."

Akce byla vydařená a pořadatelé už teď slibují, že za rok akci zopakují.

---

V Porubě proběhl už 7. Levandulový den

V Ostravě-Porubě se už posedmé uskutečnil Levandulový den. Lidé si tak zcela zdarma mohli na Hlavní třídu přijít pro čerstvě nastříhané levandule.

Na Hlavní třídě v Porubě je tisíc metrů čtverečních výsadeb levandulí Sadí se 5 kusů na metr. Jednou za rok se rozdávají lidem a vždy se po nich zapráší.

Renata Hovjacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “V podstatě do druhého dne už tady nemáme vůbec nic, protože si to lidé rozeberou a my jim za to děkujeme, protože to nemusíme uklízet my a dělá to doma radost. Levandulový den se dělá hlavně proto, abysme v podstatě těm rostlinám trošičku ulehčili. Když budeme mít štěstí, tak vykvetou ještě jednou."

Levandule se stříhají nejen ručně, ale také strojově. Letošní novinkou je to, že část záhonů se nechává tak jak jsou, aby si je lidé mohli ostříhat sami.

Anketa: obyvatelé Poruby: “Mám je moc ráda. Hezky voní a používám to i jako dekoraci. Vždycky se snažím, ale ne vždy to vyjde, že tady stihnu ty levandule. Letos jsem to stihla.”

“Moc ráda jsem. já to používám proti molům do skříně, nebo do vázičky si to dávám. Letos poprvé, protože loni jsem to nestihla. Už jsem viděla, že už to je pryč, tak letos, když jsem šla kolem, tak jsem to zkusila.”

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Čím více je zastřihujeme, tím více rostou. Mezi občany je to velice oblíbené, ale já bych chtěl velice pochválit naše zahradnice, které se starají nejen o levandule, ale o veškeré rostliny tady v Porubě. Opravdu jim patří velký dík.”

V Porubě nechybí mnoho bylinkových záhonů, květinové louky, kterých je každým rokem více a také nespočet záhonů s letničkami a trvalkami.

---

Nový Jičín dokončuje startovací byty pro mladé

Rekonstrukce domu K Archivu v Novém Jičíně na startovací byty pro mladé začala loni v červenci. Po roce stavebních prací se uvnitř začínají rýsovat hotové bytové prostory. Radnice spustila evidenci zájemců o jejich nájem.

Čtyřpodlažní dům v Novém Jičíně, známý dříve jako Dům sester, který sloužil jako ubytovna pro zdravotnický personál, se po roce stavebních prací postupně vykresluje do podoby svého nového využití - bytového domu pro mladé lidi.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Tato stavba finišuje do svého závěru. Vzniká zde 39 nových bytů 2+kk. Tyto byty bude město provozovat v režimu startovacích bytů pro mladé."

Kritéria jsou zveřejněna na webových stránkách města. Tím podstatným je věk žadatele do 35 let.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Podle podmínek Moravskoslezského kraje, které byly krajem jako dárcem tohoto objektu schváleny, by to startovací nájemné mělo být do osmdesáti procent tržního nájemného. My jsme si nechali zpracovat znalecký posudek, cena nájmu, která bude jednotná pro budoucí obyvatele, je 115 korun za metr čtvereční a měsíc.”

Vzhledem k výměře bytů, která je do 49 metrů čtverečních, se cena nájmu bude pohybovat mezi pěti až pěti a půl tisíci korun bez energií.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Termín pro provedení díla se prodloužil asi o měsíc z důvodu nepředvídaných víceprací a změnách na stavbě.”

Cena stavby je 61, 2 milionu korun bez daně. Předpokladem je, že bydlet by se zde mohlo začít od 1. ledna 2023.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Regionální zprávy VÍKEND
10. července 2022, 14:00

Talentovaní studenti mohou získat 100 tisíc korun

Ostrava pokračuje v oblíbeném programu Talent roku, díky kterému mohou získat výjimeční studenti od města stipendium. Podporu mohu dostat i když se vzdělávají na zahraničních univerzitách. Podmínkou je trvalé bydliště v Ostravě.

Ostrava se už mnoho let snaží vytvořit co nejlepší podmínky pro studium i následné profesní uplatnění nadaným vysokoškolákům a zároveň je podporuje i v průběhu studia. Díky programu Talent roku mohou získat až 100 tisíc korun. 

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: „Podporu nadaných studentů považuji za klíčovou, město tak často získává výjimečné odborníky, kteří přispějí k jeho rozvoji v mnoha směrech. Ostrava své studenty podporuje dlouhodobě. Co se týče aktuálního programu Talent roku, jedná se o jeho druhý ročník."

Ocenění zpravidla pracují ve výzkumných týmech, publikují odborné články a jejich studijní výsledky jsou excelentní. Pro akademický rok 2022/23 je připraven 1 milion korun, stejně jako o rok dříve. Mezi Talenty roku byla například Niké Vopalecká, která studuje v americkém Bostonu obor tvorba písní. 

Niké Vopalecká, zpěvačka, skladatelka, studentka: "Pro mě je největším vzorem Alicia Keys, což je americká zpěvačka, klavíristka, skladatelka, aranžérka a tím je pro mě vzorem, že dělá moc těch částí hudebního řemesla a dělá je výborně."

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: Původními stipendii město podporovalo studenty od roku 1996 a do současnosti ostravští studenti díky těmto programům získali téměř 18,5 milionů korun. Mezi našimi stipendisty najdete zvučná jména umělců i vědců."

Přihlášky mohou studenti podávat do 31. října, pravidla najdou na webu města. Mezi povinné přílohy patří například  životopis a motivační dopis, doklad o studiu, doložení studijního průměru i vědecké úspěchy a publikační činnost. S příběhy oceněných studentů je možné se inspirovat ve foyeru Nové radnice. 

---

Průmysl Bruntálu a jeho lidé očima Jindřicha Štreita

V Bruntále v těchto dnech probíhá výstava fotografií Jindřicha Štreita. Vystavený soubor se tematicky poněkud liší od jeho dosavadní tvorby. Jindřich Štreit se totiž tentokrát zaměřil na průmyslové provozy.

Světoznámý fotograf Jindřich Štreit prožil na Bruntálsku desítky let, v podstatě celý svůj dosavadní život. Téma, které si tentokrát zvolil pro svou výstavu, však pro něj bylo novinkou.

Jindřich Štreit, fotograf: „Neznal jsem Bruntál právě v tomto odvětví továren a já jsem byl fascinován tím, co jsem viděl. Prostě něco úžasného geniálního, co nemá ve světě obdoby.“

Petr Rys (STAN), starosta Bruntálu: „Z jeho slov vyplynulo, že to jsou světové firmy, které exportují do celého světa, jsou velmi zajímavé."

V každé ze šesti firem nafotografoval Štreit čtyři sta až pětset snímků. Samotné fotografování netrvalo nijak dlouho – necelé dva týdny. O to složitější a náročnější bylo zajištění podmínek v provozech a výběr fotografií.

Martin Henč (ANO), místostarosta Bruntálu: „Jindra, když přišel do první firmy, tak byl tak obrovsky nadšený, že těch čtyři sta pět set fotek nebylo za čtvrt dne půl dne, ale on musel jít ještě na noční. On je opravdu velmi náročný člověk pracovně.“

Představitelé bruntálských firem hodnotí probíhající výstavu velmi pozitivně. Pokládají ji za mimořádně významnou propagaci města a jeho průmyslu.

Václav Jízdný, předseda představenstva, Alfun a.s. Bruntál: „Za mě jako hodně velká věc, na kterou se tady bude hodně dlouho vzpomínat a zůstane tady po ní dokument, který se bude spousta lidí ještě dlouho prohlížet.“

Pavel Vavřík, ředitel Sladovny Bruntál: „Šlo všechno bez problémů v pohodě, rychle, příjemná spolupráce s panem Štreitem. Je vidět, že to je profesionál.“

Šedesát fotografií z cyklu Průmysl Bruntálu a jeho lidé je možné si prohlédnout na bruntálské radnici. Část jich je pak umístěna v městském divadle, městské knihovně a v plenéru na Fügnerově ulici.

---

Kyjevský balet ve Slezském divadle

Ve Slezském divadle se představil Kyjevský městský balet. Ve spolupráci s tanečníky ze Slezského divadla vzniklo představní Já, Karolína. Ukrajinský soubor našel po ruské invazi azyl v Paříži a nyní vystupuje v Evropě.

Slezské divadlo chtělo podat pomocnou ruku svým uměleckým kolegům z Ukrajiny, kteří už spolupracovali s Moravským divadlem v Olomouci. Přemýšleli o různých formách pomoci, až nakonec zvítězila ta „umělecká“.

Aleš Kománek, ředitel, Slezské divadlo v Opavě: „Pak jsme se nakonec přiklonili ke spolupráci s naší baletní složkou operního souboru Slezského divadla. A vytvořili jsme unikátní projekt tří choreografií.“

Jednu z nich připravil kyjevský soubor, který od začátku ruské invaze na Ukrajině pobývá v Paříži. Tady totiž zrovna v únoru byli tanečníci na turné. Vystupovali v Evropě i v Asii a později působili také v olomouckém Moravském divadle. Nyní se představili opavskému publiku. Vystoupili s klasickým baletním kusem Chopiniana na hudbu skladatele Fryderyka Chopina.

Ivan Kozlov, umělecký šéf, Kyjevský městský balet, Ukrajina: „

Jsme rádi, že jsme tady. Pro nás je důležité vystupovat tady i jinde v Evropě. A ukázat naši zemi jako svobodnou a nezávislou.“

Naopak modernější taneční styly představují další dvě části. Ty už jsou zcela v režii Slezského divadla.

Martin Tomsa, tanečník a choreograf, Slezské divadlo v Opavě: „První část, Šachy, jsou v neoklasickém stylu taneční techniky, druhá část je moderní styl taneční techniky.“

Patryk Zamojski, tanečník a choreograf, Slezské divadlo v Opavě: Třetí část, Identities je o hledání sebe sama. O tom že být jiný nebo cítit se jinak, je v pořádku a že je to součást naší přirozenosti. To by měli lidé vědět a respektovat to.“

Všechny tři části spojuje osobnost opavské primabaleríny, Karolíny Valalíkové. Komponované představení ukazuje, jak pestrý a náročný život baletky může být, jaké jsou její tužby a sny. Kvůli časovému zaneprázdnění kyjevského souboru většina zkoušek probíhala odděleně.

Karolína Valalíková, primabalerína, Slezské divadlo v Opavě: „Jsme to zkoušeli samostatně na baletním sále. Ale protože je to klasicky daná choreografie, která je vždy stejná, tak není problém to natrénovat takto zvlášť.“

Ukrajinský soubor se ve Slezském divadle představí celkem 10x. V červnu mohli diváci vidět premiéru a tři reprízy představení Já, Karolína. Další se chystají na listopad.


---

Festival Smacznego uspokojil všechny labužníky

V Karviné na Lodičkách se konal festival jídla a pití nazvaný Smacznego. Oproti loňskému pilotnímu ročníku byl obohacen o vaření různých lahůdek šéfkuchaři na pódiu.

Areál Lodičky tentokrát patřil všem milovníkům dobrého jídla a pití. Vybírat bylo opravdu z čeho. A nejen to, lidé mohli prostřednictvím velké obrazovky na pódiu nahlížet pod ruce zkušeným šéfkuchařům.

Lukáš Heczko, předseda Iniciativy Dokořán, organizátor akce: "Jsou tady různé stánky s jídlem, pitím, kávou. Je tady opravdu průřez celou gastronomií, jsou tady jídla z Mexika, typická česká jídla, lidé si mohou vyzkoušet exotické ovoce z Afriky, hod dogy, burgery na různé způsoby, žebra jsem tam viděl.”

Jak se vaří a připravuje takový tatarák z hlívy ústřičné s opečeným kváskovým chlebem a pažitkovou majonézou nebo jak dokonale připravit telecí flank steak s omáčkou ze žlutých paprik převedl na pódiu šéfkuchař Zámku Petrovice Vojtěch Beseda.

Vojtěch Beseda, šéfkuchař Zámečku Petrovice: "Hlívu používáme jako alternativu za maso jídlo za pár peněz. Telecí flank steak s omáčkou ze žlutých paprik, marinované červené papriky a salsa chimichurri opečené brambory s bylinkami, kde je to taková fúze české gastronomie."

Plnou porci si přímo z pódia odnesla výherkyně soutěžní otázky, ostatním rozdal šéfkuchař vzorky k ochutnání.

anketa: návštěvníci festivalu Smacznego: "Výborné, výborné, koriandr paráda." "Mě zbylo jen málo, ale věřím, že mi to bude chutnat." "Výborné to bylo, maso měkké, dobře dochucené, paprika výborná."

Akce byla vydařená a pořadatelé už teď slibují, že za rok akci zopakují.

---

V Porubě proběhl už 7. Levandulový den

V Ostravě-Porubě se už posedmé uskutečnil Levandulový den. Lidé si tak zcela zdarma mohli na Hlavní třídu přijít pro čerstvě nastříhané levandule.

Na Hlavní třídě v Porubě je tisíc metrů čtverečních výsadeb levandulí Sadí se 5 kusů na metr. Jednou za rok se rozdávají lidem a vždy se po nich zapráší.

Renata Hovjacká, správkyně zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “V podstatě do druhého dne už tady nemáme vůbec nic, protože si to lidé rozeberou a my jim za to děkujeme, protože to nemusíme uklízet my a dělá to doma radost. Levandulový den se dělá hlavně proto, abysme v podstatě těm rostlinám trošičku ulehčili. Když budeme mít štěstí, tak vykvetou ještě jednou."

Levandule se stříhají nejen ručně, ale také strojově. Letošní novinkou je to, že část záhonů se nechává tak jak jsou, aby si je lidé mohli ostříhat sami.

Anketa: obyvatelé Poruby: “Mám je moc ráda. Hezky voní a používám to i jako dekoraci. Vždycky se snažím, ale ne vždy to vyjde, že tady stihnu ty levandule. Letos jsem to stihla.”

“Moc ráda jsem. já to používám proti molům do skříně, nebo do vázičky si to dávám. Letos poprvé, protože loni jsem to nestihla. Už jsem viděla, že už to je pryč, tak letos, když jsem šla kolem, tak jsem to zkusila.”

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Čím více je zastřihujeme, tím více rostou. Mezi občany je to velice oblíbené, ale já bych chtěl velice pochválit naše zahradnice, které se starají nejen o levandule, ale o veškeré rostliny tady v Porubě. Opravdu jim patří velký dík.”

V Porubě nechybí mnoho bylinkových záhonů, květinové louky, kterých je každým rokem více a také nespočet záhonů s letničkami a trvalkami.

---

Nový Jičín dokončuje startovací byty pro mladé

Rekonstrukce domu K Archivu v Novém Jičíně na startovací byty pro mladé začala loni v červenci. Po roce stavebních prací se uvnitř začínají rýsovat hotové bytové prostory. Radnice spustila evidenci zájemců o jejich nájem.

Čtyřpodlažní dům v Novém Jičíně, známý dříve jako Dům sester, který sloužil jako ubytovna pro zdravotnický personál, se po roce stavebních prací postupně vykresluje do podoby svého nového využití - bytového domu pro mladé lidi.

Stanislav Kopecký (ANO), starosta Nového Jičína: “Tato stavba finišuje do svého závěru. Vzniká zde 39 nových bytů 2+kk. Tyto byty bude město provozovat v režimu startovacích bytů pro mladé."

Kritéria jsou zveřejněna na webových stránkách města. Tím podstatným je věk žadatele do 35 let.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Podle podmínek Moravskoslezského kraje, které byly krajem jako dárcem tohoto objektu schváleny, by to startovací nájemné mělo být do osmdesáti procent tržního nájemného. My jsme si nechali zpracovat znalecký posudek, cena nájmu, která bude jednotná pro budoucí obyvatele, je 115 korun za metr čtvereční a měsíc.”

Vzhledem k výměře bytů, která je do 49 metrů čtverečních, se cena nájmu bude pohybovat mezi pěti až pěti a půl tisíci korun bez energií.

Václav Dobrozemský (ODS), 1. místostarosta Nového Jičína: “Termín pro provedení díla se prodloužil asi o měsíc z důvodu nepředvídaných víceprací a změnách na stavbě.”

Cena stavby je 61, 2 milionu korun bez daně. Předpokladem je, že bydlet by se zde mohlo začít od 1. ledna 2023.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/regionalni-zpravy/regionalni-zpravy-vikend-10-07-2022-14-00