Policejní kynologové měli v Ostravě vážnou nehodu
Policejní kynologové měli v Ostravě vážnou dopravní nehodu, při které byl těžce zraněn řidič vozidla, které jim zřejmě nedalo přednost. I tento muž byl policista. Případem se zabývá policejní inspekce. U jednoho z řidičů byl zjištěn alkohol. Bohužel služební pes zahynul.
Ve čtvrtek 5. května se na ulici 1. máje v Ostravě srazila dvě osobní vozidla. Podobných nehod se stává mnoho, ale v tomto případě byli za volanty obou vozů policisté. Kriminalista, který nebyl ve službě a hlídka kynologů, která jela po hlavní ulici a vzadu ve voze měla služebního psa. Kriminalista zůstal ve voze zaklíněn a museli ho vyprostit hasiči.
Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MS kraje: "56letý muž byl po střetu v bezvědomí a byl zaklíněn v jednom z vozidel. Na úrazovou ambulanci FNO byli po ošetření transportováni také dva muži středního věku s poraněním v oblasti ruky a krční páteře."
Bohužel služební pes zraněním podlehl. Okolnosti nehody jsou v šetření. Kynolog, který řídil druhé vozidlo, měl podle našich informací v krvi téměř jedno promile alkoholu. Případ si převzala Generální inspekce bezpečnostních sborů, aby prošetřila, zda došlo ke spáchání trestného činu.
Ivana Nguyenová, mluvčí GIBS: "Mohu potvrdit, že GIBS si od policie ČR včera odpoledne převzala spisový materiál k dopravní nehodě v Ostravě."
Pokud bude podle názoru advokáta jako viník nehody určen kriminalista s tím, že opilý kynolog nemohl nehodě zabránit, bude menší množství alkoholu v krvi bráno pouze jako přestupek. Pokud by měl policista v krvi přes 1 promile alkoholu, šlo by o trestný čin a i kdyby nehodu nezavinil, zřejmě by to znamenalo jeho konec u policie. V úvahu přichází také trestný čin ublížení na zdraví.
---
Ukrajinští studenti na středních školách
Zatímco menší ukrajinské děti se do základních škol už dávno začlenily, teenageři v lavicích jsou spíše výjimkou. Brání tomu odlišný způsob vzdělávání a také jiné podmínky přijetí na konkrétní obor. Ole a Dimovi se přesto podařilo v Čechách navázat na započaté vzdělávání v rodné zemi. Přijala je opavská hotelovka.
Ole je osmnáct let. V rodném Užhorodu se začala učit kadeřnicí. Poté, co její rodina před víc jak měsícem kvůli ruské invazi emigrovala, navázala na ukrajinské studium v Česku. Přijala ji opavská hotelová škola. Zatímco dříve se učila stříhat jen muže, teď jí přibyla i náročnější výuka dámských střihů a účesů.
Libuše Šachteliová, mistrová, SŠHS a VOŠ v Opavě: „Olga nastoupila teprve teď, takže jí musím přizpůsobit učební plán. S jejími spolužačkami už jsme probraly spoustu věcí.“
Se spolužačkami z prvního ročníku se učí v rámci praxe natáčet vlasy, stříhat i barvit. S dorozumíváním problém nemá.
Olga Havrilina, studentka, SŠHS a VOŠ v Opavě: „Pocházím ze Zakarpatí. Používáme dialekt, ve kterém se objevují slovenská a česká slova. A proto mnohá česká slova už znám.“
A když přece jen nějaký problém v komunikaci nastane, není nic jednoduššího, než si otevřít v mobilu překladač. A s jeho pomocí najít potřebný výraz.
Denisa Janíková, studentka, SŠHS a VOŠ v Opavě: „Já mluvím česky, ona ukrajinsky. Rozumíme si.“
Na praxi v cukrářské dílně je nyní Dmitrij. I když se na Ukrajině učil na kuchaře, přestup ke sladkému pečení mu nedělal problém. Svou češtinu zdokonaluje v jazykovém kurzu a také díky svým spolužákům.
Dmitrij Antonov, student, SŠHS a VOŠ v Opavě: „Jazyk se učím ve škole a pak hlavně mluvím s kamarády. Říkají, že mi to jde velmi dobře.“
Příchod nového spolužáka rozvířil poklidné vody v holčičí cukrářské třídě.
Natálie Vránová, studentka, SŠHS a VOŠ v Opavě: „Je to určitě zpestření. Ve třídě je větší sranda. Všichni ho přijali dobře.“
Většinu slovní zásoby, kterou Dmitrij na praxi potřebuje, zná díky slovanskému základu češtiny a ukrajinštiny. Mnohé výrazy jsou si velmi podobné.
Martin Ruský, ředitel, SŠHS a VOŠ v Opavě: „Studenti, které jsme přijali v tomto školním roce, jsou tady, aby se aklimatizovali. A pokračovali v tom, co se učili na Ukrajině. My teď zjišťujeme, na jaké jsou úrovni v praktických dovednostech.“
Kromě praxe chodí ukrajinští studenti také, samozřejmě, do výuky. Tam je ovšem potřeba dokonalejší znalosti češtiny. To aby mohli své studium ukončit výučním listem.
Martin Ruský, ředitel, SŠHS a VOŠ v Opavě: „Není to jednoduché, protože jednotná závěrečná zkouška má určitá pravidla. A je pravdu důležité, aby český jazyk ovládali aspoň na základní úrovni.“
Ministerstvo školství ale prozatím středním školám neposkytlo žádné konkrétní pokyny, podle kterých by mělo vzdělávání cizinců probíhat. Ředitelé škol předpokládají, že by k tomu mohlo dojít během prázdnin.
---
Chanukový svícen se vrací do Ostravy
Do Ostravy se vrací chanukový svícen, který má za sebou unikátní a dlouhou cestu, začínající v plamenech židovské synagogy těsně před 2. sv. válkou. Jeho pouť skončila podle přání potomka Isidora Riesera, který ho z ohně vytáhl, v Ostravském muzeu.
Hlavní Ostravská synagoga stála v dnešní Zeyerově ulici u Masarykova náměstí. Těsně před válkou ji ale nacisté vypálili. Z trosek se podařilo ostravskému sklenáři židovského původu Isidoru Rieserovi zachránit svícen. Rodina pak skončila v koncentračních táborech, ale všechny útrapy války přežila a tak se mohli vrátit domů, kde od přátel dostali zpět svícen.
Radan Salomonovič, autor publikací o historii židů na Ostravsku: "Ta rodina odjela po válce do Izraele, který v té době vznikl a usadili se tam. Když rodiče umřeli, bratr dal svícen Emilii, která se mezitím odstěhovala do USA."
Rieserova dcera Emilie odvezla svícen do Spojených států, kde v roce 2020 zemřela a v závěti uvedla přání, aby se svícen vrátil domů do Ostravy, což se nyní podařilo.
Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea: „Máme radost, že chanukiah ze zaniklé synagogy najde své viditelné místo v našich sbírkách."
Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Jsem velmi rád, že se právě tento artefakt znovu dostává k nám. Do města, kde plnil své poslání, když byl pro svou komunitu neodmyslitelnou součástí oslav jednoho z nejvýznamnějších židovských svátků."
Pokud vás zajímavý osud chanukového svícnu zaujal, můžete si ho už od úterý 10. května prohlédnout v Ostravském muzeu.
---
Recidivista byl vypátrán díky kamerovému systému
Ulice Ostravy jsou zase o něco bezpečnější. Policistům se podařila vypátrat lupiče, který pod Frýdlantskými mosty přepadl důchodkyni a vzal ji kabelku. Žena skončila se zraněním obličeje v péči lékařů.
20. dubna chtěla 71letá seniorka projít podchodem na Frýdlantských mostech. V té době ji už sledoval 39letý recidivista z Opavska, kterému se zřejmě zdála jako snadná oběť. Jeho cílem byla kabelka. Když byl vzduch čistý a nikdo nebyl na blízku, vrhl se na ní.
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "V nečekaném okamžiku ji měl fyzicky napadnout, poté vzít kabelku a z místa utéct. Ze svého lupu se asi moc neradoval. Seniorka byla obezřetná a v kabelce měla hotovost 300,- Kč a osobní doklady. Ženě svým jednáním způsobil zranění, které si vyžádalo ošetření."
Žena spadla a praštila se do obličeje. Musela proto vyhledat lékařskou pomoc. Lupiče i s kabelkou natočily bezpečnostní kamery na útěku, což policistům velmi pomohlo. Ostrava je díky kamerám velmi dobře hlídaná. Strážníci záznam dohledali a vyšetřovatel mohl začít pátrat.
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "V Ostravě máme více než 700 kamer, které monitorují důležité dopravní uzly a také místa, kde docházelo a dochází k protiprávnímu jednání."
Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Komisař 1. oddělení obecné kriminality Ostrava zahájil trestní stíhání a obvinil muže ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupež. V případě prokázání viny obviněnému hrozí až 10 let vězení."
Muž je známý recidivista a ve vězení to dobře zná. Soudce proto neváhal a uvalil na něj vazbu.
---
Bývalé OC Marica zatím k zemi nepůjde
Bývalé obchodní centrum Marica v Ostravě-Porubě dlouhá léta chátrá. V poslední době tady navíc i často hořelo a na místo tak několikrát museli vyjíždět hasiči. Porubská radnice se snaží o to, aby šel objekt k zemi. Zatím marně.
Marica na 5. stavebním obvodu je stále strašákem Poruby. Radnice dělá vše proto, aby tato budova byla srovnána se zemí. Současná legislativa ji to ale neumožňuje a může tak jen podávat podněty ke státní správě a stavebnímu úřadu.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Na základě našich podnětů a nejen našich, ale podnětů lidí, hasičů a dalších, kteří se v tom angažují, my jsme dokonce domluveni s policií, že tady má zvýšenou docházkovou činnost, tak bylo zahájeno řízení v tomto týdnu a už padly i první pokuty pro majitele Marici.”
Tím, že je chátrající objekt snadno přístupný, stahují se sem různé existence, které mají na svědomí právě požáry. Kromě pokuty tak padlo i další rozhodnutí.
Majitel objektu teď má 2 měsíce na to, aby celou budovu obezdil, teda kromě jednoho vstupu a zabezpečil tak, aby se do něj nikdo nedostal.
Petr Pyšný, advokát: “Budova je v hrozném stavu, Ten její stav umožňuje vstup třetích osob i dětí a hrozí tady nebezpečí na životě a zdraví. Městský obvod je připraven, že pokud stavebník nesplní to rozhodnutí, že provede to opatření sám a bude vymáhat ty náklady, které vynaloží, po tom vlastníkovi.”
Radnice je ochotna budovu i odkoupit a nechat zbourat, Majitel objektu ji ale prodává s platným stavebním povolením a s projektem na bytové domy, což podstatně prodražuje cenu, na kterou radnice zdaleka nedosáhne,
---
Pravidelné zkoušky sirén byly prozatím zrušeny
Možná jste si všimli, že pravidelné zkoušky varovných sirén, které se konaly každý měsíc, byly dočasně zrušeny. Důvodem jsou ukrajinští uprchlíci, pro které by jejich houkání mohlo být traumatizující. Sirény ale samozřejmě fungují a jsou připraveny nás varovat před každým nebezpečím.
Česká republika má propracovaný systém varování před mimořádnými událostmi, které ohrožují životy a zdraví obyvatel. Bohužel ale způsoby varování nejsou všude stejné a každá země si je řeší po svém. I proto byly nyní zrušeny pravidelné zkoušky sirén, které byly prováděny první středu v měsíci. Mohly by děsit Ukrajince.
Miloš Střelka, náměstek pro prevenci HZS MS kraje: "Varovné signály nejsou v Evropě a ve světě jednotné a tak by to mohlo vyvolat u těchto osob nějakou paniku."
Základ celého systému varování obyvatelstva jsou dálkově ovládané sirény, které mohou být použity lokálně, na ohroženém území a nebo i v celé zemi. Provádí se jednotným a jediným varovných signálem "všeobecná výstraha." Jde o kolísavý ton po dobu 140 sekund.
Miloš Střelka, náměstek pro prevenci HZS MS kraje: "Pokud se tento tón ozve, měli bychom vyhledat nejbližší budovu, jít dovnitř, vyjít do vyšších pater, protože nebezpečné látky jsou většinou těžší než vzduch."
Další signály sirén jsou určeny profesionálům. Jde o zmíněnou zkoušku sirén, což je táhlý nepřerušovaný tón a požární poplach, který můžeme slyšet zpravidla na vesnicích a je určen dobrovolný jednotkám. Jde o kolísavý tón, který napodobuje zvuk trubky - hóóóřííí.
---