Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve frýdecko-místecké nemocnici ošetří na Centrálním urgentním příjmu až 120 pacientů denně!

Na žádném jiném nemocničním oddělení není denně takový cvrkot jako na Centrálním urgentním příjmu (CUP). O tom ví své i MUDr. Boris Bubeník, ml., vedoucí lékař Centrálního urgentního příjmu v nemocnici ve Frýdku-Místku, kterého jsme požádali, ať nám toto pracoviště, které je spádovou oblastí pro neuvěřitelných 150 tisíc lidí, představí.

Kolik zde průměrně ošetříte pacientů?

Za rok – od června 2021 do května letošního roku – jsme zde ošetřili 43 789 pacientů, což je v průměru 3649 pacientů měsíčně a 121 denně, počítám-li 30 dnů v měsíci. A to je opravdu hodně. Z toho 10 803 pacientů přivezly výjezdové skupiny záchranné zdravotní služby, v průměru tedy 900 pacientů měsíčně a 31 denně přivezou sanitky. Zbývající pacienti k nám přicházejí nebo přijíždějí sami. Těch 121 pacientů denně zde musí zvládnout ošetřit pět až šest lékařů, kteří jsou ve službě, občas pomáhají i další lékaři, kteří jsou povoláni. Kromě toho se zde v nepřetržitém provozu střídají také zdravotní sestry a sanitáři, kterých zde pracuje dohromady zhruba 45.

Spádová oblast frýdecko-místecké nemocnice je velká, z jakých míst k vám pacienti přijíždějí?

Naše nemocnice je v tomto směru specifická. Patří pod nás například Brušperk, ale na druhou stranu i Hamry, Bílá a velká část pohraničí se Slovenskem. Kromě toho, že naše spádová oblast zahrnuje zhruba 150 tisíc obyvatel a je jednou z největších, dojíždějí k nám někteří pacienti z relativně velké dálky.

V některých případech jsme navíc pro výjezdové skupiny záchranné zdravotní služby mezizastávkou. Každý záchranář respektuje pravidlo, že vážně nemocný pacient se musí přivézt do nejbližší nemocnice. Takže čas od času k nám přivezou i traumata z větších nehod, která sice nespadají pod okresní nemocnice, ale pacient potřebuje okamžitou pomoc. Jakmile ho stabilizujeme, převážejí se pak tito pacienti do fakultní nemocnice nebo na specializovaná pracoviště.

Pracoviště Centrálního urgentního příjmu prošlo relativně velkou rekonstrukcí, můžete nám ho představit?

Je to velmi moderní pracoviště, které se nachází v pavilonu chirurgických oboru v budově H v přízemí. Nespornou výhodou je, že máme všechna potřebná pracoviště doslova pohromadě a lékaři různých oborů jako jsou chirurgové, traumatologové, neurologové, internisté a radiologové tak mohou v mnoha případech velmi intenzivně spolupracovat. Na jedné straně se nachází tři interní ambulance a ultrasonografická vyšetřovna, na druhé straně je jedna chirurgická a jedna traumatologická ambulance a menší operační sálek. Uprostřed máme expektační lůžka s monitory a veškerým technickým vybavením. Kromě toho jsou zde čtyři lůžka chirurgická, čtyři interní a jeden takzvaný crash box pro pacienty na hraně vitálních funkcí, kteří potřebují zázemí pro anesteziologicko-resuscitační tým. Nedílnou součástí CUP je i okamžitá dostupnost zobrazovacích metod jako je rentgen, ultrazvuk nebo počítačová tomografie, které zde mají také své zázemí a jsou využívány 24 hodin denně 7 dnů v týdnu. Pacienty tak nemusíme nikam převážet. Samozřejmostí je velká čekárna se dvěma vstupy a recepce.

Lidé často lamentují, že když dorazí na Centrální urgentní příjem, musejí dlouho čekat. Proč tomu tak je?

Pro každého pacienta je prvním kontaktem vždy recepce, kde je erudovaná sestra ihned po příchodu zaeviduje a provede triáž nemocných – roztřídění dle naléhavosti jejich zdravotního stavu. Přednost mají takzvaní áčkoví pacienti, kteří vyžadují okamžité ošetření, následují béčkoví, kteří musejí být ošetřeni nejpozději do hodiny, céčkoví a tak dále. A byť to občas vypadá, že čekárna zeje prázdnotou a nic se neděje, v ambulancích máme neustále frmol. Zadním vchodem k nám totiž přivážejí vozy záchranné zdravotní služby pacienty, které v mnoha případech musíme ošetřit přednostně. Součástí CUP je i heliport a ten má prioritu přede všemi. A to my neovlivníme.

Navíc, každý pacient, ať už ho přiveze sanitka nebo přijde sám, u nás absolvuje komplexní vyšetření. Pokud například spadá do interní ambulance, uděláme mu EKG, změříme tlak, uděláme odběry krve, případně i rentgen nebo ultrazvuk vyžaduje-li to situace a další. A to vše zvládneme za zhruba 20 minut. Pokud však potřebujeme komplexní biochemii, čeká pacient u nás na lůžku i 1,5 hodiny. Pacienti v chirurgické, traumatologické a neurologické ambulanci nepotřebují v mnoha případech krevní odběry, ale i jejich vyšetření vyžaduje čas.

Urgentní medicína šla v posledních letech doslova mílovými kroku kupředu. V jaké oblasti se nejvíce posunula?

Určitě v dostupnosti. Dnes může mít relativně rychlé zdravotní ošetření opravdu každý. Navíc díky dostupnosti kvalitních zobrazovacích metod a modernímu vybavení je rychlejší i diagnostika a následná léčba. V minulosti člověk s infarktem ležel dva až tři týdny v nemocnici, dostával léky a čekalo se, jak si se vším tělo poradí. Dnes je pacient s touto diagnózou převezen rovnou do specializovaného kardiocentra, kde nejpozději do 1,5 hodiny má veškerá vstupní vyšetření, na základě nichž se lékaři rozhodnou, kterou metodou pacienta budou léčit. V minulosti mnoho nemocnic nemělo ani počítačovou tomografii, takže když měl pacient třeba úraz hlavy, jediným způsobem, jak mohli zjistit, zda má krvácení do mozku, bylo vrtání do hlavy. My dnes máme počítačovou tomografii přímo na urgentu, včetně mobilního velmi citlivého ultrazvuku, díky němuž můžeme doslova pár minut zjistit, zda pacient nemá vážnější vnitřní poranění.

Dostupnost je jedna věc a zneužívání druhá. S jakými úrazy by lidé měli určitě vyrazit na Centrální urgentní příjem a ve kterých případech by chodit neměli?

Už slovo urgentní vyzývá k tomu, že by k nám lidé měli přicházet s problémy, které nejsou schopni řešit se svým praktickým lékařem. Ten by totiž měl primárně určit, zda je problém natolik vážný, že vyžaduje vyšetření v nemocnici. V minulosti by s průjmem nebo zvracením, případně s bolestmi páteře nikdo do nemocnice nezamířil. Pokud nejde o vážný, život ohrožující stav, měli by pacienti jít nejdříve k praktickému lékaři, který buď předepíše léky nebo pošle pacienta dál na vyšetření ke specialistovi. Bohužel, lidé v posledních letech na vše spěchají a přicházejí sem bez jakékoli předchozí konzultace s praktickým lékařem, často s chronickými potížemi. Někdy si dokonce zavolají sanitku jako jedna mladá žena, která po vlastní dietní chybě měla jeden jediný průjem a nechala se k nám přivézt sanitkou. Čekací doba pacientů se kvůli těmto lidem bohužel prodlužuje a prodlužuje se tak čas ošetření i u pacientů ve velmi akutních stavech. Na druhou stranu se setkáváme s případy, a to hlavně u starší generace, kdy pacient má příznaky infarktu nebo mozkové mrtvice, přijde k nám po svých, a ještě si sedne do čekárny, že počká. To je druhý extrém. V těchto případech by lidé neměli váhat a volat ihned sanitku.

Dnes už existují i různá call centra poskytující poradenství v oblasti zdraví. Lidé mohou v případě, že mají zdravotní problém a neví, na koho se obrátit, volat například na linku 800 888 155, kde jim se vším poradí a nasměřují je. Podobné služby poskytují i některé zdravotní pojišťovny.

Pocházíte z rodiny, ve které se profese dědí z otce na syna. Byla medicína pro vás jasnou volbou? A proč právě interna?

Můj dědeček Boris Bubeník se narodil roku 1920 v Charbinu, odkud s rodiči po zabrání Podkarpadské Rusi Maďary uprchli do Boskovic. V roce 1949 děda odpromoval na lékařské fakultě v Brně a ve stejném roce nastoupil do nemocnice ve Frýdku-Místku. V roce 1960 byl jmenován primářem interního oddělení a zároveň ředitelem této nemocnice. Je tomu 50 let, kdy nechal vybudovat park před nemocnicí, zaplnil ho borovicemi i okrasnými dřevinami a vybudoval zde i jezírko, které je uprostřed parku dodnes. Můj otec Boris Bubeník se už narodil ve Frýdku-Místku a po absolvování lékařské fakulty v Olomouci nastoupil sice na internu, ale změnil obor a v roce 1984 byl jmenován primářem hematologicko-transfúzního oddělení, kde působil do roku 1994. Poté vybudoval Krevní centrum, kde pracuje jako ředitel dodnes. A já jsem po absolvování lékařské fakulty v Olomouci v roce 2014 nastoupil na zdejší interní oddělení a pracuji zde již osmým rokem. A proč interna? Je pestrá. Zabývá se prevencí, diagnostickou i nechirurgickou léčbou pacienta. Interna je víceboj, kdy lékař nemusí umět vždy vše dokonale ze svých podoborů do detailu, ale musí se umět rozhodnout, stanovit diagnózu a následně i léčebný postup u kteréhokoliv pacienta, který za ním přijde s jakýmkoliv problémem. A to je to, co se mi na interně líbí.



Povodněmi poškozená pyrotechnika byla spálena. O její odvoz se postaral záchranný útvar hasičů

Další nebezpečný následek povodní byl odstraněn. Z areálu ostravské firmy na výrobu pyrotechniky byly odvezeny veškeré poškozené produkty. O bezpečnou přepravu se postaral záchranný útvar hasičů z Hlučína a samotná likvidace pyrotechniky byla provedena v Ralsku.

Na zimu je Studénka vlastní technikou i lidmi připravená

Nastává druhá zimní sezona, kterou bude město, co se týče údržby komunikací, řešit vlastními silami. Na rozdíl od loňského roku je na ni se vším všudy připraveno. Vzniklo oddělení technických služeb, k dispozici jsou nové stroje i dostatek pracovníků.

Čtveřice mladíků na útěku z ústavu oloupila muže a pak nabourala ukradené auto

Včera 11:44 | Nový Jičín | Lukáš Zavadil

Loupežné přepadení, krádež vozidla, nehoda a útěk z místa. Čtveřice mladistvých ve věku 16 až 17 let se na Novojičínsku během jediného dne dopustila několika trestných činů. Policisté je zadrželi během několika hodin díky rychlé operativní práci.

V Bruntále byli oceněni bezpříspěvkoví dárci krve z celého regionu

Včera 12:05 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Více než 70 bezpříspěvkových dárců krve a krevní plazmy bylo na bruntálském zámku slavnostně oceněno za dosažené množství bezplatných darů krve. Jde o zcela výjimečnou záležitost, ve které MS a Olomoucký kraj patří k republikové špičce.

Frýdlantští školáci v rámci projektů řešili svou ochranu nejen v kyberprostoru

Na Základní škole Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí se žáci aktivně zapojili do projektových dnů s preventivním programem.

Znám je architekt, který zpracuje studii kulturního domu, včetně využití jeho okolí

Rada města vybrala architekty, kteří zpracují studii využití budoucího kulturního domu Nové Slunce. V prosinci se také město stane majitelem tohoto objektu.

Obě pobočky TIC Frýdek-Místek získaly po rekonstrukci moderní design

Turistům i místním opět slouží obě pobočky Turistického informačního centra Frýdek-Místek. Prošly totiž kompletní rekonstrukcí a stavební úpravou. Opravovaly se každá zvlášť a práce vyšly na více než 8 milionů korun.

Ostravští letečtí záchranáři spěchali k pacientce nezvykle po svých

27. listopadu 2024 23:27 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Úplně jiný způsob dopravy zvolili ve středu záchranáři, kteří jinak běžně k zásahům létají vrtulníkem. Tentokrát vzali své vybavení na záda a k pacientce ze své základny vyrazili pěšky. Případ byl totiž ohlášen v sousedním obchodním centru.

Nezákonně ozbrojený pytlák lovil na Karvinsku chráněné dravé ptáky

27. listopadu 2024 13:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ostravští celníci ze sekce pátrání Generálního ředitelství cel odhalili osoby, které neoprávněně nakládaly s chráněnými živočichy. Realizace trestního spisu proběhla v březnu na Karvinsku. Celníci při domovních prohlídkách ve spolupráci s inspektory České inspekce životního prostředí zajistili celkem 18 živých neoprávněně držených exemplářů.

Žáci ZŠ Žákovská v Havířově se zapsali do České knihy rekordů za nepřetržitou resuscitaci

27. listopadu 2024 11:34 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Žáci a studenti se na ZŠ Žákovská v Havířově zasadili o zápis do České knihy rekordů, a to za nepřetržitou resuscitaci. Akci, která měla celkově edukační podtext, pro ně připravila nezisková organizace Sportovní-klub.cz.

Armáda zaujala studenty interaktivním workshopem

27. listopadu 2024 19:11 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Přiblížit žákům hlavní témata "Přípravy občanů k obraně státu" (POKOS), představit současnou armádní techniku a také možnost si většinu činností vojáků prakticky vyzkoušet, tak vypadaly projektové dny s Armádou České republiky na Střední škole techniky a služeb v Karviné a na Mendlově gymnáziu v Opavě.

Velké finále Líhně se blíží: Čtyři kapely zabojují o hlavní ceny

27. listopadu 2024 13:32 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Ve čtvrtek proběhnou zřejmě nejdůležitější koncerty 23. ročníku největší klubové soutěže hudebníků v Česku – Líheň. Ve dvou klubech, havířovské Stolárně a karvinském Hard Cafe, se utkají semifinalisté, aby rozhodli o tom, které čtyři kapely postoupí do Velkého finále a které dvě zůstanou těsně přede dveřmi hlavního boje. Účast je mezinárodní, a složení stylů a kapel je velmi pestré.

Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě slavnostně pokřtila jubilejní desátou audioknihu

27. listopadu 2024 10:59 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Nevidomí a slabozrací mají nově k dispozici další audioknihu, v pořadí už desátou, která byla vydána v rámci edice Regionální audiokniha. Tentokrát se mohou zaposlouchat do románu Železné katedrály.

Policisté zadrželi recidivistu, který se vloupával do různých objektů v Ostravě

27. listopadu 2024 9:54 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Spolupráce mezi kriminalisty z Ostravy-Poruby, Vítkovic a Hrabůvky vedla k úspěšnému zadržení podezřelého muže, který se dopustil série vloupání. V průběhu tří měsíců policie obdržela několik oznámení o vloupání do různých objektů, od sklepních prostor až po velkosklady a kanceláře.

Listopadové Vánoce prožily děti v Dětském domově ve Vrbně pod Pradědem díky originálnímu projektu

26. listopadu 2024 21:48 | Celý MS kraj | Karel Soukop

V dětském domově ve Vrbně pod Pradědem dostaly děti předčasnou vánoční nadílku. Listopadových Vánoc si užily díky originálnímu nápadu a projektu skupiny fotbalových a hokejových karet. Autor projektu získal potřebné finance z aukcí sportovních karet, které poslali lidé.

Obce získají od hejtmanství podporu na infrastrukturu a veřejné projekty

26. listopadu 2024 17:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Moravskoslezský kraj připravil v rozpočtu téměř 30 milionů korun na projekty menších obcí. Podpora se zaměří na rekonstrukce a výstavbu venkovské infrastruktury a na neinvestiční projekty, s cílem zlepšit život místních obyvatel. Výzva bude otevřena od 2. ledna 2025, rozhodovat o dotacích bude březnové zastupitelstvo.