IT Cluster zahájil výzkumné práce v celkové investiční hodnotě přesahující 120 milionů korun. Jde o tzv. aplikovaný výzkum, tedy o vytváření technologického a softwarového zázemí pro firmy a instituce, které by samostatně obdobné výzkumné práce špičkových týmů nebyly schopny financovat. Sdružení počítačových odborníků a firem na zmíněné výzkumné aktivity a na související rozvoj získalo ve spolupráci s vládní agenturou CzechInvest dotace z fondů Evropské unie.
„Vytvořili a obhájili jsme velký rozvojový projekt. Společnosti, které jsou do něj zapojeny, což jsou členové IT Clusteru, investují 50 milionů korun, dalších téměř 70 milionů korun tvoří prostředky Evropské unie. Do roku 2012 budou všechny tyto peníze investovány do oblasti výzkumu a inovací se zaměřením na vysoce odborné oblasti. Jedná se například o další využití mobilních technologii, uplatnění moderních metod při návrhu a vývoji softwarových aplikací, ale také o vývoj aplikací pro zjednodušení života běžných uživatelů, tedy především obyvatel Moravskoslezského kraje a Ostravy, kde se počítá s využitím informačních technologii například v dopravě. Troufám si tvrdit, že informační technologie jsou obrovskou příležitostí pro rozvoj regionu," míní Miroslav Hampel, předseda hlavního projektového týmu IT Clusteru a generální ředitel společnosti KVADOS Mobile Solutions, která je aktivně zapojena do několika výzkumných projektů.
Impuls pro ekonomiku
Do výzkumných a vývojových aktivit sdružení se nyní postupně zapojí více než 150 specialistů na informační a komunikační technologie. Další desítky lidí se budou starat o právní zajištění a patentovou ochranu výsledků výzkumů, o jejich marketing a uplatnění v praxi. Jde tak o největší projekt v historii oborových, tzv. klastrových, sdružení v Moravskoslezském kraji a jeden z největších v tuzemsku. IT Cluster je v regionu v současné době jedním z nejúspěšnějších žadatelů o evropské dotace.
„Vedle toho, že získané rozvojové prostředky svědčí o prestiži našich členů, můžeme také konstatovat, že i v době hospodářské recese je v Moravskoslezském kraji odvětví, kterému se daří. Do budoucna navíc bude pro kraj rozvinuté IT zázemí podstatnou konkurenční výhodou," upozornil předseda výkonné rady IT Clusteru, rektor VŠB-Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák.
Pomoc občanům
Celý 120 milionový projekt umožní posílit vysoce odborné oblasti IT, ale s přímým dopadem na běžný život lidí. Příkladem je využití třetích generací mobilních sítí a navigačních technologií v každodenních situacích v dopravě.
„Praktické uplatnění výsledků výzkumu je klíčem ke konkurenceschopnosti dnes i do budoucna, v kraji i celé ČR," podotkl I. Vondrák.
Členové sdružení počítačových expertů IT Cluster těží především z toho, že v roce 2006 založili toto sdružení spolu s Fakultou elektrotechniky a informatiky VŠB - Technické univerzity Ostrava. Díky propojení privátních firem s univerzitním zázemím nyní mají příležitost pro rozvoj dalších činností v oblasti aplikovaného výzkumu a inovací.
Při svém vzniku mělo sdružení počítačových expertů 18 členů. Postupně se sdružení co do počtu členů rozrostlo na více než dvojnásobek. V tuto chvíli je jich už přes 40. Souhrnný obrat členských firem letos převýší 50 miliard korun. Počet odborníků, kteří představují znalostní konkurenční výhodu sdružení IT Cluster, je 8,6 tisíce. Tím je IT Cluster unikátní „institucí", jaká dosud nemá v České republice obdobu.
Klastr má za sebou řádku úspěšných projektů, ve kterých dokázali spojit síly vědci z technické univerzity, privátní firmy i veřejný sektor. Příkladem je práce pro statutární město Ostrava, která se týkala a týká zlepšení dopravní obslužnosti a řešení problémů souvisejících s nárůstem dopravy ve městě a okolí s přispěním informačních technologií. Pro ostravský magistrát IT Cluster také realizoval audit portálu eSMO určeného pro komunikaci občanů s úřadem, zpracoval informační strategii na čtyřleté období a zapojil se do projektu pro řešení dopravy v rerionu. Pro Moravskoslezský kraj IT specialisté vyvíjejí systém předvídání vývoje povodní, který bude použitelný i v oblasti životního prostředí a monitoringu znečištění ovzduší.