Velikonoční městečko ve Frýdku - Místku

18.04. 15:00 - 20.04. 19:00

Na pódiu Velikonočního městečka se budou střídat folklorní soubory, folkové skupiny či historická hudba a také dětská divadélka. Vystoupí také žánrově pestrá plejáda umělců. ​Pro děti připravujeme také oblíbené výtvarné dílničky, ve kterých si vyrobí nejrůznější velikonoční dekorace nebo upletou pomlázku. Chybět nebude ani ohrádka se zvířátky. Náměstí opět zaplní trhy s řemeslnými výrobky a nejrůznějšími dobrotami místní gastronomie. Na své si jistě přijdou také nadšenci z řad kutilů a zahrádkářů, kteří zde najdou sortiment rukodělného zboží.

Čt | 15.00 Náměstí Svobody 

Na koncerty, dílny a trhy Velikonočního městečka je vstup zdarma. Velikonoční městečko pořádá statutární město Frýdek-Místek prostřednictvím Kultury F≈M. Děkujeme partnerům akce, společnostem TS a. s. a Frýdecká skládka a. s.

Foto Josef Mohyla

PROGRAM 18.4.

15.00 Divadlo Ententýky: Myška Klárka, veverka Terka a Sněhurka

16.00 Plyš

Plyš je projektom pesničkárky a basgitaristky Katky Žilovej, ktorá sa z Bratislavy cez Prahu dostala do Frýdku-Místku, aby si tu s pomocou akordeonisty Katky Kuchárovej a bubeníka Tomáša Kotheru splnila sen o vlastnej kapele. Hrá asi folk, ale romantiku a melanchóliu nečakajte. A prečo mäkký a hebký názov? Pretože život je tvrdý... A tak ho balí do plyšu.

17.00 Jananas

Inteligentní texty a jemný podvratný humor je hlavní devízou Jananasu. Cílená mystifikace občas dovede kapelu do svízelné situace, například, když všichni hudební novináři a fanoušci začnou věřit, že kapela je z Brna. Skupina o sobě tvrdí, že jí všechno dlouho trvá, proto se na další album čekalo dlouhých šest let. Nové album vyšlo u vydavatelství Supraphon v září 2016.

PROGRAM 19.4.

10.00 Divadlo Křesadlo: Velikonoční zajíčci

11.00 EVAMORE

EVAMORE (Eva Moravčíková) je zpěvačka a písničkářka původem z Příbora. Eva začala konečně hrát své písně na klavír a jako Evamore vystupuje v doprovodu kytaristy Njumena (Tomáš Nováček), který se podílí na tvorbě a aranžmá písní. Njumen hraje funkční kytaru, nesnaží se oslnit, ale vystihne podstatu písně a vytvoří pro ni odpovídající atmosféru. Zvukově k sobě navíc Evin hlas a Njumenova kytara ladí a je evidentní, že spolu mají tito dva opravdu co říct. V autorských písních inspirovaných životem samotným, lidovou hudbou a blízkou přírodou, tak zaznívají nejen milostná vyznání, či vtipné glosy z partnerského života, ale také zhudebněné básně a příběhy.

12.00 schola Frýdek: Zpívané pašije

14.00 DFS Ostravička

V nejvýchodnější části České republiky, pod majestátní Lysou horou, ve městě Frýdek‑Místek, právem nazývaném „Branou Beskyd“, již více než třicet let otvírá prameny jedinečné lidové slovesnosti národopisných oblastí Lašska, Těšínského Slezska a moravskoslovenského pomezí Dětský folklorní soubor Ostravička. Otvírá studánky minulosti všedního života zdejšího prostého lidu a předkládá je svým divákům a posluchačům ve stylizované podobě na pódiích doma i v zahraničí.

15.00 CM Úsměv

Cimbálová muzika Úsměv vznikla původně jako seskupení hudebně nadaných dětí při ZUŠ Viléma Petrželky v Ostravě-Hrabůvce. V průběhu let žáci pod vedením učitelů Evy Prauseové a později Petra Kolára hudebně zráli, pronikali do krásných a často široké veřejnosti skrytých zákoutí folkloru, až dospěli do současné sestavy, složené z devíti vysokoškoláků, jimž hudba zaplňuje velkou část volného času. V čele s primášem Martinem Zálesným cimbálová muzika reprezentovala svou alma mater na celonárodních soutěžích, kde získávala ocenění na předních příčkách. CM Úsměv se ve svém repertoáru zaměřuje na regiony Moravy a Slovenska, ale nevyhýbá se ani folkloru z Maďarska.

16.00 DFS Valášek

Soubor při své práci navázal na tradice lidové kultury v našem kraji, oblasti moravskoslezských Beskyd. Založili jej roku 1982 manželé Krpcovi, dlouholetí tanečníci (a také spoluzakladatelé) souboru Valašský vojvoda. Valášek dnes organizačně vede Věra Valíčková a Petra Prašivková. O uměleckou stránku a  choreografii se starají Sandra Wesleyová a Veronika Fizková. V současnosti působí ve Valášku okolo 70 dětí vč. dvou cimbálových muzik.

17.00 Tempus

Tempus je šestičlenná hudební skupina pocházející z jižní Moravy, jejíž počátky sahají do roku 2007. Zabývá se hraním rocku vycházejícího z původních středověkých melodií. Kombinací moderních hudebních nástrojů a replik středověkých hudebních nástrojů vdechuje Tempus nový život starým tradicionálům a středověkým melodiím. Výsledkem je nezaměnitelný zvuk kapely a pestrost koncertu, která zaujme všechny generace diváků.

PROGRAM 20.4.

10.00 Řád červených nosů: Ptačí kabaret

11.00 SLPT Ostravica

14.00 Děvětsil

Hudební skupina Devětsil vznikla v Kopřivnici na přelomu let 1992/93. V repertoáru skupiny byly zpočátku převzaté věci, později se zaměřila na staré lidové písničky a renesanční skladby. Skupina vystupovala především na hradech, zámcích, jarmarcích.

V repertoáru současného Devětsilu najdete gotické a renesanční nápěvy ve vlastní úpravě doplněné irskými a skotskými tanci, ale i vlastní tvorbu inspirovanou historii.

15.00 Hrozen: Ježíš z Nošovic

Kapela Hrozen se urodila v nevinařském kraji na okraji Slezska v roce 1995. Během jedenácti let do roku 2005 odehrála 270 koncertů na roztodivných místech od malých klubů po veliké festivaly (dvakrát hrála třeba na Colours of Ostrava nebo na festivalu Campfest na Slovensku) a vydala dvě demoalba a dvě oficiální alba.

16.00 Vadim and Co.

Hudba muzikanta a textaře Vadima Windy a jeho Vadim & Co. se puntičkářům asi špatně strká do stylových šuplíčků, ale to je to poslední co je zajímá. Důležité pro ně jsou sdělení,pocity a energie, kterou předávají.

V současné chvíli pracují na prvním CD.

17.00 Ivan Hlas Trio

Narozen 10.5.1954 v Praze na Vinohradech, ve čtyřech letech se přistěhoval na pražskou Hanspaulku. Vyučený knihkupec, po sedmileté praxi vystřídal řadu různých zaměstnání, (asi třiadvacet, namátkou - kulisák v ND, tamtéž čalouník, prodavač zeleniny, výstupní kontrolor u počítačů, dělník na lepičce v papírnách, odečítač vody, stavební dělník, topič, závozník u stavebního závodu, poštovní doručovatel atd.) po celou dobu především muzikant. Od první kytary, která mu záhadně spadla z nebe, přes báječná Šakalí léta pod psa až po putování z Hanspaulky do Zemí vzdálených.

Místo

Náměstí svobody, Frýdek - Místek
Náměstí svobody, Frýdek - Místek