JFO, Petr Nouzovský a dirigent Chuhei Iwasakiho

30.10. 19:00

Na programu závěrečného abonentního koncertu (30. 10.) zazní velkolepý violoncellový koncert Grand concerto z pera mistra operetních melodií Jacquese Offenbacha v podání Petra Nouzovského. Šostakovičovou devátou symfonií pod vedením dirigenta japonského původu Chuhei Iwasakiho se uzavře program posledního abonentního koncertu.

JANÁČKOVA FILHARMONIE PŘIVÁŽÍ SYMFONICKOU HUDBU DO OPAVY

Janáčkova filharmonie Ostrava připravila ve spolupráci se statutárním městem Opava a Moravskoslezským krajem pro všechny milovníky vážné hudby abonentní cyklus symfonické hudby v Opavě, který rozšíří dosavadní kulturní nabídku města o čtyři symfonické koncerty ročně. Filharmonici tak v rámci nového cyklu zavítají do Opavy celkem čtyřikrát a přivezou zde nejen mimořádný program, ale i vynikající české i světové sólisty a dirigenty.

Filharmonie tak navazuje na tradici, která v Opavě v minulosti již byla. Do města přijede velké symfonické těleso, ale i renomovaní čeští i zahraniční sólisté a dirigenti jako jeho hosté. Všechny čtyři koncerty budou realizovány v akusticky i architektonicky mimořádném prostoru – kostele sv. Václava. Zde Janáčkova filharmonie plánuje v roce 2019 představit jak skvosty české orchestrální hudby, tak i symfonická a koncertní díla ruské a německé hudební kultury 19. a 20. století. Ty obohatí také o vynikající české sólisty a dirigenty se světovým renomé (Lukáš Vondráček, Václav Luks, Petr Nouzovský) i mimořádné zahraniční dirigenty (Sergio Alapont, Mihhail Gerts, Chuhei Iwasaki), kteří vystoupí jako její hosté. „Kostel sv. Václava považujeme za naprosto unikátní, z akustického hlediska se jedná o jeden z nejzajímavějších prostorů na území Moravskoslezského kraje. Byl jedním z důvodů, proč jsme se rozhodli abonentní cykly symfonické hudby v Opavě realizovat“ uvedl ředitel JFO Jan Žemla.

První abonentní koncert odstartuje ve středu 10. 4. 2019 v hvězdném obsazení a s velmi slibným a klasicky laděným programem – zazní Beethovenův 4. klavírní koncert  s pianistou světového jména a opavským rodákem Lukášem Vondráčkem a Čajkovského šestá symfonie zvaná “Patetická”. Janáčkova filharmonie ji zahraje pod taktovkou estonského dirigenta Mihhaila Gertse.   

Druhý koncert (28. 5.) bude výlučně symfonický a ponese se v duchu česko-německého romantické školy období 19. století. Filharmonikové se zhostí první řady Slovanských tanců Antonína Dvořáka a interpretačně nelehké čtvrté symfonie německého skladatele Johanesse Brahmse v hudebním nastudování španělského dirigenta Sergio Alaponta. 

V pořadí třetí abonentní koncert (24. 9.) nabídne monumentální Beethovenovu 9. symfonii nazvanou Óda na radost za spolupráce Filharmonického sboru Brno a pod taktovkou špičkového a mezinárodně uznávaného českého dirigenta Václava Lukse. 

Na programu závěrečného abonentního koncertu (30. 10.) zazní velkolepý violoncellový koncert Grand concerto z pera mistra operetních melodií Jacquese Offenbacha v podání Petra Nouzovského. Šostakovičovou devátou symfonií pod vedením dirigenta japonského původu Chuhei Iwasakiho se uzavře program posledního abonentního koncertu.

Vstupenky a abonentky budou v prodeji na prodejním místě Sluna v Opavě. Prodej zahajujeme v pondělí 14. 1. 2019. Vstupenky je možné zakoupit také elektronicky na www.jfo.cz.

Nový projekt Janáčkovy filharmonie v Opavě významně finančně podpořil i Moravskoslezský kraj. „Jsem upřímně rád, že Janáčkova filharmonie Ostrava svým zcela ojedinělým abonentním cyklem symfonické hudby v Opavě zahajuje novou tradici provozování symfonické hudby v rámci měst a obcí Moravskoslezského kraje. A neváhá jít ve stopách zahraničních orchestrů, které jsou finančně podporovány jednotlivými menšími městy regionu. Ty přispívají na hostování svého orchestru a umožnují tak uskutečnit pravidelný cyklus koncertů symfonického orchestru přímo ve svých městech. Filharmonie tak svým programem rozšíří kulturní nabídku města Opavy“ řekl náměstek hejtmana Lukáš Curylo 
a dodal: „Občané tak mají mimořádné a nevšední zážitky na dosah přímo ve svém městě“.

Z dalších projektů čeká filharmoniky v blízkosti Opavy v tomto roce koncert na zámku Hradec nad Moravcí, který probíhá jako finálové kolo soutěže Beethovenův Hradec ve hře na violu. Zde filharmonici v neděli 16. 6. 2019 doprovodí vítěze soutěže ve violových koncertech Bély Bartóka, Williama Waltona či Bohuslava Martinů.

Místo

Kostel sv. Václava, Opava
Mnišská 83/13, Opava

Provozovatel

Janáčkova filharmonie Ostrava

Web: https://www.jfo.cz/koncerty-a-vstupenky/kalen

Sdílet