Výstava betlémů a Vánoce na hradě

07.12. 10:00 - 06.01. 18:00

Od 7. prosince 2018 do 6. ledna 2019 bude probíhat v galerii Slezskoostravského hradu již 18. ročník Výstavy betlémů. Doprovodnou akcí výstavy je vánoční jarmark Vánoce na hradě, který se uskuteční ve dnech 15. a 16. prosince 2018.

Letošní výstavu betlémů  z velké části věnujeme autorovi  tří světově unikátních, největších a pohyblivých keramických betlémů na světě, panu Mgr. Františku Juračkovi. Tento  vyjímečný výtvarník zapůjčil  Betlémy  Slezskoostravskému hradu ze své osobní sbírky. Betlémy tvořil z materiálu Pyrostat.  Návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si i jeho poslední betlém, který dokončil v květnu  letošního roku. V červenci po krátké nemoci skonal.

Svá díla představí také lidoví řezbáři  Ladislav Král z Ostravy,  Oldřich Unar z Valašských Klobouků,  Horst Benek z Kravař a další.  Více jak  desítku betlémů  zapůjčí ze svých sbírek Muzeum betlémů v Třebechovicích pod Erebem a Muzeum Jindřichohradecka. Ani letos nebudou chybět  keramické betlémy paní  Brigity Simky z Polska, keramičky Hany Pěchulové z Opavy a paní Všetečkové z Píště.

Vánoční pohádkovou atmosféru výstavy a  celého areálu hradu vytvoří floristická firma paní Pavly Vítkové  Fy Dekflor,s.r.o.

Doprovodnou akcí výstavy je dvoudenní  předvánoční jarmark Vánoce na hradě, který se uskuteční o  víkendu 15. a 16. prosince. Zažijete vánoční atmosféru jarmarku, kde uvidíte ukázky řemesel a vánočních zvyků, např. lití olova, krájení jablíček, pouštění lodiček ze skořápek ořechů. Nebudou chybět vánoční představení pro děti i dospělé. Představí se umělecké soubory s lidovou a historickou hudbou, hudební soubory s koledami i práce kovářského mistra. Areál hradu bude nazdoben tradiční vánoční výzdobou. Hrad bude večer romanticky nasvícen pochodněmi a ohněm v železných koších. V dřevěných stáncích na nádvoří hradu se budou prodávat tradiční lidové a umělecké výrobky.

Přijďte si vychutnat hradní vánoční atmosféru, odpočinout si od předvánočního shonu a nakoupit drobné dárky pro své blízké!

Vstupné na Výstavu betlémů a Stříbrnou sobotu a neděli:

Dospělí 120,- Kč

Děti od 6 let, studenti, ZTP, důchodci 60,- Kč

Platí VIP karta 2018

Otevírací doba:

Vánoce na hradě: 10:00 – 18:00 hod.

Změna programu vyhrazena.

Místo

Slezskoostravský hrad, Ostrava
Hradní 1, Ostrava

Provozovatel

Ostravské výstavy a.s.

Web: www.cerna-louka.cz

Sdílet