Teorie podivnosti / beseda s Pavlou Horákovou

16.05. 16:00

Spisovatelka, literární překladatelka, publicistka a rozhlasová redaktorka. Spolu s Jiřím Kamenem připravovala rozhlasový cyklus Polní pošta věnovaný českým účastníkům 1. světové války. Společně s Alenou Scheinostovou a Zuzanou Dostálovou vydala v roce 2018 novelu Johana a rovněž svůj první román pro dospělé Teorie podivnosti, za který získala ocenění Magnesia Litera 2019.

Laureátka ceny Magnesia Littera představí Teorii podivnosti

Čtvrtek 16. května v 16-17 hodin – Pavla Horáková: Teorie podivnosti; DŮM KNIHY KNIHCENTRUM.cz


Obsah obrázku exteriér, osoba, budova, země

Popis byl vytvořen automaticky

Pavla Horáková je mj. autorkou dětské detektivní trilogie o Hrobařících. Z rozhlasového cyklu Polní pošta později vzešly knihy Přišel befel od císaře pána (2015) a Zum Befehl, pane lajtnant (2018).

Teorie podivnosti

Teorie podivnosti

Vypravěčka Ada Sabová, mladá vědkyně z „Ústavu mezioborových studií člověka“, je v mnohém typickou (nikoli však stereotypní) moderní intelektuálkou, která se pokouší vybalancovat osobní život a kariéru. V obojím už má za sebou leccos, a tak není prosta jistého cynismu, či spíše poučeného, sarkastického vnímání světa, lidí kolem sebe i sebe samé. Na pozadí pátrání po zmizelém synovi své kolegyně zaznamenává kolem sebe zdánlivé nahodilosti, za nimiž však tuší zákonitost a provázanost. Pro všechny tyto jevy hledá zastřešující definici, svou „teorii podivnosti“, a zjišťuje, že nekonečnou spletitost světa pouhým rozumem neuchopí. A zatímco společnost kolem ní čím dál více lpí na vyprázdněných pravidlech, Ada její struktury jednu po druhé opouští a vydává se vstříc svobodě.

Místo

Dům knihy KNIHCENTRUM, Ostrava
Smetanovo nám. 222/8, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Provozovatel

Dům knihy KNIHCENTRUM, Ostrava

Web: www.knihcentrum-ostrava.cz

Sdílet