Oto Sládek: Minimální svět / výstava

28.01. 17:00 - 11.03. 18:00

Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě a Institut tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě připravily výstavu fotografa Oto Sládka, který představí výběr svých prací pod názvem „Minimální svět“.

Galerie Opera, Divadlo Jiřího Myrona, Čs. legií 14, Ostrava, 28. 1. – 11. 3. 2020

Oto Sládek (1972) žije trvale v Pardubicích. Jeho profese odborníka v oblasti kybernetiky mu však současně umožňuje navštěvovat různé kouty celého světa. Toto spojení patřičně využívá i ve své fotografické činnosti. V posledních deseti letech se soustředí hlavně na práci s fotografickými přístroji společnosti Fuji, jichž se stal i ambasadorem. 

K umění ho přivedl na střední škole akademický malíř Josef Mathias Minařík, který mu pomohl s uvědoměním si praktických aspektů tvorby umění a jeho vztahu k realitě. Sám fotograf toto setkání považuje za zlomový životní okamžik. Dalším milníkem jeho uměleckého bádání bylo setkání s „Bauhausem“. Funkcionalistická jednoduchost, kterou předvedl například Jaromír Funke, měla na Oto Sládka výrazný vliv. Současně práce s barvou Vasilije Kandinského postupně formovaly jeho vidění světa, které přenesl časem do svých fotografií.

Autor ve své tvorbě cíleně hledá linky a průsečíky, které zvou diváka do světa zdánlivé jednoduchosti. Snímky ovšem vyjadřují cosi více než minimalistickou konstrukci. Pozorovateli nabízí svět obrazů, které jsou navzdory jejich jednoduchosti vyplněné příběhy. Lehce přebarvené scény však v sobě skrývají cosi tajemně poetického. 

Fotograf přiznává, že byl v dětství ovlivněn hlavně Josefem Sudkem. Tento otisk minulosti však přetavuje a do jisté míry tak vytváří jakýsi nový směr, který by se dal nazvat „poetickým minimalismem“. Svoji roli sehrává i skutečnost, že autorova profese kybernetika mu umožňuje nahlížet do světa analýzy i abstrakce. Svým specifickým pohledem na svět tak boří konvenční přístup k minimalistické fotografii a nastoluje nový směr ve vnímání jednoduchosti reality.

Výstavu v ostravské Galerii Opera uvede vedoucí Institutu tvůrčí fotografie SU Vladimír Birgus a fotoeditor České televize Ivo Žídek.

Vernisáž proběhne v úterý 28. ledna 2020 od 17 hodin v Galerii Opera, Divadlo Jiřího Myrona, Čs. legií 14, Ostrava

Místo

Divadlo J. Myrona, Ostrava
Čs. legií 148/14, Ostrava

Provozovatel

Národní divadlo Moravskoslezské

Web: www.ndm.cz

Sdílet