Dělník je smrtelný, práce je živá / výstava

22.09. 17:00 - 21.02. 18:00

Výstava Dělník je smrtelný, práce je živá, kterou připravila Renata Skřebská, kurátorka Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), představuje dosud nezpracované téma práce ve výtvarném umění od počátku 20. století do současnosti. Zastoupeni jsou nejen autoři etablovaní, jako Jan Zrzavý, Otto Gutfreund, Bohumil Kubišta, Adriena Šimotová nebo Stanislav Kolíbal, ale i střední a nejmladší generace, například Zbyněk Sedlecký (1976), Václav Buchtelík (1990) či Filip Nádvorník (1995). Výstava bude zahájena v úterý 22. září v 17 hodin. V ostravském Domě umění bude k vidění do 21. února příštího roku.

Dělník je smrtelný, práce je živá

VIRTUÁLNÍ PROHLÍDKA ZDE

23. 9. 2020 – 21. 2. 2021

Kurátor: Renata Skřebská

Konzultant pro současné umění: Jan Kudrna

Konzultant pro architektonické řešení: Miloš Matěj

Grafický designér: Katarína Jamrišková

Výstavní sekce:
1) Personifikace práce – symbol – propaganda
2) Profese – maskulinum práce – archetyp – mytický hrdina – hrdina práce
3) Svět sám pro sebe – továrna – provoz – stavba
4) Panorama krajiny a města – haldy – důlní lanovky – komíny – těžní věže – přehrady
5) V potu tváře – půda – rozsévač – sekáč – družstevník
6) Ženský úděl – domácnost – zemědělství – kancelář
7) Architektonická plastika
8) Fotografie – každodennost – fascinující genius loci – pád katedrál

DOPROVODNÉ PROGRAMY

K výstavě vychází reprezentativní doprovodná publikace, kterou připravila kurátorka Renata Skřebská. Zakoupit ji můžete od 23. září na pokladně Domu umění, nebo na e-shopu GVUO.

Výstavu doprovázejí také edukační programy pro školy, které je možné rezervovat na webu v sekci Doprovodné programy – Pro školy. Cena je 30 korun za žáka a pedagogický doprovod má vstup volný.

Komentované prohlídky s Renatou Skřebskou, Gabrielou Pelikánovou, nebo Jaroslavem Michnou se uskuteční v úterý, nebo čtvrtky 1., 17., 29. prosince v 16.30 hodin a v soboty 3. října, 7. listopadu, 12. prosince a 2. ledna v 15 hodin. Nutná je rezervace na webu v sekci Doprovodné programy – Pro veřejnost. Komentovaná prohlídka je v ceně vstupenky na výstavu.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Záštitu nad výstavou převzal první náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle od 10 do 18 hodin.

Vstupné na výstavu činí 100 korun plné a 50 korun zlevněné. Až do 31. října je však pro veřejnost vstup volný. Pro seniory nad 65 let a v neděli je vstup volný po celou dobu výstavy. Vzhledem k vývoji epidemiologické situace může dojít k různým změnám, sledujte prosím aktuální informace na našich webových stránkách www.gvuo.cz, nebo na sociálních sítích GVUO.

Místo

Dům umění Ostrava
Jurečkova 9, Ostrava

Provozovatel

GVUO

Web: https://gvuo.cz/vp/gvuo102020/

Sdílet