STARY KNEDLIK / Výstava Michala Kalhouse

18.01. 17:00 - 06.02. 18:00

Výstava Stary knedlik (záměrně psaná bez diakritiky) představuje 24 velkoformátových fotografií umělce a děkana Fakulty umění Ostravské univerzity Michala Kalhouse. Je syntézou nových i starších snímků, které autor pro ostravské diváky znovu vyvolal z negativů. Fotografie, které mají deníkový charakter, divákovi předkládají emoce a úvahy o pomíjivosti, o partnerských vztazích a rodině, o pokoře i vděčnosti za možnost žít prostý život.

MICHAL KALHOUS
19. 1. – 6. 3. 2022 (vernisáž 18. 1. v 17 hodin)
Kurátor: Štěpánka Bieleszová
Grafický design: Katarína Jamrišková
Expozice je součástí výstavního cyklu OSTRAVA SOBĚ.

MICHAL KALHOUS (1967), fotograf a pedagog, žije ve Šternberku a působí v Ostravě. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci, obor učitelství matematika – fyzika, doktorské studium ukončil na Fakultě umění a designu UJEP v Ústí nad Labem, obor vizuální komunikace. Od druhé poloviny 90. let 20. století je spojován s ostravskou výtvarnou scénou. Od roku 2006 vyučuje na Fakultě umění Ostravské univerzity, kde je v současnosti děkanem. Na autorských i skupinových výstavách vystavuje od roku 1994. Zastoupen je ve státních i soukromých sbírkách v České republice i zahraničí.

Název má být synonymem pro autorův aktuální mentální a emocionální stav. Michal Kalhous se cítí jako již poučený, zčásti i zkušený, již stárnoucí, ale snad ještě někdy potřebný, na tenké plátky nakrájený oschlý včerejší knedlík. Fotografie jsou vytvořeny dnes již málo používanou „mokrou“ cestou od zvětšováku po vývojku a ustalovač, jejíž časově zdlouhavý a technologicky složitý výrobní proces dává autorovi prostor a čas uchopit a formulovat témata, získávat odstup a nabývat odvahu k poodhalení a zveřejnění bezvýznamné maličkosti, kterou považuje za důležitou, vysvětlila kurátorka Štěpánka Bieleszová.

Vernisáž se uskuteční 18. ledna v 17 hodin za účasti fotografa Michala Kalhouse i obou kurátorů a bude živě přenášena na Facebooku a YouTube GVUO. V ostravském Domě umění budou výstavy k vidění do 6. března.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Komentovaná prohlídka výstavou Michala Kalhouse s kurátorkou Štěpánkou Bieleszovou a autorem se uskuteční 1. února v 17 hodin. Komentovaná prohlídka výstavou RADOST s kurátorem Jaroslavem Michnou se uskuteční 1. března v 17 hodin. Komentovaných prohlídek se můžete zúčastnit po předchozí rezervaci na webových stránkách galerie. Vstup s platnou vstupenkou na výstavu. Komentované prohlídky budou zároveň streamovány na Facebooku a YouTube GVUO.
V rámci stálé expozice je k vidění také výstava jednoho díla ze sbírky GVUO. Malbu Františka Muziky s názvem Z českého ráje tentokrát vybral plastický chirurg Bohdan Pomahač. Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle 10 až 18 hodin. Vstupné na jednu výstavu činí 40 korun plné a 20 korun zlevněné. V neděli a pro seniory vstup volný. Více informací na www.gvuo.cz

Záštitu nad výstavami GVUO převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.

Partneři: Ministerstvo kultury České republiky; Moravskoslezský kraj; Rada galerií České republiky; Fakulta umění Ostravské univerzity; NEWTON media, a.s.; RENGL, s.r.o.; EPONA; Tiskárna Helbich, a.s.

Mediální partneři: ART ANTIQUES; Artalk; Artikl; A2, A2larm; Český rozhlas Ostrava; deník; FlashArt; ostravan.cz; Patriot magazín; polar; program; Radiohouse

Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a ve svých sbírkách pečuje o 23 tisíc uměleckých předmětů. GVUO spravuje Dům umění, kde pořádá výstavy staršího i současného umění, designu a architektury, včetně edukačních a doprovodných programů, a administrativní budovu na Poděbradově ulici 12, kde se nachází veřejná knihovna s badatelnou zaměřená na výtvarné umění a dokumentaci výstav GVUO. Více informací na www.gvuo.cz

Místo

Galerie výtvarného umění, Ostrava
Jurečkova 1750/9, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Provozovatel

GVUO

Web: www.gvuo.cz

Sdílet