RADOST / výstava

18.01. 17:00 - 06.03. 18:00

Výstava prezentuje 44 uměleckých děl ze sbírky GVUO z oblasti malby, grafiky, plastiky i fotografie. Rozdělena je do 8 tematických sekcí s náměty dětí, jídla, koupání, milenců, touhy, světla, pohybu a ticha. Mezi 35 vystavovanými autory jsou například Jiří Načeradský, Jakub Schikaneder, Antonín Slavíček či František Ženíšek, z Moravskoslezského kraje pak Karel Adamus, Daniel Balabán, Augustin Handzel, Eduard Ovčáček, Dita Pepe nebo František Kowolowski.

RADOST

19. 1. – 6. 3. 2022 (vernisáž 18. 1. v 17 hodin)

Kurátor: Jaroslav Michna

Grafický design: Katarína Jamrišková

Vystavovaní autoři:

Karel Adamus, Daniel Balabán, Nikolaj Petrovič Bogdanov-Bělskij, Josef Čapek, František Zdeněk Eberl, Emil Filla, Viktor Frank, Augustin Handzel, Vlastimil Hofman, Miloš Jiránek, Michal Kalhous, Beneš Knüpfer, Anton Kolig, Konstantin Alexejevič Korovin, František Kowolowski, Otakar Kubín, Piotr Alexejevič Levčenko, Emanuel Krescenc Liška, Filip Andrejevič Maljavin, Josef Mařatka, Jiří Načeradský, Otmar Oliva, Eduard Ovčáček, Dita Pepe, Jan Preisler, Pavla Sceranková, Jakub Schikaneder, Jiří Surůvka, Jindřich Štreit, Franta Uprka, Joža Uprka, Tomáš Vaněk, Jan Zrzavý, Rudolf Žebrok, František Ženíšek

Výstava cílí na prosté lidské radosti. Zajímalo mě, zdali se z osmi mikrotémat dá sestavit výstava limitovaná jen výběrem ze sbírky GVUO. Sondáž si nekladla ambici charakterizovat „pravdivý“ obraz formálně-obsahového vývoje jednotlivých témat v dějinách umění. Můžeme tak vedle sebe vidět například milenecké dvojice pojaté jako tradičně popisný, impresionistický i postmoderní znak. Výstava by měla být čtena jako odlehčená vizuální mozaika snad přinášející radost nejen obsahem jednotlivých uměleckých děl, ale také jejich vzájemnou interakcí, uzavřel kurátor Jaroslav Michna.

Vernisáž se uskuteční 18. ledna v 17 hodin za účasti fotografa Michala Kalhouse i obou kurátorů a bude živě přenášena na Facebooku a YouTube GVUO. V ostravském Domě umění budou výstavy k vidění do 6. března.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Komentovaná prohlídka výstavou Michala Kalhouse s kurátorkou Štěpánkou Bieleszovou a autorem se uskuteční 1. února v 17 hodin. Komentovaná prohlídka výstavou RADOST s kurátorem Jaroslavem Michnou se uskuteční 1. března v 17 hodin. Komentovaných prohlídek se můžete zúčastnit po předchozí rezervaci na webových stránkách galerie. Vstup s platnou vstupenkou na výstavu. Komentované prohlídky budou zároveň streamovány na Facebooku a YouTube GVUO.
V rámci stálé expozice jek vidění také výstava jednoho díla ze sbírky GVUO. Malbu Františka Muziky s názvem Z českého ráje tentokrát vybral plastický chirurg Bohdan Pomahač. Dům umění, GVUO je otevřen úterý až neděle 10 až 18 hodin. Vstupné na jednu výstavu činí 40 korun plné a 20 korun zlevněné. V neděli a pro seniory vstup volný.

Záštitu nad výstavami GVUO převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo.

Partneři: Ministerstvo kultury České republiky; Moravskoslezský kraj; Rada galerií České republiky; Fakulta umění Ostravské univerzity; NEWTON media, a.s.; RENGL, s.r.o.; EPONA; Tiskárna Helbich, a.s.

Mediální partneři: ART ANTIQUES; Artalk; Artikl; A2, A2larm; Český rozhlas Ostrava; deník; FlashArt; ostravan.cz; Patriot magazín; polar; program; Radiohouse

Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a ve svých sbírkách pečuje o 23 tisíc uměleckých předmětů. GVUO spravuje Dům umění, kde pořádá výstavy staršího i současného umění, designu a architektury, včetně edukačních a doprovodných programů, a administrativní budovu na Poděbradově ulici 12, kde se nachází veřejná knihovna s badatelnou zaměřená na výtvarné umění a dokumentaci výstav GVUO. Více informací na www.gvuo.cz

Místo

Galerie výtvarného umění, Ostrava
Jurečkova 1750/9, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Provozovatel

GVUO

Web: www.gvuo.cz

Sdílet