HIDDEN / Zvířata v antropocénu

13.09. 17:00 - 20.11. 17:00

Mezi témata, která nejvíce rozdělují dnešní společnost, patří životní prostředí a klimatické změny. Galerie výtvarného umění v Ostravě, příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, ve spolupráci s neziskovou organizací We Animals Media přispějí do této diskuze výstavním projektem HIDDEN / Zvířata v antropocénu, který upozorňuje na neetické chování člověka vůči zvířatům s přesahem na životní prostředí. Vernisáž se uskuteční v úterý 13. září v 17 hodin. Výstava bude v ostravském Domě umění k vidění až do 20. listopadu.


Když v tobě utrpení jiné bytosti vyvolá bolest, nepodléhej prvotní touze utéct od trpícího, ale naopak se přibliž co nejblíže k tomu, kdo trpí, a snaž se mu pomoci. (Lev Nikolajevič Tolstoj)

14. 9. – 20. 11. 2022 (vernisáž 13. 9. v 17 hodin)

Kurátoři: Jo-Anne McArthur, Keith Wilson, Jiří Jůza

Autoři vystavovaných fotografií: Jon Amad, Daniel Beltrá, Adam Dean, Aitor Garmendia, Aaron Gekoski, Jan van Ijken, Britta Jaschinski, Lissy Jayne, Konrad Lozinski, Selene Magnolia, Jo-Anne McArthur, Kristo Muurimaa, Adam Oswell, Carlota Saorsa, Andrew Skowron, Timo Stammberger, Luis Tato, Gav Wheatley, Národní institut zdraví (USA), anonym (REUTERS)

Záštitu nad výstavou v GVUO převzal náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury.

JO-ANNE MCARTHUR (1976), oceňovaná fotožurnalistka, která již dvě desetiletí dokumentuje život zvířat. Procestovala více než šedesát zemí a pro svou neziskovou fotografickou agenturu We Animals Media zdokumentovala kruté a znepokojivé způsoby, jakými lidé zacházejí se zvířaty. Jo-Anne McArthur získala ocenění v soutěžích, jako jsou Wildlife Photographer of the Year, Nature Photographer of the Year, BigPicture, Pictures of the Year International a Global Peace Photo Award. Její práce publikovaly stovky médií. Jo-Anne McArthur dává své práce volně k dispozici všem, kdo se zasazují o ochranu zvířat, a to prostřednictvím stránky We Animals Media stock. HIDDEN (Skryto, 2021) je její třetí publikace, která vyšla po knihách We Animals (My zvířata, 2014) a Captive (V zajetí, 2017).

WE ANIMALS | Media je nezisková organizace, která prostřednictvím působivé fotografické a video žurnalistiky zviditelňuje zvířata běžně skrytá veřejnosti. Jejím posláním je dokumentovat příběhy zvířat v lidském prostředí, těch, která jsou využívána k jídlu, módě, zábavě a pokusům. Cílem je vyvolat soucit, diskuzi a změnu.

Partneři: Moravskoslezský kraj; Ministerstvo kultury; We Animals | Media; Freiraum für fotografie; Rada galerií České republiky; NEWTON media, a.s.; RENGL, s.r.o.; EPONA; Tiskárna Helbich, a.s.

Mediální partneři: ART ANTIQUES; Artalk; Artikl; A2; A2larm; Český rozhlas Ostrava; deník; FlashArt; ostravan.cz; Patriot magazín; polar; program; Radiohouse

Galerie výtvarného umění v Ostravě je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje a pečuje o 23 tisíc uměleckých předmětů. GVUO spravuje Dům umění, kde pořádá výstavy staršího i současného umění, designu a architektury, včetně edukačních a doprovodných programů, a administrativní budovu na Poděbradově ulici 12, kde se nachází veřejná knihovna s badatelnou zaměřená na výtvarné umění a dokumentaci výstav GVUO. Více informací na www.gvuo.cz

Místo

Galerie výtvarného umění, Ostrava
Jurečkova 1750/9, 702 00 Moravská Ostrava a Přívoz

Vstupné

GVUO

Vstupenka

Provozovatel

www.gvuo.cz

Sdílet