Japonské dny v Ostravě / festival japonské kultury

14.10. 14:00 - 16.10. 21:00

Zdá se vám o procházkách ulicemi Ósaky za zvuků tradičních bubnů a vůně placek okonomijaki? S nákupem letenek ještě počkejte. To nejlepší z japonské kultury pro všechny smysly totiž můžete už v řijnu zažít na festivalu Japonské dny v Ostravě.

Hranice Japonska se turistům otevírají jen pomalu a dostat se do země po vlnách pandemie je pořád složité. „Když nemůžeme my do Japonska, dovezeme si ho domů. A velký kus!“ říká už pár měsíců nadšeně ředitel festivalu Jan Kudla. Letošní 6. ročník akce, která proběhne 14.-16. října 2022 nově v prostorách kulturního domu Akord v Ostravě Zábřehu, je totiž opravdu výjimečný.

Kouzelník i melodie jako od Ghibli

Třídenní festival už od svého začátku v roce 2016 je postaven tak, aby návštěvníkům umožnili ochutnat co nejvíce aspektů země samurajů a sakurových květů. A ani tentokrát to nebude jiné. „Máme velikou radost z toho, že se nám letos podařilo získat opravdu skvělé hosty z Česka i Japonska“ říká jedna z organizátorů Ema Högrová.

Tady je pár lákadel z nabitého programu:

  • Takuya Yaniguchi – fenomenální hráč na taiko bubny. Většina taiko vystoupení je postavená na kombinaci hodně hráčů, Takuya to zvládá sám. A skvěle! Do Ostravy chce přivézt i svůj veliký o-taiko buben.
  • Keiichi Iwasaki kouzelník a bavič. Z Japonska přijel na kole a dostal se mimochodem až do finále soutěže Britain's Got Talent, kam ho poslala nadšená porota. Že je neuvěřitelný showman určitě přesvědčí i vás.
  • Divadlo Kjógen brněnský divadelní soubor. Stálice, bez které se žádná akce neobejde. Jejich originální japonské frašky jsou vždy zárukou dobré zábavy.
  • Nakamura Tempei famózní klavírista. Studoval v Ósace na prestižní hudební škole. Na hodinovém koncertu představí vlastní skladby ve stylu filmových melodií studia Ghibli.
  • Lukáš Pavlásek – herec a komik. V Japonsku cestoval i natáčel a o své zážitky a vlastní básně haiku se podělí během originální stand-up show.
  • Tujiko Noriko popová zpěvačka. Rodačka z Ósaky, dnes žijící v Paříži, bude mít hodinový koncert na klubové scéně. Čeká vás směs elektro beatu a popu.

A to je samozřejmě jen začátek. Na festivalu bude vařit Hiroki Komiya, majitel vyhlášené okonomijaki restaurace v centru Ósaky, vystoupí samurajská skupina Gorin nebo tanečnice z Yosakoi Hanamaru, představí se výborný operní zpěvák Noritaro Dei a jeho hosté a samozřejmě proběhne nespočet workshopů a přednášek.

Protože o přednášky a workshopy je vždy obrovský zájem, rozhodli se letos pořadatelé zvětšit kapacitu, aby měl šanci každý zájemce. Vše je samozřejmě v ceně vstupenky, takže se nemusíte dopředu registrovat a hlásit. Rozhodně se vyplatí dorazit včas, ale nebojte, mnoho workshopů proběhne i třikrát. Těšit se můžete na kaligrafii, skládání mizuhiki, origami, ukázky juda nebo karate a spoustu dalšího včetně stánků, kde si budete moct nakoupit parádní suvenýry.

Vstupenky už jsou v prodeji!

Vstupenky na festival už se začaly prodávat a pokud si nechcete program nechat ujít, s nákupem určitě moc neotálejte, kapacita je totiž letos omezená a zájem od začátku prodeje veliký.

Vstupenky si můžete s předstihem pořídit na konkrétní den (180 Kč) i za zvýhodněnou cenu 400 Kč na celou událost. Slevu pak mohou využít studenti, ZTP a důchodci: https://japonskedny.cz/vstupenky

Věříme, že podobný japonský festival tady ještě nebyl a už se nemůžeme dočkat, až to vypukne. Jak by řekli v Japonsku: mata ne, tedy na viděnou!

Místo

DK Akord, Ostrava
Nám. Slov. nár. povstání 2012/1, Ostrava

Provozovatel

Japonské kulturní centrum

Web: https://japonskedny.cz/program/

Sdílet