Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Tříkrálový koncert pro záchranu varhan v bludovickém kostele

  • Havířov,

Šestého ledna se v evangelickém kostele v Bludovicích konal Tříkrálový koncert na záchranu varhan. Sbírku podpořila Eva Farná a Jiří Koběrský.

Dominanta Havířova Bludovic, krásná kulturní památka z roku 1782. Evangelický kostel. Místo, kde se lidé scházejí a hledají klid v duši. Místo, kde se konají různé kulturní a společenské akce. Chrám, který zdobí krásné varhany. Čas si vybral své a hudební nástroj potřebuje projít rekonstrukcí. Právě pro záchranu královského nástroje byl uspořádán Tříkrálový koncert, na kterém vystoupila Eva Farná, Jiří Koběrský a pěvecký sbor Rozmarýnek.

Vladislav Volný, pastor evangelického kostela v Havířově Bludovicích: „Oprava našich varhan bude stát asi milion korun, ale právě, že ta oprava by byla jen na nějaké desetiletí, možná by sloužila jedné generaci, tak jsme se rozhodli, že si dáme náročnější cíl a chtěli bychom pořídit nový nástroj, který se bude řádově pohybovat kolem 12 milionů korun."

Organizátoři chtěli návštěvníkům dopřát víc než hodinový koncert. V budově naproti kostela se mohli lidé podívat na různé prvky umění, jako je výroba papírových krajek, vyřezávání ze dřeva, a to vše za doprovodu lidové hudby.

Anna Przeczková: „Vyrobili jsme tady keramické výrobky, které se prodávají a výtěžek jde na opravu varhan. Já jsem věřící a chodím tady do kostela."

Olga Kotulová: „Lidé jsou moc štědří. Mohou přispět tady do kasičky nebo na listinu. Je to dobré, máme hodně darů."

Kromě sbírky na záchranu varhan si mohli lidé zakoupit charitativní kalendář. Výtěžek nadace Úsměvy věnuje na pomoc dětem bez rodičů.

Jiří Koběrský: „Celý je symbolicky nafocený se sedmidenní holčičkou Sárou a mám k tomu i novou písničku, která se jmenuje Pro tebe, která tady dneska večer zazní. Vždy, když se jedná o dobrou věc, tak jsem rád u toho. Já jsem pozitivní člověk a podporuji pozitivní věci."

Úderem osmnácté hodiny se kostel zaplnil do posledního místa.

Kristýna Kolodějová: „Já chodím do kostela každý týden, takže vím, o co jde a na Evu Farnou se ráda podívám."

Lenka Volfová: „Já jsem překvapená, že je tady tolik lidí a určitě takové akce je dobré podporovat."

Pro Evu Farnou je důležité, že svým hlasem může pomoci. Navíc má k bludovickému kostelu osobní vztah.

„Můj otec tady v Bludovicích vyrůstal, moje babička se tady vdávala. Je tady mnoho faktorů. Byla jsem tady mnohokrát a o to větší je to pro mě čest, že tady můžu být. Navíc dneska to bude moc hezké."

Na konci listopadu 2011 byl založen Nadační fond přátel kulturní památky evangelického kostela v Havířově Bludovicích. I vy můžete přispět.
KONSTRUKTIAL s.r.o.- Petřvald
Petřvald
od 20 000 do 26 000 Kč/měsíc

Detail

Jakub Glac - Petřvald
Petřvald
od 20 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

DEFENDIT CORDIS s.r.o. - lokalita domů Havířov
Havířov
od 16 800 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků