Reklama

Tříkrálový koncert pro záchranu varhan v bludovickém kostele

  • 4. května 2012,
  • 4:00,
  • Havířov,
  • Bára Kelnerová

Šestého ledna se v evangelickém kostele v Bludovicích konal Tříkrálový koncert na záchranu varhan. Sbírku podpořila Eva Farná a Jiří Koběrský.

Reklama

Dominanta Havířova Bludovic, krásná kulturní památka z roku 1782. Evangelický kostel. Místo, kde se lidé scházejí a hledají klid v duši. Místo, kde se konají různé kulturní a společenské akce. Chrám, který zdobí krásné varhany. Čas si vybral své a hudební nástroj potřebuje projít rekonstrukcí. Právě pro záchranu královského nástroje byl uspořádán Tříkrálový koncert, na kterém vystoupila Eva Farná, Jiří Koběrský a pěvecký sbor Rozmarýnek.

Vladislav Volný, pastor evangelického kostela v Havířově Bludovicích: „Oprava našich varhan bude stát asi milion korun, ale právě, že ta oprava by byla jen na nějaké desetiletí, možná by sloužila jedné generaci, tak jsme se rozhodli, že si dáme náročnější cíl a chtěli bychom pořídit nový nástroj, který se bude řádově pohybovat kolem 12 milionů korun."

Organizátoři chtěli návštěvníkům dopřát víc než hodinový koncert. V budově naproti kostela se mohli lidé podívat na různé prvky umění, jako je výroba papírových krajek, vyřezávání ze dřeva, a to vše za doprovodu lidové hudby.

Anna Przeczková: „Vyrobili jsme tady keramické výrobky, které se prodávají a výtěžek jde na opravu varhan. Já jsem věřící a chodím tady do kostela."

Olga Kotulová: „Lidé jsou moc štědří. Mohou přispět tady do kasičky nebo na listinu. Je to dobré, máme hodně darů."

Kromě sbírky na záchranu varhan si mohli lidé zakoupit charitativní kalendář. Výtěžek nadace Úsměvy věnuje na pomoc dětem bez rodičů.

Jiří Koběrský: „Celý je symbolicky nafocený se sedmidenní holčičkou Sárou a mám k tomu i novou písničku, která se jmenuje Pro tebe, která tady dneska večer zazní. Vždy, když se jedná o dobrou věc, tak jsem rád u toho. Já jsem pozitivní člověk a podporuji pozitivní věci."

Úderem osmnácté hodiny se kostel zaplnil do posledního místa.

Kristýna Kolodějová: „Já chodím do kostela každý týden, takže vím, o co jde a na Evu Farnou se ráda podívám."

Lenka Volfová: „Já jsem překvapená, že je tady tolik lidí a určitě takové akce je dobré podporovat."

Pro Evu Farnou je důležité, že svým hlasem může pomoci. Navíc má k bludovickému kostelu osobní vztah.

„Můj otec tady v Bludovicích vyrůstal, moje babička se tady vdávala. Je tady mnoho faktorů. Byla jsem tady mnohokrát a o to větší je to pro mě čest, že tady můžu být. Navíc dneska to bude moc hezké."

Na konci listopadu 2011 byl založen Nadační fond přátel kulturní památky evangelického kostela v Havířově Bludovicích. I vy můžete přispět.
Antonín Goryl
Karviná
od 15 000 Kč do 18 000 Kč

Detail

Těšínská stavební s.r.o.
Karviná
od 18 000 Kč do 22 000 Kč

Detail

Mediaservis, s.r.o.
Karviná
od 6 700 Kč do 13 350 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Dny NATO spolu s Radegastem

Více PR článků
Zavřít reklamu