Sociální pohřby

  • 4. ledna 2013,
  • 9:41,
  • Karviná,
  • Jiří Brzóska

Pohřeb je v dnešní době nákladnou záležitostí. Vedle pohřbů bez obřadu přibývá i tzv. sociálních pohřbů. Zařizuje je město a to nejen lidem bez domova, ale i lidem, jejichž příbuzní nechtějí, či nemohou z jakýchkoli důvodů poslední rozloučení zajistit.

Reklama

Jednou v životě nastane chvíle, kdy nás navždy opustí někdo blízký. Bohužel jsou případy, kdy zesnulý nemá nikoho blízkého, nebo ho nikdo z nejbližších nechce pohřbít. V tomto případě se musí o to postarat město. Například Karviná musela v loňském roce zajistit 35 sociálních pohřbů v celkové výši 220 tisíc korun.

Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "V žádném případě se nejedná pouze o lidi bez přístřeší, bezdomovce, jedná se i o lidi nemajetné, nebo o lidi, jejichž rodina jim odmítne z jakýchkoliv důvodů zařídit pohřeb."

Postup při organizaci sociálního pohřbu stanovuje zákon o pohřebnictví. K pochování na náklady měst se přistupuje, pokud do čtyř dnů nikdo pohřbení nesjedná.

Zdena Černínová, majitelka pohřební služby: "Samozřejmě takový pohřeb jsou věci úplně nejzákladnější, nejnutnější, rakev, rubáš, odvoz do kremace, zpopelnění."

Po kremaci jsou ostatky uloženy do společného hrobu. Pozůstatky lidí, u nichž se nepodařilo zjistit totožnost, mohou být pohřbeny pouze uložením do hrobu nebo hrobky. Striktní je také nařízení co se týká nakládání s majetkem zemřelého. Obec se může zapojit do dědického řízení a částku spojenou s pohřbem vymáhat. V opačném případě může náklady spojené s pohřbem požadovat po ministerstvu pro místní rozvoj.
Líheň 2019 / soutěž amatérských hudebníků

07.03. 19:00 - 01.06. 0:00
Havířov, Stolárna Havířov a Hard Cafe Karviná

bebro electronic s.r.o.
Karviná
od 21 000 Kč do 23 000 Kč

Detail

Slezská důlní díla a.s.
Karviná
od 28 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

SENIOR DOMY POHODA ČESKÝ TĚŠÍN a.s.
Karviná
od 26 050 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu