Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Boni pueri v Karviné

  • Karviná,

Světoznámý chlapecký pěvecký sbor Boni pueri vystoupil v karvinském kostele Povýšení svatého kříže. "Myslím si, že z kluků, kteří se seznámí s muzikou Bacha, Mozarta i současníků, vyrostou gentlemani," říká Pavel Horák, ředitel Boni pueri.

Pavel Horák, ředitel Boni pueri: "Český chlapecký sbor má dnes 27 let, navazuje na starou tradici ze 13 století. Je to tradice, která tady je odpradávna a my se snažíme být pokračovateli tak, aby ti kluci otevírali historii muziky a zjistili, jaká muzika je krásná. Zpíváme různé žánry, ale především je to z vážné muziky."

Sbor pochází z Hradce Králové ze Základní umělecké školy zaměřené na chlapecké sborové zpívání. Tvoří ho chlapci od tří do dvaceti let.

Pavel Horák, ředitel Boni pueri: "Jsou to kluci z celých Východních Čech, scházíme se podle potřeby, ale tato koncertní složka zkouší minimálně třikrát-čtyřikrát týdně. Člověk, co dokáže zpívat, co dokáže předávat muziku ostatním lidem, tak si myslím, že z něj bude potom i dobrý člověk a že to i toho člověka i kultivuje, ta muzika je v člověku zakořeněná. Myslím si, že z kluků, kteří se seznámí s muzikou Bacha, Mozarta i současníků, tak vyrostou gentlemani."

Gentlemanem se určitě stane i Jaroslav Hrubý, který ve sboru zpívá 9 let. Jeho snem bylo podívat se do světa a díky sboru se mu jeho sny plní.

Jaroslav Hrubý, člen sboru: "Já jsem navštívil v roce 2005 Japonsko, i v roce 2007 a kromě toho z evropského turné například Anglie 2007. Mám radši vážnější hudbu."

Vladimíra Gajdaczová, ředitelka MěDK Karviná: "Pozvali jsme je proto, že jsou nejlepší. My máme sice náš výborný Permoník, ale chtěli jsme ukázat, že jsou i jiné sbory, které jsou stejně dobré."

Tento sbor v Karviné vystoupí i 4. prosince v městském Domě kultury společně s Petrem Maláskem jako doprovod Lucie Bílé v rámci předvánočního turné. Koncert bude jediný v Moravskoslezském kraji. Prodej vstupenek začal 11.listopadu.  

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy