Oblíbená orlovská umělkyně se rozloučila výstavou

  • 27. května 2012,
  • 7:20,
  • Orlová,
  • Richard Kutěj

Mezi vznikem a zánikem. Takový nese název výstava výtvarných prací orlovské rodačky a profesorky gymnázia Jindřišky Růžičkové, která se koná v domě kultury. Známá výtvarnice a oblíbená profesorka se takto zároveň symbolicky loučí se svým působením v Orlové

Reklama

Orlovská rodačka učí na zdejším gymnáziu od roku 2000 a patří k tamním nejoblíbenějším profesorům. Zároveň se věnuje své výtvarnické kariéře. Výtvarničina pokračuje. Působení paní profesorky na gymnáziu ale s letošním školním rokem končí. A jak říká ona sama. Vzpomínat bude jen v dobrém.

Jindřiška Růžičková: „Byl to můj nejhezčí dárek v penzijním a předpenzijním věku a je to mé nejšťastnější životní období. Chtěla bych, aby to věděli hlavně studenti. Byli pro mě dárkem."

Její studenti toto ale jistě dobře vědí. Mnozí z nich se také díky jejímu vlivu úspěšně věnovali třerba studiu oborů, jako je architektura. A mnohé do života si odnášejí také její letošní maturanti.

Anketa, studenti: 1. „Především je na nás hrozně hodná, má k nám takový specifický přístup a určitě nám dala i hodně do života." 2. „Paní profesorka nám dala hodně moc a díky ní vím, co budu jednou dělat."

A není divu. Paní profesorka totiž nejen učila. Zároveň se podílela na mnoha nekonvečních a zajímavých projektech. Díky ní tak mnozí studenti pronikli do světa abstraktního a moderního umění. Jiný projekt je zase zavedl do světa seniorů. A bylo jich mnohem více.

Jindřiška Růžičková: „Vystoupení rockových kapel na gymnáziu doprovázené akční malbou, nebo nekonečný proud, malba na nekonečném papíru a jeho předání dalším generacím."

Vraťme se ale k samotné výstavě výtvarnice, o jejíž kvalitách svědčí i účasti na mezinárodních plenérech a setkáních. Výstava nabízí nejen abstraktní umění, které v podání malířky zachází do konstruktivní ale i velmi expresivní malby.

Jindřiška Růžičková: „I když vypadám a jsem klidový člověk, ve výtvarné tvorbě je to o něčem jiném. Pak je tady také cyklus, který bych nazvala Black pictures, tedy Černé obrazy, kde vkládám to zlé, co zasahuje mne ale i celou naši společnost. A dále jsou tady filozofické obrazy, které v chaosu světa hledají nějaký řád a světlo."

Výstava orlovské umělkyně a profesorky potrvá do konce června.
Tragédie v Oradur-Sur-Glane / výstava

05.02. 16:00 - 14.01. 18:00
Havířov, Památník Životické tragédie, Havířov-Životice

Podmalby na skle / výstava

19.02. 16:00 - 31.12. 18:00
Karviná, Výstavní síň, Karviná

Obrázky z dějin Petřvaldu / výstava

07.03. 16:00 - 28.02. 18:00
Karviná, Technické muzeum Petřvald

SPORTOVNÍ CENTRUM ORLOVÁ s.r.o.
Karviná
od 16 300 Kč

Detail

Vijay Bahadur Singh Yadav
Karviná
od 14 740 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu