Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Orlové vybudují nové náměstí

  • Orlová,

Centrum Orlové-Lutyně čekají velké změny. Mezi městským úřadem a obchodním domem Prior by mělo vzniknout nové náměstí s podzemním parkovištěm. Občané města si v těchto dnech mohou studie náměstí prohlédnout v domě kultury.

Prohlédnout si můžete dvě varianty vzhledu nového centra města Orlové. Radomír Mojžíšek, místostarosta Orlové (SNK-ED): "K vidění jsou dvě varianty, které jsou připraveny ve fázi studie, z nichž by měla vzniknout závěrečná realizace. V té první variantě je řešeno podzemní parkování, jsou tam samozřejmě úpravy nadzemních domů, ale čím se podstatně liší od varianty druhé je, že je vzdušnější, protože objekt, který se nachází kolem Masarykovy třídy, není nějaký masivní, ale je to pouze jakási kolonáda, tedy lehká stavba. V případě druhé varianty je to řešení úplně stejné jako v té variantě první, ale je tam navíc jedna budova. Na místo kolonády tam je víceméně klasický dům, který by mohl sloužit jako polyfunkční objekt, to znamená, že v přízemních částech by mohly být obchody, služby v dalších patrech buď bydlení, nebo kanceláře."

Varianty náměstí vypracovala brněnská architektonická kancelář RAW, a to z námětů, které vytvořili švýcarští a brněnští studenti při workshopu, který se konal v Orlové v loňském roce.

Radomír Mojžíšek, místostarosta Orlové (SNK-ED): "Obě varianty mají samozřejmě řešeno podzemní parkování, je navržena úprava náměstí počínaje dlážděním, prvky zeleně, kašnou a samozřejmě možností posezení a pak jsou tam další objekty. Jeden je na opačné straně náměstí mezi dnešním kinem a Českou spořitelnou, který by rovněž měl být polyfunkční, tedy že by dole měly být služby a obchody a nahoře případně bydlení."

Celá část náměstí navazuje ve spodní části na oddechovou zónu. Ve které by měla být kavárnička s umělým jezírkem. Celý komplex náměstí bude navazovat na stávající lesík, který se napojuje na sportovní areál. Upraven bude i opačný prostor u městského úřadu, kde je dnes parkoviště. Tam by měl vzniknout malý parčík. O tom, jak by mělo nové centrum vypadat, mohou částečně rozhodnout i občané města, a to formou ankety.

Radomír Mojžíšek, místostarosta Orlové (SNK-ED): "Takže samozřejmě budeme přihlížet k výsledkům ankety, protože rádi bychom znali názor našich občanů, k čemu více inklinují. Obě varinty ale zahrnují stejné základní rysy, to znamená, že můžeme tedy v této chvíli zahájit projektování i vlastní realizaci bez znalosti výsledků té ankety, protože ta bude zohledněna až v té druhé fázi, kdy se budou řešit ty nadzemní části. Chtěli bychom dát na vůli občanů, zda se budou přiklánět k té vzdušnější variantě nebo naopak k takové, která bude uzavírat to náměstí a odhlučňovat ho od Masarykovy třídy."

Anketní lístky najdete ve vestibulu orlovského domu kultury, a to u studií nového náměstí. S jeho výstavbou by se mohlo začít v polovině příštího roku.

Anketa, občané města: 1. "Líbí se mi víc varianta číslo 1." 2. "Více se mi líbí to rámování těch stromů kolem a myslím si, že tam je takové zasklení, kde by mohlo být sezení pro lidi. To si myslím, že je to důležité, protože na náměstí se mají lidé scházet. Náměstí nemá být holé." 3. "Mně se líbí varianta číslo dvě, protože to náměstí je takové uzavřenější a je to pěknější."

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy