Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Podmíněný trest za podvody s dotacemi na louky

Krajský soud v Ostravě vynesl rozsudek v případu dotačních podvodů, kterých se dopustili manželé Šimkovi. Pomocí padělaných dokumentů žádali o dotace na zemědělskou půdu a peníze v řádech statisíců i inkasovali. Lukáš Šimko byl odsouzen na 2 a půl roku roku a jeho žena Romana dostala o půl roku méně. Oba tresty jsou podmíněné.

Podvod s dotacemi praskl ve chvíli, kdy chtěl zemědělec Petr Liberda z Třinecka pronajmout kus půdy své dceři. Ta při vyřizování dokladů zjistila, že pozemek už mají pronajatý manželé Šimkovi z Návsí. Přitom pan Liberda o ničem nevěděl.

Petr Liberda, majitel pozemku: “Já jsem v roce 2011 zjistil, že na mém pozemku v Tyře si Šimko pronajal dva hektary neorní půdy a pastvin.”

Podobných případů je asi 20. Za péči o pozemek pak Šimkovi žádali o dotace prostřednictvím Agentury pro zemědělství a venkov. Podle obžaloby si přišli na asi 350 tisíc korun. Krajský soud je uznal vinnými z trestných činů dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropských společenství.

Lenka Čechová, soudkyně: “Odsuzují se: Romana Šimková k úhrnému trestu v trvání 2 let, obžalovaný Šimko k úhrnému trestu v trvání dvou let a šesti měsíců.”

Tresty manželů jsou oba pomíněně odloženy na 3 roky. Šimkovi si k soudu rozsudek vyslechnout nepřišli. Jeden z poškozených, pan Liberda ale ano. Ostatně prý tam chodil častěji než obžalovaní, kteří se prý ani nenamáhali omluvit a tak se soud vlekl velmi dlouho.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy