Reklama

Transplantace stolice pomáhá pacientům v N. Jičíně

Nemocnice v Novém Jičíně má úspěchy s metodou zvanou fekální bakterioterapie. Pomocí „transplantace stolice" léčí těžká zánětlivá onemocnění střev. Během jednoho roku lékaři vyzkoušeli tuto metodu u šesti pacientů, vždy s pozitivním výsledkem.

Reklama

Opět jednoduchá, ale velmi efektivní metoda. Lékaři ji zkoumají od roku 1958. Výborné výsledky přinesla i na novojičínské interně při léčbě těžkých zánětů střev. Zdravou stolici od dárce lékaři nejprve smíchají s fyziologickým roztokem.

Roman Černohorský, primář interního oddělení, Nemocnice Nový Jičín: „Rozmícháme ji v obyčejném kuchyňském mixéru. Samozřejmě za patřičných hygienických opatření u personálu, který to provádí. Pak tu směs filtrujeme paradoxně přes obyčejné kuchyňské sítko. Pak přes filtrační papíry, takže dostaneme roztok řekněme hnědé barvy.”

Ten pak lékaři klystýrem nebo sondou dopraví do tlustého střeva. V něm se zdravé bakterie rozmnoží a doslova porazí infekci. Srovnatelných výsledků nedosahují lékaři ani nasazením silných antibiotik, která jsou navíc velmi drahá.

Roman Černohorský, primář interního oddělení, Nemocnice Nový Jičín: „Paradoxně jak je ta léčba velice levná, tak narážíme na to, že jsou tady psychické bariéry. I u příjemců i u dárců. Ale většinou se velice dobře dohodneme s někým z příbuzných nebo přátel pacienta.”

Představa přijetí cizí stolice se nezamlouvá asi nikomu, vysoká účinnost této metody ale mluví za vše. V trávícím traktu žije podle lékařských výzkumů zhruba 100 trilionů bakterií, což je asi desetinásobek počtu buněk člověka.
PAMET, spol. s r.o.
Nový Jičín
od 18 000 Kč

Detail

Pharm Invest s.r.o.
Nový Jičín
od 20 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

HEINZ FOOD a.s.
Nový Jičín
od 15 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu