Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Před 100 lety vznikla tiskárna Kryl & Scotti

Rovné století uběhlo od jedné z historických událostí Nového jičína. V roce 1909 vznikla ve městě první ryze česká tiskárna. Založili ji tehdy Karel Kryl a Ferdinand Scotti. Firma zde fungovala téměř třicet let. Během té doby vydala velké množství především bibliofilských tisků.

V prakticky zcela německém Novém Jičíně bylo založení české tiskárny v podstatě krokem do neznáma. Karel Kryl a Ferdinand Scotti jej přesto v roce 1909 podstoupili a i přes nezdary či přerušení činnosti během první světové války vydrželi. I to se dozvěděli ve čtvrtek odpoledne návštěvníci přednášky v Muzeu Novojičínska.

Karel Chobot, ředitel státního okresního archivu: "Význam té tiskárny je nejen to ono české slovo, ale to, že vydávali krásnou knihu, že vydávali bibliofilie, a to pro nesmírně významné nakladatele a autory české knihy a tím se vlastně oni, ale i Nový Jičín, zapsali do historie bibliofilie, do historie krásné knihy vlastně v celé České republice. Nechci být nadnesený a říkat ve střední Evropě, ale oni opravdu těmito svými díly zasahovali i do knižní kultury vlastně většího rozměru."

V roce 1936 vyplatil Karel Kryl Ferdinanda Scottiho a provoz tiskárny převzal sám. Jenže už o dva roky později, po záboru Sudet na podzim roku 1938, ji musel přestěhovat. V novém sídle v Kroměříži vydržela firma do roku 1950, kdy ji komunisté zavřeli. Janu Krylovi, vnukovi zakladatele firmy, byly tehdy tři roky.

Jan Kryl, vnuk Karla Kryla nejst.: "Kdykoliv se po rozbití tiskárny a vlastně odvezení do šrotu vzpomněla tiskárna, tak jsme naše rodiče křísili. Oba byli na srdce a oba jsme křísili. Takže my jsme se o té tiskárně dovídali víceméně tehdy, když se náhodou stěhovalo a ty tisky se musely znovu zařadit do knihovny. Anebo když potom jsme byli v pozdějších letech, tak tam byly i soukromé tisky, které zajímaly dospěláky, pubescenty a tak my potom jsme v těch knihovnách, když naši byli někde třeba na bále, na plese nebo tak, tak my jsme prolézali tu knihovnu a takhle jsme se k tomu dostali."

Tiskárna původně sídlila na ulici Mlýnské, dnes Hoblíkova. Poté se ale přestěhovala do prostor bývalé části ulice Máchova, která ale nyní nese jméno Karla Kryla.

Karel Chobot, ředitel státního okresního archivu: "Stojíme v úctě zákonitě před Karlem Krylem zpěvákem. Ale pro Nový Jičín má především význam ta firma Kryl & Scotti a neměli bychom na to zapomínat. Taková připomínka by tady být určitě měla. Teď se připravuje nová expozice muzea, kde určitě zmínka bude. Jestli pamětní deska, možná je to právě zadání pro náš Klub rodáků a přátel města."

Tiskárna během svého působení vytiskla desítky titulů velkých pražských nakladatelů. Tiskařskými stroji novojičínské tiskárny prošla například díla Jakuba Demla či Josefa Čapka.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků