Architekt Vávra: bourat tabačku je škoda

Podle herce, uznávaného architekta a známého televizního popularizátora stavitelství Davida Vávry je škoda, že areál bývalé tabákové továrny zmizí z mapy města Nový Jičín. Přirovnává jej k obdobným průmyslovým stavbám v zahraničí, které po obnově slouží zcela jiným účelům. Na budovy je už ale vydán demoliční výměr.

Na konci listopadu minulého roku se pro Davida Vávru a další členy Divadla Sklep stal Nový Jičín na pár dní druhým domovem. Známý televizní průvodce Šumnými městy tvrdí, že o staré průmyslové dědictví jako třeba areál tabačky se v zahraničí umí postarat lépe než u nás. Jako příklad zmiňuje některé čtvrti New Yorku či Essenu, kde pulzuje život i v dříve opuštěných průmyslových budovách či dokonce dolech.

David Vávra, herec a architekt: "Do těchto objektů jsou vsunuty současné nejenom alternativní prostory pro divadlo, výtvarné umění, ale především prostory i komerční. A jsou tam jedny z nejdražších restaurací a je tam ponechaný ten život v té syrové pravdivosti. Třeba odhalené profily typu "I," jeřábové dráhy a pod tím se odehrávají ty honosné bankety. Je škoda, že my jsme k tomu ještě cestu nenašli nebo nacházíme jen pozvolna. Ale jsou v současné době i vlaštovky. Ve Vítkovicích, je to národní památka, se chystá zajímavá aktivita. Je dobré, že tam je vysoká škola spojená i s nějakými obchody a kavárnami a tak dále."

Areál bývalé tabákové továrny se i přes snahu Klubu rodáků a přátel města nedočkal zápisu do seznamu kulturních památek. Majitel, firma Mocero reality, se jej ve spolupráci s developerskou firmou JTH chystá zbourat a postavit na místě dva hypermarkety. Areál je až na budovu střední školy Educa prázdný.

David Vávra, herec a architekt: "Měli bychom si uvědomit, že to je odkaz předků, navíc to tady vytváří určitou uliční čáru. Ty nové objekty většinou nevytváří město, ale vytváří předměstí. Tady máme město a chceme z toho udělat předměstí. Čili si musí politici s urbanisty a podnikateli říct, jestli chtějí mít město nebo předměstí."

Na areál bývalé tabačky je už vydán demoliční výměr. Firma Mocero si jej sice vyzvedla, termín demolice ale podle dostupných informací ještě určen není.
PAPUČOVÝ DEN / vtipná kampaň na podporu Hospicu Ondrášek

07.10. 7:00 - 21.09. 15:48
Nový Jičín, Vaše kancelář nebo pracoviště

HELIS - KVĚTINY s.r.o.
Nový Jičín
od 35 000 Kč

Detail

HOSCH CNC s.r.o.
Nový Jičín
od 25 000 Kč do 30 000 Kč

Detail

Jednota, spotřební družstvo v Hodoníně
Nový Jičín
od 22 500 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků