Výstava v Žerotínském zámku připomíná Alfreda Neubauera

Automobilový manažer stáje Mercedesu a hlavně rodák z Nového Jičína, Alfred Neubaeur, byl mužem tisíce triků. Pod tímto názvem se ve čtvrtek otevřela v Muzeu Novojičínska velká výstava mapující dva roky badatelské práce historiků. Alfred Neubauer zemřel právě před 30 lety.

Reklama

Lahůdka pro všechny milovníky automobilů na nádvoří Žerotínského zámku. Alfred Neubauer by byl na starší i moderní stroje stuttgartské automobilky určitě náležitě hrdý. Rodák z již neexistující ulice Ztracené spojil s Mercedesem podstatnou část své kariéry. Jeho působení u slavné značky, ale i starší fotografie, zachycuje velká výstava v Rytířském sále.

Radek Polách, autor výstavy: "Muzeum Novojičínska již dva roky postupně mapuje osudy našeho rodáka Alfreda Neubauera. Začali jsme v roce 2008, kdy jsme poprvé získali informace ze Zemského archivu v Opavě o tom, že to je opravdu rodák z Nového Jičína, a postupně jsme navázali kontakt s muzeem a archivem Mercedes-Benz ve Stuttgartu. Vyšli nám vstříc a poskytli nám nejenom množství zajímavých materiálů, ale taktéž to právo je prezentovat a zúročit."

Alfred Neubauer se narodil v 29. března 1891 v tomto domku, který stál přibližně před současnou bankou ČSOB. Už od mládí jej to táhlo k automobilům, během první světové války se například podílel na motorizaci těžkého pevnostního dělostřelectva rakousko-uherské armády. Skutečnou kariéru ale udělal až v motoristickém sportu.

Radek Polách, autor výstavy: "Jeho kariéra závodního jezdce a to hlavní, jeho úspěchy jako manažera závodního týmu Mercedes, se kterým v průběhu 30. a 50. let 20. století vyhrál více než 160 nejprestižnějších závodů a jeho jezdec Juan Manuel Fangio získal 2 tituly mistrů světa ve formuli 1."

Osobnost Alfreda Neubauera se dostala také do síně rodáků v nedávno otevřené stálé expozici o historii města v 19. a 20. století. Na nově otevřené výstavě si mohou návštěvníci prohlédnout na 90 fotografií či plakátů z éry slavného rodáka. Doplnila je ji dobová videa.

Radek Polách, autor výstavy: "Ukazují záběry ze závodění z různé doby. Zajímavé jsou třeba závody z roku 1922, kdy se už tehdy přezouvaly pneumatiky vozů a stíhali to tehdy mechanici za 27 sekund, což bylo svým způsobem unikátní. Tyto inovace, které zapříčinily fenomén Alfreda Neubauera, muže tisíce triků, je možno právě v těchto videozáběrech dohledat."

Osobnost Alfreda Neubauera se bude připomínat i během letošní slavnosti. V sobotu 4. září proběhne v prostorách zámku Pocta Alfredu Neubauerovi, který zemřel 22. srpna 1980. Výstava skončí o týden později.
LUCCO a.s.
Nový Jičín
od 25 000 Kč

Detail

MATEICIUC a.s.
Nový Jičín
od 15 500 Kč do 20 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

Reklama

PR články

Více PR článků
Zavřít reklamu